Ухвала
від 15.09.2021 по справі 2-388/2008
ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-388/2008

6/622/29/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.09.21

Золочівський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Квітки О.О.,

за участю секретаря Попової В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ТОВ Фінансова компанія Європейська агенція з повернення боргів , боржник - ОСОБА_1 , про видачу дубліката виконавчого листа,

встановив:

15.09.2021 до Золочівського районного суду Харківської області за підсудністю надійшла заява ТОВ Фінансова компанія Європейська агенція з повернення боргів , боржник ОСОБА_1 про видачу дубліката виконавчого листа.

В обґрунтування заяви представник заявника посилається на те, що в провадженні Дергачівського районного суду Харківської області перебувала справа № 2-388/2008 про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 за кредитним договором № 11039131000 від 12.09.2006. Згідно із відповіді Дергачівського районного суду Харківської області відомо, що виконавчий лист № 2-388/2008 про стягнення з ОСОБА_1 було видано АТ Дельта Банк . Ухвалою Дергачівського районного суду Харківської області у вищевказаній справі від 23.02.2021 замінено стягувача АТ Дельта Банк на його правонаступника ТОВ Фінансова компанія Європейська агенція з повернення боргів . Однак, при укладенні Договору про відступлення прав вимоги за кредитними договорами між АТ Дельта Банк та ТОВ ФК№ ЄАПБ вказаний виконавчий лист не передавався. Згідно із відповіді МВДВС по Дергачівському та Золочівському районах СМУМЮ (м.Харків) відомо, що виконавчий лист у відділі на виконанні не перебуває. Отже, рішення суду не виконано та не пред`явлено до виконання, що дає можливість вважати, що виконавчий документ загублено, тобто втрачено АТ Дельта Банк . Просять поновити строк на пред`явлення виконавчого листа.

Представник заявника ТОВ Фінансова компанія Європейська агенція з повернення боргів в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся своєчасно та належним чином, у своїй заяві про видачу дублікату виконавчого листа просив розгляд заяви провести без його участі.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання також не з`явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлялася своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності суду не надав.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 433 ЦПК України неявка учасників не є перешкодою для вирішення питання.

Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вивчивши заяву про видачу дублікату та поновлення строку виконавчого документу, докази надані в її обґрунтування, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.

Згідно з статтею 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

06 лютого 2008 року заочним рішенням Дергачівського районного суду Харківської задоволено позов АКІБ Укрсиббанк до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором надання кредиту. Стягнуто солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь АКІБ Укрсиббанк заборгованість за кредитним договором в сумі 26954,32 грн, судовий збір в сумі 269,54 грн та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 30,00 грн. Рішення набрало законної сили 10.03.2008.

З відповіді Дергачівського районного суду від 10.06.2021 № 09-09/27/2021 вбачається, що в провадженні суду перебувала справа № 2-388/2008 про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 за кредитним договором № 11039131000 від 12.09.2006, яка наразі знищена. Ухвалою суду від 22.01.2013 було замінено сторону виконавчого провадження з ПАТ Укрсиббанк на правонаступника ПАТ Дельта Банк у виконавчому провадженні, відкритого відділом державної виконавчої служби Дергачівського районного управління юстиції на підставі виконавчого листа № 2-388/2008 від 18.02.2008. З даної ухвали вбачається, що виконавчий лист видано 18.02.2008.

Згідно з листа МВДВС по Дергачівському та Золочіському районах СМУМЮ (м. Харків) від 09.06.2021 № 34775, в ході перевірки автоматизованої системи виконавчих проваджень було встановлено, що виконавче провадження на виконанні з примусового виконання виконавчого листа № 2-388/2008 не перебуває та не перебувало

У статті 1 Закону України Про виконавче провадження визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з п.17.4 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви.

Діючим законодавством визначено, що дублікатом є документ, який видається замість втраченого оригіналу і має силу первісного акта. Дублікат видається судом, який ухвалив рішення, після розгляду заяви про видачу дубліката. При вирішенні питання про видачу дубліката виконавчого документа суд повинен перевірити, чи не було воно виконано за втраченим документом, адже за повністю виконаним рішенням дублікат виконавчого документа не видається.

Положеннями ч.1 ст.431 ЦПК України визначено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Виходячи із системного аналізу вказаних вище цивільних процесуальних норм, суд дійшов висновку про те, що дублікат виконавчого листа може бути виданий судом лише у разі втрати отриманого раніше оригіналу виконавчого листа. Будь-які інші підстави для видачі судом дублікату виконавчого листа, законодавець не передбачив.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

З матеріалів справи вбачається, що заява про видачу дубліката виконавчого листа не містить обставин, належних та допустимих доказів, які в силу статей 77, 80, 81 ЦПК України об`єктивно давали б можливість суду зробити висновок про те, що оригінал виконавчого листа втрачено, а отже відсутня передбачена законом підстава для видачі його дублікату.

Саме заявник зобов`язаний довести зазначений локальний предмет доказування.

Таким чином, під час розгляду заяви про видачу дубліката виконавчого листа суд повинен належним чином перевірити, чи дійсно виконавчий лист втрачено. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його загублено, украдено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання.

Видача дубліката виконавчого листа взаємопов`язана із визначеним Законом України Про виконавче провадження строком для пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Строк звернення до суду з заявою про видачу дубліката виконавчого листа спливає із строком для пред`явлення виконавчого листа до виконання. Від вирішення питання про поновлення строку залежить вирішення питання про видачу дубліката виконавчого листа. В разі визнання неповажними причин пропуску строку пред`явлення виконавчого листа до виконання стягувачем і відмови у поновленні пропущеного строку, суд відповідно відмовляє у видачі дубліката виконавчого листа.

Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання є одним із видів процесуальних строків, які передбачені ст.120 ЦПК України.

Згідно зі ст.127 ЦПК України суд поновлює або продовжує строк, встановлений відповідно законом або судом, за клопотанням сторони або іншої особи у разі його пропущення з поважних причин.

Відповідно до ч.1 ст. 22 ЗУ Про виконавче провадження (в редакції, що існувала на час виникнення спірних правовідносин) виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом одного року, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за яким стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

В частині 2 ст.12 Закону зазначено, що строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

Суд при вирішенні питання про поновлення строку для пред`явлення до виконання виконавчого документа повинен з`ясувати питання щодо причин пропуску цього строку та залежно від характеру цих причин зробити висновок про їх поважність чи неповажність, а відтак дійти висновку про наявність чи відсутність підстав для поновлення строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання. Поважними можуть бути визнані лише ті причини, що виникли внаслідок обставин, об`єктивно незалежних від волі зацікавленої особи, які безпосередньо унеможливлювали або ускладнювали можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом або судом строк.

Як вбачається з матеріалів справи, первісний стягувач - ПАТ Укрсиббанк пропустив строк пред`явлення виконавчого листа для виконання без поважних причин, оскільки права та обов`язки заявника, як заміненого стягувача, є похідними від прав первісного стягувача, тому у останнього відсутні поважні причини для поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, крім того суд не вбачає підстав для видачі дубліката виконавчого листа.

Банк, який є юридичною особою зобов`язаний забезпечити належну організацію роботи всіх своїх підрозділів, у тому числі і щодо контролю за судовими та виконавчими документами при їх виконанні в органах ДВС.

Доводи заяви свідчать лише про те, що стягувач фактично не цікавився ходом виконання судового рішення.

Доказів, які б свідчили про добросовісну реалізацію стягувачем своїх процесуальних прав та належне виконання процесуальних обов`язків, зокрема вчинення усіх можливих та залежних від нього дій, спрямованих на своєчасний контроль за виконанням судового рішення, заявник не надав суду.

Оригінал виконавчого листа вважається втраченим коли його загублено, украдено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання. Підставою для видачі дублікату є заява стягувача або подання державного виконавця, в залежності від того, хто втратив оригінал виконавчого документа. При цьому, заявник має повідомити суду обставини, за яких виконавчий лист було втрачено.

Такої ж правової позиції дотримується Верховний Суд (постанови від 10.09.2018 у справі №5011-58/9614-2012, від 16.08.2018 р. у справі № 6/275-08, від 15.08.2018 р. у справі № 6/256, від 26.04.2018 р. у справі № 922/6111/15 та від 21.01.2019 у справі №916/215/15-г). Дублікат - це документ, що видається замість втраченого оригіналу та має силу первісного документу. Оригінал виконавчого листа вважається втраченим, коли його загублено, вкрадено, знищено або істотно пошкоджено.

Метою статті 433 ЦПК України про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого документа до виконання є захист інтересів добросовісного стягувача, який пропустив строк з поважних причин. Поважними можна вважати причини, які не залежали від волі стягувача.

Питання про поважність пропуску строків є оціночним. Поважність причин може залежати від таких обставин як поведінка заявника (бездіяльність або незаінтересованість в питаннях звернення судового рішення до виконання), інших осіб, обставин, які безпосередньо унеможливлюють можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк, які виникли об`єктивно, так і від чинників, що не пов`язані з людським фактором, що підтверджуються належними і допустимими засобами доказування.

Суд не може безпідставно поновити строк пред`явлення виконавчого листа до виконання, оскільки це порушує гарантоване право на справедливий суд.

При цьому суду не надано доказів поважності причин пропуску строку пред`явлення виконавчого листа до виконання.

Також відповідно до п. 17.4 Перехідних положень ЦПК України звернення до суду з заявою про видачу дублікату виконавчого листа можливе до закінчення строку для його пред`явлення до виконання.

Відповідно до матеріалів справи та норм ЗУ Про виконавче провадження , які діяли на момент видачі виконавчого листа, на час подачі відповідної заяви до суду про видачу дубліката виконавчого листа, закінчився строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання 19.02.2009. Заявником не доведено наявність поважних причин пропуску вказаного строку.

Фактично первісний позивач рік з часу отримання виконавчого документа не проявляв процесуальної зацікавленості у питанні виконання рішення суду. Та звернувся до суду лише у серпні місяці 2021 року, тобто більше 12 років після закінчення строку для пред`явлення виконавчого листа для виконання.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість заяви в частині видачі дубліката виконавчого листа та відсутність доказів поважності пропуску строку для його пред`явлення до виконання.

Керуючись ст. 260, 433, п. 17.4 Перехідних положень ЦПК України, суд

ухвалив:

Заяву ТОВ Фінансова компанія Європейська агенція з повернення боргів , боржник ОСОБА_1 про видачу дубліката виконавчого листа - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Золочівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя О. О.Квітка

СудЗолочівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення15.09.2021
Оприлюднено17.09.2021
Номер документу99620753
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-388/2008

Ухвала від 15.09.2021

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Квітка О. О.

Ухвала від 09.09.2021

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Квітка О. О.

Ухвала від 19.08.2021

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Кругова С. С.

Ухвала від 11.08.2021

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Якименко Л. О.

Ухвала від 27.05.2014

Цивільне

Енергодарський міський суд Запорізької області

Ткаченко І. М.

Рішення від 07.10.2008

Цивільне

Межівський районний суд Дніпропетровської області

Літвінова Л.Ф.

Рішення від 09.12.2008

Цивільне

Олександрівський районний суд Донецької області

Щербак Ю.В.

Рішення від 24.11.2008

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Сербіна Н.Г.

Ухвала від 21.10.2008

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Воробйова І.В.

Рішення від 04.06.2008

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Бойко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні