Справа №403/41/21 провадження № 2/403/84/21
У Х В А Л А
16 вересня 2021 року смт.Устинівка
Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Атаманової С.Ю.,
при секретарі судового засідання Остапенко Н.М.,
з участю:
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт.Устинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа: Димитровська сільська рада Устинівського району Кіровоградської області, про визнання заповіту недійсним,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Устинівського районного суду Кіровоградської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до відповідачів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа: Димитровська сільська рада Устинівського району Кіровоградської області, про визнання недійсним заповіту її батька ОСОБА_6 , посвідченого 03.07.2019 року секретарем Димитровської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області Пустовою О.Л. та зареєстрованого в реєстрі за №77, з огляду на те, що оспорюваний заповіт не відповідає волевиявленню батька позивача, як заповідача, який на час посвідчення заповіту в силу свого віку (80 років) та стану здоров`я (перелом ноги), через психічний та емоційний стан, перебуваючи під дією сильнодіючих ліків, які не лише знеболювали, але й впливали на діяльність головного мозку, не міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Підготовче засідання проведено без участі відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , а також представника третьої особи з урахуванням положень ч.1 ст.198, ч.1 ст.223 ЦПК України.
Позивачем ОСОБА_1 в поданій до суду позовній заяві викладено клопотання про призначення по справі судово-психіатричної експертизи для вирішення питання про можливість спадкодавця ОСОБА_6 усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на момент складення заповіту.
Під час підготовчого засідання позивач підтримала зазначене клопотання, уточнивши його в частині призначення судом саме посмертної судово-психіатричної експертизи з урахуванням смерті її батька, як заповідача, та доповнення переліку питань, що потребують висновку експерта (можливість ОСОБА_6 усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на момент складання заповіту), питанням про те чи страждав ОСОБА_6 на момент складання заповіту 03.07.2019 року будь-яким психічним розладом. Проведення експертизи прохала доручити Комунальному некомерційному підприємству Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради , зазначивши про здійснення нею оплати її вартості.
Під час підготовчого провадження відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 згідно поданих письмових заяв не заперечували проти задоволення клопотання позивача про призначення по справі посмертної судово-психіатричної експертизи для вирішення питання щодо здатності спадкодавця ОСОБА_6 за своїм психічним станом усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на момент складення 03.07.2019 року оспорюваного позивачем заповіту. Питання про вибір експертної установи віднесли на розсуд суду.
Згідно поданих під час підготовчого провадження письмових заяв, відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 проти задоволення клопотання позивача про проведення посмертної психіатричної експертизи не заперечували.
При вирішенні клопотання позивача про призначення у справі посмертної судово-психіатричної експертизи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, такими засобами як висновками експертів.
Відповідно до п.8 ч.2 ст.197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.
Відповідно до ст.21 Закону України Про психіатричну допомогу судово-психіатрична експертиза в цивільних справах призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
За змістом ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи (п.2 ч.1 ст.105 ЦПК України).
Відповідно до п.10 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи , затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.05.2018 року №865, предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені судом, що доручив проведення експертизи.
Відповідно до роз`яснень, викладених в п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 року №9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними , при розгляді справ за позовами про визнання недійсними заповітів на підставі ст.225, ч.2 ст.1257 ЦК України суд за клопотанням хоча б однієї із сторін зобов`язаний призначити посмертну судово-психіатричну експертизу. Висновок такої експертизи має стосуватися стану особи саме на момент вчинення правочину.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги предмет позову та наведені позивачем обставини на його обгрунтування, з`ясування яких потребує спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, суд приходить до висновку про наявність підстав для призначення по справі посмертної судово-психіатричної експертизи.
В порядку ч.ч.4, 5 ст.103 ЦПК України суд вважає за необхідне поставити на вирішення експерта питання, узгоджене сторонами в підготовчому засіданні, доповнивши його в частині встановлення психічного стану спадкодавця ОСОБА_6 як на час складання заповіту, так і на час його підписання, а також питання щодо наявності у ОСОБА_6 якого-небудь психічного розладу на момент складання та підписання ним заповіту, в тому числі і внаслідок вживання лікарських засобів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.107 ЦПК України наданий на виконання ухвали суду від 30.06.2021 року Комунальним некомерційним підприємством Устинівська лікарня Устинівської селищної ради оригінал медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_6 та його виписний епікриз підлягає наданню експерту в якості матеріалу, необхідного для проведення експертизи.
Відповідно до положень ч.3 ст.103 ЦПК України, приймаючи до уваги, що Комунальне некомерційне підприємство Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради належить до спеціалізованих установ, які здійснюють експертну діяльність, пов`язану з проведенням судово-психіатричних експертиз, суд, за відсутності заперечень відповідачів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які при виборі експертної установи поклалися на розсуд суду, вважає за можливе доручити проведення посмертної судово-психіатричної експертизи по даній справі експертам зазначеної установи.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252, п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи. Провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Оскільки строк проведення посмертної судово-психіатричної експертизи може бути різним в залежності від складності дослідження та експертного навантаження фахівців експертної установи, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
Керуючись ст.ст.72, 95, 103-105, 107, 252, 253, 258, 260, 353 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення у справі посмертної судово-психіатричної експертизи задоволити.
Призначити у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , третя особа: Димитровська сільська рада Устинівського району Кіровоградської області, про визнання заповіту недійсним посмертну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Комунального некомерційного підприємства Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради (місцезнаходження: м.Кропивницький, смт.Нове, вул.Металургів, буд.№2А, поштовий індекс 25491).
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1) чи страждав ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на який-небудь психічний розлад, у тому числі внаслідок вживання лікарських засобів, на момент складання та підписання заповіту 03.07.2019 року?
2) чи був здатний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , за своїм психічним станом усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на момент складання та підписання заповіту 03.07.2019 року?
Для проведення експертизи надати в розпорядження експертів:
1) оригінал медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_6 за №579;
2) виписний епікриз №579 ОСОБА_6 ;
3) матеріали цивільної справи №403/41/21 (провадження №2/403/84/21) в одному томі.
У разі недостатності наданих судом матеріалів для проведення посмертної судово- психіатричної експертизи, судовий експерт має право відповідно до п.2 ч.6 ст.72 ЦПК України, п.1 ч.1 ст.13 Закону України Про судову експертизу заявити клопотання про надання додаткових матеріалів.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Проведення оплати вартості експертизи (у разі необхідності) покласти на позивача ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , моб.тел.: НОМЕР_1 .
Копію ухвали для виконання направити до Комунального некомерційного підприємства Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради .
Провадження по справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду або через Устинівський районний суд Кіровоградської області шляхом подання протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя С.Ю.Атаманова
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2021 |
Оприлюднено | 16.09.2021 |
Номер документу | 99644272 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Атаманова С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні