Справа № 317/27/21
Провадження № 2/317/368/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2021 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Ткаченко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Ігнатченко Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
У січні 2021 року до Запорізького районного суду Запорізької області надійшов позов ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно.
З урахуванням уточнень позовні вимоги мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивачки ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , та земельну ділянку, площею 0,2100 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачка, як спадкоємець за законом, прийняла спадщину відкриту після смерті матері, звернувшись з відповідною заявою до Запорізької районної державної нотаріальної контори, у зв`язку з чим була відкрита спадкова справа.
Однак при оформленні своїх спадкових прав на спадковий житловий будинок з`ясувалось, що право власності на спадковий будинок було оформлено на померлу матір на підставі договору купівлі-продажу №5715.К, який був зареєстрований 06.01.1998 Запорізькою регіональною біржею нерухомості, а на спадкову земельну ділянку у позивачки відсутній оригінал державного акту на землю, тому державним нотаріусом Запорізької районної державної нотаріальної контори відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом.
Посилаючись на вказані обставини, позивачка просить суд визнати за нею права власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та земельну ділянку, площею 0,2100 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та належала ОСОБА_2 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЖ №076382.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином (а.с.102).
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, надав до суду клопотання, відповідно до змісту якого не заперечує проти задоволення позову, просить розглядати справу за відсутності представника (а.с.99,103).
Згідно із ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
На підставі наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що не з`явилися та повідомлялися завчасно і належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.7).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на спадкове майно у вигляді житлового будинку з господарськими спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та земельну ділянку, площею 0,2100 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до матеріалів спадкової справи № 34/2017, наданої суду державним нотаріусом Запорізької районної державної нотаріальної контори Кравцовою Л.М., вбачається, що спадщину, відкриту після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , за законом - прийняла ОСОБА_3 , про що нею складено заяву, зареєстровану 02 лютого 2017 року за № 101 (а.с. 46).
Факт родинних відносин між позивачкою і померлою підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 (а.с.53).
Згідно із Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00017388779 від 01.12.2016 щодо ОСОБА_1 після державної реєстрації шлюбу 30.09.2009 прізвище ОСОБА_4 (а.с.53/зворот-54).
Відповідно до копії свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_3 від 10.05.2018, ОСОБА_5 змінила прізвище на ОСОБА_6 (а.с.56/зворот).
Згідно з копією довідки №01-29/6058, виданої 10.11.2016 виконавчим комітетом Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 21.01.2003 була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , по день її смерті, а саме по ІНФОРМАЦІЯ_1 , з неб на момент смерті за вказаною адресою зареєстрована та проживала донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.50/зворот).
Позивачка є спадкоємцем за законом першої черги, як донька померлої. Спадщину, відкриту після смерті матері, прийняла у встановленому законодавством порядку, а саме: протягом шестимісячного строку з дня відкриття спадщини шляхом звернення із відповідною заявою до нотаріальної контори.
Окрім позивачки, спадкоємців після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , немає.
Відповідно до копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Запорізької районної державної нотаріальної контори Кравцової Л.М. від 08 листопада 2019 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на жилий будинок АДРЕСА_1 та на земельну ділянку, яка розташована на території Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що документи, подані для вчинення нотаріальної дії не відповідають законодавству України (а.с. 57).
Відповідно до п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
При вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК.
Згідно із ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як встановлено положеннями ст. 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка в установленому законом порядку прийняла спадщину.
Право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,2100 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташована у АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2322180801:07:008:0274, належить на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія ЯЖ №076382 (а.с.17).
Житловий будинок з господарськими спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , належав ОСОБА_2 на праві приватної власності, що підтверджується договором купівлі-продажу №5715.К від 06.01.1998, зареєстрованого Запорізькою регіональною біржею нерухомості за №5715 від 06.01.1998 (а.с. 14).
Згідно із ст. 15 Закону України №1956-XII від 10.12.1991 Про товарну біржу , що діяв на час укладення договору купівлі-продажу, біржовою операцією визнається угода, що відповідає сукупності зазначених нижче умов: а) якщо вона являє собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі; б) якщо її учасниками є члени біржі; в) якщо вона подана до реєстрації та зареєстрована на біржі не пізніше наступного за здійсненням угоди дня. Угоди, зареєстровані на біржі, не підлягають нотаріальному посвідченню. Угода вважається укладеною з моменту її реєстрації на біржі.
Згідно ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно зі ст. 204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Отже, за життя ОСОБА_2 право власності на житловий будинок було набуте правомірно та зареєстровано належним чином.
Згідно з ч. 1 ст. 3, ст. 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державна реєстрація права власності на нерухоме майно є обов`язковою. Право власності, при цьому, виникає з моменту такої реєстрації.
У той же час, згідно з приписами ч. 4 ст. 3 вказаного Закону, права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.
При вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК.
+Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок.
На час укладення вищевказаного Договору купівлі-продажу будинку від 06.01.1998 діяли норми ЦК УРСР.
Відповідно до п. 4 Заключних та перехідних положень Цивільного кодексу України (у редакції 2003 року), до правовідносин, які виникли до вступу в силу цього кодексу, застосовуються норми законодавства, діючого раніше, а саме Цивільного кодексу УРСР в редакції 1963 року (далі ЦК УРСР 1963 року).
Відповідно до ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна, є рішення суду про визнання права власності на об`єкти нерухомого майна.
Відповідно до ч.1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа (фізична, юридична) має конституційне право на судовий засіб захисту.
Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Враховуючи викладене, керуючись конституційним принципом верховенства права, оцінивши всебічно, повно та об`єктивно всі наявні у справі докази окремо та у сукупності, застосовуючи відповідні норми матеріального права, забезпечуючи права людини і основоположні свободи сторін, враховуючи принципи справедливості та неупередженості, суд дійшов до висновку про те, що відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця перешкоджає реалізації спадкових прав позивачці, а у позасудовому порядку вона позбавлена можливості реалізувати своє право на спадщину, з огляду на наявність відмови нотаріуса, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
З урахуванням задоволення позову, на підставі ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідача на користь позивачки підлягає 1000 грн сплаченого судового збору за подання позову до суду (а.с.3).
На підставі викладеного, керуючись ст. 16, 328, 392, 1216-1218, 1220-1223, 1261, 1262, 1267-1270 ЦК України, ст. 4, 12, 13, 77, 80, 211, 247, 258-259, 263-265 , 352, 354-355 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до територіальної громади в особі Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70450, Запорізька область, Запорізький район, с. Біленьке, вул. Центральна, 21) про визнання права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно - задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими спорудами що заходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та на земельну ділянку, площею 0,2100 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з територіальної громади в особі Біленьківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (ЄДРПОУ: 24904858) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 1 000 грн 00 коп. (одна тисяча гривень 00 коп.).
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно з ч. 1 ст. 355 ЦПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
У відповідності до п.п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.О. Ткаченко
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2021 |
Оприлюднено | 02.08.2021 |
Номер документу | 98686131 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Ткаченко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні