Справа № 182/444/21
Провадження № 1-кс/0182/994/2021
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.09.2021 м. Нікополь
Слідчий суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської обл.. ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ст. слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню, відомості про вчинене кримінальне правопорушення за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.01.2021 № 12021040340000103 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження с. В. Знам`янка К.-Дніпровського району Запорізької області, громадянина України, приватного підприємця, розлученого, який має на утриманні двох малолітніх дітей: сина ОСОБА_6 , 2014 р. народження, доньку ОСОБА_7 , 2017 р. народження, який зареєстрований у АДРЕСА_1 , фактично мешкає у АДРЕСА_2 , раніше судимого,
за участю сторін кримінального провадження
прокурора ОСОБА_8 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_9 ,
в с т а н о в и в :
4 серпня 2021 р. до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської обл.. надійшло клопотання ст. слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню, відомості про вчинене кримінальне правопорушення за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.01.2021 № 12021040340000103 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_5 .
Клопотання обґрунтовано тим, що в ході досудового розслідування встановлено, що 21.01.2021 приблизно о 19:38 год. ОСОБА_10 разом із ОСОБА_11 перебували в офісному приміщенні за адресою: АДРЕСА_3 . В цей час до офісного приміщення приїхав ОСОБА_5 , у якого на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин виникла словесна сварка з ОСОБА_10 . В цей час у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на умисне вбивство ОСОБА_10 . Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на умисне вбивство ОСОБА_10 , 21.01.2021 приблизно о 19:40 год. ОСОБА_5 , знаходячись в офісному приміщенні за адресою: АДРЕСА_3 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно, діставши з карману куртки предмет, схожий на пістолет Марголіна, та, тримаючи його в правій руці, здійснив два постріли в голову ОСОБА_10 , чим заподіяв останньому, згідно медичної довідки КП «Нікопольська міська лікарня №4» Нікопольської міської ради» №02 від 22.01.2021 тілесне ушкодження у вигляді вогнепального поранення голови, забою головного мозку, чужорідне тіло в м`яких тканинах головного мозку, яке відноситься до категорії тяжких тілесних ушкоджень за ознакою небезпеки для життя в момент заподіяння.
Після чого ОСОБА_5 з місця злочину втік, свій злочинний умисел не довів до кінця, оскільки ОСОБА_10 на власному автомобілі «Тойота Ландкрузер» д.н.з НОМЕР_1 відвіз до лікарні ОСОБА_11 , де йому своєчасно була надана невідкладна медична допомога.
Дії ОСОБА_5 кваліфіковані зач.2ст.15ч.1ст.115КК Українияк закінченийзамах навбивство,тобто умиснепротивоправне заподіяннясмерті іншійлюдині.
27.01.2021 у зазначеному кримінальному провадженні ОСОБА_5 заочно повідомлено про підозру у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення злочину, яку було вручено 27.01.2021 його братові ОСОБА_12 .
16.09.2021 о 06-00 год. ОСОБА_5 на підставі ухвали слідчого судді про дозвіл на затримання з метою приводу для участі в розгляді клопотання був затриманий в порядку ст. 191 КПК України.
16.09.2021 ОСОБА_5 було врученописьмове повідомленняпро підозруу вчиненнікримінального правопорушення(злочину)передбаченого ч.2 ст. 15 ч.1 ст. 115 КК України.
Оскільки ОСОБА_5 вчинив умисний, особливо тяжкий злочин, за який передбачено покарання виключно у виді позбавлення волі на строк від 7 до 10 років, він повною мірою усвідомлює невідворотність покарання, що може спонукати його переховуватись від слідства та суду; може незаконно впливати на потерпілого з метою зміни ним показів, свідків, а інші, більш м`які запобіжні заходи не зможуть запобігти наявним ризикам, оскільки, особисте зобов`язання, особиста порука, застава, домашній арешт не зможуть запобігти ризику переховування від слідства та/або суду, впливу на потерпілого та свідків. Після вчинення злочину ОСОБА_5 з метою ухилення від кримінальної відповідальності переховувався від органів досудового розслідування, у зв`язку з чим 28.01.2021 був оголошений у розшук. 16.09.2021 місце знаходження ОСОБА_5 було встановлено у м. Запоріжжі. У його оточенні немає осіб, які заслуговують на довіру й зможуть поручитися за виконання ним покладених на нього процесуальних обов`язків. З урахуванням викладеного, слідчий просить обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Прокурор усудовому засіданніпідтримавклопотання слідчоготапросивйого задовольнити,оскількивважає,щоєобґрунтована підозраувчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення - злочину,передбаченого ч.2 ст. 15 ч.1 ст. 115 КК України, а також є ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а застосування більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти вказаним ризикам.
Підозрюваний ОСОБА_5 проти задоволення клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою заперечував, при цьому пояснив, що фактичні обставини тієї події не встановлені. Він дійсно здійснив 1 постріл в потерпілого, але не навмисно. Умислу на його вбивство він не мав, оскільки відразу вжив заходи щодо доставлення потерпілого до лікарні та надання йому невідкладної медичної допомоги. Хоча він і не згоден з кваліфікацією цього злочину, в інтересах слідства просив застосувати до нього запобіжний захід у вигляді домашнього арешту за адресою своєї реєстрації: АДРЕСА_1 . Вказана квартира належить його матері, яка на даний час знаходиться за кордоном в гостях у доньки. У квартирі на даний час ніхто не мешкає і він має змогу там проживати разом з дітьми, матір`ю, та, можливо, цивільною дружиною. Факт переховування від слідства не заперечував. Пояснив, що йому було відомо, що він знаходиться у розшуку, але він намагався матеріально забезпечити своїх дітей. При цьому він відкрито мешкав у м. Запоріжжі, працював, водив дітей у школу. У подальшому він переховуватися не буде, оскільки зацікавлений у результатах розслідування, намірів вчинити тиск на потерпілого, свідків він не має і не мав, бо за цей тривалий час цього не робив.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_9 проти клопотання слідчого заперечувала. Вказала на те, що підозра, оголошена ОСОБА_5 . Є необгрунтованою, а слідчий та прокурор не назвали підстав, які б свідчили про ризики невиконання її підзахисним процесуальних обов`язків. Доказів того, що він може переховуватись від слідства немає, як і доказів можливості тиску та впливу на потерпілого та свідків. Тримання під вартою - це занадто суворий вид запобіжного заходу. Сама тяжкість майбутнього покарання не може бути підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. ОСОБА_5 має постійне місце проживання, міцні соціальні зв`язки цивільну дружину, матір, дітей. Тому, оскільки прокурором не доведено, що більш м`який запобіжний захід не зможе запобігти наявним ризикам, просить застосувати до її підзахисного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.
Вислухавши прокурора, підозрюваного, захисника, слідчий суддя враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставин, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення;
2) наявність підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.. 177 КПК, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
При обранні запобіжного заходу, слідчий суддя, суд, як це зазначено у ст. 178 КПК України, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі:
1) вагомість наявних доказів про вчинення кримінального правопорушення;
2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється;
3) вік та стан здоров`я;
4) міцність соціальних зв`язків в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців;
5) наявність постійного місця роботи або навчання;
6) репутацію;
7) майновий стан;
8) наявність судимостей;
9) дотримання умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше;
10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення;
11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини;
12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.
Як вбачається з наданих копій матеріалів, а саме з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості про вчинене кримінальне правопорушення з правовою кваліфікацією за ч.2 ст. 15 ч.1 ст. 115 КК України, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.01.2021 № 12021040340000103.
16 вересня 2021 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч.2 ст. 15 ч.1 ст. 115 КК України.
Враховуючи відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» позицію Європейського суду, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється на початковому рівні у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч.2 ст. 15 ч.1 ст. 115 КК України. Обґрунтованість підозри підтверджується протоколом обшуку місця події, медичною довідкою з діагнозом потерпілого, вилученими речовими доказами; протоколами допиту потерпілого та свідків, іншими матеріалами кримінального провадження. При визначені обґрунтованості підозри слідчий суддя враховує позицію Європейського суду з прав людини, висловлену в рішеннях «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994, що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
При обранні виду запобіжного заходу слідчий суддя враховує, що ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні умисного особливо тяжкого злочину.
Слідчий суддя вважає, що заявлений стороною обвинувачення ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України /переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду/ об`єктивно існує, бо підозрюваний, усвідомлюючи тяжкість можливого покарання у виді позбавлення волі строком від 7 до 10 років, яке йому загрожує у разі визнання його винуватим у вчиненні інкримінованого злочину, може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, що підтверджується тим, що відразу після вчинення злочину ОСОБА_5 з метою ухилення від кримінальної відповідальності переховувався від органів досудового розслідування, у зв`язку з чим 28.01.2021 був оголошений у розшук, про що йому було відомо, однак до органу досудового розслідування добровільно він не з`явився і лише 16.09.2021 його місце знаходження було встановлено у м. Запоріжжі.
Що стосується наявності ризику /незаконного впливу на потерпілого та свідків/ п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, то вказаний ризик також існує. Підозрюваний може незаконно впливати на потерпілого та свідків з метою зміни ними показів, т.як потерпілий та свідки є його партнерами по бізнесу.
Також слідчий суддя враховує репутацію підозрюваного, який є раніше судимою особою, відбував покарання у вигляді позбавлення волі, звільнився 03.06.2019, розлучений, але має на утриманні 2-ох малолітніх дітей, є приватним підприємцем, з його слів має стабільний дохід. Однак ці обставини не призвели до позитивних змін у його особистості та не створили у нього готовності до самокерованої право-слухняної поведінки в суспільстві, внаслідок чого він підозрюється у вчиненні тяжкого злочину.
З огляду на викладене, слідчий суддя вважає, що на даному етапі досудового розслідування запобіжний захід у вигляді тримання під вартою є необхідним для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_5 , зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, які були встановлені під час судового розгляду.
Зазначений висновок узгоджується і з позицією Європейського суду з прав людини, згідно якої тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під вартою, тому суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, в тому числі потерпілих, що вимагає більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства (наприклад, рішення «Ілійков проти Болгарії», «Москаленко проти України» та інш.).
При цьому обставин, передбачених ч. 2 ст. 183 КПК України, що виключають можливість застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчим суддею не встановлено.
Застосування більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти встановленим під час судового розгляду ризикам.
Так, особисте зобов`язання не зможе перешкодити можливості переховування підозрюваного та його незаконного впливу на потерпілого, свідків.
Жодних звернень щодо передачі ОСОБА_5 на поруки не надходило.
Домашній арешт щодо ОСОБА_5 застосувати недоцільно, так як вказаний запобіжний захід не зможе запобігти наявним ризикам. Крім того, відповідних документів, які б підтверджували можливість його проживання за зазначеною ним адресою не надано. Сам по собі факт реєстрації ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 не свідчить про його можливість проживання за вказаною адресою, бо він тривалий час там не мешкає. Можливо, квартира вже належить та/або там мешкають інші люди, бо згоди власника житла на проживання ОСОБА_5 за зазначеною ним адресою не надходило.
Таким чином, аналізуючи всі викладені вище обставини у їх сукупності, враховуючи обставини вчинення кримінального правопорушення, тяжкість можливого призначеного покарання, наявність обґрунтованої підозри та ризикам можливого переховування від органів досудового розслідування та суду, можливого незаконного впливу на потерпілих, свідків, а також дані про особу підозрюваного, на переконання слідчого судді, прокурором доведено те, що обрання стосовно підозрюваного ОСОБА_5 іншого більш м`якого запобіжного заходу не зможе запобігти доведеним ризикам.
Зважаючи на відомі обставини кримінального провадження, на суспільний інтерес, який, з урахуванням презумпції невинуватості, виправдовує відступ від принципу поваги до особистої свободи, визначеного Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, що відповідає правовим позиціям, викладеним в п. 35 рішення ЄСПЛ «Летельє проти Франції», слідчий суддя приходить до висновку про доведеність обставин, які виправдовують тримання підозрюваного під вартою.
Т.я. підозрюваний підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), що поєднаний з насильством, згідно із ч. 4 ст. 183 КПК України, розмір застави йому не визначається.
Керуючись ст. 176-178, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя
п о с т а н о в и в :
Клопотання ст. слідчого СВ Нікопольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Нікопольської окружної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню, відомості про вчинене кримінальне правопорушення за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.01.2021 № 12021040340000103 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_5 - задовольнити.
Застосувати щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Строк дії ухвали про тримання під вартою не може перевищувати шістдесят днів та строку досудового розслідування, тобто ухвала діє до 06-00 год. 14 листопада 2021 р.
Строк тримання під вартою обчислюється з моменту фактичного затримання, тобто з 06-00 год. 16.09.2021.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 99643518 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Клименко І. В.
Кримінальне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Клименко І. В.
Кримінальне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Клименко І. В.
Кримінальне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Клименко І. В.
Кримінальне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Клименко І. В.
Кримінальне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Клименко І. В.
Кримінальне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Клименко І. В.
Кримінальне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Клименко І. В.
Кримінальне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Клименко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні