Рішення
від 27.08.2021 по справі 481/832/21
НОВОБУЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 481/832/21

Провадж.№ 2/481/259/2021

Р І Ш Е Н Н Я

іменем У К Р А Ї Н И

27.08.2021 року Новобузький районний суд Миколаївської області в складі:

головуючої судді Уманської О.В.,

за участі секретаря Кузьміної Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Новий Буг цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Баратівської сільської ради Софіївської ОТГ Баштанського району Миколаївської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Новобузького районного суду Миколаївської області з позовом до ОСОБА_2 та Баратівської сільської ради Софіївської ОТГ Баштанського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на все належне їй майно, в тому числі і на земельну ділянку розміром 6,41 га яка розташована на території Баратівської сільської ради Новобузького району Миколаївської області з кадастровим номером 4824580400:03:000:0493. Спадкоємцями першої черги є він та його сестра - ОСОБА_2 . До нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини в шестимісячний строк після смерті матері ніхто не звертався. Маючи намір прийняти спадщину після смерті матері, позивач звернувся до приватного нотаріуса Вітовського районного нотаріального округу Миколаївської області з заявою про прийняття спадщини, однак нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини. Причинами пропуску строку для прийняття спадщини позивач зазначає, що про наявність будь-якого спадкового майна йому не було відомо, документи на земельну ділянку було знайдено у березні 2020 року, разом з тим у березні 2020 року позивач до нотаріуса звернутися не зміг у зв`язку з запровадження карантину через короновірус та встановленням обмежень руху громадян та транспорту в м.Миколаєві та в Україні в цілому. Зазначені обставини перешкодили йому вчасно звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд визначити йому додатковий шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.

09.07.2021 року провадження по даній справі було відкрито та призначено її до розгляду у загальному позовному провадженні.

Ухвалою суду від 27.07.2021 року у якості співвідповідача у справі було залучено - Баратівську сільську раду Софіївської ОТГ Баштанського району Миколаївської області.

04.08.2021 року ухвалою суду було закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду.

В судове засідання позивач не з`явився, але надав на адресу суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити та розглянути справу без його участі.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, але надіслала на адресу суду заяву, в якій просила справу розглянути за її відсутності, проти задоволення позову не заперечує. Відзив на позовну заяву відповідачем не подавався.

Відповідач Баратівська сільська рада Софіївської ОТГ Баштанського району Миколаївської областіу судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи не надходило. Відзив на позовну заяву відповідачем не подавався.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України , фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Мішково-Погорілове Вітовського району Миколаївської області померла спадкодавець ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується фотокопією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23.08.2017 року (а.с.10).

Згідно фотокопії довідки Мішково-Погорілівської сільської ради за вих.№313 від 12.04.2021 року на день смерті спадкодавця ОСОБА_3 разом з нею ніхто не був зареєстрований (а.с.74).

Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки загальної площею 6,41 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Баратівської сільської ради за кадастровим номером 4824580400:03:000:0493. Зазначене підтверджується наявною в матеріалах справи копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії IV-МК №030730 від 25.01.2001 року, копією витягу з Державного земельного кадастру від 28.03.2017 року №НВ-4803218322017, копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.04.2017 року №85037914 та копією технічної документації на земельну ділянку (а.с.11-33).

Факт родинних відносин між позивачем і померлою на рівні син - мати підтверджується наявними в матеріалах справи доказами: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 16.05.1961 року та фотокопією паспорта на ім`я ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 (а.с.34, 6).

Крім того факт родинних відносин між відповідачем ОСОБА_2 і померлою на рівні дочка - мати підтверджується наявними в матеріалах справи доказами: фотокопією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 27.10.1959 року, фотокопією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 та фотокопією паспорта на ім`я ОСОБА_2 серії НОМЕР_6 (а.с.35-36, 8).

Відповідно до фотокопій матеріалів спадкової справи №66/2021 наданої на запит суду приватним нотаріусом Вітовського районного нотаріального округу Миколаївської області Красновою С.М., остання заведена 13.04.2021 року до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 за заявою про видачу свідоцтва про прийняття спадщини позивача та містить заяву відповідача ОСОБА_2 про відсутність у неї намірів звернення до суду з позовною заявою про надання додаткового строку для прийняття спадщини та відсутність заперечень щодо отримання свідоцтва її сином ОСОБА_1 як єдиним спадкоємцем. Інших спадкоємців за законом чи заповітом не виявлено (а.с.67-83).

Однак, постановою від 05.05.2021 року №143/02-31 нотаріусом було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину через те, що ним пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.37).

Відповідно до ч.2 ст.1223 та ч.1ст.1261 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Так у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1272 ЦК України . якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

У п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 Цивільного кодексу України .

Вирішуючи питання щодо поважності пропуску строку для прийняття спадщини, суд приходить до наступного.

Обставини, на які посилається позивач, а саме відсутність у нього інформації про наявність будь-якого спадкового майна, оскільки документи на земельну ділянку було знайдено лише у березні 2020 року, запровадження в цей період карантину через короновірус та встановленням обмежень руху громадян та транспорту в м.Миколаєві та в Україні в цілому, саме по собі не є достатніми підставами вважати причину пропуску строку поважною.

Разом з тим, судом встановлено, що позивач заяву про відмову від прийняття спадщини не подавав, від права на спадкування не усунутий і бажає прийняти спадщину. Відповідач ОСОБА_2 позовну заяву визнала та не заперечує щодо її задоволення. Крім того в матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_2 про відсутність у неї намірів поновлення строків для подачі заяви прийняття спадщини та відсутність заперечень щодо отримання свідоцтва ОСОБА_1 .

Спадщина, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ніким не прийнята, а також не визнана судом відумерлою.

Отже, суд находить позовні вимоги такими, що можливо задовольнити і вважає, що шестимісячний строк для подання позивачем заяви про прийняття спадщини є достатнім.

Керуючись ст.ст.1268-1272 Цивільного кодексу України , ст. ст. 12 , 13 , ч. 1 ст. 81 , 258 , 259 , 264 , 265 Цивільного процесуального кодексу України , -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та Баратівської сільської ради Софіївської ОТГ Баштанського району Миколаївської області, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцю с. Майорівка Новобузького району Миколаївської області, РНОКПП НОМЕР_7 ) додатковий шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Перебіг строку подання заяви до нотаріального органу обчислюється з моменту набрання цим рішенням суду законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано .

У разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, апеляційна скарга подається у той же строк з дня виготовлення повного тексту рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_8 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;

Відповідач: Баратівська сільська рада Софіївської ОТГ Баштанського району Миколаївської області, місцезнаходження вул. Центральна, 6, с. Баратівка, Баштанського району Миколаївської області, 55634.

Повний текст рішення виготовлено 27.08.2021 року.

Суддя О.В.Уманська

СудНовобузький районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення27.08.2021
Оприлюднено28.08.2021
Номер документу99210191
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —481/832/21

Рішення від 27.08.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Уманська О. В.

Ухвала від 04.08.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Уманська О. В.

Ухвала від 27.07.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Уманська О. В.

Ухвала від 09.07.2021

Цивільне

Новобузький районний суд Миколаївської області

Уманська О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні