Постанова
від 11.08.2021 по справі 953/8783/21
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа№ 953/8783/21

н/п 3/953/2331/21

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" серпня 2021 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Попрас В.О., розглянувши матеріал про порушення митних правил у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який тимчасово не працює, зареєстрований: АДРЕСА_1

за ст. 472 МК України, -

В С Т А Н О В И В :

18 січня 2021 року о 02:22 год. в зону митного контролю пункту пропуску Гоптівка Слобожанської митниці Держмитслужби з Російської Федерації до України в`їхав автомобіль SKODA SUPERB р.н. НОМЕР_1 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 .

Формою проходження митного контролю ОСОБА_1 обрав смугу спрощеного митного контролю зелений коридор , тобто своїми діями заявив, що предметів, заборонених або обмежених до переміщення через митний кордон України, або товарів у обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення, не має. На підставі аналізу й оцінки ризиків автомобіль було переведено на смугу червоний коридор для проведення митного огляду транспортного засобу та особистих речей громадянина ОСОБА_1 .

При проведенні усного декларування громадянин України ОСОБА_1 заявив, що не переміщує через митний кордон України товарів (предметів), які заборонені (обмежені) до переміщення через митний кордон України або підлягають обов`язковому декларуванню.

Після цього транспортний засіб особистого користування SKODA SUPERB реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням гр. України ОСОБА_2 було виведено із загального потоку руху і направлено для проведення його огляду. В ході огляду в салоні автомобіля на задньому сидінні та у багажному відділенні на видному місці без ознак приховування було виявлено запасні частини до автомобілів, на загальну суму 12430 грн. (зі слів громадянина України ОСОБА_2 ) (за курсом Національного банку України станом на 18.01.2021 ця сума складає 365,5 Євро) та вагою 17 кг.

За даними Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби України та АСМО Інспектор громадянин України ОСОБА_1 переміщується повторно протягом 72 годин.

У відповідності до вимог статті 191.2.3 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями): ввезення на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України фізичною особою, яка була відсутня в Україні менше ніж 24 години або яка в`їжджає в Україну частіше одного разу протягом 72 годин, базою оподаткування є частина сумарної фактурної вартості таких товарів, що перевищує еквівалент 50 євро, з урахуванням мита, що підлягає сплаті.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 не задекларував товари при переміщенні через митний кордон України, тобто не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, просив справу про порушення митних правил за ст.472 МК України закрити. Представник митниці протокол підтримала, вважає, що ОСОБА_1 скоїв порушення митних правил, передбачене ст. 472 МК України, тому просила застосувати до правопорушника адміністративне стягнення.

Суд, заслухавши представника митниці, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, приходить до наступного.

Відповідно до частини 1 статті 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Статтею 487 МК України встановлено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно із статтею 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зазначені норми узгоджуються з нормами статей 245, 280 КУпАП.

Статтею 491 МК України визначено підстави для порушення справи про порушення митних правил.

Відповідно до пунктів 1-3 частини 1 статті 491 МК України такими підставами є: безпосереднє виявлення посадовими особами митного органу порушення митних правил; офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині 1 статті 319 цього Кодексу; офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організації.

Відповідно до статті 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, які встановлюються протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до них, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності, свідків, висновком експерта та іншими документами.

Частиною 1 статті 366 МК України встановлено, що двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

Відповідно до частини 4 статті 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал ( зелений коридор або червоний коридор ) для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Статтею 374 МК України встановлено умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України. Частиною 1 статті 374 МК України передбачено, товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об`єктами оподаткування митними платежами.

В той же час в частині 2 статті 374 МК України передбачено, що норма частини 1 статті 374 МК України застосовується у разі, якщо особа, яка ввозить товари на митну територію України, в`їжджає в Україну не частіше одного разу протягом однієї доби. З метою забезпечення дотримання цієї умови посадові особи органів охорони державного кордону, які здійснюють паспортний контроль у пунктах пропуску через державний кордон України, безпосередньо в процесі здійснення такого контролю інформують посадових осіб органів доходів і зборів про громадян, які в`їжджають в Україну частіше одного разу протягом однієї доби. У разі якщо товари в обсягах, що не перевищують обмежень, встановлених у частині першій цієї статті, ввозяться на митну територію України особою, яка в`їжджає в Україну частіше одного разу протягом однієї доби, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, які видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою ПК України.

Пунктом 191.2.3. статті 191 ПК України встановлено, що у разі ввезення на митну територію України фізичними особами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей), сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 500 євро, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України базою оподаткування є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 500 євро, з урахуванням мита, що підлягає сплаті.

У разі ввезення на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей) , сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України фізичною особою, яка була відсутня в Україні менше ніж 24 години або яка в`їжджає в Україну частіше одного разу протягом 72 годин, базою оподаткування є частина сумарної фактурної вартості таких товарів, що перевищує еквівалент 50 євро, з урахуванням мита, що підлягає сплаті.

Відповідальність за статтею 472 МК України настає за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Судовим розглядом встановлено, що 18.01.2021 о 02:22 год. до зони митного контролю пункту пропуску Готпівка у напрямку руху з Російської Федерації до України в`їхав транспортний засіб особистого користування SKODA SUPERB , реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_1 .

Формою проходження митного контролю ОСОБА_1 обрав коридор (смугу) спрощеного митного контролю зелений коридор . На підставі аналізу та оцінки ризиків було прийнято рішення про переведення зазначеного автомобіля на смугу руху червоний коридор для проведення митного огляду транспортного засобу.

Перед початком митного огляду ОСОБА_1 було опитано на предмет наявності товарів та/або предметів, заборонених та/або обмежених до переміщення через митний кордон України, або таких, що підлягають оподаткуванню. ОСОБА_1 не заявив, що переміщує товари та/або предметів, заборонених та/або обмежених до переміщення через митний кордон України, або таких, що підлягають оподаткуванню.

При проведенні митного огляду автомобіля було встановлено, що в салоні автомобіля та у багажному відділенні без ознак приховування знаходяться автомобільні запчастини до легкових автомобілів різних найменувань та маркувань.

Згідно даних Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску 17.01.2021 року о 21:17 год. ОСОБА_1 виїхав з території України. 18.01.2021 о 02:22 год. ОСОБА_1 в`їхав до зони митного контролю МАПП Гоптівка та був переведений з зеленого коридору до червоного коридору .

Тобто ОСОБА_1 перебував за межами України менше 24 годин і в`їжджав в Україну частіше одного разу протягом 72 годин - 17.01.2021 о 01 год. 25 хв. та 18.01.2021 о 20 год. 22 хв. та відповідно до частини 2 статті 374 МК України при в`їзді в Україну повинен був письмово задекларувати товари, які він переміщує.

За таких обставин, у разі відсутності ОСОБА_1 в Україні менше ніж 24 год. і оскільки ОСОБА_1 в`їжджав в Україну частіше одного разу протягом 72 годин, базою оподаткування для нього є частина сумарної фактурної вартості таких товарів, що перевищує еквівалент 50 євро, з урахуванням мита, що підлягає сплаті.

Згідно висновку експерта № 1420003500-0217 від 08 квітня 2021 року загальна вартість товарів вилучених по протоколу про порушення митних правил від 18.01.2021 № 0027/80700/21, станом на дату оцінки, становить 23 399,54 грн. (а.с.21-22).

В письмових поясненнях наданих ОСОБА_1 при складанні протоколу про порушення митних правил зазначив, що вилучені речі є його особистими речами, а тому вважав, що їх не потрібно декларувати (а.с.12).

Отже, ОСОБА_1 перебував за межами України менше 24 год., в`їжджав в Україну частіше одного разу протягом 72 годин перемішуючи товари через митний кордон України не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей щодо автомобільних запчастин до легкових автомобілів різних найменувань, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 50 євро, з урахуванням мита, що підлягає сплаті, обравши зелений коридор , чим вчинив порушення митних правил, передбачених статтею 472 МК України.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, в тому числі: протоколом про порушення митних правил №0027/80700/21 від 18.01.2021, витягом з бази даних АСМО інспектор ; контрольним талоном; актом проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу; висновком експертизи №1420003500-0217 від 08.04.2020, згідно якого ринкова вартість вилучених за протоколом про порушення митних правил №0027/80700/21 від 18.01.2021 товарів становить 23 399,54 грн.

Зібрані докази у справі про правопорушення митних правил суд визнає належними, допустимими та такими, що відповідають вимогам статті 495 МК України.

При накладенні адміністративного стягнення у відповідності до ст. 33 КпАП України, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, вважаю за можливе застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.

Відповідно ст. 520 МК України, з ОСОБА_1 підлягають стягненню витрати митного органу за зберігання майна у сумі 12 920 грн.

У відповідності зі ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір та в порядку ст. 40-1 КУпАП, з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню в дохід держави судовий збір.

Керуючись ст.ст. 467, 470, 472, 520, 522, 527, 541 Митного кодексу України, п.5 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір , -

У Х В А Л И В :

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 23 399 грн. 54 коп. з конфіскацією безпосередніх предметів порушення митних правил.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Слобожанської митниці Держмитслужби витрати за зберігання безпосередніх предметів порушення митних правил у сумі 12 920 гн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.

СУДДЯ -

СудКиївський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення11.08.2021
Оприлюднено13.08.2021
Номер документу98958501
СудочинствоАдмінправопорушення