Постанова
від 14.09.2021 по справі 516/13/20
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.09.2021 року м. Одеса

Єдиний унікальний номер справи №516/13/20

Апеляційне провадження № 22-ц/813/7090/21

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів:

головуючого - Колеснікова Г.Я.(суддя-доповідач),

суддів - Вадовської Л.М., Сєвєрової Є.С.,

за участю секретаря -Кузьмук А.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Теплодарського міського суду Одеської області від 03 лютого 2021 року, ухвалене під головуванням судді Мисливої Л.М.,

ВСТАНОВИВ

Короткий зміст позовної заяви та відзиву на неї

У січні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до житлово-будівельного кооперативу Вишневий сад-2006Т (далі - ЖБК Вишневий сад-2006Т , кооператив) про визнання недійсними та скасування протокольних рішень загальних зборів членів кооперативу.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона є асоційованим членом ЖБК Вишневий сад -2006Т . З грудня 2016 року відбулось чергове безпідставне збільшення розміру членських внесків, що призвело до спору між нею та відповідачем, внаслідок чого вона намагалась отримати від правління кооперативу всю необхідну інформацію стосовно використання її коштів на потреби кооперативу, однак оскільки домовленості між ними не було досягнуто, вона вимушена була звернутися до суду за захистом своїх прав. Зазначала, що вона жодного разу не була присутня на загальних зборах кооперативу та не могла впливати на його рішення, через відсутність повідомлень про їх проведення. Станом на 2020 рік до складу кооперативу входять 4 члена (які є засновниками кооперативу) та 121 асоційованих члена. Саме 4 члена-засновника визнають які послуги потрібні асоційованим членам та скільки за ці послуги слід сплачувати без з`ясування думки останніх. Розмір членських внесків щомісячно змінюється, при цьому для підтвердження їх розміру надаються виключно калькуляції фактичних витрат, в яких зазначаються загальні суми та які не можуть бути підставою для сплати членських внесків та не підтверджують фактичних витрат кооперативу.

На підставі наведеного позивачка просила суд визнати недійсними та скасувати протокольні рішення загальних зборів членів ЖБК Вишневий сад - 2006Т в частині встановлення розміру членських внесків за період з 01 січня 2017 року по 01 січня 2020 року (а.с.1а-3).

У відзиві на позов представник ЖБК Вишневий сад- 2006Т , посилаючись на необґрунтованість позовних вимог, просив відмовити в задоволенні позову. Зазначав, що, вступивши до кооперативу, позивачка була ознайомлена зі статутом кооперативу та зобов`язалася його виконувати, в тому числі й щодо його положення про сплату членських внесків, а також погодилась з порядком встановлення розміру членських внесків. Крім того, з моменту вступу до кооперативу (2011 рік) та до 2017 року обов`язок сплачувати членські внески позивачкою визнавався. Законність та обґрунтованість сплати членських внесків ОСОБА_1 встановлена рішенням Теплодарського міського суду Одеської області від 26 листопада 2018 року у справі №516/148/18, яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного суду від 18 лютого 2020 року. Протокольні рішення загальних зборів членів кооперативу щодо встановлення розміру членських внесків за період з 01 січня 2017 року по 01 січня 2020 року прийняті загальними зборами членів кооперативу за присутності всіх його членів одноголосно у відповідності до статуту кооперативу; присутність при прийнятті зазначених рішень позивача, як асоційованого члена кооперативу, не передбачена статутом та не вимагається законодавством, так як асоційовані члени не мають права ухвального голосу, а отже підстави для визнання таких рішень недійсними відсутні. Фактичними затратами кооперативу є оплата праці робітникам кооперативу та оплата єдиного соціального внеску за працівників, кошти на забезпечення господарської діяльності кооперативу (телефон, канцелярські приналежності), оплата комунальних послуг (спожитої електричної енергії у місцях загального користування, поставленої води, вивозу сміття), плата за землю. На основі інформації про фактичні затрати кооперативу, загальні збори затверджують калькуляції витрат (членського внеску) за кожний місяць, закріпляючи таке рішення протоколом загальних зборів (т.1 а.с.113-119).

У відповіді на відзив позивачка зазначала, що положення статуту суперечать нормам діючого законодавства. Зі статутом кооперативу вона була ознайомлена лише в 2017 році, а заяву про вступ до кооперативу підписала, бо не могла оформити право власності на земельну ділянку. Посилалась на те, що відповідно до ст.2 Закону України Про кооперацію у асоційованого члена немає обов`язку сплачувати саме членські внески. Звернула увагу суду, що вона не відмовляється сплачувати внески кооперативу, проте ці внески мають бути документально підтверджені, а також такими, що відповідають чинному законодавству, і асоційований член повинен знати за що він сплачує грошові кошти і чи потрібні йому ті чи інші послуги, що надаються кооперативом. Проведені збори членів кооперативу, на яких встановлювався розмір членських внесків, ні є загальними. Вона позбавлена можливості використання права дорадчого голосу, як асоційований член кооперативу. Надані суду документи не підтверджують фактичних витрат кооперативу. Зазначала, що відповідач зобов`язаний повідомляти її про загальні збори членів кооперативу, що підтверджується серед іншого позицією Верховного Суду у постанові від 30 січня 2019 року у справі № 565/63/16-ц. У зв`язку тим, що в 2015 році кооператив став обслуговуючим, вважала за необхідне застосувати аналогію закону та застосувати ч.1 ст.14 Закону України Про сільськогосподарську кооперацію щодо можливості передбачення в кооперативі асоційованого членства лише у тому випадку, якщо кооператив є прибутковим (т.2 а.с.66-70).

Короткий зміст оскаржуваного судового рішення

Рішенням Теплодарського міського суду Одеської області від 03 лютого 2021 року в задоволенні позову відмовлено (т.2 а.с.104-112).

Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходив з безпідставності позовних вимог, оскількиоскаржувані протокольні рішення зборів членів кооперативу щодо щомісячного встановлення розміру членських внесків за спірний період, проводилися виключно чотирма членами кооперативу у відповідності до положень його статуту, що не суперечить Закону України Про кооперацію . Зауважив, що відповідності до п. 8.3 статуту асоційований член кооперативу має право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити. Надані суду відповідачем докази фактичних витрат кооперативу, суд прийняв до уваги, оскільки в таких рахунках (рахунки-фактури, рахунки на оплату тощо) контрагентом зазначається обсяг наданих послуг за попередній період, авансування затрат тощо.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позову (т.2 а.с.115-118).

В обґрунтування скарги зазначив, що суд під час винесення оскаржуваного рішення зробив висновки, які не відповідають фактичним обставинам справи, та не враховав, що:

- в ст.14 Закону України Про кооперацію законодавець чітко закріпив за асоційованим членом право дорадчого голосу, що вказує на обов`язок кооперативу заслухати думку як ОСОБА_1 , так і інших асоційованих членів, з чого вбачається обов`язок кооперативу повідомляти ОСОБА_1 про проведення загальних зборів для надання можливості взяти участь в загальних зборах та висловити свою думку;

- жоден документ ОСОБА_1 як асоційований член не може отримати для ознайомлення, через ігнорування відповідачем запитів адвоката, оскільки кооператив вважає інформацію щодо діяльності кооперативу конфіденційною для асоційованих членів;

- відповідачем не надано належних доказів фактичних витрат на утримання кооперативу, з чого і складаються членські внески.

У відзиві на апеляційну скаргу ЖБК Вишневий сад -2006Т , посилаючись на необґрунтованість доводів апеляційної скарги, просив суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, судове рішення - без змін. Зазначав, що загальні збори членів кооперативу, як вищий орган управління, проводяться за присутності лише членів кооперативу, які відповідно до положень статуту є його засновниками. Участь асоційованих членів у таких зборах не передбачена. Тільки загальні збори членів кооперативу мають повноваження на прийняття рішень щодо визначення розміру членських внесків, а такі рішення є законними та обов`язковими, при цьому у загальних зборів членів та асоційованих членів кооперативу таких повноважень немає. Тому суд першої інстанції, врахувавши наявність рішення Теплодарського міського суду Одеської області віл 26 листопада 2018 року у справі № 516/148/18, яке набрало законної сили, дійшов вірного висновку про відсутність підстав для визнання оскаржуваних рішень недійсними. Суд законно відхилив доводи позивача про недодержання відповідачем основних принципів кооперації, так як дане питання не відноситься до предмету спору, до того ж недодержання таких принципів не було доведено позивачем. Позивач не надав суду розрахунку чи будь-якого іншого доказу своїх доводів щодо розрахунку членських внесків для їх оцінки судом. Інформація про фактичні витрати кооперативу та про розмір членських внесків не має значення для вирішення питання про дійсність протокольних рішень загальних зборів членів кооперативу, вірність розрахунків членських внесків не впливає на дійсність прийнятих загальними зборами рішень. У разі, якщо у позивача є претензії щодо розміру оплачених членських внесків, визнання недійсним рішень, якими вони встановлені, не є належним способом захисту прав позивача (а.с.142-146).

Представник відповідача, будучі належним чином сповіщеним про розгляд справи 14 вересня 2021 року, до суду апеляційної інстанції не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, що відповідно до положень ч.2 ст.372 ЦПК України не перешкоджає розгляду справи (т.2 а.с.152).

Позиція апеляційного суду

Заслухавши суддю-доповідача, представника ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Встановлені судом фактичні обставини справи

На підставі заяви від 18 листопада 2011 року ОСОБА_1 була прийнята в асоційовані члени ЖБК Вишневий сад-2006Т та за нею закріплена земельна ділянка № НОМЕР_1 , площею 0,10 га, по АДРЕСА_1 , що підтверджується випискою з протоколу №86 зборів членів кооперативу від 30 листопада 2011 року (т.1 а.с.21).

01 грудня 2011 року між ЖБК Вишневий сад - 2006Т та ОСОБА_1 був укладений договір №79, за яким кооператив зобов`язався на умовах дійсного договору та додатків до нього, виконати для асоційованого члена кооперативу ОСОБА_1 інженерну підготовку для закріпленої на нею земельної ділянки ( АДРЕСА_2 ). В договорі визначений опис робіт, що входять в інженерну підготовку ділянки (т.1 а.с.14-16).

Організаційно-правова форма ЖБК Вишневий сад - 2006Т - обслуговуючий кооператив (т.1 а.с.33-41).

Відповідно до п.3.1 статуту ЖБК Вишневий сад - 2006Т метою створення кооперативу є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів та асоційованих членів кооперативу на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів. Для здійснення своєї діяльності кооператив має право самостійно визначати напрямки своєї діяльності (п.4.1.1).

Кооператив зобов`язаний проводити не рідше одного разу на рік загальні збори членів та асоційованих членів кооперативу (п.4.2.4). За рішенням загальних зборів членів та асоційованих членів кооперативу можуть утворюватися інші фонди на цілі, що відповідають завданням кооперативу (на благоустрій території, культурно-масову роботу серед членів кооперативу та асоційованих членів і членів їх сімей) - п.6.4.статуту.

Кооператив одержує кошти з членів кооперативу за надані комунальні послуги (з електропостачання, водопостачання та водовідведення, вивозу сміття) згідно укладених угод та відшкодовують кошти підприємствам, що надають ці послуги (п.5.5).

Положеннями п.п.6.1 статуту передбачено, що кошти кооперативу складаються з: цільових внесків, членських внесків, інших надходжень. Членський внесок складається з коштів, необхідних для здійснення охорони, експлуатації і ремонту інженерних мереж та комунікацій, інших споруд, що належать до спільної кооперативної власності, адміністративних витрат кооперативу для забезпечення його діяльності за рахунок коштів членів та асоційованих членів кооперативу в розмірах, необхідних для покриття фактичних витрат кооперативу на ці потреби. (п.6.3 Статуту).

Згідно п.п. 7.3, 7.4 статуту у кооперативі допускається асоційоване членство для осіб чи юридичних осіб, які визнають його статут, за включення яких проголосувало більшість членів кооперативу, внесли цільовий внесок та сплачують членські внески. Асоційований член кооперативу - фізична чи юридична особа, яка внесла цільовий внесок, сплачує членські внески і користується правом дорадчого голосу в кооперативі.

Розділ 8 статуту встановлює основні права та обов`язки члена (п.п.8.1,8.2) та асоційованого члена кооперативу (п.п.8.3,8.4).

Розділ 10 статуту регулює положення про збори членів кооперативу.

Вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу (п.10.1 статуту). До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, в тому числі: заслуховування звітів органів управління і органів контролю кооперативу, визначення розмірів цільового і членського внесків, затвердження річного звіту і балансу кооперативу (п.10.2). Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік (п.10.3). Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів. Кожний член кооперативу має один голос і це право не може бути передано іншій особі. Рішення загальних зборів кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об`єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75% членів кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів кооперативу, присутніх на його загальних зборах (п.п.10.7, 10.8, 10.9).

Порядок формування та використання засобів спеціального фонду, порядок визначення розмірів та внесення цільового та членського внесків, тощо встановлюється Положенням Про порядок формування та використання спеціального фонду, визначення розмірів та внесення цільового та членського внесків, передання земельної ділянки у власність в житлово-будівельному кооперативі Вишневий сад - 2006Т (Протокол №4 від 19 лютого 2007року) т.1 а.с.17-20.

Дане Положення є внутрішнім документом кооперативу, виготовленим у відповідності до статуту ЖБК та діючого законодавства України; є обов`язковим для виконання членами, асоційованими членами ЖБК.

Положенням передбачено, що членські внески це грошові безповоротні внески, призначені для забезпечення поточної діяльності ЖБК, в тому числі, відшкодування експлуатаційних витрат по утриманню об`єктів загального користування (інфраструктури) ЖБК та оплати охорони території та об`єктів, зазначених у Положенні.

У відповідності до п.п.4.5 Положення розмір членських внесків визначається з фактичних затрат по забезпеченню поточної діяльності ЖБК, в тому числі, відшкодування експлуатаційних витрат з обслуговування жилого будинку та утримання об`єктів загального користування (інфраструктури) ЖБК та оплати охорони території та об`єктів, зазначених у Положенні, компенсації плати за землю. У випадку зміни фактичних затрат та інфляції розмір членських внесків коригується правлінням ЖБК та затверджується загальними зборами членів ЖБК (п.4.7).

З виписок з протоколів зборів членів ЖБК Вишневий сад - 2006Т : №34-2017 від 20.01.2017р., №35-2017 від 24.02.2017р., №36-2017 від 23.03.2017р., №37-2017 від 20.04.2017р., №39-2017 від 24.05.2017р., №40-2017 від 21.06.2017р., №43а-2017 від 27.07.2017р., №45-2017 від 23.08.2017р., №47-2017 від 22.09.2017р., №48-2017 від 23.10.2017р., №49-2017 від 22.11.2017р., №50-2017 від 20.12.2017р., №52-2018 від 23.01.2018р., №53-2018 від 22.02.2018р., №54-2018 від 22.03.2018р., №55-2018 від 24.04.2018р., №57-2018 від 23.05.2018р., №59-2018 від 21.06.2018р., №61-2018 від 25.07.2018р., №63-2018 від 23.08.2018р., №64-2018 від 25.09.2018р., №65-2018 від 30.10.2018р., №67-2018 від 23.11.2018р., №86-2018 від 21.12.2018р., №1-2019 від 22.01.2019р., №4-2019 від 22.02.2019р., №5-2019 від 22.03.2019р., №6-2019 від 23.04.2019р., №7-2019 від 21.05.2019р., №8-2019 від 21.06.2019р., №9-2019 від 24.07.2019р., №10а-2019 від 27.08.2019р., №11-2019 від 24.09.2019р., №13-2019 від 22.10.2019р., №15-2019 від 22.11.2019р., №16-2019 від 21.02.2019р., вбачається затвердження калькуляцій фактичних затрат на утримання спільної власності кооперативу: за січень 2017р. в сумі 392 грн., за лютий 2017р. в сумі 396 грн., за березень 2017р. в сумі 399 грн., за квітень 2017р. в сумі 391 грн., за травень 2017р. в сумі 399 грн., за червень 2017р. в сумі 399 грн., за липень 2017р. в сумі 398 грн., за серпень 2017р. в сумі 399 грн., за вересень 2017р. - 397 грн., за жовтень 2017р. - 398 грн., за листопад 2017р. - 390 грн., за грудень 2017р. - 400 грн., за січень 2018р.- 487 грн., за лютий 2018р. - 488 грн., за березень 2018р. - 496 грн., за квітень 2018р. в сумі 497 грн., за травень 2018р. в сумі 504 грн., за червень 2018р. в сумі 501 грн., за липень 2018р. в сумі 505 грн., за серпень 2018р. в сумі 449 грн., за вересень 2018р. - 430 грн., за жовтень 2018р. - 422 грн., за листопад 2018р. - 411 грн., за грудень 2018р. - 524 грн., за січень 2019р.- 522 грн., за лютий 2019р. - 509 грн., за березень 2019р. - 498 грн., за квітень 2019р. в сумі 475 грн., за травень 2019р. в сумі 471 грн., за червень 2019р. в сумі 440 грн., за липень 2019р. в сумі 442 грн., за серпень 2019р. в сумі 455 грн., за вересень 2019р. - 468 грн., за жовтень 2019р. - 444 грн., за листопад 2019р. - 416 грн., за грудень 2019р. - 459 грн. (т.2 а.с.1-37).

На вказаних зборах були присутні: ОСОБА_3 - голова правління кооперативу; ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які є членами кооперативу та його засновниками, що підтверджується п.1.1 статуту ЖБК Вишневий сад-2006Т (т.1 а.с.4-13).

Рішенням Теплодарського міського суду Одеської області від 26 листопада 2018 року у справі № 516/148/18 за позовом ЖБК Вишневий сад-2006Т до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного суду від 18 лютого 2020 року, стягнуто з останньої заборгованість зі сплати членських внесків за період з серпня 2017 року по березень 2018 року включно в сумі 3 058,69 грн. та судові витрати у розмірі 1 504,57 грн. (т.1 а.с.121-123, 124-127).

Предметом спору у цій справі є визнання недійними та скасування вищезазначених рішень членів кооперативу в частині встановлення розміру членських внесків з 01 січня 2017 року по 01 січня 2020 року.

Мотиви, з яких виходить апеляційний суд, та застосовані норми права

У ч.1 ст.15 та ч.1 ст.16 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначені положеннями Закону України Про кооперацію , який регулює виниклі між сторонами правовідносини.

Так, відповідно до ст.3 Закону України Про кооперацію (далі - Закон) метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

За положеннями ст.7 Закону кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах. Рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами. Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який підписують головуючий та секретар зборів. Чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три особи. При створенні кооперативу складається список членів та асоційованих членів кооперативу, який затверджується загальними зборами.

Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність (ст.8 Закону).

Відповідно до ст.10 Закону членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу . Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності.

У кооперативі допускається асоційоване членство для осіб, які визнають його статут та внесли пай. Асоційований член кооперативу - фізична чи юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі. При ліквідації кооперативу асоційований член кооперативу має переважне порівняно з членами кооперативу право на одержання паю. Порядок вступу до кооперативу та участь асоційованого члена в його господарській та іншій діяльності, права та обов`язки такого члена, розміри паїв та виплат на паї визначаються статутом кооперативу (ст.14 Закону).

Аналізуючи положення статуту кооперативу вбачається, що загальні збори членів кооперативу є вищим органом управління кооперативу, до компетенції яких віднесено зокрема визначення розмірів членських внесків. Порядок проведення таких зборів передбачає присутність на них саме членів кооперативу, а ні асоційованих членів кооперативу.

Як вбачається з положень п. 6.4. до компетенції загальних зборів членів та асоційованих членів кооперативу відноситься вирішення питання щодо утворення інших фондів на цілі, що відповідають завданням кооперативу (на благоустрій території, культуро-масову роботу серед членів кооперативу та асоційованих членів і членів їх сімей).

З матеріалів справи вбачається, що всі оскаржені рішення зборів членів кооперативу проводились в присутності всіх чотирьох членів кооперативу та рішення про затвердження калькуляції фактичних затрат на утримання спільної кооперативу приймалось одноголосно (т.2 а.с.1-37).

Положеннями діючого статуту кооперативу не передбачена участь асоційованого члена кооперативу на зборах членів кооперативу. Серед основних обов`язків асоційованого члена кооперативу у п. 8.4 зазначено додержання статуту кооперативу. Під час вступу до кооперативу позивачка ознайомлена із статутом та зобов`язалась його виконувати, що підтверджується її заявою від 18 листопада 2011 року (т.1 а.с.120).

З аналізу вищезазначених положень статуту вбачається, що для органів управління та посадових осіб кооперативу, якими скликаються загальні збори кооперативу, не передбачений обов`язок повідомляти асоційованих членів про такі загальні збори, а рішення загальних зборів є обов`язковими до виконання усіма асоційованими членами кооперативу.

Враховуюче наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що оскаржувані протокольні рішення зборів членів кооперативу проводилися у відповідності до положень його статуту.

Позивачем не доведено суду обґрунтованість своїх вимог.

Крім того, питання законності нарахування, встановлення розміру та обов`язку сплати членських внесків відносно ОСОБА_1 вже переглядалось судами в рамках справ:

- № 516/148/18 за позовом ЖБК Вишневий сад-2006Т до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті членських внесків, який задоволений частково рішенням Теплодарського міського суду Одеської області від 26 листопада 2018 року, що залишено без змін постановою Одеського апеляційного суду від 18 лютого 2020 року (т.1 а.с.121-127);

-№ 516/145/17 за позовом ОСОБА_1 до ЖБК „Вишневий сад - 2006 Т» про стягнення безпідставно набутих грошових коштів, який постановою Одеського апеляційного суду від 27 серпня 2019 року залишено без задоволення та ухвалою Верховного Суду від 19 жовтня 2019 року відмовлено у відкритті касаційного провадження (за інформацією ЄДРСР).

Посилання в апеляційній скарзі на постанову Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 565/63/16-ц не приймаються до уваги, оскільки правовідносини у вказаній справі та у справі, що розглядається, не є подібними. Так, у зазначеній справі вирішувався спір про стягнення цільових внесків, в той час як в справі, що розглядається - про визнання недійсними та скасування рішень зборів членів кооперативу. Крім того, враховано, що спірні правовідносини серед іншого регулюються статутом кооперативу, який є чинним, а з вказаної постанови Верховного Суду встановити положення затвердженого статуту кооперативу неможливо, що виключає можливість дійти висновку про подібність правовідносин.

Доводи апеляційної скарги щодо недодержання відповідачем основних принципів кооперації щодо демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій не знайшли свого підтвердження як в суді першої інстанції так і в суді апеляційної інстанції та не стосуються предмету позову.

Доводи апеляційної скарги щодо ненадання відповідачем доказів фактичних витрат на утримання кооперативу, з чого і складаються членські внески, спростовуються матеріалами справи. Так, в матеріалах справи у т.1 а.с.129-323 містяться документи на підтвердження понесення кооперативом затрат, на підставі яких розраховується розмір членських внесків. Колегія суддів погоджується з висновком суду, що з рахунків-фактур, рахунків на оплату розраховується розмір членських внесків, оскільки в таких рахунках контрагентом зазначається обсяг наданих послуг за попередній період, авансування затрат тощо, та такі рахунки мають прийматися до уваги для визначення розміру внесків членів та асоційованих членів кооперативу.

Слід зазначити, що рахунок-фактура є розрахунково-платіжним документом, що передбачає виставлення певних сум до оплати покупцям за фактично надані послуги. Розмір членських внесків розрахований відповідно до п.4.5. Положення Про порядок формування та використання спеціального фонду, визначення розмірів та внесення цільового та членського внесків, передання земельної ділянки у власність в житлово-будівельному кооперативі Вишневий сад - 2006Т (т.1 а.с.17-20).

При цьому, колегія суддів, погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на апеляційну скаргу, що обґрунтованість розміру членських внесків не має розглядатися в рамках предмету спору про визнання рішень загальних зборів недійсними. У разі незгоди позивача з розміром членських внесків, визнання недійсним рішень, якими вони встановлені, не є належним способом захисту прав позивача.

Відтак, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги

Враховуючи викладене, висновки суду першої інстанції ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та зроблені з дотриманням норм процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в суді апеляційної інстанції.

Тому колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а судове рішення підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст.368,374,375,381-384 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення .

Рішення Теплодарського міського суду Одеської області від 03 лютого 2021 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 16 вересня 2021 року.

Головуючий:

Судді :

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення14.09.2021
Оприлюднено17.09.2021
Номер документу99666668
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —516/13/20

Ухвала від 11.02.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Русинчук Микола Миколайович

Ухвала від 05.11.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Русинчук Микола Миколайович

Постанова від 14.09.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Колесніков Г. Я.

Постанова від 14.09.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Колесніков Г. Я.

Ухвала від 30.04.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Колесніков Г. Я.

Ухвала від 22.03.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Колесніков Г. Я.

Рішення від 03.02.2021

Цивільне

Теплодарський міський суд Одеської області

Мислива Л. М.

Ухвала від 09.12.2020

Цивільне

Теплодарський міський суд Одеської області

Мислива Л. М.

Ухвала від 16.09.2020

Цивільне

Теплодарський міський суд Одеської області

Мислива Л. М.

Ухвала від 15.06.2020

Цивільне

Теплодарський міський суд Одеської області

Мислива Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні