Постанова
від 28.07.2021 по справі 540/1566/20
П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2021 р.м.ОдесаСправа № 540/1566/20

Головуючий в 1 інстанції: Ковбій О.В. рішення суду першої інстанції прийнято у м. Херсон 10 листопада 2020 року

Судова колегія П`ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Яковлєва О.В.,

суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року, у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Грін Тім до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового рішення,-

В С Т А Н О В И Л А :

Товариство з обмеженою відповідальністю Грін Тім звернулось до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, а саме визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08 травня 2020 року № 0000780522.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року задоволено позовні вимоги.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення у справі, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що у межах спірних правовідносин податковим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ Грін Тім , за наслідком якої встановлено, що товариством у перевіряємому періоді порушено вимоги валютного законодавства по зовнішньоекономічним контрактам.

В даному випадку, товариством порушено граничний строк зарахування на свої рахунки валютної виручки, отриманої від продажу овочів іноземним контрагентам Бакстерс Полска Сполка та Грін Тім Укр Лімітед .

При цьому, на переконання апелянта, встановлена судом першої інстанції зміна валютного законодавства не впливає на правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, так як така зміна відбулась після вчинення спірного порушення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що у період з 12 березня 2020 року по 16 березня 2020 року, ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на підставі наказу від 11 березня 2020 року № 453 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ Грін Тім з питань дотримання вимог валютного законодавства по зовнішньоекономічним контрактам: від 14 березня 2018 року № 03-2018/UA-PL, укладеному з BAXTERS POLSKA SPOLKA z.o.o. (Poland), за період з 14 березня 2018 року по 16 березня 2020 року; від 01 серпня 2018 року № 08-2018/UA-GB, укладеному з GREEN TEAM (UKR) LIMITED (UNITED KINGDOM), за період з 01 серпня 2018 року по 16 березня 2020 року.

За результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт № 27/21-22-05-02/37249019 від 23 березня 2020 року (далі - акт перевірки), яким встановлені порушення:

- ч. 2 ст. 13 ЗУ Про валюту і валютні операції , пункту 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5, в результаті чого по контракту від 14 березня 2018 року № 03-2018/UA-PL, укладеному з BAXTERS POLSKA SPOLKA z.o.o. (Poland), валютна виручка на суму 48 928,00 польських злотих зарахована на рахунок підприємства з порушенням встановленого граничного строку розрахунків (365 днів), а саме 04 листопада 2019 року, так як граничний строк розрахунку за операцією з експорту продукції є 02 листопада 2019 року;

- ст. 1 ЗУ Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті , в результаті чого по контракту від 01 серпня 2018 року № 08-2018/UA-GB, укладеному з GREEN TEAM (UKR) LIMITED ((UNITED KINGDOM): валютна виручка у сумі 8 733,00 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (180 днів), так як граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією є 02 лютого 2019 року, а фактичною датою зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства є 27 травня 2019 року; валютна виручка у сумі 7 522,10 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (180 днів), так як граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією є 04 лютого 2019 року, а фактичною датою зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства є 27 травня 2019 року; валютна виручка у сумі 7 522,10 фунтів стерлінгів зарахована на поточний валютний рахунок підприємства з порушенням законодавчо встановленого строку розрахунків (180 днів), так як граничний строк зарахування виручки на валютний рахунок підприємства за експортною операцією є 06 лютого 2019 року, а фактичною датою зарахування виручки на поточний валютний рахунок підприємства є 27 травня 2019 року.

Тому, за наслідком виявлення зазначених порушень, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 08 травня 2020 року № 0000780522, яким на підставі ч. 5 ст. 13 ЗУ Про валюту та валютні операції (ст. 4 ЗУ Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті ) та підпункту 54.3.3 п.54.3 ст. 54 ПК України нарахована пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, невиконання зобов`язань та штрафних санкцій за порушення валютного законодавства у сумі 260 979,29 грн.

В свою чергу, не погоджуючись з отриманим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про задоволенні позовних вимог, так як податковим органом протиправно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення за наслідком виявлення фактів пропуску встановлених строків зарахування на валютні рахунки товариства валютної виручки від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, згідно ч. 1 ст. 1 ЗУ Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації (z0374-12)) такої продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних послуг - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних послуг. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Виручка резидента за експортним зовнішньоекономічним договором (контрактом) вважається перерахованою на його банківський рахунок за заявою резидента, якщо належна сума врегульована Експортно-кредитним агентством.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЗУ Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті , порушення резидентами, крім суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

При цьому, 07 лютого 2019 року введено в дію ЗУ Про валюту і валютні операції , який визначає правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства.

Згідно ч. 5 ст. 13 ЗУ Про валюту і валютні операції , порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

В свою чергу, згідно п. 21 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5 (набрала чинності 07 лютого 2019 року), граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

При цьому, згідно п. 2 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 7, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, визначені в пункті 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5, поширюються на незавершені операції резидента з експорту та імпорту товарів, за якими до 07 лютого 2019 року не встановлено банком порушення 180-денного строку розрахунків (або строків, визначених у висновках центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, виданих на перевищення встановлених законодавством України строків розрахунків).

Колегією суддів встановлено, що у межах спірних правовідносин оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням нараховано товариству пеню за порушення термінів надходження на його рахунки валютних платежів від іноземних контрагентів.

В свою чергу, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог у межах вимог та доводів апеляційної скарги податкового органу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

В даному випадку, чинними до 07 лютого 2019 року положеннями ЗУ Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті було встановлено, що виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення такої продукції.

В свою чергу, податковим органом у межах спірних правовідносин встановлено факт здійснення валютних переводів на рахунки товариства у перевіряємому періоді з порушенням встановлених 180-денних строків, які сплили до введення в дію ЗУ Про валюту і валютні операції , тобто до 07 лютого 2019 року.

В даному випадку, на виконання контракту від 01 серпня 2018 року № 08-2018/UA-GB, що укладений з GREEN TEAM (UKR) LIMITED ((UNITED KINGDOM), на рахунки товариства проведено 27 травня 2019 року три валютні платежі платіж з пропуском встановлених граничних строків розрахунків (180 днів), які відповідно сплили 02 лютого 2019 року, 04 лютого 2019 року та 06 лютого 2019 року.

Проте, задовольняючи позовні вимоги судом першої інстанції зроблено висновок про те, що станом на момент прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення по відповідним операція, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становили 365 календарних днів.

Тобто, державним регулятором послаблено вимоги щодо здійснення відповідних операцій, що на думку суду першої інстанції свідчить про пом`якшення відповідальності особи, а як наслідок про відсутність правових підстав для нарахування оскаржуваної суми пені.

В свою чергу, колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду, так як станом на 07 лютого 2019 року товариством вже вчинено порушення встановлених 180-денних строків зарахування валютної виручки, а як наслідок воно має нести передбачену законом відповідальність у вигляді пені за кожен день затримки.

Крім того, варто зазначити, що втративший чинність ЗУ Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті та новий ЗУ Про валюту і валютні операції передбачають ідентичні санкції за порушення відповідних строків, а саме нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів.

З іншого боку, у межах спірних правовідносин, на виконання вимог зовнішньоекономічного контракту від 14 березня 2018 року № 03-2018/UA-PL, що укладений з BAXTERS POLSKA SPOLKA z.o.o. (Poland), на рахунки товариства проведено 04 листопада 2019 року валютний платіж з пропуском встановлених граничних строків розрахунків (365 днів), який сплив 02 листопада 2019 року.

При цьому, як зазначено вище, на момент початку перебігу відповідного строку по вказаній операції діяло граничне обмеження строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів яке складало 180 календарних днів, а з 07 лютого 2019 року - 365 календарних днів.

Тому, колегія суддів погоджується з висновком податкового органу про те, що позивачем пропущено встановлені граничні строків розрахунків з вказаним контрагентом - 365 календарних днів.

З іншого боку, колегія суддів вважає, що з введенням в дію нових нормативно-правових актів, якими збільшено відповідні граничні строки розрахунків, облік таких строків не починається спочатку (07 лютого 2019 року), так як початок перебігу такого строку, як і при попередньому нормативному регулюванні, прив`язаний до конкретної дати, а саме дати митного оформлення товару.

Внаслідок чого, колегія суддів вважає, що у межах спірних правовідносин відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог товариства.

При цьому, враховуючи допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, колегія суддів вважає за необхідне скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі - задовольнити.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року - скасувати.

Відмовити в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Грін Тім до Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового рішення від 08 травня 2020 року № 0000780522.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів.

Головуючий суддя Яковлєв О.В. Судді Градовський Ю.М. Крусян А.В.

СудП'ятий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.07.2021
Оприлюднено02.08.2021
Номер документу98639606
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —540/1566/20

Ухвала від 31.10.2023

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Марин П.П.

Ухвала від 21.09.2023

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Марин П.П.

Ухвала від 25.07.2023

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Марин П.П.

Ухвала від 27.06.2023

Адміністративне

Одеський окружний адміністративний суд

Марин П.П.

Постанова від 06.06.2023

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Хохуляк В.В.

Ухвала від 05.06.2023

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Хохуляк В.В.

Ухвала від 10.09.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Хохуляк В.В.

Постанова від 28.07.2021

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Яковлєв О.В.

Ухвала від 05.04.2021

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Яковлєв О.В.

Ухвала від 15.03.2021

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Яковлєв О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні