Справа № 444/3478/20
Провадження № 2/444/354/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ ПОВНЕ)
13 липня 2021 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді Олещук М. М.,
секретар судового засідання Мачіха Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жовква Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської територіальної громади, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Жовківського районного нотаріального округу Львівської області Кобзар Любов Вікторівна, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача Львівської міської територіальної громади, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: приватний нотаріус Жовківського районного нотаріального округу Львівської області Кобзар Любов Вікторівна, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно .
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати, ОСОБА_3 . Після смерті матері залишилося спадкове майно, до складу спадкового майна увійшов, зокрема, житловий будинок АДРЕСА_1 та прилеглі до нього земельні ділянки.
За життя заповіт від імені ОСОБА_3 не складався.
Позивач зазначає, що спадщину після смерті матері, ОСОБА_4 , він фактично прийняв згідно зі ст.ст. 1261, 1268 Цивільного кодексу України, оскільки на день смерті матері проживав із нею.
Окрім того позивач зазначає, що його брат, ОСОБА_2 , заяви про прийняття спадщини після смерті матері не подавав, разом з померлою не проживав, а отже є таким, що пропустив строк для прийняття спадщини, інших спадкоємців до майна ОСОБА_3 , які мають право на отримання свідоцтва про право на спадщину за померлою, немає.
За таких обставин, вважає що він є єдиним спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_3 , що підтверджується матеріалами спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_3 приватним нотаріусом Жовківського районного нотаріального округу Львівської області Кобзар Л.В.
Позивач зазначає, що для оформлення своїх спадкових прав він звернувся до приватного нотаріуса Жовківського районного нотаріального округу Львівської області, Кобзар Л.В., в результаті чого було заведено спадкову справу після смерті ОСОБА_4 .
Проте йому було надане роз`яснення стосовно неможливості отримання свідоцтва про право на спадщину на вищевказане нерухоме майно, у зв`язку з спірним майновим питанням і рекомендовано звернутися до місцевого суду та було видано відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказане нерухоме майно за матір`ю, ОСОБА_3 , оскільки відсутні правовстановлюючі документи.
Позивач зазначає, що не може реалізувати свої спадкові права на вищевказаний житловий будинок, оскільки при житті його мати, ОСОБА_3 , не оформила своє право власності на нього.
Згідно з довідками, виданими Зашківською сільською радою Жовківського району Львівської області 13.07.2006 року за №753, 09.06.2020 року за №630 житловий будинок АДРЕСА_1 належав на праві приватної власності ОСОБА_3 .
Відповідно до інформації з погосподарських книг за 2001-2005 рр., 2016-2020 рр., вищевказаний житловий будинок збудований в 1972 році, належав до колгоспного двору, головою якого була ОСОБА_3 .
Крім того, будинок АДРЕСА_1 розташований на земельній ділянці, право власності на яку згідно з державним актом про право приватної власності на землю серії ЛВ №303, виданого 18.08.1999 року Зашківською сільською радою Жовківського району Львівської області, належало ОСОБА_5 .
Мати позивача, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Її баба, відповідно прабаба позивача, ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Окрім того, позивач вказує, що ОСОБА_3 проживаючи з сім`єю та будучи зареєстрованою у вищевказаному житловому будинку, що підтверджується записами у будинковій книзі, користувалася присадибною ділянкою. Інших спадкоємців до майна ОСОБА_5 немає, що підтверджується матеріалами спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_5 Жовківською державною нотаріальною конторою.
Таким чином, до матері позивача ОСОБА_3 перейшло право власності на вищевказану земельну ділянку, проте вона не оформила своїх спадкових прав. Відповідно таке право належить до спадкової маси після смерті ОСОБА_3 , спадкоємцем якої є він - позивач ОСОБА_1 .
Відповідно до інформації, вказаної у вищевказаному державному акті ОСОБА_5 , що мешкала у селі Завадів Жовківського району Львівської області у приватну власність було передано земельну ділянку, площею 0,8497 га. в селі Завадів Зашківської сільської ради Жовківського району Львівської області; землю передано для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд і ведення особистого підсобного господарства.
Таким чином, у позивача виникла необхідність звернутись до суду захистом своїх спадкових прав на житловий будинок АДРЕСА_1 та на вищевказані земельні ділянки.
Позивач зазначає, що ОСОБА_5 була його прабабою, він, ОСОБА_1 є сином ОСОБА_6 , яка була донькою ОСОБА_7 , яка була донькою ОСОБА_5 .
Проте у нього, відсутній документ, який підтверджує, що його баба, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилась в селі Завадів Брюховицького району Львівської області, була донькою його прабаби, ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Для отримання інформації про народження його баби, ОСОБА_9 , він звертався до органів реєстрації актів цивільного стану, але йому було усно відмовлено, оскільки він не може підтвердити свого із нею родинного зв`язку.
Також зазначає, що не збереглись метричні книги, які б могли це підтвердити.
Інформація про те, що ОСОБА_5 була матір`ю ОСОБА_7 потрібна йому для оформлення його спадкових прав.
Таким чином у нього виникла необхідність у зверненні до суду для встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилась в селі Завадів Брюховицького району Львівської області, була донькою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою судді від 04.01.2021 року відкрито провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду в загальному позовному провадженні.
02.02.2021 року ухвалою підготовчого судового засідання клопотання представника позивача ОСОБА_10 задоволено. З метою забезпечення доказів для об`єктивного з`ясування обставин справи, витребувано в приватного нотаріуса Жовківського районного нотаріального округу Львівської області Кобзар Любові Вікторівни належним чином завірену (прошиті та пронумеровані, скріплені гербовою печаткою всі аркуші) копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 . Відкладено підготовче судове засідання у цивільній справі до 22 лютого 2021 року о 11:00 год.
Окрім того, витребувано з Зашківської сільської ради Жовківського району Львівської області інформацію про те, до якого типу двору (робітничого, колгоспного, духовенства) належав будинок АДРЕСА_1 станом на 30.06.1990 року та станом на 15.04.1991 року. Вразі, якщо зазначений будинок відносився до колгоспного, то необхідно надати інформацію про те, хто був членом двору станом на 30.06.1990 року та станом на 15.04.1991 року.
22.02.2021 року ухвалою підготовчого судового засідання клопотання представника позивача ОСОБА_10 задоволено. Замінено первісного відповідача Зашківську сільську раду Жовківського району Львівської області належним відповідачем Львівською міською територіальною громадою як правонаступника Зашківської сільської ради Жовківського району Львівської області у справі. Підготовче судове засідання у справі відкладено на 22 березня 2021 року о 11:00 год.
22.03.2021 року за клопотанням представника відповідача Львівської міської ради в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 19.04.2021 року о 11 год. 30 хв.
19.04.2021 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 24.05.2021 року о 11 год. 00 хв.
24.05.2021 року за клопотанням представника відповідача Львівської міської ради судове засідання відкладено до 13.07.2021 року о 11 год. 30 хв.
Позивач у судове засідання не з`явився, однак на адресу суду представником позивача подано заяву про проведення розгляду справи у її відсутності та відсутності позивача. Щодо ухвалення заочного рішення не заперечила.
Представник відповідача Львівської міської територіальної громади в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення адресату.
19.04.2021 року, 24.05.2021 року, 13.07.2021 року в судові засідання представник відповідача не прибув, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (арк.спр. 215, 226, 238). Від відповідача не надходило на адресу суду жодних клопотань та відзиву на позовну заяву. Узв`язку із чим, враховуючи згоду позивача, суд проводить заочний розгляд справи (в порядку, встановленому ст. 280 ЦПК України).
Приватний нотаріус Жовківського районного нотаріального округу Львівської області Кобзар Любов Вікторівна в судове засідання не прибула, однак на адресу суду подано належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також подано листа, в якому приватний нотаріус просить розгляд справи проводити за її відсутності (арк.спр.120).
Представник третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Львівській області в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомлено, хоча про час та місце розгляду справи третя особа була повідомлена належним чином.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не прибув, однак на адресу суду подано заяву в якій він просить розгляд справи проводити за його відсутності. Щодо позовних вимог не заперечує (арк.спр.190).
А тому, судом вирішено проводити розгляд справи за відсутності учасників справи та на підставі наявних у справі доказів.
Оскільки учасники справи в судове засідання не прибули, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши належно засвідчену копію спадкової справи (заведена після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 ), матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 ст.82 ЦПК України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд немає обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача, ОСОБА_3 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис №38 (арк.спр.19).
ІНФОРМАЦІЯ_6 помер батько позивача, ОСОБА_11 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , актовий запис №08 (арк.спр.20).
Із копії свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_3 встановлено, що батьками позивача ОСОБА_1 є ОСОБА_11 та ОСОБА_3 (арк. спр. 15).
До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_3 увійшов, зокрема, житловий будинок АДРЕСА_1 та прилеглі до нього земельні ділянки.
Як встановлено з матеріалів справи, за життя заповіт від імені ОСОБА_3 не складався, що стверджується копією довідки виданої Зашківською сільською радою Львівської області (арк.спр. 131).
Спадщину після смерті матері, ОСОБА_4 , позивач фактично прийняв згідно зі ст.ст. 1261, 1268 Цивільного кодексу України, оскільки на день смерті матері проживав із нею, що стверджується копією довідки виданої Зашківською сільською радою №977 від 01.09.2020 року (арк.спр.130).
Судом встановлено, що брат позивача, ОСОБА_2 , заяви про прийняття спадщини після смерті матері не подавав, разом з померлою не проживав, інших спадкоємців до майна ОСОБА_3 , які мають право на отримання свідоцтва про право на спадщину за померлою, немає.
За таких обставин, ОСОБА_1 , є єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 , що підтверджується матеріалами спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_3 приватним нотаріусом Жовківського районного нотаріального округу Львівської області Кобзар Л.В. (арк.спр.120-189).
Згідно з випискою № 537 від 15.02.2021 року з погосподарської книги станом 15.04.1991 року Зашківської сільської ради в АДРЕСА_1 , тип двору - колгоспний. Голова колгоспного двору - ОСОБА_12 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Членами колгоспного двору є - ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_2 , ОСОБА_13 , помер ІНФОРМАЦІЯ_8 (арк.спр.197).
Згідно з довідкою № 102 виданої Зашківською сільською радою 15.02.2021 року, відомості з погосподарської книги станом на 30.06.1990 року відсутні, оскільки відповідна погосподарська книга не збереглась (арк. спр. 195).
Із довідки № 103 року виданої Зашківською сільською радою 15.02.2021 року, встановлено, що розподіл часток господарства за адресою: АДРЕСА_1 , не проводився, відповідно рішення Зашківської сільської ради Жовківського району Львівської області не приймалось (арк. спр. 196).
Згідно з технічним паспортом на житловий будинок АДРЕСА_1 , такий складається з трьох житлових кімнат, однієї кухні, тамбуру, коридору, санвузла, холу, житлова площа - 62,1 кв.м, загальна площа 104,5 кв.м., допоміжна 42,4 кв.м.
До житлового будинку, позначеного на схемі літ. А-1 , належать такі будівлі та споруди: сходи, позн. на сх. сх , гараж - Б-1 , сарай - Г-1 , літня кухня - В-1 , вбиральня - Д , хвіртка - №1,5 , ворота - №2 , огорожа - № 3,4 (арк.спр.38-42).
Як встановлено судом, рішенням виконавчого комітету Зашківської сільської ради Жовківського району Львівської області від 25.05.2006 року № 51 Про оформлення права власності на будинок АДРЕСА_1 було доручено оформити свідоцтво про право власності гр. ОСОБА_3 на вищевказаний будинок та провести державну реєстрацію об`єкта (арк.спр.43).
Проте, відповідно до довідки, виданої Львівським обласним комунальним підприємством Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки №1/8008 від 23.11.2020 року реєстрація житлового будинку АДРЕСА_1 не проводилась (арк.спр.33).
Відповідно до звіту про оцінку майна, виданим ФОП ОСОБА_14 , дата оцінки 24.11.2020 року, реєстровий номер АВХЖГЧ245275, ринкова вартість житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , становить 421 800, 00 грн. (арк.спр.63-86).
За приписами ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.ст. 1217, 1218 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
За нормами ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно із ч. 3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України (шість місяців) він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 зазначеного Закону, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства України, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок.
Відповідно до п.4.18 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом МЮ України від 22.02.12 № 296/5 за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
18.11.2020 року приватний нотаріус Жовківського районного нотаріального округу Львівської області Кобзар Л.В. постановою відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на нерухоме майно, а саме на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , оскільки не подані правовстановлюючі документи на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (арк.спр. 12).
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу Української РСР, часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Згідно зі ст. 529 Цивільного кодексу Української РСР, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є в рівних частках, діти дружина і батьки померлого.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до ст. 1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкоємцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно зі ст. 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття такого права власності не встановлена судом.
Згідно з ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно з вимогами ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Позивач зазначає, що будинок АДРЕСА_1 розташований на земельній ділянці, право власності на яку згідно з державним актом про право приватної власності на землю серії ЛВ №303, виданого 18.08.1999 року Зашківською сільською радою Жовківського району Львівської області, належало ОСОБА_5 , що стверджується копією держаного акту серії ЛВ № 303 (арк.спр.179).
Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 встановлено, що прабаба позивача ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (арк.спр.23).
Згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування при вирішенні спорів про визнання права власності на спадкове майно судам слід керуватись законодавством, яке регулювало виникнення права власності у самих спадкодавців.
ОСОБА_3 проживаючи з сім`єю та будучи зареєстрованою у вищевказаному житловому будинку, що підтверджується записами у будинковій книзі, користувалася присадибною ділянкою, а отже згідно з положеннями ч.1 ст. 549 ЦК УРСР, що діяв на час відкриття спадщини, вона прийняла спадщину за ОСОБА_5 , оскільки фактично вступила в управління та володіння спадковим майном. Інших спадкоємців до майна ОСОБА_5 немає, що підтверджується матеріалами спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_5 Жовківською державною нотаріальною конторою спадкова справа №517/2001 (арк.спр.181-189).
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого державним нотаріусом Жовківської державної нотаріальної контори Галань Г.О. від 20.08.2001 року, після смерті ОСОБА_5 видано свідоцтво на спадкове майно ОСОБА_3 , а саме на право на середню земельну частку площею 0,90 га., що перебуває у власності КСП Світанок Жовківського району Львівської області (арк.спр.186 зворот).
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом виданого державним нотаріусом Жовківської державної нотаріальної контори Галань Г.О. від 03.09.2007 року після смерті ОСОБА_5 на спадкове майно видано свідоцтво ОСОБА_3 , а саме на прості іменні акції в кількості 50 штук на суму 500 грн. які знаходяться в ЗАТ Личаків (арк.спр.187 зворот).
Таким чином, до ОСОБА_3 перейшло право власності на вищевказану земельну ділянку, проте вона не оформила своїх спадкових прав. Відповідно таке право належить до спадкової маси після смерті ОСОБА_3 , спадкоємцем якої є позивач - ОСОБА_1 .
Відповідно до інформації, вказаної у вищевказаному державному акті ОСОБА_5 , що мешкала у селі Завадів Жовківського району Львівської області у приватну власність було передано земельну ділянку площею 0,8497 га в селі Завадів Зашківської сільської ради Жовківського району Львівської області; землю передано для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд і ведення особистого підсобного господарства.
Позивач в позовній заяві зазначає, що в процесі підготовки документів та присвоєння кадастрового номеру було сформовано наступні земельні ділянки:
- земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), місце розташування: АДРЕСА_1 , площею 0,2500 га, кадастровий номер 4622784100:01:001:0055;
- земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, місце розташування: Львівська область, Жовківський район, село Завадів, площею 0,1330 га, кадастровий номер 4622784100:01:001:0056;
- земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, місце розташування: Львівська область, Жовківський район, село Завадів, площею 0,4667 га, кадастровий номер 4622784100:01:002:0049.
Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданим Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області 27.11.2020 року за №1286, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 4622784100:01:001:0056 становить 1617,97 грн. (арк.спр.51-52).
Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданим Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області 27.11.2020 року за №1287, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 4622784100:01:002:0049 становить 5677,51 грн. (арк.спр.57-58).
Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданим Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області 27.11.2020 року за №1288, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 4622784100:01:001:0055 становить 180240,50 грн.(арк.спр.46-47)
Щодо вимоги позивача ОСОБА_1 про встановлення факту, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилась в селі Завадів Брюховицького району Львівської області, була донькою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що для отримання інформації про народження позивача баби, ОСОБА_9 , позивач звертався до органів реєстрації актів цивільного стану, але йому було відмовлено, оскільки він не може підтвердити із нею родинного зв`язку. Також позивач вказує, що не збереглись метричні книги, які б могли це підтвердити.Зазначає, що іформація про те, що ОСОБА_5 була матір`ю ОСОБА_7 потрібна йому для оформлення його спадкових прав.
Позивач в позовній заяві зазначає у нього відсутній документ, який підтверджує, що його баба, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилась в селі Завадів Брюховицького району Львівської області, була донькою його прабаби, ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Із копії свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_3 встановлено, що батьками позивача ОСОБА_1 є ОСОБА_11 та ОСОБА_3 .
Із копії свідоцтва серії НОМЕР_5 про народження матері позивача ОСОБА_15 встановлено, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_9 та її батьком зазначено ОСОБА_13 , матір`ю ОСОБА_9 (арк.спр.16).
У зв`язку із одруженням мати позивача своє дошлюбне прізвище ОСОБА_16 змінила на прізвище чоловіка ОСОБА_17 , що стверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_6 .
Як встановлено із копії свідоцтва про одруження баби позивача ( ОСОБА_18 ) ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_7 , у зв`язку із одруженням ІНФОРМАЦІЯ_10 в с.Завадів Брюховицький район Львівська область, актовий запис №2, вона своє дошлюбне прізвище ОСОБА_19 змінила на прізвище чоловіка ОСОБА_16 (арк.спр.18).
ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_11 померла, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_8 (арк.спр.21).
ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть (арк.спр.23).
У постанові Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" міститься роз`яснення про те, що суди при прийнятті заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, можуть розглядати їх в порядку окремого провадження, якщо встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право (п.п. 1 і 3).
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України, від 30 травня 2008, № 7 Про судову практику у справах про спадкування , справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Суд враховує, що в своїй позовній заяві позивач вказує, що прийняття рішення про встановлення факту родинних відносин, а саме, що, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилась в селі Завадів Брюховицького району Львівської області, була донькою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 необхідне йому для спадкування.
Вказаний факт підтверджується наведеною вище інформацією, спільним проживанням ОСОБА_5 та ОСОБА_9 до дня смерті останньої ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ) у будинку АДРЕСА_1 , а також інформацією з будинкової книги в графі 3 Розділу IV Прописка вказано, що ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_3 була дочкою ОСОБА_20 , 1907 р.н., та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (арк.спр.27).
Відповідна інформація про дату народження ОСОБА_18 співпадає із інформацією про дату її народження, що вказана у її свідоцтві про шлюб.
Інформація про вік, у якому померла ОСОБА_5 та про дату її смерті, співпадає із інформацією про її народження, що вказана у будинковій книзі ( ОСОБА_5 померла у ІНФОРМАЦІЯ_2 на 89 році життя).
Зібрані в справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є достатні підстави для задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, ч. 2 ст. 247, ст. 258-259, 264-265, 280-284, 315, 319, 354 ЦПК України, ст.ст. 16, 328, 392, 1216, 1218, 1220, 1223, 1261, 1268, 1269, 1270 ЦК України , суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилась в селі Завадів Брюховицького району Львівської області, була донькою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_9 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , що складається з трьох житлових кімнат та кухні, житловою площею - 62,1 кв.м, загальною площею 104,5 кв.м., позначеного на схемі літ. А-1 , з приналежними до нього будівлями та спорудами: сходи, позначені на схемі сх , гараж - Б-1 , сарай - Г-1 , літня кухня - В-1 , вбиральня - Д , хвіртка - №1,5 , ворота - №2 , огорожа - №3,4 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_9 , право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), місце розташування: АДРЕСА_1 , площею 0,2500 га, кадастровий номер 4622784100:01:001:0055 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_9 , право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, місце розташування: Львівська область, Жовківський район, село Завадів, площею 0,1330 га, кадастровий номер 4622784100:01:001:0056 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Визнати за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_9 , право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, місце розташування: Львівська область, Жовківський район, село Завадів, площею 0,4667 га, кадастровий номер 4622784100:01:002:0049 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Роз`яснити відповідачу, що заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд- якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Жовківський районний суд Львівської області шляхом подання апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 23.07.2021 року.
Суддя: Олещук М. М.
Суд | Жовківський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2021 |
Оприлюднено | 27.07.2021 |
Номер документу | 98555166 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовківський районний суд Львівської області
Олещук М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні