ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
26 липня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/3829/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом`якової В.В., при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представника позивача - Ставрост Р.Ю., представника 3-х осіб - Бойко В.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради, за участю третіх осіб на стороні відповідача без самостійних вимог - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування пункту 2,3 рішення Херсонської міської ради від 03.09.2019 року № 2132,
встановив :
ОСОБА_1 звернувся до Херсонської міської ради з позовом про визнання протиправним та скасування пунктів 2, 3 рішення Херсонської міської ради від 03.09.2019р. №2132 в частині надання громадянам ОСОБА_3 та ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у спільну сумісну власність земельної ділянки орієнтованою площею 581 кв.м.
Ухвалою від 19.04.2021 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 12.05.2021 о 09:30 год. Залучено до участі у розгляді справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 та ОСОБА_2
07.07.2021 надійшов відзив від Херсонської міської ради, в якому остання заперечує проти позову.
В судовому засіданні 21.07.21 представником 3-х осіб подано клопотання про призначення земельно-технічної експертизи, на вирішення якої поставити питання яке цільове призначення мала земельна ділянка орієнтованою площею 581 кв.м станом на 03.09.2019 і яка розташована між ділянкою з кадастровим номером 6510136900:01:001:2343 АДРЕСА_1 , ділянкою з кадастровим номером 6510136900:01:001:2599 м. Херсон АДРЕСА_2 та земельною ділянкою з кадастровим номером 6510136900:01:001:1948 м. Херсон, вул. Тираспільська, 48. Клопотання обгрунтоване наявністю в матеріалах справи довідок Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, з яких вбачається що за однією довідкою ділянка знаходиться на землях для будівництва та обслуговування житлового будинку, а за іншою довідкою частина ділянки належить до земель загального користування. Для з`ясування цих обставин необхідні спеціальні знання у сфері землеустрою та без кваліфікованого висновку спеціаліста встановити факт належності земельної ділянки до певної категорії земель неможливо.
Внаслідок подання представником 3-х осіб клопотання про призначення судової земельно-технічної експертизи в судовому засіданні оголошено перерву до 26.07.2021 для надання представнику позивача часу для ознайомлення з поданим клопотанням.
22.07.2021 до суду надійшло заперечення представника позивача на клопотання про призначення експертизи, мотивоване тим, що інформацію про цільове призначення тієї чи іншої ділянки дає Держгеокадастр і його територіальні органи. Експертиза з питань надання інформації про цільове призначення земельної ділянки не проводиться, оскільки для цього відсутня потреба у дослідженні з використанням спеціальних знань у галузі науки. техніки, мистецтва, ремесла тощо, як того вимагає ст. 1 Закону України "Про судову експертизу. Просить відмовити у задоволенні клопотання про призначення експертизи.
Від відповідача заперечень або згоди з клопотання не надійшло, представник ради в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для призначення судової експертизи, суд виходить з того, що відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Виходячи з визначення ст.1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза в адміністративному процесі - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.
При цьому, відповідно пп.1.2.2. п.1.2 розділу І Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року №53/5, основними видами (підвидами) експертизи є, зокрема, земельно-технічна.
За приписами ст.101 КАС України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Відповідно до ч.1 ст.102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно з ч.5 ст.102 КАС України учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Таким чином, за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, суд має право призначити проведення експертизи. При цьому призначення експертизи доцільне лише у тому разі, якщо для з`ясування обставин у справі, що мають значення, потрібні спеціальні знання у певній галузі, без яких встановити обставин справи неможливо.
Обов`язковою передумовою призначення в адміністративному процесі судової експертизи є необхідність з`ясування судом тих обставин, які потребують спеціальних знань, та в силу їх специфічного характеру не можуть бути з`ясовані судом на основі положень чинного законодавства, що може вплинути на правильне вирішення адміністративного спору по суті.
Суд зазначає, що предметом розгляду справи є рішення Херсонської міської ради в частині надання іншим громадянам, ніж позивач, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у спільну сумісну власність земельної ділянки, на частину якої претендував позивач та інші особи, які в листопаді 2018 року подавали заяви до відповідача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у оренду , але отримали відмову з посланням на те, що земельна ділянка є існуючим проїздом (територією загального користування). При цьому позивач надав суду довідку ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 25.04.2019 № 32-21-0.172-1459/178-19, яка свідчить, що земельна ділянка орієнтованою площею 0,0160 га, розташована за адресою : провулок без назви, який починається від АДРЕСА_2 та йде між будинком по АДРЕСА_1 та будинком по АДРЕСА_1 , належить до земель загального користування.
В свою чергу представник 3-ї особи надав суду довідку ГУ Держгеокадастру від 02.10.2019 № 31-21-0.171-3453/178-19 про те, що ділянка, яка була відведена у власність третіх осіб площею 0,0581 га має цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку.
Таким чином, метою дослідження у даній справі є встановлення факту коректного відображення у довідках ГУ Держгеокадастру, виданих позивачу та 3-м особам цільового призначення земельної ділянки, що впливає на результат розгляду справи, разом з тим оцінка наданих сторонами доказів у вигляді довідок ГУ Держгеокадастру не потребує спеціальних познань.
Суд зазначає, що обов`язковою передумовою призначення в адміністративному процесі судової експертизи є необхідність з`ясування судом тих обставин, які потребують спеціальних знань, та в силу їх специфічного характеру не можуть бути з`ясовані судом на основі положень чинного законодавства, що може вплинути на правильне вирішення адміністративного спору по суті.
Наведені вище обставини повинні оцінюватись судом на підставі норм законодавства та наданих сторонами по справі доказів, що лежить поза межами питань, запропонованих на вирішення судової експертизи. Питання, які представник 3-х осіб пропонує поставити на вирішення експертизи, є правовими питаннями, які відносяться до компетенції суду, а не судової експертизи, тому в задоволенні клопотання про призначення земельно-технічної експертизи необхідно відмовити.
Керуючись ст. 101-103, 243, 248 КАС України, суд
ухвалив :
Відмовити представнику Сорокунської В.В., Сорокунської І.С. в задоволенні клопотання про призначення земельно-технічної експертизи.
Ухвала окремо не оскаржується.
Повний текст ухвали підписаний 02.08.2021.
Суддя В.В. Хом`якова
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2021 |
Оприлюднено | 17.08.2021 |
Номер документу | 99006983 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Хом'якова В.В.