ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
У Х В А Л А
12.08.2021 Справа № 905/1420/19
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
розглянувши матеріали судової справи №905/1420/19,
секретар судового засідання Гайдук Д.М.,
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» ,
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» , м.Маріуполь, Донецька область,
до відповідача Маріупольської міської ради Донецької області, м.Маріуполь, Донецька область,
про визнання договору оренди земельної ділянки укладеною,
за участю представників сторін:
від позивача: не з`явився,
від відповідача: не з`явився,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Донецької області від 14.11.2019 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» до відповідача Маріупольської міської ради Донецької області про визнання договору оренди земельної ділянки укладеною, - задоволені; визнано укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки б/н від 30.08.2007р.; стягнуто з Маріупольської міської ради Донецької області, м.Маріуполь на користь Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» 1921,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
29.07.2020 на виконання рішення Господарського суду Донецької області від 14.11.2019 року судом виданий наказ.
28.07.2021 до суду надійшла заява позивача Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» про зміну раніше встановленого порядку виконання рішення суду від 14.11.2019 року по справі № 905/1420/19 в частині стягнення судових витрат.
Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 12.08.2021.
В судове засідання 12.08.2021 представники сторін не з`явилися.
За змістом частин першої та другої статті 331 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Означений процесуальний строк є пресічним та не передбачає відкладення розгляду заяви чи клопотання по суті у разі неявки сторін у судове засідання.
Згідно з частиною третьою статті 33 Закону України Про виконавче провадження , за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Враховуючи положення статті 331 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути клопотання у судовому засіданні, за наявними матеріалами справи.
Розглянувши в судовому засіданні заяву та додані до неї матеріали, суд приходить до висновку, що заява Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» від 26.07.2021 про зміну способу виконання рішення суду у справі №905/1420/19 підлягає задоволенню, з огляду на таке.
29.07.2020 на виконання рішення Господарського суду Донецької області від 14.11.2019 у справі №905/1420/19 виданий відповідний наказ про стягнення з Маріупольської міської ради Донецької області на користь Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» витрати по сплаті судового збору у сумі 1921,00 грн.
Вказаний виконавчий документ пред`явлений позивачем для виконання до Управління Державної казначейської служби України у місті Маріуполі Донецької області.
Згідно з листом Управління Державної казначейської служби України у місті Маріуполі Донецької області №03-25/1750 від 18.08.2020 Маріупольська міська рада в Управлінні Державної казначейської служби України у місті Маріуполі Донецької області не обслуговується, рахунки на її ім`я не відкрито, тому наданий наказ не підлягає виконанню управлінням. З урахуванням вищевикладеного, Управління Державної казначейської служби України у місті Маріуполі Донецької області повернуло без виконання виконавчий документ у справі №905/1420/19.
Отже, на даний час рішення Господарського суду Донецької області від 14.11.2019 у справі №905/1420/19 залишається невиконаним.
Статтею 129 Конституції України та частиною третьою статті 2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що однією з основних засад судочинства є обов`язковість судового рішення.
Згідно з мотивувальною частиною рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 №16-рп/2009, виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової держави.
Відповідно до статей 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З урахуванням викладеного, рішення Господарського суду Донецької області 14.11.2019 у справі №905/1420/19, яке набрало законної сили, є обов`язковим до виконання та має бути виконаними.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону України Про виконавче провадження рішення про стягнення коштів з державних органів, державного місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі Порядок) визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
У пунктах 2, 24 Порядку встановлено, що боржники це визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи). Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки) документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (пункт 3 Порядку).
Як встановлено вище, за результатами звернення позивача до Управління Державної казначейської служби України у місті Маріуполі Донецької області із заявою про виконання рішення Господарського суду Донецької області від 14.11.2019 у справі №905/1420/19, органом казначейства зазначено, що Маріупольська міська рада Донецької області в Управлінні Державної казначейської служби України у місті Маріуполі Донецької області не обслуговується, рахунки на її ім`я не відкрито.
Відповідно до статей 10, 11 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Згідно з частиною третьою статті 24, частиною другою статті 64 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
До відання саме виконавчих органів, зокрема, міських рад відноситься повноваження щодо здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету (підпункт 4 пункту а частини першої статті 28 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).
Пункт 3 частини другої статті 22 Бюджетного кодексу України закріплює, що головними розпорядниками бюджетних коштів, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, можуть бути місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет (ч.4 ст.22 Бюджетного кодексу України).
Рішенням №7/3-26 від 29.12.2015 Маріупольської міської ради Донецької області Про затвердження структури, загальної чисельності апарату міської ради та його виконавчих органів затверджено структуру виконавчих органів міської ради .
Отже, виконавчий комітет Маріупольської міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів у м. Маріуполь, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету.
За приписом частини третьої статті 331 Господарського процесуального кодексу України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Мова йде про те, що суд який розглядав справу як суд першої інстанції, залежно від обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, може змінити спосіб та порядок виконання.
Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого приписами чинного господарського процесуального законодавства. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що обставини, наведені заявником є винятковими і унеможливлюють виконання рішення у встановлений судом в рішенні спосіб.
За таких обставин, враховуючи встановлення судом факту неможливості виконання рішення Господарського суду Донецької області від 14.11.2019 у справі №905/1420/19, шляхом стягнення грошових коштів з Маріупольської міської ради Донецької області на користь позивача внаслідок відсутності відкритих рахунків у органах Державної казначейської служби, приймаючи до уваги наявність відповідних відкритих рахунків Виконавчого органу Маріупольської міської ради, суд дійшов висновку щодо можливості зміни способу виконання рішення суду та задоволення заяви позивача.
Керуючись ст.ст. 233-234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» про зміну способу та порядку виконання судового рішення в частині стягнення судового збору у справі №905/1420/19 - задовольнити.
Змінити спосіб виконання рішення Господарського суду Донецької області від 14.11.2019 у справі №905/1420/19 в частині стягнення з Маріупольської міської ради Донецької області на користь Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» витрат по сплаті судового збору у сумі 1921,00 грн, зазначивши:
Стягнути з рахунків, відкритих на ім`я Виконавчого комітету Маріупольської міської ради (87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 70, код ЄДРПОУ 04052784), на яких розміщені кошти місцевого бюджету Маріупольської міської ради Донецької області (87555, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, 70, ЄДРПОУ 33852448) на користь Товариства з обмеженою відповідальності «Денис В» (87543, Донецька область, м.Маріуполь, вул. Олімпійська, б.157/1; ідентифікаційний номер 33012369) 1921,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Виконання наказу Господарського суду Донецької області від 29.07.2020 у справі №905/1420/19 здійснювати з урахуванням цієї ухвали.
Ухвала набрала законної сили з дня її постановлення 12.08.2021.
Апеляційна скарга на ухвалу суду відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом десяти днів з дня її підписання.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Донецької області (пункт 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Харакоз Костянтин Сергійович
Суддя К.С. Харакоз
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2021 |
Оприлюднено | 16.08.2021 |
Номер документу | 98968798 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Харакоз Костянтин Сергійович