Рішення
від 06.08.2021 по справі 574/797/20
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/797/20 Провадження №2/574/87/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2021 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Куцана В.М.

з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.

в присутності

позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

Позивачі звернулися до суду з цим позовом, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їхній батько ОСОБА_3 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до якої увійшла земельна ділянка площею 2,42 га, право власності на яку було посвідчено відповідним державним актом. Після смерті батька вони тривалий час перебували у жалобі, у зв`язку з чим не звернулися своєчасно до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини. Крім того, прізвище спадкодавця було ОСОБА_4 , а їхнє ОСОБА_5 , у зв`язку з чим вони були змушені у судовому порядку доводити факт родинних відносин з останнім. Вважали, що строк встановлений законом на подання заяви про прийняття спадщини вони пропустили з поважних причин. Просили визначити їм додатковий строк для подання заяви в органи нотаріату про прийняття спадщини після смерті батька.

Ухвалою суду від 19.02.2021 року первісного відповідача Черепівську сільську раду Буринського району Сумської області замінено на правонаступника - Буринську міську раду Сумської області (а.с.42).

В судовому засіданні позивачі заявлені вимоги підтримали і в своїх поясненнях підтвердили обставини викладені в позовній заяві. Звертали увагу суду, що батько помер в наслідок нещасного випадку - пожежі. Про земельну ділянку, що належала йому, їм було відомо. У 2009 році вони працювали на різних роботах, їздили у відрядження і тільки коли пішли на пенсію, вирішили повернутися до оформлення спадщини після смерті батька.

Представник відповідача Буринської міської ради у задоволенні позову заперечень не мав, просив справу розглянути без його участі (а.с.45).

Вислухавши пояснення позивачів, дослідивши обставини справи, надані докази та давши їм оцінку, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_2 , в селі Черепівка Буринського району Сумської області, помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.4).

Після його смерті відкрилася спадщина, до якої ввійшли всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, в тому числі право власності на земельну ділянку площею 2,42 га відповідно до Державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії СМ №077785, виданого 31.05.2006 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів за №761 (а.с.6).

Довідкою Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області підтверджено, що ОСОБА_3 на час своєї смерті проживав один, разом із ним ніхто зареєстрований не був, заповіт від його імені не посвідчувався, що також вбачається з інформаційної довідки з Спадкового реєстру (а.с.5,32).

Позивачі являються спадкоємцями першої черги за законом, оскільки є синами померлого, що підтверджено свідоцтвами про їх народження, рішеннями Зарічного районного суду м. Сум від 17.04.2020 року та Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 04.01.2021 року (а.с.7,9,10,13,36).

Між тим, обоє із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 до нотаріальної контори у визначений законом строк не зверталися, що вбачається з їх показів та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (а.с.31).

При цьому, останні стверджують, що пропустили строк подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки довго перебували в жалобі після смерті батька, тривалий час шукали документи на спадкове майно та підтверджували родинні відносин із ним в судовому порядку.

Однак, на думку суду такі доводи не ґрунтуються на належних і допустимих доказах.

За змістом ст.ст.12,81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків передбачених цим Кодексом. При цьому ч.ч. 1,3 ст.13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбаченому цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

В силу ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. При цьому, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.1, ч.2 ст.1220 ЦК України).

Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається з роз`яснень, що містяться в п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року №7, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивачі не навели суду жодних переконливих доводів щодо поважності не подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини і не надали суду доказів на підтвердження цих обставин. При цьому, беззаперечно встановлено, що вони знали про відкриття спадщини.

Даючи оцінку доводам позивачів щодо неподання заяви про прийняття спадщини через необхідність відновлення чи відшукання документів, підтверджуючих належність спадкового майна спадкодавцю, суд вважає їх голослівними та непереконливими, оскільки останні не довели цих обставин належними і допустимими доказами в силу вимог ст.ст.12,81 ЦПК України.

Суд звертає увагу, що для подання заяви про прийняття спадщини не вимагається надання нотаріусу інших документів, крім заяви про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України, п.207 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції 03.03.2004 року №20/5, зареєстрованого за 283/8882, положення якої діяли на час відкриття спадщини), у зв`язку з чим аргументи позивачів про несвоєчасне подання заяви про прийняття спадщини через необхідність у судовому порядку доводити родинні відносини із спадкодавцем (через десять років після відкриття спадщини), є неспроможними.

Що стосується твердження позивачів про перебування тривалий час у жалобі після смерті батька, суд зауважує, що законодавцем встановлений достатній строк для виконання дій, які свідчили б про прийняття спадщини спадкоємцями з врахуванням тих психологічних страждань, які останні можуть пережити у зв`язку з втратою близької людини.

Крім того, самі по собі ці обставини без встановлення інших об`єктивних, непереборних та істотних труднощів на вчинення дій щодо прийняття спадщини, не свідчить про поважність пропуску зазначеного строку.

Судом також враховується висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, з яким погодився Верховний Суд у постанові від 01 квітня 2019 року у справі № 643/3049/16-ц (провадження № 61-39398св18).

За таких обставин, суд не приймає визнання позову відповідачем, оскільки його позиція не ґрунтується на законі.

Таким чином, здійснивши системний аналіз норм, що застосовуються до вказаних вище правовідносин, суд прийшов до висновку, що наведені позивачами причини не подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 у передбачений законом строк не можна вважати поважними, у зв`язку з чим в задоволенні позовної заяви необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.2, 3, 5, 7, 10, 12, 13, 23, 258, 259, 265, 268,354 ЦПК, суд-

у х в а л и в :

В задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) до Черепівської сільської ради Буринського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення06.08.2021
Оприлюднено09.08.2021
Номер документу98829177
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —574/797/20

Постанова від 02.11.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Постанова від 02.11.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 29.09.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 29.09.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 17.09.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Рішення від 06.08.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 19.02.2021

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 22.12.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 22.12.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 01.09.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні