Ухвала
від 20.07.2021 по справі 729/1548/13-ц
БОБРОВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 729/1548/13

6/729/16/21 р.

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

20 липня 2021 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області в складі :

судді Кузюри В.О.

за участі секретаря Ященко Л.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бобровиця заяву товариства з обмеженою відповідальністю "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ФОРТ" про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження, -

В С Т А Н О В И В :

Представник ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ФОРТ звернувся до суду із заявою про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження, посилаючись на те, що 20.01.2014 року Бобровицький районний суд Чернігівської області ухвалив рішення по справі № 729/1548/13-ц про стягнення заборгованості за кредитним договором з ОСОБА_1 на користь публічного акціонерного товариства КБ Надра .

15.05.2020 року між ПАТ КБ Надра та товариством з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ІНВЕСТ ХАУС укладено Договір про відступлення прав вимоги згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями передбаченими кредитним договором перейшло до ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ІНВЕСТ ХАУС .

05.11.2020 року між та ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ІНВЕСТ ХАУС та Т ОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ФОРТ укладено Договір про відступлення прав вимоги згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями передбаченими кредитним договором перейшло до ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ФОРТ .

Відповідно до ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі ст. 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.

Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

За змістом ст. 512 ЦК України, ст. 442 ЦПК України та ст. 15 ЗУ Про виконавче провадження у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником.

Виходячи із цих норм, зокрема, п.п. 1 і 2 ч. 1 ст. 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора. Така заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги. У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до ч. 5 ст. 15 ЗУ Про виконавче провадження , ст. 442 ЦПК України за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження. Виходячи зі змісту ст. 512, 514 ЦК України, ст. 15 ЗУ Про виконавче провадження , з урахуванням положень ст. 442 ЦПК України, заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення вимоги (цесія), до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на?момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувана. Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах. Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із ЗУ Про виконавче провадження .

Вищевикладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постановах від 9 жовтня 2019 року № 711/10368/2012 та від 20 листопада 2013 року № 6-122цс13.

Наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке не виконане боржником, не припиняє зобов`язальних правовідносин сторін. Зміна кредитора у зобов`язанні шляхом відступлення права вимоги із зазначенням у договорі обсягу зобов`язання, яке передається на стадії виконання судового рішення, не обмежує цивільних прав учасників спірних правовідносин. За таких обставин, звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу стягувана відповідає змісту ст. 512, 514 ЦК України та ст. 15 ЗУ Про виконавче провадження . Також треба зауважити, що строк пред`явлення виконавчого листа до виконання не є предметом дослідження при розгляді заяви про заміну сторони.

Зважаючи на викладене, звернення з заявою про заміну сторони - це не лише обов`язковість вимог закону, але і гарантія своєчасного, повного, реального виконання виконавчого документу.

Згідно ст. 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України,

Враховуючи вищезазначене просить замінити стягувача ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ІНВЕСТ ХАУС на його правонаступника ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ФОРТ .

Заявник прохав про розгляд справи без його участі.

В судове засідання також надійшла заява представника ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ІНВЕСТ ХАУС , адвокат Сухая Марини Василівни просить відмовити в задоволенні заяви представника ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ФОРТ , оскільки в Господарському суді м. Києва подана заява , відповідно до якої ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ІНВЕСТ ХАУС , оспорює договір відступлення права вимоги укладеного з ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ФОРТ з тих підстав, що особа , яка його укладала не мала повноважень на його укладення.

В судове засідання учасники не з`явилися , повідомлялись належним чином, на підставі ст. 442 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути дане питання у відсутності сторін , які не з"явилися, оскільки їх неявка не перешкоджає розгляду даної заяви.

Судом встановлено, що згідно заочного рішення Бобровицького районного суду Чернігівської області від 20.01.2014 року на користь ПАТ КБ НАДРА з ОСОБА_1 стягнуто заборгованість за кредитним договором .Дане судове рішення набрало законної сили, виписано та видано стягувачу виконавчий лист для пред`явлення до виконання.

В подальшому між ПАТ КБ НАДРА та ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ІНВЕСТ ХАУС" було укладено Договір відступлення права вимоги згідно з умовами якого право вимоги до позичальника за зобов`язаннями передбаченими кредитним договором перейшло до ТОВ"ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ІНВЕСТ ХАУС".

Відповідно до укладеного 05.11.2020 року договору відступлення права вимоги між ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ІНВЕСТ ХАУС" та ТОВ"ФК ФОРТ" до останнього перейшло право вимоги за зобов"язаннями передбаченими кредитним договором. До суду не надано рішення , яким би даний договір був визнаний недійсним.

Відповідно до ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав обов`язків, є договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 512 ЦК України визначено, що кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином ( відступлення права вимоги ), а згідно ст. 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про виконавче провадження , виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження. На підставі ч.5 ст.15 Закону України Про виконавче провадження , у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до ст. 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця, приватного виконавця або за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Аналогічна позиція міститься і у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі від 21 березня 2018 року по справі № 6-1355/10, провадження № 61-12076св18 (ЄДРСРУ № 73001190).Вищевикладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постановах від 9 жовтня 2019 року № 711/10368/2012 та від 20 листопада 2013 року № 6-122цс13.

Тому заява про заміну сторони виконавчого провадження підлягає задоволенню, враховуючи, що суду надано докази того, що внаслідок укладення вказаних договорів відбулась заміна кредитора.

Керуючись ст. 442, 258-259, 352-354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ФОРТ про заміну сторони (стягувача) виконавчого провадження - задовольнити.

Замінити стягувача ТОВ ФК "ІНВЕСТ ХАУС на його правонаступника ТОВ ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ ФОРТ , код ЄДРПОУ 42725156 , місце знаходження м. Київ , Солом"янська площа , 2 , індекс 03035 щодо виконання рішення у справі № 729/1548/13-ц .

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Чернігівського апеляційного суду .

Суддя :

СудБобровицький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення20.07.2021
Оприлюднено28.08.2021
Номер документу99219198
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —729/1548/13-ц

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

Ухвала від 20.07.2021

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

Ухвала від 14.12.2020

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Бойко В. І.

Рішення від 20.01.2014

Цивільне

Бобровицький районний суд Чернігівської області

Кузюра В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні