24.09.2021
Справа №720/2410/19
Провадження № 2/720/205/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2020 року м. Новоселиця
Новоселицький районний суд Чернівецької області у складі головуючого судді Вівчар Г.А., за участю секретаря судового засідання Факащук А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новоселиця справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Магальської б`єднаної територіальної громади Новоселицького району Чернівецької області та ОСОБА_3 , про скасування правовстановлюючого документу та реєстрації права власності і визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
Представник позивача звернувся до суду з позовом в якому зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 яка проживала по АДРЕСА_1 .
Позивач ОСОБА_2 є донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження видане серії НОМЕР_1 .
Спадкове майно після смерті матері вона прийняла своєчасно у відповідності до вимог ст..1268 ЦК України, оcкільки проживала зі спадкодавцем одному господарстві та подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадку.
Спадщина після смерті матері складається з житлового будинку літер А, літньої кухні літер Б, вбиральні літер В, огорожі 1-4, розташований по АДРЕСА_1 , земельної ділянки розміром 0.50 га яка перебувала в користуванні спадкодавця та земельного паю 1.6999 га землі.
За своє життя мати позивачки залишила на користь ОСОБА_2
заповіт посвідчений 08.12.2016 року секретарем виконкому сільради с. Рідківці, Новоселицького району, зареєстрований в реєстрі за №463.
При оформлені спадщини було встановлено відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок, та завідувачем державної нотаріальної контори їй було роз`яснено про необхідність звернення до суду з позовом про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування.
Земельна ділянка 1.699 га відповідно до отриманої інформації від державного нотаріуса була успадкована ОСОБА_3 на підставі заповіту від 24 березня 2018 року.
Представник позивача вважає, що мати позивачці іншого заповіту крім заповіту на користь доньки не вчиняла, а тому видане свідоцтво на право власності на земельну ділянку на користь ОСОБА_3 є недійсним.
Просить суд визнати за позивачем право власності в поряду спадкування на житловий будинок розташований по АДРЕСА_1 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , визнати заповіт від 17 лютого 2009 року на користь ОСОБА_3 не дійсним та скасувати видане свідоцтво на право власності на земельну ділянку.
В судовому засіданні позивач позов підтримала в повному обсязі та суду пояснила, що її мати була не письменною, не вмила читати і писати тому заповіт складений на користь ОСОБА_3 на земельну ділянку оформлений з порушенням прав спадкодавця оскільки її волевиявлення не було направлено на залишення земельної ділянки сторонньої особи. Вважає, що працівники сільради які перебували у зговорі з ОСОБА_3 використали її неграмотність, оскільки мати постійно ходила до сільради за субсидією, а замість субсидії оформили даний заповіт.
Відповідач ОСОБА_3 суду показав, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі, він перебував у добрих відносинах з померлою якій допомагав матеріально, привозів дрова, та надавав фінансову підтримку. Тому вона у знак подяки залишила на його користь заповіт на земельну ділянку. Спадщину він прийняв своєчасно, та отримав свідоцтво на право власності на земельну ділянку в порядку спадкування. Заповіт був оформлений секретарем сільради с. Рідківці у присутності спадкодавця. Чи була спадкодавця не писемною йому не відомо. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник Магальської сільради ОТГ в судовому засіданні не з`явився, подав заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги не визнає.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Зі статті 16 ЦК України вбачається, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого не майнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.
Суд вислухавши пояснення сторін допитавши свідків дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних правових підстав.
Показами свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 судом встановлено, що вони добре знали померлу ОСОБА_5 вона була не грамотною не вмила читати і писати. З донькою вона жила в одному господарстві. Між ними були хороші відносини. Померла ОСОБА_5 лише була навчена розписатись.
Показами свідка ОСОБА_12 судом встановлено, що вона на час виникнення правовідносин працювала секретарем сільради с. Рідківці, Новоселицького району в її функціональні обов`язки входило оформлення заповітів. Добре пометає померлу, яка раз у тиждень приходила до сільради та жалілась на своїх дітей а саме на доньку і зятя. Одного разу прийшла до сільради з проханням оформити заповіт на користь ОСОБА_3 якому заповіла земельну ділянку. Оскільки ОСОБА_5 не могла читати на її прохання вона ( ОСОБА_12 ) прочитала заповіт у голос у присутності свідка ОСОБА_13 , після чого вона його підписала.
Показами свідка ОСОБА_13 судом встановлено, що ОСОБА_5 щотижня приходила до сільради з різними питаннями. Одного разу вона зайшла до неї в кабінет та попросила бути присутньою, оскільки вона оформляє заповіт. Заповіт їй був прочитаний в голос секретарем сільради, також був роз`яснений зміст заповіту та лише після цього вона в ньому розписалась. Вона була не писемною, її навчили лише розписатись. Їй також відомо, що ОСОБА_3 допомагав фінансово ОСОБА_4 , привозів їй дрова, дав доньці на її похорон 1000 грн..
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 15 грудня 1976 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є донькою ОСОБА_4 .
Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 02 серпня 1992 року ОСОБА_2 зареєструвала шлюб з ОСОБА_14 та обрала прізвище після реєстрації ОСОБА_15 .
З довідки сільради с. Рідківці, Новоселицького району від 20.12.2016 року за №1358 вбачається, що ОСОБА_2 та померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 проживала під одним господарським номером.
З листа Новоселицького БТІ від 12.10.2017 року вбачається,що право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 станом на 29.12.202 року за ОСОБА_5 не зареєстровано.
Відповідно до свідоцтва про смерть видане 20 грудня 2016 року серії НОМЕР_3 ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть №56 виконкому сільради с. Рідківці, Новоселицького району.
З технічного паспорту на житловий будинок по АДРЕСА_1 вбачається, що до складу господарства входить житловий будинок літер А, літня кухня літер Б, вбиральня літер В. огорожа №1-2.
З копії заповіту від 17 лютого 2009 року завіреного секретарем сільради с. Рідківці, Новоселицького району, зареєстрованого в реєстрі за №49 вбачається, що ОСОБА_5 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва державний акту на право власності на землю розміром 1.70, що знаходиться на території Рідківської сільської ради Новоселицького району, належну їй на підставі державного акту серії ЧВ №099396 виданого Новоселицької райдержадміністрації 13.04.2005 року заповідає ОСОБА_3 .
З спадкової справи №40/17 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 вбачається, що ОСОБА_3 подав заяву про прийняття спадку 26 січня 2017 року та йому було видано свідоцтво про право власності на земельну ділянку товарного виробництва за кадастровим номером 7323086300:02:015:0088 загальною площею 0.170 га землі на території Рідківської сільради, Новоселицького району.
ОСОБА_2 подала заяву про прийняття спадку після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З дублікату заповіту від 08 грудня 2016 року завіреного секретарем сільради с. Рідківці, Новоселицького району, зареєстрованого в реєстрі за №463 вбачається, що ОСОБА_5 житловий будинок по АДРЕСА_1 заповідає ОСОБА_2 .
Рішенням Новоселицького районного суду від 23 березня 2021 року по Справі №720/2143/20, Провадження № 2-о/720/8/21 встановлено юридичний факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 була донькою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
До спадкоємців першої черги відповідно до ст..1261 ЦК України відносить діти спадкодавця та той з подружжя, який його пережив, тобто ОСОБА_2 відноситься до спадкоємців першої черги після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 своєї матері ОСОБА_4 .
Згідно ст.. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Отже аналіз зазначених правових норм у сукупності з встановленими по справі обставинами дають суду підстави вважати, що оскільки право власності на спадкове майно а саме житловий будинок, не було визначено, житловий будинок був зареєстрований органом місцевого самоврядування, земельна ділянка на який розташований житловий будинок була виділена саме для будівництва та обслуговування житлового будинку тому суд вважає, що є всі правові підстави визнати за позивачем право власності на житловий будинок літер А, літня кухня літер Б, вбиральня літер В, огорожі №1-2 розташований по АДРЕСА_1 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 .
В частині заявлених позовних вимог про визнання недійсним заповіту від 17 лютого 2009 року завіреного секретарем сільради с. Рідківці, Новоселицького району, зареєстрованого в реєстрі за №49 на користь ОСОБА_3 , суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст..1247 ЦК України заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу складання. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується відповідно до ч.4 статті 207 ЦК України. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими особами, службовими особами, визначеними у статті 1251-1252 ЦК. Заповіти підлягають державній реєстрації.
Необхідні вимоги до заповітів передбачені законом і недодержання цих вимог є підставою для визнання заповіту недійсним. До них відносяться: письмова форма заповіту; зазначення в заповіті місця та часу його складання; заповіт повинен бути особисто підписаний заповідачем; у разі, якщо особа не може підписати заповіт, він підписується відповідно до частини четвертої статті 207 ЦК, а саме: якщо фізична особа у зв`язку з хворобою або фізичною вадою не може підписатися власноручно, за її дорученням текст правочину у її присутності підписує інша особа; підпис іншої особи на тексті правочину, що посвідчується нотаріально, засвідчується нотаріусом або посадовою особою, яка має право на вчинення такої нотаріальної дії, із зазначенням причин, з яких текст правочину не може бути підписаний особою, яка його вчиняє; підпис іншої особи на тексті правочину, щодо якого не вимагається нотаріального посвідчення, може бути засвідчений відповідною посадовою особою за місцем роботи, навчання, проживання або лікування особи, яка його вчиняє.
Якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт, посвідчення заповіту має відбуватися при свідках ( ч.2 абз.3 ст.1248 ЦК). Передбачається, що у випадках передбачених ч.2 абз. 3 ст.1248 ЦК і ст..1252 ЦК присутність не менш як двох свідків, свідки, при яких посвідчено заповіт, зачитують його вголос та ставлять свої підписи на ньому.
У текст заповіту заносяться відомості про особу свідків відповідно до вимог ч.5,6, ст..1253 ЦК України.
Відповідно до ст..1257 ЦК, заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.
Пленум Верховного Суду України у Постанові від 06.11.2009 N 9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними зазначає у п.7, що Правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом.
У разі якщо під час розгляду спору про визнання правочину недійсним як оспорюваного та застосування наслідків його недійсності буде встановлено наявність підстав, передбачених законодавством, вважати такий правочин нікчемним, суд, вказуючи про нікчемність такого правочину, одночасно застосовує наслідки недійсності нікчемного правочину.
Отже, аналізуючи у сукупності зазначені судом обставини по справі у сукупності з правовими нормами яки з однозначністю та достовірністю доказують, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 на час складання заповіту на користь ОСОБА_3 була не грамотною не могла читати та писати, тобто через свої вади не могла сама прочитати заповіт а тому у даному випадку заповіт мав би бути посвідчений у присутності не менш як двох свідків, явка яких є обов`язковою.
А тому, заповіт від 17 лютого 2009 року завірений секретарем сільради с. Рідківці, Новоселицького району, зареєстрований в реєстрі за №49 ОСОБА_5 на користь ОСОБА_3 на підставі зазначених доказів та правових норм складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, що вказує про нікчемність такого правочину, а тому суд застосовує наслідки недійсності нікчемного правочину.
За таких обставин суд вважає, що є правовірними вимоги позивача про визнання за нею право власності на земельну ділянку площею 1.6999 га кадастровий номер 7323086300:02:015:0088, яка розташована на території Магальської ОТГ с. Рідківці, Чернівецького району в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
Керуючись ст. ст. 10, 81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, і на підставі ст..207,1216,1217,1223,1248-1257 ЦК України, суд. -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН: НОМЕР_4 право власності на житловий будинок літер А, літній кухні літер Б, вбиральні літер В, огорожі №1-2 розташований по АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
Визнати заповіт від 17 лютого 2009 року завірений секретарем сільради с. Рідківці, Новоселицького району, Чернівецької області зареєстрований в реєстрі за №49 ОСОБА_5 на користь ОСОБА_3 , недійсним.
Скасувати свідоцтво про право на спадщину за заповітом №143 видане 24 березня 2018 року державним нотаріусом Хотинської державної нотаріальної контори за реєстраційним номером №40295734 від 24 березня 2018 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, та запис права на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1.6999 га кадастровий номер 7323086300:02:015:0088, розташована на території Магальської ОТГ с. Рідківці, Новоселицького району за власником ОСОБА_3 .
Визнати за ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 1.6999 га кадастровий номер 7323086300:02:015:0088, розташована на території Магальської ОТГ с. Рідківці, Чернівецького району в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через місцевий Новоселицкий районний суд в 30-денний строк з дня проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Сторони можуть ознайомитись з повним мотивованим рішенням суду через десять днів з дня проголошення рішення.
Суддя: Вівчар Г.А.
Суд | Новоселицький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2021 |
Оприлюднено | 01.10.2021 |
Номер документу | 99989269 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоселицький районний суд Чернівецької області
Вівчар Г. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні