Ухвала
16 серпня 2021 року
м. Київ
справа № 278/3138/19
провадження № 61-13376ск21
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Русинчука М. М. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Крата В. І., вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного суду від 29 червня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Приватного підприємства Медіа Ресурс , третя особа - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Молочник про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 , ПП Медіа Ресурс , третя особа - ОСББ Молочник , у якому просила, а саме:
- визнати недостовірною та такою, що принижує честь і гідність, порушує право на недоторканість ділової репутації ОСОБА_1 інформацію, поширену ПП Медіа Ресурс ІНФОРМАЦІЯ_3 в друкованому засобі масової інформації 20 хвилин , Випуск НОМЕР_1 в розділі Тема номера та на Інтернет-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 зобов`язати ПП Медіа Ресурс після набрання рішенням суду законної сили спростувати поширену інформацію шляхом публікації офіційного спростування в найближчому номері газети 20 хвилин та стягнути моральну шкоду у розмірі 5 000,00 грн.
- зобов`язати ОСОБА_2 вилучити з соціальної мережи Facebook за веб-адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 на сторінці ІНФОРМАЦІЯ_2 фотографічне зображення позивача та вказану недостовірну інформацію, а також розмістити на вказаній сторінці соціальної мережі спростування, в якому повідомити про ухвалене судове рішення з публікацією його повного тексту, відшкодувати з останнього моральну шкоду в розмірі 5 000,00 грн.
Рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 07 грудня 2020 року позовні вимоги задоволені частково.
Визнано недостовірною та такою, що принижує честь, гідність та ділову репутацію ОСОБА_1 інформацію розповсюджену ІНФОРМАЦІЯ_3 в друкованому засобі масової інформації 20 хвилин , Випуск НОМЕР_1 в розділі Тема номера та на Інтернет-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 в статті під назвою ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: депутатка від БПП з неформальної групи депутатів ОСОБА_3 - ОСОБА_1 , будучи главою правління ОСББ Молочник , 09 вересня 2019 року прийняла безповоротну допомогу в сумі 200 тисяч гривень на рахунок ОСББ від ТОВ ЮПІДЖІ та Прийнявши гроші від ТОВ ЮПІДЖІ , ОСББ Молочник , яке знаходиться подалі від будівництва та має навіть іншу адресу, в Протоколі №3 від 09 вересня 2019 року саме на погодження прийняти коштів вказало, що погоджує здійснення будівництва АЗК за адресою: АДРЕСА_1 . Тобто за іншою адресою, ніж та, де АЗС (АЗК) зараз будується. Таким чином, даний документ з юридичної точки зору не має ніякого значення. Мабуть, це феєрично для житомирських депутатів - взяти гроші за будівництво за однією адресою, а надати погодження за іншою .
Зобов`язано ОСОБА_2 вилучити з соціальної мережі Facebook за веб-адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 на сторінці ІНФОРМАЦІЯ_2 , недостовірну інформацію, а саме фотографічне зображення ОСОБА_1 та напис щодо отримання ОСОБА_1 , головою правління ОСБББ Молочник 09 вересня 2019 року безповоротної допомоги в сумі 200 тисяч гривень на рахунок ОСББ від ТОВ ЮПІДЖІ та розмістити на сторінці ОСОБА_2 соціальної мережі спростування, в якому повідомити про ухвалене судове рішення з публікацією його повного тексту.
Зобов`язано ПП Медіа Ресурс :
- вилучити з Інтернет-сайт: ІНФОРМАЦІЯ_5 в статті під назвою ІНФОРМАЦІЯ_4 напис щодо того, що депутатка від БПП з неформальної групи депутатів ОСОБА_3 - ОСОБА_1 , будучи главою правління ОСББ Молочник , 09 вересня 2019 року прийняла безповоротну допомогу в сумі 200 тисяч гривень на рахунок ОСББ від ТОВ ЮПІДЖІ та Прийнявши гроші від ТОВ ЮПІДЖІ , ОСББ Молочник , яке знаходиться подалі від будівництва та має навіть іншу адресу, в Протоколі №3 від 09 вересня 2019 року саме на погодження прийняти коштів вказало, що погоджує здійснення будівництва АЗК за адресою: проспект Незалежності, 26. Тобто за іншою адресою, ніж та, де АЗС (АЗК) зараз будується. Таким чином, даний документ з юридичної точки зору не має ніякого значення. Мабуть, це феєрично для житомирських депутатів - взяти гроші за будівництво за однією адресою, а надати погодження за іншою та розмістити на цьому сайті спростування в тій же рубриці, тим самим шрифтом, в якому повідомити про ухвалене у цій справі судове рішення з публікацією його повного тексту;
-розмістити у друкованому засобі масової інформації - газеті 20 хвилин спростування розповсюдженої цим виданням ІНФОРМАЦІЯ_3 у Випуску НОМЕР_1 в розділі Тема номера статті під назвою ІНФОРМАЦІЯ_4 в частині щодо того, що депутатка від БПП з неформальної групи депутатів ОСОБА_3 - ОСОБА_1 , будучи главою правління ОСББ Молочник , 09 вересня 2019 року прийняла безповоротну допомогу в сумі 200 тисяч гривень на рахунок ОСББ від ТОВ ЮПІДЖІ та Прийнявши гроші від ТОВ ЮПІДЖІ , ОСББ Молочник , яке знаходиться подалі від будівництва та має навіть іншу адресу, в Протоколі №3 від 09 вересня 2019 року саме на погодження прийняти коштів вказало, що погоджує здійснення будівництва АЗК за адресою: проспект Незалежності, 26. Тобто за іншою адресою, ніж та, де АЗС (АЗК) зараз будується. Таким чином, даний документ з юридичної точки зору не має ніякого значення. Мабуть, це феєрично для житомирських депутатів взяти гроші за будівництво за однією адресою, а надати погодження за іншою шляхом розміщення у цьому друкованому ЗМІ в тій же рубриці, тим самим шрифтом інформації про ухвалене судове рішення з публікацією його повного тексту.
Стягнуто з ОСОБА_2 , ПП Медіа Ресурс на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 1 000,00 грн з кожного. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Постановою Житомирського апеляційного суду від 29 червня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано. Ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
03 серпня 2021 року (згідно штемпеля на поштовому конверті) ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати постанову апеляційного суду, рішення суду першої інстанції залишити в силі, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
У відкритті касаційного провадження слід відмовити з таких мотивів.
Європейський суд з прав людини зауважує, що спосіб, у який стаття 6 Конвенції застосовується до апеляційних та касаційних судів, має залежати від особливостей процесуального характеру, а також до уваги мають бути взяті норми внутрішнього законодавства та роль касаційних судів у них. Вимоги до прийнятності апеляції з питань права мають бути більш жорсткими ніж для звичайної апеляційної скарги. З урахуванням особливого характеру ролі Верховного Суду як касаційного суду, процедура, яка застосовується у Верховному Суді, може бути більш формальною (LEVAGES PRESTATIONS SERVICES v. FRANCE, № 21920/93, § 45, ЄСПЛ, від 23 жовтня 1996 року; BRUALLA GOMEZ DE LA TORRE v. SPAIN, № 26737/95, § 37, 38, ЄСПЛ, від 19 грудня 1997 року).
Однією з основних засад судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, встановлених законом (пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України, пункт 9 частини третьої статті 2 ЦПК України).
Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 389 ЦПК України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує двохсот п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, якщо: касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 19 ЦПК України для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує двісті п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Предметом касаційного оскарження є судове рішення, ухвалене у справі про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди у розмірі 10 000,00 грн.
Отже, зазначена справа є справою незначної складності, не є справою, яка підлягає розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справою, ціна позову в яких перевищує двісті п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Європейський суд з прав людини зауважує, що національні суди мають вибирати способи такого тлумачення, які зазвичай можуть включати акти законодавства, відповідну практику, наукові дослідження тощо (VOLOVIK v. UKRAINE, № 15123/03, § 45, ЄСПЛ, 06 грудня 2007 року).
Тлумачення статті 19 ЦПК України свідчить, що малозначна справа є такою в силу своїх властивостей, незалежно від того чи визнавав її такою суд першої чи апеляційної інстанції. Оскільки частина шоста статті 19 ЦПК України розміщена в розділі 1 Загальних положень ЦПК України, то вона поширюються й на стадію касаційного провадження.
З урахуванням предмету позову, характеру правовідносин, складності справи, а також значення справи для сторін і суспільства, Верховний Суд вважає за можливе визнати цю справу малозначною.
Посилання на випадки, передбачені пунктом 2 частини третьої статті 389 ЦПК України за наявності яких судове рішення у малозначній справі підлягає касаційному оскарженню, касаційна скарга та додані до неї матеріали не містять.
Відповідно до вимог пункту 1 частини другої статті 394 ЦПК України суд відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Таким чином, оскаржене рішення ухвалено у малозначній справі. Тому у відкритті касаційного провадження слід відмовити, оскільки касаційна скарга подана на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 19, 260, 389, 394 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного суду від 29 червня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Приватного підприємства Медіа Ресурс , третя особа - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Молочник про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди .
Копію ухвали, разом з доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подавала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Судді М. М. Русинчук
Н. О. Антоненко
В. І. Крат
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2021 |
Оприлюднено | 20.08.2021 |
Номер документу | 99088194 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Русинчук Микола Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні