Справа № 536/711/21
Провадження № 2/536/618/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2021 року Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі головуючої судді Даніліної Ж.О., за участю секретаря судового засідання Поколоти О. В., за участю представника позивача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчук цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Піщанської сільської об`єднаної територіальної громади, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ? Третьої кременчуцької державної нотаріальної контори, про визнання додаткового строку для прийняття спадщини,
УСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, згідно вимог якого просить ухвалити рішення, яким визначити йому додатковий строк тривалістю у два місяці з моменту набрання рішення суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 1,0131 га, кадастровий номер 5322483800:04:000:0124 та земельної ділянки площею 2,4129 га, кадастровий номер 5322483800:02:000:0124, які розташовані на території Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області.
За життя ОСОБА_3 склала заповіт, яким належні їй вказані земельні ділянки заповіла позивачу ОСОБА_2 .
Позивач зазначає, що про існування заповіту він не знав, дізнався лише у 2021 році під час перевірки нотаріусом відомостей про заповіти, посвідчені на його ім`я.
Після отримання інформації про наявність заповіту ОСОБА_2 звернувся до державного нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , однак отримав відмову у вчиненні нотаріальних дій, оскільки ОСОБА_2 не подав заяву про прийняття спадщини в установлений законом шестимісячний строк.
Позивач вважає, що ним пропущено строк для прийняття спадщини з поважних причин, так як він не знав про існування заповіту, у зв`язку з чим просить суд надати ОСОБА_2 додатковий строк 2 (два) місяці для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Ухвалою Кременчуцького районного суду Полтавської області від 30 квітня 2021 року відкрито провадження у справі №536/711/21 за правилами загального позовного провадження. Зобов`язано Третю кременчуцьку державну нотаріальну контору надати до Кременчуцького районного суду Полтавської області належним чином завірену копію спадкової справи після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Ухвалою Кременчуцького районного суду Полтавської області від 20 липня 2021 року закрито підготовче провадження у справі №536/711/21 та призначено справу до судового розгляду по суті.
24 травня 2021 року до суду надійшов лист державного нотаріуса Третьої кременчуцької державної нотаріальної контори Гуртової О. С. в якому вказано, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 спадкова справа не заведена.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, просила задовольнити в повному обсязі.
Піщанська сільська об`єднана територіальна громада в судове засідання свого представника не направила, подала через електронну пошту заяву про розгляд справи без їх участі, просять ухвалити рішення на розсуд суду.
Державний нотаріус Третьої кременчуцької державної нотаріальної контори Гуртова О. С. направила до суду заяву про розгляд справи без її участі, просила ухвалити рішення на розсуд суду.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини 1 статті 13 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом установлено, що згідно довідки про реєстрацію померлого Виконавчого комітету Піщанської сільської ради №10-11/339 від 23 лютого 2021 року громадянка ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
За життя ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений 20 грудня 2013 року приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області Веселовським А. Г., зареєстровано в реєстрі за №8067, яким земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області площею 2,4129 га, кадастровий номер 5322483800:02:000:0113, та площею 1,0131 га, кадастровий номер 5322483800:04:000:0124, заповіла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
20 грудня 2013 року до Спадкового реєстру внесено реєстраційний запис, параметрами якого є реєстрація заповіту, за яким заповідачем є ОСОБА_3 , що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі, номер у спадковому реєстрі 55518030.
Право власності ОСОБА_3 на земельні ділянки, які входять до спадкової маси, підтверджується державними актами на право власності видані 10 вересня 2003 року Головою Кременчуцької районної державної адміністрації Шереметьєвою О. І. на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 01 вересня 2003 року №424 на земельні ділянки площею 2,4129 га і площею 1,0131 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На підставі вказаних державних актів на право власності на земельні ділянки від 10 вересня 2003 року відділом Держземагенства у Кременчуцькому районі Полтавської області здійснено реєстрацію земельних ділянок в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (номер запису про право власності 4412221, 4295928), власником яких є ОСОБА_3 , що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речова права правокористувачем земельної ділянки площею 1,0131 га є ОСОБА_2 на підставі договору б/н від 20 грудня 2013 року про надання права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, яка належить ОСОБА_3 .
З метою оформлення спадкових прав та отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки площею 2,4129 га і 1,0131 га, що розташовані на території Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_2 звернувся до державного нотаріуса Третьої кременчуцької державної нотаріальної контори Гуртової О. С., однак, постановою державного нотаріуса від 05 лютого 2021 року відмовлено у вчиненні вказаних нотаріальних дій, оскільки ОСОБА_2 не подав в установлений законом строк заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до статей 1216, 1217 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі статтею 1233 Цивільного кодексу України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Статтею 1223 Цивільного кодексу України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 Цивільного кодексу України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 Цивільного кодексу України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивач ОСОБА_2 на обґрунтування своїх вимог та поважність причин пропуску строку прийняття спадщини посилається на те, що не знав про існування складеного заповіту після померлої ОСОБА_3 , дізнався про нього у 2021 році під час перевірки нотаріусом відомостей про заповіти, посвідчені на його ім`я.
Правила частини третьої статті 1272 Цивільного кодексу України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23.08.2017 № 6-1320цс17. З вказаним висновком погодився й Верховний Суд у постановах від 26 липня 2021 року у справі №718/917/20, від 01 квітня 2019 року у справі № 643/3049/16.
Таким чином, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Разом з тим, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Отже, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Про свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права та поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини у випадку доведеності факту необізнаності спадкоємця про існування заповіту вказано також у постановах Верховного Суду від 14 липня 2021 року у справі №684/36/19, від 25 березня 2020 року у справі №642/2539/18-ц, від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, від 28 жовтня 2019 року у справі №761/42165/17, що свідчить про сталість судової практики у спірних правовідносинах.
Ураховуючи, що ОСОБА_2 не проживав зі спадкодавцем на момент смерті, не є спадкоємцем за законом, а тому об`єктивно не міг знати про наявність на його ім`я заповіту, та врахувавши, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, суд дійшов висновку про задоволення позову.
На підставі ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України стороні на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує понесені та документально підтверджені судові витрати, проте у резолютивній частині позовної заяви позивач просить судові витрати залишити за ним.
Керуючись статтями 12, 81, 83, 89, 141, 258, 265, 268, 273, 279 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до Піщанської сільської об`єднаної територіальної громади, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ? Третьої кременчуцької державної нотаріальної контори, про визнання додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком в 2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Кременчуцький районний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників справи:
Позивач ? ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 .
Відповідач ? Піщанська сільська об`єднана територіальна громада (код ЄДРПОУ 04384842), місцезнаходження: Полтавська обл., Кременчуцький район, с. Піщане, вул. Київська, 104.
Третя особа ? Третя кременчуцька державна нотаріальна контора (код ЄДРПОУ 02900050), місцезнаходження: Полтавська обл., м. Кременчук, проспект Свободи, 39/43.
Повний текст рішення складено 03 серпня 2021 року.
СуддяЖ. О. Даніліна
Суд | Кременчуцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2021 |
Оприлюднено | 04.08.2021 |
Номер документу | 98739778 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кременчуцький районний суд Полтавської області
Даніліна Ж. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні