Рішення
від 19.08.2021 по справі 242/4122/20
СЕЛИДІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 242/4122/20

Провадження № 2/242/16/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2021 року Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Черкова В.Г., за участю секретаря судового засіданні Уварова М.В., розглянувши в м. Селидове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ , Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ про захист порушених трудових прав,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ (далі - КНП ОТМО м. Краматорськ , Відповідач - 1), Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ (далі - КНП ОДЛ м. Слов`янськ , Відповідач - 2) про захист порушених трудових прав. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що в період часу з 22 серпня 2016 року по 28 січня 2019 року (на 0,5 ставки) та з 29 січня 2019 року по 31 серпня 2020 року (на 0,25 ставки, зовнішній сумісник) працював на посаді лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії КЛПУ Міський онкологічний диспансер м. Краматорська , яка відповідно до розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації була реорганізована шляхом перетворення в КНП ОТМО м. Краматорськ

Наказом Департаменту охорони здоров`я Донецької області від 12.05.2020 року №286 зі структури КНП ОТМО м. Краматорськ виключено відділення дитячої хірургії, яке включено до структури КНП ОДЛ м. Слов`янськ .

Листом Відповідача-2 від 26.05.2020 року №273 КНП ОТМО м. Краматорськ гарантоване прийняття на роботу основних працівників дитячого хірургічного відділення КНП ОТМО м. Краматорськ на підставі п. 5 ст. 36 КЗпП України з 01 вересня 2020 року.

27.08.2020 року ним на ім`я головного лікаря КНП ОТМО м. Краматорськ було подано заяву про звільнення у зв`язку з переведенням до КНП «Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ» .

Наказом директора КНП ОТМО м. Краматорськ №102 к/з від 31 серпня 2020 року його звільнено з посади лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії, 31.08.2020 року у зв`язку зі скороченням штату на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України.

Вважає, що звільнення його з посади лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії було таким, що проведено без належної правової підстави.

Також 28.08.2020 року ним на ім`я директора Відповідача-2 була подана заява про прийняття на роботу по переводу 01.09.2020 року відповідно до займаної ним посади у зв`язку з переведенням до КНП ОДЛ м. Слов`янськ .

Наказом КНП ОДЛ м. Слов`янськ від 01.09.2020 року № 65-к/тр-к його прийнято на посаду лікаря хірурга дитячого відділення дитячої хірургії (зовнішнє сумісництво).

У зв`язку з тим, що його звільнення проведено без належних правових підстав та поновлення на попередній посаді не можливо через переміщення відділення дитячої хірургії до структури Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ , тому належним способом захисту вважає зміну формулювання звільнення.

Наказом КНП ОДЛ м. Слов`янськ від 01.09.2020 року № 65-к/тр-к його було прийнято на посаду лікаря хірурга дитячого відділення дитячої хірургії (зовнішнє сумісництво), але в подальшому з довідки Відповідача-2 від 22.09.2020 № 553 було встановлено, що його прийнято на посаду лікаря хірурга дитячого для надання екстреної допомоги відділення дитячої хірургії КНП ОДЛ м. Слов`янськ , що з урахуванням ст. 24, п. 5 ст. 36 КЗпП України, гарантійного листа КНП ОДЛ м. Слов`янськ фактично призвело до зміни умов його праці та порушення порядку переведення та трудових прав працівника, а тому така дія підлягає припиненню.

Вважає, що на підставі ст. 5 ЗУ Про судовий збір , він як позивач у справі, що виникає з трудових правовідносин, звільнений від сплати судового збору, судові витрати відповідно до ст. 141 ЦПК України слід покласти на відповідача. Ураховуючи збільшені позовні вимоги просить суд, визнати його звільнення з посади лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії КНП ОТМО м. Краматорськ 31.08.2020 року у зв`язку зі скороченням штату на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України, таким, що проведено з порушенням порядку встановленого законом КНП ОТМО м. Краматорськ від 31.08.2020 року №102 к/з, з п. 1 ст. 40 КЗпП України (у зв`язку зі скороченням штату) на п. 5 ст. 36 КЗпП України (у зв`язку з переведенням на посаду лікаря хірурга дитячого відділення дитячої хірургії КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ ). Визнати, що наказом КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ від 01.09.2020 року №65-к/тр-к його в порядку переведення прийнято на посаду лікаря хірурга дитячого відділення дитячої хірургії (зовнішнє сумісництво), а не лікаря хірурга дитячого для надання екстреної допомоги відділення дитячої хірургії КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ . Стягнути з відповідачів моральну шкоду у розмірі 35000,00 грн.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 07.10.2020 року провадження у зазначеній цивільній справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження та призначене судове засідання.

Позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі, справу слухати в його відсутність.

Представник позивача справу просить справу слухати в її відсутності, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі, надав суду письмові пояснення в яких зазначив, що відповідач КНП ОТМО м. Краматорськ заперечуючи проти позовної заяви надав до суду акт №01 КНП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорська про відмову від підпису на підтвердження отримання повідомлення від 26.06.2020 №263-01/05, складеного зав. відділенням дитячої хірургії, лікарем хірургом ОСОБА_2 , сестрою медичною старшою ОСОБА_3 , юрисконсультом ОСОБА_4 .

Директором комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне підприємство м. Краматорськ Гейко О.В. на початку липня 2020 року, йому запропоновано звільнитись за згодною сторін.

Однак він повідомив, що підстави для його звільнення відсутні та запропонував надати йому для ознайомлення згоду профспілкової організації про вивільнення працівників, крім того повідомив, що в таких випадках роботодавець має запропонувати працівнику всі наявні вакантні посади тим паче, що вивільнення було заплановане у зв`язку з включенням дитячого хірургічного відділення до КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ .

Під час цієї бесіди були присутні лише він та ОСОБА_5 , жодних інших працівників не було. ОСОБА_5 запропонував йому підписати документ Про заплановане вивільнення та запропонував оглянути список вакантних посад станом на 26.06.2020 року.

Оскільки, попередження було складено 26.06.2020 однак в день його складення йому вручено не було, вакантні посади були станом на 26.06.2020 і в липні могли бути вже зайняті він попросив скласти такий документ, який відповідав би дійсній даті повідомлення про наступне вивільнення та наявних вакантних посад, які в липні ще залишились вільними.

Крім вказаного, наполегливо, попросив ознайомитись з рішенням профспілкової організації. У разі відповідності дати складення повідомлення про наступне вивільнення та дати якою йому повідомлено про наступне вивільнення, він зазначив, що таке повідомлення підпише. В наступному, до самого звільнення з попередженням про наступне вивільнення його не ознайомлювали, копію його не надавали, як і список всіх вакантних посад.

Відповідно до ст. 49-1 КЗпП про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

Частиною з цієї статті вказано, що одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених цим Кодексом. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

В судове засідання представник відповідача КНП ОТМО м. Краматорськ не з`явився, надав суду відзив, в якому зазначив, позовні вимоги не визнав в повному обсязі, зазначив що позивач був прийнятий на посаду лікаря хірурга дитячого відділення дитячої хірургії з 22.08.2016 року зовнішнім сумісником на 0,5 ставки з оплатою праці за фактично виконану роботу. 20.01.2019 року за його заявою був переведений на посаду лікаря-хірурга дитячого на 0,25 ставки зовнішнім сумісником з оплатою праці за фактично виконану роботу. 12.05.2020 року Департамент охорони здоров`я Донецької державної адміністрації видав наказ № 286 Про організацію роботи відділення дитячої хірургії , яким було зобов`язано Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ виключити із своєї структури відділення дитячої хірургії,шляхом внесення відповідних змін до штатного розпису, проінформував працівників структурного підрозділу про переведення згідно законодавства. КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ зобов`язано включити це відділення до своєї структури. 21.05.2020 року відповідно до наказу №37 адміністрація Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ повідомила працівників відділення дитячої хірургії про виключення відділення дитячої хірургії із структури Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ , підписувати відповідний наказ позивач відмовився. 26.05.2002 року ними було отримано лист № 273 від Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ , яким було гарантовано працевлаштування основних працівників дитячого хірургічного відділення згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України з 01.09.2020 року. 26.06.2020 року позивачу було вручене повідомлення за № 263-01/05 щодо наявності вакантних посад для переводу, де була на вимоги чинного законодавства зазначені всі наявні посади, позивач відмовився підписати повідомлення, внаслідок чого було складено відповідний акт. 25.08.2020 року адміністрація Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ звернулась до Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ з листом № 441-01/05 Про працевлаштування працівників КНП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ поіменно зазначив працівників, при цьому зазначив займані ними посади, на що отримали відповідь №435 від 27.08.2020 року де було підтверджено працевлаштування основних працівників, зазначив, що питання працевлаштування зовнішніх сумісників буде вирішуватись після оптимізації (скорочення штатних одиниць) оновленого штатного розпису підприємства. В зв`язку з чим 31.08.2020 року позивач був звільнений згідно наказу №102 к/з за скороченням штату п.1 ст.40 КЗпП України з виплатою компенсації за частину невикористаної щорічної відпустки. Надав суду клопотання, в якому просить суд слухати справу у його відсутність.

В судове засідання представник відповідача КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ не з`явився, надав суду клопотання, в якому просить суд слухати справу у його відсутність, зазначив що на 22.09.2020 року додатковий штатний розпис КНП «Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ» ще не був затверджений, на теперішній час додатковий розпис, який діє з 01.10.2020 року вже затверджено, та позивач працює на посаді лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії (зовнішнє сумісництво до 0,25 ставки).

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно довідки 470-01/05 від 02.09.2020 виданої КНП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ позивач працював на посаді лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії КЛПУ Міський онкологічний диспансер м. Краматорська за сумісництвом (зовнішній сумісник), на умовах неповного робочого часу, з 22 серпня 2016 року по 28 січня 2019 року (0,5 ставки), з 29 січня 2019 року по 31.08.2020 (0,25 ставки), на підставі розпорядження Голови обласної державної адміністрації від 06.05.2019 №468/5-19 КЛПУ Міський онкологічний диспансер м. Краматорська реорганізовано шляхом перетворення в КНП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ .

Згідно наказу КЛПУ Міський онкологічний диспансер м. Краматорська №12 від 29.01.2019 ОСОБА_6 - лікар - хірург дитячого відділення дитячої хірургії (зовнішній сумісник) - числиться зовнішнім сумісником на 0,25 ставки лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії з відпрацюванням робочого часу з 29 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року. Підстава: заява ОСОБА_1 . Факт того, що позивач в період з 22.08.2016 року по 31.08.2020 року працював у НКП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ на посаді лікаря - хірурга дитячого відділення дитячої хірургії КЛПУ Міський онкологічний диспансер м. Краматорська за сумісництвом, підтверджується записом № 25 від 04.09.2020 року в трудовій книжці серія НОМЕР_1 , яка належить позивачу.

12 травня 2020 року наказом Департаменту Охорони Здоров`я Донецької обласної Державної адміністрації №286 виключено із структури КНП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ (Гейко) структурний підрозділ - відділення дитячої хірургії, розміщений за адресою: м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 17 та включено його до структури КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ (Світличний) структурний підрозділ - відділення дитячої хірургії, розташований за адресою: м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 17. Директорів відповідних підприємств було зобов`язано забезпечити внести відповідні зміни до штатних розписів та мережі підпорядкованих підприємств до 31.08.2020 року та подання їх на погодження департаменту охорони здоров`я облдержадміністрації; Скласти акт приймання-передачі майна станом на 01.08.2020 року; Директора КЛПУ Міський онкологічний диспансер м. Краматорська ОСОБА_5 інформувати працівників структурного підрозділу - відділення дитячої хірургії про переведення згідно з трудовим законодавством. Координацію роботи щодо виконання цього наказу покладено на управління економіки та фінансів департаменту охорони здоров`я облдержадміністрації (Півненко) та відділ навчальних закладів, післядипломної освіти, мобілізаційної роботи, ресурсного та правового забезпечення департаменту охорони здоров`я облдержадміністрації (Стельмашонок), контроль залишено за Департаментом.

Відповідно до наказу департаменту охорони здоров`я Донецької області державної адміністрації від 12.05.2020 року за № 286, 21.05.2020 року КНП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ видало наказ №37, відповідно до якого було зобов`язано внести відповідні зміни до штатного розпису та мережі підприємства до 31.07.2020 року та подати їх на погодження до департаменту охорони здоров`я облдержадміністрації; проінформувати працівників відділення дитячої хірургії підприємства про переведення до структури КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ з 01.06.2020 року. З відповідним наказом було ознайомлено під особистий підпис основних працівників та зовнішні сумісники, які повинні звільнитися, під особистий підпис. До списку зовнішніх сумісників було включено позивача, але його особистий підпис відсутній.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Положеннями ч. 4 ст. 36 КЗпП України встановлено, у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (пункт 1 частини першої статті 40).

Пунктом 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України передбачено, що підставою припинення трудового договору є зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

26 травня 2020 року вих. № 273 В.о. директора КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ було направлено лист директору КНП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ , яким на виконання наказу департаменту охорони здоров`я № 286 від 12 травня 2020 року Про організацію роботи відділення дитячої хірургії , адміністрація КНП Обласна дитяча лікарня м.Слов`янськ було гарантовано працевлаштування основних працівників дитячого хірургічного відділення НКП ОТМО м. Краматорськ по переводу п. 5 ст. 36 КЗпП України з 01.09.2020 року.

Згідно листа про заплановане вивільнення № 263-01/05 від 26.06.2020 року адміністрацією КНП ОТМО м. Краматорськ ОСОБА_1 на виконання наказу № 286 від 12.05.2020 року департаменту охорони здоров`я Донецької обласної державної адміністрації Про організацію роботи відділення дитячої хірургії було повідомлено про те, що 01.09.2020 року відбудеться виключення із структури КНП ОТМО м. Краматорськ відділення дитячої хірургії, розміщене за адресою: м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 17, та включення до структури КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ відділення дитячої хірургії, розміщене за адресою: м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 17. При цьому у відповідності з вимогами КЗпП України адміністрацією підприємства запропонувала позивачу всі вакантні посади станом на 26.06.2020 року та роз`яснено, що у разі відмови про переведення на одну з настанням дати виключення зі структури КНП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ відділення дитячої хірургії позивача буде звільнено за п. 1 ст. 40 КЗпП України - скорочення штату.

Посадовими особами КНП ОТМО м. Краматорськ 26.06.2020 року було складено акт № 01 про відмову від підпису на підтвердження отримання повідомлення від 26.06.2020 №263-01/05, згідно якого ОСОБА_1 не погодився на звільнення та відмовився від підпису на підтвердження отримання повідомлення від 26.06.2020 року № 263-01/05.

За пунктом 8 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін`юсту і Мінфіну України від 28.06.93 р. № 43, зареєстрованим у Мін`юсті України 30.06.93 р. за № 76, звільнення з роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ й організацій провадиться з підстав, передбачених законодавством, а також у разі прийняття працівника, який не є сумісником, чи обмеження сумісництва у зв`язку з особливими умовами та режимом праці без виплати вихідної допомоги. Такі підстави звільнення працівників, що працюють за сумісництвом, поширюються тільки на державні підприємства, організації. Цю категорію працівників на інших підприємствах, в установах, організаціях звільняють на загальних підставах.

Згідно з частиною другою статті 40 КЗпП України звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Відповідно до роз`яснень в п.19 Постанови Пленуму Верховного суду України за №9 від 09.11.1992 року Про практику розгляду судами трудових спорів , розглядаючи трудові спори, пов`язані зі звільненням за п. 1 ст. 40 КЗпП, суди зобов`язані з`ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.

Згідно ч. 1 ст. 42 КЗпП України, при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п`яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.

Перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.

Відповідно до статті 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації працівник, за своїм розсудом, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

Однією з найважливіших гарантій для працівників при скороченні чисельності або штату є обов`язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника.

Доказів того, що в КНП ОТМО м. Краматорськ позивачу було запропоновано всі наявні на підприємстві вакантні посади за його відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо. Також не повідомлено про відсутність вакантних посад на які міг погодитися позивач, з урахуванням його досвіду, кваліфікації (за матеріалами справи позивач має вищу кваліфікаційну категорію зі спеціальності Дитяча хірургія , має диплом доктора медичних наук зі спеціальності Дитяча хірургія та йому присвоєне вчене звання професора кафедри дитячої хірургії).

Крім цього, відповідно до п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) однією з підстав припинення трудового договору є переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію.

Для припинення трудового договору в порядку переведення та захисту прав працівника власник або уповноважений ним орган підприємства, куди переводиться працівник, повинен подати відповідний лист-запит власнику або уповноваженому ним органу підприємства, на якому працює працівник, з проханням звільнити його з роботи на підставі переведення згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП.

У разі згоди власника або уповноваженого ним органу підприємства, на якому працює працівник, на припинення з останнім трудового договору за п. 5 ст. 36 КЗпП на підставі переведення працівнику необхідно подати відповідну заяву з проханням звільнити його з роботи. Прийняття на іншу роботу здійснюється теж на підставі відповідної заяви працівника з проханням прийняти на роботу в порядку переведення. Припинення трудового договору і прийняття на роботу мають бути оформлені наказами чи розпорядженнями відповідних власників підприємств або уповноважених ними органів про звільнення працівника з попереднього місця роботи та про прийняття його на нове місце роботи в порядку переведення з посиланням на п. 5 ст. 36 КЗпП у погоджений сторонами строк.

Згідно листа № 441-01/05 від 25.08.2020 року встановлено, що директор КНП ОТМО м. Краматорськ звернувся до В.о. директора КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ з проханням на виконання наказу департаменту охорони здоров`я Донецької облдержадміністрації від 12.05.2020 №286 прийняти на роботу шляхом переведення, відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України, основних працівників відділення дитячої хірургії КНП ОТМО м. Краматорськ з 01.09.2020 року, за списком, з зазначенням займаної посади.

Згідно відповіді КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ вих. № 435 від 27.08.2020 на лист №441-01/05 від 25.08.2020 щодо працевлаштування шляхом переведення, основних працівників відділення дитячої хірургії КНП ОТМО м. Краматорськ (згідно списку ) буде виконано 01.09.2020 року. Щодо зовнішніх сумісників, питання буде вирішуватися, після оптимізації (скорочення штатних одиниць) основного штатного розпису підприємства.

27 серпня 2020 року на ім`я директора КНП Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ ОСОБА_5 ОСОБА_1 було подано заяву про звільнення його по переводу 31.08.2020 року у зв`язку з переведенням до КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ .

28 серпня 2020 року на ім`я директора Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ ОСОБА_7 ОСОБА_1 було подано заяву про прийняття його на роботу по переводу 01.09.2020 року відповідно до займаної ним посади у зв`язку з переводом до КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ відповідно до наказу департаменту охорони здоров`я Донецької ОДА від 12.05.2020 року №286 Про організацію роботи відділення дитячої хірургії .

Актом Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ від 31.08.2020, що був витребуваний ухвалою суду, було визначено неможливим звільнення ОСОБА_1 , лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії шляхом переведення до КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ .

Наказом Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ №102 к/з від 31 серпня 2020 року ОСОБА_1 , лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії, 30 серпня 2020 року, у зв`язку зі скороченням штату, п. 1 ст. 40 КЗпП України. Бухгалтерію зобов`язано виплатити ОСОБА_1 компенсацію за частину невикористаної щорічної відпустки із розрахунку за 7 календарних днів. Відомості щодо акту від 31.08.2020 в наказі відсутні.

Наказом Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ від 01.09.2020 № 65-к/тр-к прийнято шляхом переведення основних працівників та сумісників відділення дитячої хірургії з 01.09.2020 року, п. 5 ст. 36 КЗпП України, зокрема - ОСОБА_1 .

Із викладеного слідує, що звільнення позивача відбулося у зв`язку зі скороченням штату, п. 1 ст. 40 КЗпП України, актом було відмовлено в переведенні згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України, але позивача було прийнято на нове підприємство саме згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України, тобто за переведенням. Вказане жодним чином не спростовано відповідачем-1 та визнається відповідачем-2.

Таким чином, суд доходить до висновку про незаконність проведеного звільнення позивача у зв`язку зі скороченням штату з підстав, передбачених п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до ч. 3 ст. 235 КЗпП України, у разі визнання формулювання причини звільнення неправильним або таким, що не відповідає чинному законодавству, у випадках, коли це не тягне за собою поновлення працівника на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, зобов`язаний змінити формулювання і вказати в рішенні причину звільнення у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства та з посиланням на відповідну статтю (пункт) закону.

У зв`язку з викладеним позовні вимоги в частині зміни формулювання звільнення підлягають задоволенню, а саме - зміні з п. 1 ст. 40 КЗпП України (у зв`язку зі скороченням штату) на п. 5 ст. 36 КЗпП України (у зв`язку з переведенням на посаду лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ ).

Вирішуючи позовну вимогу в частині визнання, що наказом КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ від 01.09.2020 року №65-к/тр-к позивача в порядку переведення прийнято на посаду лікаря хірурга дитячого відділення дитячої хірургії (зовнішнє сумісництво), а не лікаря хірурга дитячого для надання екстреної допомоги відділення дитячої хірургії КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ , то суд вважає відмовити в цій частині, оскільки ухвалою Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 21.01.2021 затверджено мирову угоду, згідно якої КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ (відповідач) визнав, що ОСОБА_1 з 01.09.2020 працює за переведенням на посаді лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії на 0,25 ставки КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ . Вказана ухвала набрала законної сили 08.02.2021 року.

Вирішуючи позовну вимогу щодо відшкодування моральної шкоди, то суд вважає, що вона підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 4 „Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» - „Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб» . Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає в душевних стражданнях, яких особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням майна і відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.

Приймаючи до уваги встановлені при розгляді справи обставини, те що внаслідок протиправних дій з боку адміністрації КНП ТМО м. Краматорськ та адміністрації КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ позивач відчував нервовість, знаходився в стресовому стані, приймав заспокійливі препарати. У позивача порушився, було порушено сон, він не міг нормально відпочивати. Замість того, щоб допомагати пацієнтам, він був змушений звертатися до адвокатів за наданням правової допомоги, відвідувати судові засідання, що завдає йому додаткових незручностей, що в суттєвій мірі викликає у позивача душевний дискомфорт та страждання, суд вважає, що позивачу завдано моральну шкоду.

Так, згідно консультативного висновку спеціаліста від 22.10.2020 року ОСОБА_1 встановлено діагноз: помірний депресивний епізод психогенного ґенезу, тривожно-депресивний синдром.

Визнаючи розмір компенсації, що підлягає стягненню на користь позивача у відшкодування моральної шкоди, суд приймає до уваги конкретні обставини справи, характер та глибину пов`язаних з незаконними діями відповідачів страждань, і понесених з зим незручностей, ступінь вимушеного порушення нормального укладу його життя та необхідність докладання для його організації додаткових зусиль, та, виходячи із суті позовних вимог, засад розумності і справедливості, суд вважає, що позовні вимоги позивача слід задовольнити частково та стягнути з КНП ТМО м. Краматорськ в розмірі 10 000 грн., оскільки дії цього відповідача призвели до незаконності проведеного звільнення позивача у зв`язку зі скороченням штату з підстав, передбачених п. 1 ст. 40 КЗпП України, а з КНП Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ в рахунок відшкодування моральної шкоди 3 000 грн., оскільки порушення трудових прав позивача, про що було заявлене в даній справі, було усунуто тільки 21.01.2021 при затвердженні мирової угоди судом, але існувало на час звернення до суду з позовом в даній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача КНП ТМО м. Краматорськ у дохід держави судовий збір у сумі 908 грн. 00 копійок.

Згідно квитанції № 0.0.1912560395.1 від 19.11.2020 року ОСОБА_1 було сплачено судовий збір в розмірі 2102 грн.

Оскільки позовні вимоги позивача в частині відшкодування моральної шкоди задоволено частково, то з відповідачі підлягає стягненню судовий збір на користь позивача, пропорційно задоволеним вимогам, в розмірі 600,54 грн. та 180,14 грн. відповідно.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ , Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ про захист порушених трудових прав - задовольнити частково.

В порядку ч. 3 ст. 235 КЗпП України змінити формулювання звільнення ОСОБА_1 , проведеного наказом Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ від 31.08.2020 № 102 к/з, з п. 1 ст. 40 КЗпП України (у зв`язку зі скороченням штату) на п. 5 ст. 36 КЗпП України (у зв`язку з переведенням на посаду лікаря-хірурга дитячого відділення дитячої хірургії Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ ).

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ (код ЄДРПОУ 21992649) на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 10 000 (десять тисяч) грн.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ (код ЄДРПОУ 01991168) на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 3 000 (три тисячі) гривень.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ (код ЄДРПОУ 21992649) на користь держави судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 копійок.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ (код ЄДРПОУ 21992649) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 600 (шістсот) грн. 54 коп.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ (код ЄДРПОУ 01991168) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 180 (сто вісімдесят) грн. 14 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Селидівський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 27.08.2021.

Позивач:

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідачі:

Комунальне некомерційне підприємство Обласне територіальне медичне об`єднання м. Краматорськ (код ЄДРПОУ 21992649), адреса: 84307, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 31;

Комунальне некомерційне підприємство Обласна дитяча лікарня м. Слов`янськ (код ЄДРПОУ 01991168), адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Ярослава Мудрого, 12.

Суддя Черков В.Г.

СудСелидівський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення19.08.2021
Оприлюднено27.08.2021
Номер документу99194437
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —242/4122/20

Постанова від 19.12.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 01.08.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Ухвала від 22.02.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Шипович Владислав Володимирович

Постанова від 28.12.2021

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Агєєв О. В.

Постанова від 28.12.2021

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Агєєв О. В.

Ухвала від 01.12.2021

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Агєєв О. В.

Ухвала від 01.11.2021

Цивільне

Донецький апеляційний суд

Агєєв О. В.

Рішення від 07.09.2021

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Черков В. Г.

Рішення від 19.08.2021

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Черков В. Г.

Рішення від 19.08.2021

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Черков В. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні