Справа № 585/2702/20
Номер провадження 2-о/585/84/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2021 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі головуючого судді В.О. Шульги, з участю секретаря Ю.В. Кириленко, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ромни цивільну справу за заявою ОСОБА_1 заінтересовані особи: ОСОБА_2 - приватний нотаріус Роменського міського нотаріального округу Сумської обл., Васильченко Олексій Миколайович, про встановлення юридичного факту місця відкриття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з заявою про встановлення юридичного факту і просить встановити місце відкриття спадщини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в АДРЕСА_1 ). Заінтересованими особами вказані ОСОБА_2 - приватний нотаріус Роменського міського нотаріального округу Сумської області та ОСОБА_4 . В обґрунтування заяви вказано, що для оформлення спадщини після смерті матері у неї виникла необхідність підтвердження приватному нотаріусу Роменського міського нот. округу Проскурні Л.І. юридичного факту відкриття спадщини. ОСОБА_3 доводиться їй матір`ю, що підтверджено доказами. Після реєстрації шлюбу їй присвоєне прізвище ОСОБА_5 . ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 і після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки, розташованої на території Плавинищенської сільської ради Роменського р., наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,285 га, кадастровий номер 5924187300:02:002:0208, та земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,295 га, кадастровий номер 5924187300:02:002:0214. Відповідно ст. 549 ЦК УРСР вона єдиний спадкоємець першої черги після смерті ОСОБА_3 , так як фактично вступила в управління або володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, що підтверджено довідкою - характеристикою виконкому сільради. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 немає. Син спадкодавця - ОСОБА_4 відмовився від прийняття спадщини за законом, про що подав письмову заяву. Офіційним листом за № 466/09-14 від 08.07.2020 року приватний нотаріус Роменського міського нотаріального округу Сумської обл. Поскурня Л.І. відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на нерухоме спадкове майно через відсутність відомостей щодо реєстрації ОСОБА_3 на день смерті. При цьому нотаріус вказала їй на необхідність звернутися до суду для встановлення юридичного факту місця відкриття спадщини. З 1952 року по 1999 рік, в тому числі і на день смерті, ОСОБА_3 постійно проживала в АДРЕСА_1 ). Дана обставина підтверджується довідкою голови квартального комітету від 8 липня 2020 року. Також ці обставини можуть підтвердити свідки.
Заявник ОСОБА_3 в судовому засіданні заяву підтримала, просила задоволити. Суду пояснила, що вона просто не подала заяву про прийняття спадщини так як не знала. Мати була прописана по АДРЕСА_2 і там же померла. Власником будинку був батько - ОСОБА_6 . Вона на час смерті матері жила по АДРЕСА_3 . Вона постійно забирала матір до себе додому на зиму, а влітку мати жила там. На час смерті матері в тому будинку не був ніхто прописаний. Батько помер раніше на 13 років від матері.
Представник заявника ОСОБА_7 . ОСОБА_8 заяву підтримав і просив задоволити. Підтримав обґрунтування вказані в заяві. Суду пояснив, що покійна постійно проживала по АДРЕСА_4 , тому заявник спадщину прийняла. Інший спадкоємець подав заяву про відмову від прийняття спадщини. Місце відкриття спадщини слід встановити для того щоб оформити спадкові права. Нотаріусу надано були надані дані про місце відкриття спадщини. На запит нотаріуса була надана відповідь що відомості про реєстрацію ОСОБА_3 на момент смерті відсутні. Він діє в межах повноважень, тому що в нього доручення від центру саме для подання заяви про встановлення факту. Нотаріусу відомо про наявність нерухомого майна на території сільської ради, але нотаріус офіційно відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, тому вони звернулися в суд.
Заінтересована особа ОСОБА_2 приватний нотаріус Роменського міського нотаріального округу Сумської обл. в судове засідання не прибула, надала заяву про розгляд справи без її участі в якій вказала що покладається на розсуд суду.
Заінтересована особа ОСОБА_4 в судовому засіданні вважав що заява обґрунтована і підлягає задоволенню. Суду пояснив що він згоден з заявленими вимогами і претензій в нього немає ніяких. Мати проживала по АДРЕСА_2 і там була постійно прописана. Він на спадщину не претендує. Власником будинку він став десь в 1979 р. йому батьки подарували. На момент смерті батьків він в будинку прописаний не був.
Допитана як свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що ОСОБА_1 вона знає, вона жила на квартирі на тій вулиці і знає цих людей. ОСОБА_3 , вона знала як бабусю по вулиці, вона мама ОСОБА_1 . Їй відомо що ОСОБА_3 проживала в б. АДРЕСА_5 в період з 1970-1972 року поки вона там жила, потім вийшла заміж і переїхала. А зі слів ОСОБА_1 вона знає що мати до смерті жила разом з нею і померла у неї. Де проживала на час смерті ОСОБА_3 їй відомо лише зі слів ОСОБА_5 . В гостях у Самінь вона не бувала, і не бувала в гостях у ОСОБА_3 , лише бувала у дворі і коло двору.
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 і її батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_3 . Вказані обставини підтверджені свідоцтвом про народження, запис у свідоцтві про народження виконаний російською мовою, та паспортом заявника.
Зі свідоцтва про одруження вбачається що ОСОБА_1 одружилася 1 березня 1975 року і до одруження її прізвище було ОСОБА_10 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть.
В листі приватного нотаріуса Роменського міського нотаріального округу Л.І. Проскурня на адресу ОСОБА_1 , який складено 8 липня 2020 року, вказано, що 8 липня 2020 року приватному нотаріусу для отримання свідоцтва про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Ромни Сумської обл.. ОСОБА_3 1905 р.н., були подані наступні документи: свідоцтво про смерть ОСОБА_3 ; довідку про надання інформації № 04-20/5449 видану Управлінням адміністративних послуг Роменської міськради 19 серпня 2019 року. З поданих документів відомості щодо реєстрації ОСОБА_3 на день смерті відсутні, і тому нотаріус не має можливості видати свідоцтво про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . В цьому випадку необхідно звернутися до суду про встановлення місця відкриття спадщини.
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) в реєстрі відомості щодо ОСОБА_3 відсутні.
В довідці-характеристиці, що видана 23 серпня 2017 року виконкомом Плавинищенської сільської ради, вказано, що згідно запису в державних актах на право власності на земельні ділянки серія СМ № 139464 та СМ № 004473 за 27 червня 2003 року значиться земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 1,285 га та 0,295 га відповідно на землях Плавинищенської сільської ради за ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 … Спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_3 являється її дочка ОСОБА_1 , яка вступила у володіння спадковим майном так як розпорядилася речами померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 . Інших неповнолітніх та непрацездатних спадкоємців немає.
В інформації Управління адміністративних послуг від 19 серпня 2019 року № 5449 приватному нотаріуса Проскурня Л.І. вказано, що відповідно з даними що містяться в реєстрі територіальної громади м. Ромни відомості щодо реєстрації ОСОБА_3 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутні.
З довідок квартального комітету № 21 Виконавчого комітету Роменської міськради вбачається, що ОСОБА_3 проживала за адресою АДРЕСА_2 із 1952 р. по 1999 р.
23 серпня 2017 року ОСОБА_4 склав заяву про те що він спадщину після смерті матері - ОСОБА_3 не прийняв.
Відповідно до п.5) ч. 1 ст. 293 ЦПК України суд розглядає у порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ч.1 ст. 17 ЦК Української РСР, який діяв на час відкриття спадщини, місцем проживання визнається те місце, де громадянин постійно або переважно проживає.
Відповідно ст. 526 ЦК Української РСР місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно не відоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.
Як передбачено ст. 548 ЦК Української РСР для придбання спадщини необхідно щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженням. Прийнята спадщина вважається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно ч.ч. 1,2 ст. 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно п. 96 Інструкції Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, яка затверджена 14 червня 1994 року наказом міністерства юстиції України, місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме, - місце знаходження майна або його основної частини.
Отже, місце відкриття спадщини може встановлюватися в судовому порядку в окремому провадженні, коли це питання не може бути доведене заінтересованими особами нотаріусу у безспірному порядку.
За таких обставин, вислухавши пояснення заявника, його представника, третьої особи, дослідивши зібрані в справі докази, оцінюючи докази зібрані у справі кожен окремо, їх достатність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви.
Такий висновок суду склався з тих підстав, що в даній справі не доведено необхідності встановлення місця відкриття спадщини в судовому порядку, оскільки: за умови відсутності даних про місце проживання покійної ОСОБА_3 до дня смерті, місцем відкриття спадщини є місце знаходження майна покійної або його основної частини, що передбачено безпосередньо законом, і не потребує судового рішення. В поданій заяві та при розгляді справи судом заявник та її представник не повідомили суду причин неможливості вирішити у встановленому законом порядку питання щодо місця відкриття спадщини. Доводи представника заявника, що нотаріус офіційно відмовив їм у видачі свідоцтва про право на спадщину і роз`яснив обов`язок звернутися до суду для встановлення місця відкриття спадщини не можуть бути взяті до уваги, оскільки інформація нотаріуса не є постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Крім цього, нотаріусом взагалі не розглядалася можливість встановлення місця відкриття спадщини за місцем знаходження майна спадкодавця, і доказів на підтвердження надання нотаріусу даних про наявність майна спадкодавця у справі немає. Натомість в інформації нотаріуса вказано перелік документів наданих ОСОБА_1 і серед них відсутні дані про наявність спадкового майна та місце його знаходження.
Отже заявником не доведено неможливості встановлення місця відкриття спадщини у порядку встановленому ст. ст. 526 ЦК Української РСР - за місцезнаходженням майна спадкодавця або його основної частини.
Керуючись ст. ст. 10, 12-13, 18, 258-259, 263-265, 293-294, 315, 319, 352, 354 - 355 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні заяви ОСОБА_1 заінтересовані особи: ОСОБА_2 - приватний нотаріус Роменського міського нотаріального округу Сумської обл., Васильченко Олексій Миколайович, про встановлення юридичного факту місця відкриття спадщини відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення в порядку передбаченому п. 15.5.) Перехідних положень ЦПК України . Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення суду складено 20 серпня 2021 року.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. О. Шульга
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2021 |
Оприлюднено | 20.08.2021 |
Номер документу | 99110584 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Шульга В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні