Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про заміну сторони виконавчого провадження
13 вересня 2021 р. Справа №200/4056/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Аляб`єва І.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька (вул.Ціолковського, 25, м.Костянтинівка, Донецька область, 85113, код ЄДРПОУ 21956027) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - заявник) звернулася до суду із заявою, в якій просила замінити стягувача сторону виконавчого провадження
стягувача ОСОБА_2 на його правонаступника ОСОБА_1 по справі №200/4056/20-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії;
боржника Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління пенсійного фонду України Донецької області на правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_2 до виконання рішення суду у справі № 200/4056/20-а помер, а спадкоємцем померлого є його жінка ОСОБА_1 .
Розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження призначено на 08.09.2021.
08.09.2021 розгляд заяви відкладено на 13.09.2021.
Сторони в судове засідання не з`явились, про дату, час і місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
Представником позивача надіслано клопотання про розгляд заяви без його участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження в письмовому провадженні.
Розглянувши заяву, оцінивши додані до заяви докази, суд зазначає наступне.
Судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька, у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати пенсії за період з 01 вересня 2014 року по теперішній час;
- зобов`язати відповідача поновити виплату пенсії з 01 вересня 2014 року по теперішній час;
- допустити негайне виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.07.2020 року адміністративний позов ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька (вул.Ціолковського, 25, м.Костянтинівка, Донецька область, 85113, код ЄДРПОУ 21956027) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька (вул.Ціолковського, 25, м.Костянтинівка, Донецька область, 85113, код ЄДРПОУ 21956027) щодо припинення виплати ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії, починаючи з 01 вересня 2014 року. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька (вул.Ціолковського, 25, м.Костянтинівка, Донецька область, 85113, код ЄДРПОУ 21956027) відновити ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) виплату пенсії з 01 вересня 2014 року.
20.07.2020 Донецьким окружним адміністративним судом ухвалено додаткове рішення, яким вирішив: Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька (вул.Ціолковського, 25, м.Костянтинівка, Донецька область, 85113, код ЄДРПОУ 21956027) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840,80 грн. .
Рішення суду набрало законної сили. Донецьким окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 25.08.2020 оформлено та надіслано виконавчий лист на поштову адресу представника позивача.
14.06.2021 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) звернувся до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження та просить змінити боржника по справі з Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька на Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Ухвалою суду від 24.06.2021 замінено боржника - Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька (вул.Ціолковського, 25, м.Костянтинівка, Донецька область, 85113, код ЄДРПОУ 21956027) на Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул.Ціолковського, 25, м.Костянтинівка, Донецька область, 85113, код ЄДРПОУ 42171400).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 26.02.2021 серії НОМЕР_2 .
Згідно витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі від 25.08.2021 здійснено реєстрацію спадковою справи.
02.09.2021 ОСОБА_2 звернулась з заявою про заміну стягувача за рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.07.2020 по справі №200/4056/20-а.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в задоволенні заяви слід відмовити з наступних підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Щодо заміни стягувача у виконавчому провадженні суд зазначає наступне.
За приписами статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 Цивільного кодексу України).
Статтею 1219 Цивільного кодексу України передбачені права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Відповідно до статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Слід також зазначити, що відповідно до статті 91 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Отже, спірні правовідносини допускають правонаступництво як у порядку спадкування, так і шляхом передачі недоотриманих коштів членам сім`ї померлого.
За положеннями статті 52 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи заявником не надано належних і допустимих доказів правонаступництва у спірних правовідносинах та, відповідно, наявності у заявника права на отримання спірних коштів від ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , а є лише докази реєстрації спадкової справи.
Щодо заміни боржника у виконавчому провадженні суд зазначає наступне.
Положення статті 104 Цивільного кодексу України визначає, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Відповідно до частини 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов`язкові тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 року № 925 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» (далі Постанова № 925) реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях шляхом приєднання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Луганській областях за переліком згідно з додатком.
Так, у додатку до Постанови № 925 значиться, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, приєднано, зокрема, Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Як вже зазначалось вище, відомості щодо припинення юридичної особи Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні.
Так, Костянтинівсько-Дружківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 10 листопада 2020 року перебуває в стані припинення.
При цьому Постановою №925 не визначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є правонаступником прав і обов`язків, зокрема Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Таким чином, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не є правонаступником Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, тому підстави для заміни боржника у виконавчому провадженні на даний час відсутні.
З огляду на вказані обставини, суд вважає, що у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну стягувача та боржника у виконавчому провадженні слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну стягувача та боржника у виконавчому провадженні - відмовити.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя І.Г. Аляб`єв
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2021 |
Оприлюднено | 15.09.2021 |
Номер документу | 99576021 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Аляб'єв І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні