Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 945/1842/21
Провадження № 2/945/895/21
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
24 вересня 2021 року м. Миколаїв
Суддя Миколаївського районного суду Миколаївської області Шаронова Н.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ольшанської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,-
встановив:
21 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Миколаївського районного суду Миколаївської області з позовною заявою до Ольшанської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач ОСОБА_1 посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . У позовній заяві позивач ОСОБА_1 вказує на те, що з 2004 року, у зв`язку з погіршенням стану здоров`я батька, вона постійно проживала разом із ним до дня його смерті, знаходилася поруч і доглядала за ним, готувала йому їжу, прала, вела господарство, купувала для батька ліки та продукти харчування, при цьому зареєстрованою разом із батьком за адресою реєстрації його постійного місця проживання, не була. Після смерті батька позивача відкрилася спадщина, яка складається з земельних ділянок, загальною площею 8,04 гектарів (земельна ділянка з кадастровим номером 4824286000:04:000:0036, площею 2,67 гектарів та земельна ділянка з кадастровим номером 4824286000:01:000:0061), з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих в межах території Яснополянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області. Вказані земельні ділянки належали спадкодавцю на підставі Державного акта на право власності на земельні ділянки від 30 травня 2003 року серії МК № 084017, оригінал якого було втрачено.
Позивач ОСОБА_1 у позовній заяві зазначає, що через відсутність її спільної реєстрації зі спадкодавцем ОСОБА_2 , а також через втрату оригіналу Державного акта на право власності на земельні ділянки від 30 травня 2003 року серії МК № 084017, нотаріусом не прийнято від позивача документи для оформлення нею спадщини після смерті її батька ОСОБА_2 .
У зв`язку з викладеним вище, позивач ОСОБА_1 просить суд встановити факт постійного її проживання зі спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини та визнати за нею право власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті її батька.
Згідно з положеннями п. 5) ч. 3 ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" роз`яснено, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно - правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про нотаріат» (далі - Закон) нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Згідно з положеннями п. 3) ч. 1 ст. 34 Закону нотаріуси видають свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ст. 49 Закону нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: вчинення такої дії суперечить законодавству України; не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії; дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії; є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії або ця особа діє під впливом насильства; з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась особа, яка в установленому порядку визнана недієздатною, або уповноважений представник не має необхідних повноважень; правочин, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, зазначеним у їх статуті чи положенні, або виходить за межі їх діяльності; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла плату за її вчинення; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов`язані з її вчиненням; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії щодо відчуження належного їй майна, внесена до Єдиного реєстру боржників; в інших випадках, передбачених законом.
Нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам, встановленим у статті 47 цього Закону, або містять відомості, передбачені частиною третьою статті 47 цього Закону.
Нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.
На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
При цьому, позивачем на підтвердження позовних вимог і наявності правового характеру спору (наявності спору про право), не надано суду постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Відповідно до п. п. 6), 7), 8) 9) ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Позивач у позовній заяві не зазначає: відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися; відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Позовна заява містить перелік документів, що додаються до позовної заяви. При цьому, позивачем не зазначено відомостей про наявність у нього або іншої особи оригіналів письмових документів, копії яких ним додано до позовної заяви.
Позовна заява не містить також попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Крім цього, згідно з положеннями п. 3) ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Позовна заява не містить ціни позову, при цьому, позивач, у тому числі, просить суд визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на нерухоме майно - земельні ділянки.
Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до п.п. 4) п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон) ставка судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яку подано фізичною особою встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 454 грн. 00 коп.
Згідно з п.п. 2) п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою встановлюється у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У позовній заяві позивачем об`єднано дві вимоги (вимога майнового характеру та вимога про встановлення факту), а саме - позивач просить суд встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнати за ним право власності на спадкове майно.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Відповідно до квитанції про сплату судового збору № 96540 від 17 вересня 2021 року позивач ОСОБА_1 сплатила судовий збір у розмірі 908 грн. 00 коп .
При цьому, позивачу слід було сплатити судовий збір за вимогу майнового характеру, з урахуванням визначеної ціни позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, оскільки позовну заяву подано без додержання вимог п. п. 3), 5), 6), 7), 8) 9) ч. 3 ст. 175ЦПК України, позовну заяву належить залишити без руху і надати позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись ч. ч. 1 - 3 ст. 185 Цивільного процесуального кодексу України, -
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ольшанської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на спадкове майно , - залишити без руху, надавши позивачу десятидений строк для усунення недоліків, який рахується з дня вручення позивачу копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Усуваючи недоліки позовної заяви, позивачу необхідно надати суду суду новий текст позовної заяви, який має містити: відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; відомості про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових документів, копії яких позивачем додано до позовної заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Також новий текст позовної заяви має містити ціну позову за вимогу майнового характеру. З урахуванням визначеної ціни позову, позивачу слід доплатити судовий збір у встановлених порядку і розмірі, за такими реквізитами: отримувач коштів - Миколаїв.ГУК/Миколаївськ.р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37992030; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA868999980313151206000014230; код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Крім цього, до нового тексту позовної заяви позивачу слід додати копію постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Роз`яснити, що якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 ЦПК України, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н. О. Шаронова
24.09.2021
Суд | Миколаївський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2021 |
Оприлюднено | 26.09.2021 |
Номер документу | 99871885 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миколаївський районний суд Миколаївської області
Шаронова Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні