ДАРНИЦЬКИЙРАЙОННИЙ СУДМ.КИЄВА
справа № 753/15108/20
провадження № 1-кс/753/3782/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" вересня 2021 р. слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ другого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві ОСОБА_3 про продовженнястрокудосудовогорозслідування укримінальномупровадженні №42019000000000645від 25.03.2019року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2021 року старший слідчий з особливо важливих справ другого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019000000000645від 25.03.2019, заознаками вчиненнякримінального правопорушення,передбаченого ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України.
Клопотання слідчим обґрунтоване наступними обставинами.
У провадженні другого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління Головного слідчого управління ДФС у м. Києві перебуває кримінальне провадження № 42019000000000645 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України.
У ході досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено, що службові особи ТОВ «Профіт Плюс ЛТД», не маючи власних коштів, відкрили мережу пунктів обміну валют, станом на І півріччя 2017 року близько 600, в тому числі нелегальні, проводять незаконні фінансові операції, які забезпечують функціонування «чорного» валютного ринку у м. Києві, Дніпропетровській, Одеській, Донецькій та Полтавській областях. Фактичне управління та оформлення фіктивної фінансової звітності здійснює колишня голова правління ПАТ «КБ Даніель» ОСОБА_4 , яка залучила до протиправної діяльності свою доньку на ім`я ОСОБА_5 , а також встановлено, що до незаконної діяльності ОСОБА_4 причетні ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які здійснюють діяльність з незаконного обміну валют на території м. Києва та інших областей України. Слід зазначити, що ОСОБА_4 під час перебування на посаді і: голови правління вказаного банку у змові з своїми підлеглими за кошти банку і фінансувала пункти обміну валют ТОВ «ФК Абсолют Фінанс».
Розміри таких валютно-обмінних операцій коливаються від 50 тис. до 1 млн. дол. США. Добовий оборот складає близько 3 млн. дол. США. Злочинний механізм полягає в І приховуванні реального фінансового результату, отриманого від операцій купівлі-продажу готівкової валюти, порушенні вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму в частині неподання інформації про фінансові операції у розмірі, що дорівнює чи перевищує 150 тис. грн., спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади із спеціальним статусом з питань фінансового моніторингу, нездійсненні відповідної ідентифікації та верифікації клієнтів та внесенні службовими особами банківської установи завідрмо неправдивих відомостей до офіційних документів, пов`язаних з веденням суворої звітності, обчисленням і сплатою податків та обов`язкових платежів та таким чином ухилилися від сплати податків у особливо великих розмірах.
Так, проведеними оперативними заходами та слідчими (розшуковими) діями встановлено 3 (три) незаконних пункти обміну валют, які здійснюють свою діяльність без дозвільних документів та розташовані за адресами: АДРЕСА_1 ; Київська обл. м. Вишгород, вул. Набережна; 2 Б; АДРЕСА_2 діяльність яких контролюють ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
У подальшому встановлено, що ОСОБА_6 до своєї протиправної діяльності залучила спільників ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_13 ІНФОРМАЦІЯ_8 , які здійснюють інкасацію грошових коштів з вищезазначених незаконних пунктів обміну валют.
Проведеними слідчими діями встановлено, що інкасація грошових коштів з вищевказаних пунктів обміну валют здійснюється автомобілем, марки «БМВ Х5» днз. НОМЕР_1 , власником якого є ОСОБА_12 а особою яка користується автомобілем являється ОСОБА_13 та автомобілем марки «Рендж Ровер» днз. НОМЕР_2 , власником якого є ОСОБА_14 , що підтверджує причетність даних осіб до протиправної діяльності.
Шляхом проведення оперативних заходів та слідчих дій встановлено, що ОСОБА_12 та ОСОБА_13 зібрану (інкасовану) з нелегальних пунктів обміну готівку везуть за адресами розташування пунктів обміну валют ТОВ «ФК «Альфа-інвест груп» (код 39013808), а саме: м. Київ, пр. Оболонський, буд. 14 та м. Київ, пр. Оболонський, буд. 22 В.
Шляхом проведення огляду інформації, що міститься на сайті Національного банку України (https://bank.gov.ua/) встановлено, що за адресою м. Київ, пр. Оболонський, буд. 14 знаходиться пункт обміну валют ТОВ «ФК «Альфа-інвест груп» (код 39013808), також встановлено, що за адресою м. Київ, пр. Оболонський, буд. 22 В знаходиться пункт обміну валют ТОВ «ФК «Альфа-інвест груп» (код 39013808).
Досудовим розслідуванням також встановлено, що пункти обміну валют, розташовані за адресами: АДРЕСА_1 ; Київська область, м. Вишгород, вул. Набережна 2Б; АДРЕСА_2 не внесені до Державного реєстру фінансових установ та не внесено до Реєстру приміщень, у яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній та/або іноземній валютах.
Також за результатом проведення огляду інформації, що міститься на сайті Національного банку України (https://bank.gov.ua/), встановлено, що пункт обміну валют розташований за адресою АДРЕСА_1 внесений до переліку незаконних пунктів обміну валют.
12 серпня 2021 року з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення розслідуваного кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення та майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення інших осіб, причетних до кримінального правопорушення, вилучення документів фінансово-господарської діяльності, які складаються за результатами проведення операцій по обміну валют а саме: платіжні документи, документи щодо руху коштів підприємств, документи податкової звітності та печатки цих підприємств, документи «тіньового» бухгалтерського обліку, які свідчать про проведення фінансово господарських операцій, квитанцій та довідок про здійснення валютно-обмінних операцій, звіти відповідно до програм РРО, електронні носії інформації, які містять відомості про фінансово - господарські операції по обміну валют, чорнові записи та зіпсовані документи, блокноти, робочі зошити, документи із вільними зразками почерку, підписів, почерку осіб які здійснюють обмін валют, кошти, які здобуті злочинним шляхом, внаслідок проведення незаконних операцій з обміну валют а також інших предметів і документів, на підставі яких слідчий встановлює наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження на підставі ухвал Дарницького районного суду м. Києва, слідчими СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві проведено обшуки за адресами: АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_2 .
За результатами проведення обшуків за адресами місця розташування незаконних пунктів обміну валют, а саме: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_2 було виявлено та зафіксовано відомості відповідно до яких за даними адресами знаходяться приміщення з явними ознаками пункту обміну валют (напис обмін валют, зазначено курс обміну валют, наявні касири які здійснюють обмін валют). Також в ході обшуку отримано відомості відповідно до яких в даних приміщеннях відсутні будь-які дозвільні документи на ведення діяльності з обміну валюта також відсутні касові апарати. Також в даних приміщеннях виявлено та вилучено готівкові кошти в українські та іноземній валюті, техніка для підрахунку готівкових коштів, комп`ютерна техніка на якій містяться відомості, щодо обмінних валютних операцій.
За результатами проведення обшуку за адресою АДРЕСА_3 , де знаходиться пункт обміну валют ТОВ «ФК «Альфа-інвест груп» (код 39013808) виявлено не обліковані готівкові кошти, а саме кошти, які не відображені в реєстрі купленої іноземної валюти та реєстрі проданої іноземної валюти а також, які не відображені у звітній довідці про касові обороти за день і залишків цінностей.
Станом на 17.09.2021 особи на допит не з`явилися та ухиляються від допиту їх у якості свідків, що перешкоджає здійсненню об`єктивного проведенню досудового розслідування.
Незважаючи на те, що на даний час у кримінальному провадженні виконано ряд вказаних слідчих (розшукових) дій, однак встановити усі обставини вчинення кримінального правопорушення не виявилось можливим у зв`язку з об`єктивними обставинами, які перешкоджали здійсненню інших процесуальних дій раніше, а саме у зв`язку з неприбуттям на допити та ухиленням від допитів ряду осіб, які виконували функції касирів в пунктах обміну валют, неприбуття на допит та ухилення від проведення допиту ОСОБА_6 , яка відповідно до матеріалів кримінального провадження контролює діяльність незаконних пунктів обміну валют, тощо.
Без проведення вищевказаних допитів не можливо отримати (зібрати) всіх доказів необхідних для проведення об`єктивного досудового розслідування, а також неможливо перевірити вже отримані докази у даному кримінальному провадженні, що також унеможливить проведення об`єктивного досудового розслідування.
Разом із тим, слідчий вказує на те, що закінчити розслідування немає можливості, оскільки орган досудового розслідування потребує додаткового часу для проведення наступних слідчих (розшукових) дій, за результатами проведення яких можна отримати відомості, які матимуть вагоме значення при доказувані, а саме: допитати службових осіб та касирів ТОВ «ФК «Альфа-інвест груп» (код 59013808); - допитати ОСОБА_6 , яка відповідно до матеріалів кримінального провадження контролює діяльність незаконних пунктів обміну валют та допити касирів даних незаконних обмінів валют, що знаходяться за адресами: АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_2 ; - допити осіб ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_15 , які відповідно до матеріалів кримінального провадження здійснюють інкасацію грошових з незаконних пунктів обміну валют. - огляд комп`ютерної техніки (електронних носіїв інформації) з метою з отримання відомостей з приводу валютно-обмінних операцій які були проведені на незаконних пунктах обміну валют; у разі встановлення обставин, які унеможливлюють проведення огляду комп`ютерної техніки (електронних носіїв інформації), призначення комп`ютерної експертизи з метою отримання інформації яка міститься на даній комп`ютерні техніці; - здійснення інших слідчих дій, проведення яких буде не необхідно здійснити у зв`язку з ново виявленими обставинами.
Проведення інших слідчих (розшукових) дій, які матимуть важливе значення для досягнення об`єктивної істини в кримінальному провадженні.
Вищевказані процесуальні дії не могли бути виконані та завершені раніше з об`єктивних причин, враховуючи кількість службових осіб вказаних товариств, яких необхідно допитати як свідків, в яких необхідно відібрати зразки почерку для проведення почеркознавчої експертизи, та враховуючи кількість підприємств у яких необхідно отримати документи фінансово-господарської діяльності з метою дослідження всіх обставин в ході здійснення досудового розслідування.
Клопотання слідчим обгрунтовани тим, що результати проведених слідчих дій мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, однак їх отримання потребує додаткового часу строком не менше ніж шість місяців.
Ухвалою слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 21.09.2021 продовжено строк досудового розслідування на дванадцять місяців, а саме до 25.09.2021.
Слідчий у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність вимоги якого підтримав у його відсутність.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що другого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління Головного слідчого управління ДФС у м. Києві перебуває кримінальне провадження № 42019000000000645 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України.
Відповідно до ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні розпочато 25.03.2019, а вісімнадцяти місячний строк, з урахуванням положень ст. 115 КПК України закінчувався 25.09.2020.
Ухвалою слідчого судді Дарницького районного суду м, Києва ОСОБА_1 , якою продовжено строк досудового розслідування на дванадцять місяців, а саме до 25.09.2021.
Строк досудового розслідування закінчується 25.09.2021.
Згідно ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
З огляду, на що проаналізувавши у цій справі, у порядкуст. 94 КПК України, відомості наведені у клопотанні, копії документів та інших матеріалів, якими слідчий обґрунтовує дане звернення, слідчий суддя вважає, що у світлі посилання на процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу та значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду, як і обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше, є доречним дане клопотання задовольнити, як дійсне.
Так, з`ясовано, що додатковий строк необхідний для закінчення розслідування та проведення великого обсягу слідчих (розшукових) дій, яку не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, що у цілому підтверджується представленими у клопотанні матеріалами.
Досліджені під час вирішення цього питання обставини не свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення.
У разі продовження строку досудового розслідування його строк не перевищувати загальний строк передбаченийст. 219 КПК України.
Саме клопотання відповідає вимогамст. 295-1КПК Українита подане уповноваженими на те особами у розумінні положень цієїстатті Кодексу.
Порушень вимог Глави 19. Загальні положення досудового розслідування та § 4. Продовження строку досудового розслідування Глави 24. Закінчення досудового розслідування. Продовження строку досудового розслідування, у судовому засіданні, слідчою суддею не виявлено.
У цій ситуації, як раз продовження строку розслідування цього кримінального провадження, сприятиме досягнення виконанню завдань кримінального провадження, визначенихст. 2 КПК Українита виконанню вимогст. 9 того ж Кодексу.
Адже Конституційний Суд України в рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 у справі №1-12/2003 вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо.
Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Згідно ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, долучені до нього документи, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів, зважаючи на складність та обсяг кримінального провадження, вважає, що наявні у провадженні докази, свідчать про те, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження.
Визначаючи строк, необхідний для проведення та завершення процесуальних дій, слідчий суддя, виходячи з нормст. 28 КПК України, вважає, дійсним строк у шість місяців, оскільки даючи оцінку сукупності обставин, установлених при розгляді даного клопотання, та вважаючи такий строк об`єктивно необхідним та достатнім для отримання додаткових доказів та прийняття процесуальних рішень, спрямованих на завершення досудового розслідування, а тому клопотання слідчого про продовження строків досудового розслідування підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження №42019000000000645від 25.03.2019року, заознаками вчиненнякримінального правопорушення,передбаченого ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК Українина шість місяців, до 25.03.2021 включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2021 |
Оприлюднено | 01.02.2023 |
Номер документу | 99865160 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Дарницький районний суд міста Києва
Сирбул О. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні