27.07.2021
Справа №642/2401/21
Провадження № 1-кс/642/2461/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2021 року слідчий суддя Ленінського районного суду м.Харкова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання прокурора Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова ОСОБА_3 , поданого у кримінальному провадженні за №12021220510000284 від 02.04.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 242 КК України, про проведення огляду, -
ВСТАНОВИВ:
Новобаварською окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за №12021220510000284 від 02.04.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 242 КК України за фактом порушення невстановленими особами правил охорони вод, що спричинило забруднення поверхневих вод річки Лопань на території Холодногірського району м. Харкова, а також за фактом забруднення земель.
Встановлено, що всупереч вимогам Конституції України, Земельного Кодексу України, Водного кодексу України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про охорону земель», Закону України «Про відходи», встановленому порядку отримання дозволів, невстановлені особи організували систему самовільного скиду зворотних вод в басейн річки Лопань, що призводить до забруднення вказаного водного об`єкту, а також забруднення земельних діялянок.
Крім того, невстановленими особами порушується заходи щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечного поводження з ними, що створює небезпеку для навколишнього природного середовища, чим порушуються вимоги ст. 35 Закону України «Про охорону земель», а саме: власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, при здійсненні підприємницької діяльності зобов`язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, проводити на земельних ділянках підприємницьку діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів.
В ході огляду місця події від 21.07.2020 року встановлено, що засмічення земельної ділянки здійснюється за адресою: АДРЕСА_1 .
Територія земельної ділянки від доступу сторонніх осіб обмежена парканом, що перешкоджає вільному доступу будь-кого на територію.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за адресою: м. Харків, Велика Панасівська, 197, здійснює господарську діяльність Приватне акціонерне товариство «Трест Житлобуд 1» (ПАТ «Трест Житлобуд 1») (код ЄДРПОУ 01270285).
Відповідно до довідки з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вказане підприємство здійснює діяльність з будівництва житлових і нежитлових будівель (основний); виробництво будівельних виробів із пластмас; виробництво бетонних розчинів, готових для використання; виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; штукатурні роботи; установлення столярних виробів; покриття підлоги й облицювання стін; інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; оптову торгівлю деталями та приладдям для автотранспортних засобів; роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; оптова торгівля хімічними продуктами; інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; роздрібна торгівля пальним; купівля та продаж власного нерухомого майна; діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.; ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів.
У органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що за адресою: м. Харків, Велика Панасівська, 197 знаходиться суб`єкти підприємницької діяльності, які можуть бути причетні до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
Таким чином в ході досудового розслідування виникла необхідність у встановленні дотримання екологічного законодавства та Конституції України в частині права на екологічну безпеку.
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, зокрема з метою виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення джерела забруднення та осіб, які можуть бути причетні до вчинення вказаного кримінального правопорушення, а так само факту порушення екологічного законодавства, для підтвердження або спростування об`єктивних ознак кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239 та ч. 1 ст. 242 КК України, оскільки будь-яким іншим чином, окрім надання дозволу на проведення огляду, на даний час отримати не надається можливості, у органу досудового слідства постала потреба у проведенні огляду території земельної ділянки що розташована за адресою: АДРЕСА_1 та збудованих на ній будівель і споруд.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших дій, передбачених цим кодексом.
Відповідно до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в України функціонує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, є Державна екологічна інспекція України.
Відповідно до пунктів Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, яке затверджено наказом Міністерства енергетика та захисту довкілля України №230 від 07.04.2020 року, відповідно до якого, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, зокрема: щодо виконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля; під час здійснення операцій з
Територіальним органом Державної екологічної інспекції України є Державна екологічна інспекція у Харківській області.
Одночасно, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15, якою затверджено положення «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
Територіальним органом Дергеокадасту у Харківській області є Головне управління Держгеокадастру у Харківській області.
Головні та провідні спеціалісти служби є одночасно державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель. Та мають право проводити лабораторний аналіз стану забруднення земель, у тому числі радіоактивного, в зонах безпосереднього впливу викидів і скидів підприємствами забруднюючих речовин, а також у разі виникнення аварій та надзвичайних ситуацій.
Враховуючи викладене, в зв`язку з тим, що у органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що за адресою: м. Харків, Велика Панасівська, 197 знаходиться суб`єкти підприємницької діяльності, які можуть бути причетні до вчинення вказаних кримінальних правопорушень, виникла необхідність у залученні спеціалістів Держекоінспекції у Харківській області та ГУ Держгеокадастру у Харківській області, а також Харківської регіональної філії ДП «Центр державного Земельного кадастру».
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що у зазначеного підприємства відсутні дозволи на виконання робіт пов`язаних з підвищеною небезпекою, а також дозволи на використання відповідних верстатів та механізмів під час виробничої та іншої господарської діяльності. Як наслідок, використання обладнання, на яке підприємству, не надано необхідних дозволів може призвести до наднормативних викидів відходів, в тому числі в атмосферне повітря, а також довкілля - шкідливих речовин.
Перевірити вказані факти можливо лише візуальним оглядом, шляхом залучення фахівців Головного управління Держпраці у Харківській області.
На теперішній час, з метою виконання вимог ст.ст. 2, 9, 28 КПК України, щодо повного всебічного та неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення виникла необхідність у проведенні слідчої (розшукової) дії огляд із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції в Харківській області, фахівців Головного управління Держпраці у Харківській області, ГУ Держгеокадастру в Харківській області та Харківської регіональної філії ДП «Центр державного Земельного кадастру», а також інженера-геодезиста.
У відповідності до вимог ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Огляд іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
При цьому, згідно ч.3 ст. 237 КПК України, з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.
Згідно ч. 1 ст. 233 КПК України ніхто не має право проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ним володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.
Таким чином, в результаті проведення слідчої (розшукової) дії - огляд території земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 197 та збудованих на ній будівель і споруд, можливо досягти її мети, а саме, встановити джерело утворення забруднення та осіб причетних до вчинення кримінальних правопорушень, відібрання проб та в подальшому проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників, встановити фактичну відповідності гранично допустимих рівнів показників, шкоду завдану державі.
Встановлення указаних обставин має суттєве значення для розслідування кримінального провадження, а виявлені речі будуть використані в якості доказів у ньому, які підтверджують незаконну діяльність.
Зважаючи на те, що для встановлення фактичних даних, які мають суттєве значення у кримінальному провадженні необхідні спеціальні знання екологічного законодавства України та екологічних нормативів, є підстави для залучення до огляду представників Державної екологічної інспекції у Харківській області, ГУ Держгеокадастру у Харківській області, Харківської регіональної філії ДП «Центр державного Земельного кадастру» та управління Держпраці у Харківській області
Крім того, указане володіння знаходиться під охороною, територія огороджена парканом, що може свідчити про не допуск органу досудового слідства із залученими спеціалістами для проведення слідчої дії огляду території огляду території земельної ділянки.
Перевірити вказані факти можливо лише візуальним оглядом, шляхом залучення фахівців.
На теперішній час, з метою виконання вимог ст.ст. 2, 9, 28 КПК України, щодо повного, всебічного та неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення виникла необхідність у проведенні слідчої (розшукової) дії огляд із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції в Харківській області, фахівців Головного управління Держпраці у Харківській області, ГУ Держгеокадастру в Харківській області та Харківської регіональної філії ДП «Центр земельного кадастру», а також інженера геодезиста.
З метою недопущення відомостей, які містяться у клопотанні та відносяться до таємниці слідства, що може негативно вплинути на встановлення місцезнаходження предметів, слідів і речей, які можуть бути виявлені в ході огляду та в подальшому можуть мати значення речових доказів у вказаному кримінальному провадженні, а також існуючою загрозою приховування протиправних дій з боку причетних осіб та подальшого ухилення від передбаченої законом відповідальності, необхідно здійснювати розгляд клопотання без виклику представників ПАТ «Трест Житлобуд 1», зважаючи на можливість розголошення таємниці слідства.
Отже, прокурор звернувся до суду із клопотанням про надання дозволу на проведення зазначеного огляду в порядку ч.3ст.234 КПК України.
Прокурор в судове засідання надав заяву, в якій просив клопотання розглядати за його відсутністю та підтримав його в повному обсязі.
Слідчий суддя, вивчивши документи та матеріали, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки на виконання вимог ч. 5 ст. 234 КПК України прокурор довів наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення; відшукувані речі мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах, можуть бути доказами під час судового розгляду.
Відповідно до положеньКонституції України- ніхто не має права проникнути до житла та іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як за вмотивованим рішенням суду та інших законодавчих актів, що забезпечують право особи на недоторканість її володіння.
Відповідно до ч.ч.1, 2ст.223 КПК Українислідчі (розшукові) дії є діями, що спрямовані на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Згідно ч.1ст.233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до ч. 1ст. 237 КПК Україниз метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Відповідно до ч. 5ст. 237 ЦПК Українипри проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження та речей, вилучених з обігу.
Частиною 2ст. 237 КПК Українипередбачено, що огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу,передбаченимидляобшуку житлачиіншоговолодіння особи.
Відповідно до ч.5 ст. 236 КПК України, обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку.
Прокурором доведено, що вчиняється кримінальне правопорушення такого ступеня тяжкості, що є підставою для застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження, цей захід повністю виправдовується потребою досудового розслідування, оскільки предмети, які можливо виявити та вилучити в ході виконання даної слідчої дії, які можуть бути речовими доказами по справі, мають доказове значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя розглядає дане клопотання згідно з вимогамистатті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.
У зв`язку з вищевикладеним органом досудового слідства доведено, що єдиною доцільною процесуальною дією, яка може бути ефективною для встановлення істини по даному кримінальному провадженню, є проведення огляду за вказаним місцем, та речі вилучені в ході огляду можуть бути доказовою базою по даному кримінальному провадженні.
Керуючись: ст. ст. 107, 34, 234, 235, 236, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора Новобаварської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_3 про проведення огляду - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення слідчої (розшукової) дії - огляду території земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та збудованих на ній будівель і споруд.
Дозвіл на проведення огляду у кримінальному провадженні №12021220510000284 від 02.04.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 242 КК України надати: слідчим СВ ВП №2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області, групі процесуальних керівників-прокурорів у кримінальному провадженні прокурорам Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, за участі спеціалістів Державної екологічної інспекції в Харківській області, ГУ Держгеокадастру у Харківській області, Харківської регіональної філії ДП «Центр державного Земельного кадастру», ГУ Держпраці у Харківській області та оперативних підрозділів УСБУ в Харківській області на підставі доручення.
Ухвала слідчого судді діє протягом строку, передбаченого п. 1 ч. 2ст. 235 КПК України.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на огляд (обшук) житла чи іншого володіння особи, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 27.07.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 98615348 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про огляд житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Харкова
Пашнєв В. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні