Постанова
від 28.09.2021 по справі 914/358/19
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2021 р. Справа №914/358/19

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого - судді Бонк Т.Б.

суддів Матущака О.І., Бойко С.М.,

секретар судового засідання Кострик К,

за участю представників сторін:

позивача - адвоката Вовк У.Я.,

відповідача - адвоката Кауфмана К.В.,

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами «Оптіма-Капітал» , яка діє за рахунок та в інтересах Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу «Професійний» від 03.02.2021 (вх. суду від 04.02.2021 №01-05/499/21)

на рішення Господарського суду Львівської області від 05.01.2021 (головуючий суддя Фартушок Т.Б., повний текст рішення складено та підписано 15.01.2021, м. Львів)

у справі № 914/358/19

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами«Оптіма-Капітал» , яка діє за рахунок та в інтересах Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу «Професійний» , м.Львів

до відповідача: Акціонерного товариства «Кредобанк» , м.Львів

про:

- розірвання договору №23-ДМ про обслуговування рахунка у цінних паперах власникам від 17.04.2014, укладеного Товариством з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами «Оптіма-Капітал» , яке діє за рахунок та в інтересах Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу «Професійний» ТОВ КУА Оптіма-Капітал, та Акціонерним товариством «КРЕДОБАНК» ;

-зобов`язання Акціонерного товариства «КРЕДОБАНК» закрити рахунок у цінних паперах (депозитарний код 301515-GB20004566) власника цінних паперів компанії LEHMAN SERVICES Ltd., 04319008, Queen Anne Street, 48, London, W1G 9JJ, Великобританія;

-зобов`язання АТ «КРЕДОБАНК» повернути ТОВ КУА «ОПТІМА-КАПІТАЛ» , що діє від власного імені за рахунок і в інтересах Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу «Професійний» , код ЄДРСІ: 233054 на емісійний рахунок (депозитарний код 623000 в Публічному акціонерному товаристві Національний депозитарій України 67 (шістдесят сім) інвестиційних сертифікатів Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний, які належать компанії LEHMAN SERVICES Ltd., 04319008, Queen Anne Street, 48, London, W1G 9JJ, Великобританія.

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст вимог позовної заяви і рішення суду першої інстанції:

У лютому 2019року ТОВ Компанія з управління активами Оптіма-Капітал , яка діє за рахунок та в інтересах Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний (далі - ТОВ КУА Оптіма-Капітал ) звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до АТ Кредобанк про:

- розірвання договору №23-ДМ про обслуговування рахунка у цінних паперах власникам від 17.04.2014;

-зобов`язання АТ Кредобанк закрити рахунок у цінних паперах (депозитарний код 301515-GB20004566) власника цінних паперів компанії LEHMAN SERVICES Ltd., 04319008, Queen Anne Street, 48, London, W1G 9JJ, Великобританія;

-зобов`язання АТ Кредобанк повернути ТОВ КУА Оптіма-Капітал на емісійний рахунок (депозитарний код 623000 в Публічному акціонерному товаристві Національний депозитарій України 67 (шістдесят сім) інвестиційних сертифікатів Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний, які належать компанії LEHMAN SERVICES Ltd., 04319008, Queen Anne Street, 48, London, W1G 9JJ, Великобританія.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 17.04.2014 сторони уклали договір №23-ДМ про обслуговування рахунка у цінних паперах власникам, предметом якого є обслуговування відповідачем як депозитарною установою рахунку у цінних паперах, на якому обслуговуються 67 інвестиційних сертифікатів Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний ТОВ КУА Оптіма Капітал , власником яких є компанія LEHMAN SERVICES Ltd. Позивач вказує, що 12.10.2018 йому стало відомо, що компанія LEHMAN SERVICES Ltd. ліквідована без наявності правонаступника та виключена з бази даних Companies House, водночас він продовжує оплачувати щомісячно відповідачу передбачені договором послуги, відшкодувати які за рахунок LEHMAN SERVICES Ltd. позивач не має змоги через ліквідацію компанії. Зазначає, що факт ліквідації компанії LEHMAN SERVICES Ltd. зумовив припинення її прав на володіння, користування та розпорядження інвестиційними сертифікатами. З урахуванням вказаних обставин позивач звернувся до відповідача з листом від 05.11.2018, в якому просив закрити рахунок у цінних паперах, повернути 67 інвестиційних сертифікатів на емісійний рахунок та розірвати договір №23-ДМ, у відповідь на який відповідач листом від 11.12.2018 відмовив у вчиненні зазначених дій. У зв`язку з відмовою відповідача розірвати вказаний договір, посилаючись на наявність істотної зміни обставин згідно з ст. 652 ЦК України (ліквідацію компанії LEHMAN SERVICES Ltd.), позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 05.01.2021 у справі № 914/358/19 відмовлено у задоволенні позову.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, позивачем не обґрунтовано та не доведено, що припинення юридичної особи компанії LEHMAN SERVISES ltd., як власника іменних інвестиційних сертифікатів, свідчить про відсутність переходу прав на іменні інвестиційні сертифікати до інших осіб, в тому числі до засновників компанії LEHMAN SERVISES ltd, як і не доведено, що станом на час подання позову чи розгляду справи відсутні власники таких сертифікатів. Суд вказав, що така інформація відсутня і в наданих компетентними органами запитуваної держави відповідях на запити суду про міжнародну правову допомогу у справі. Пославшись на відсутність повноважень Центрального депозитарія вести облік прав на цінні папери конкретного власника, недоведеність існування передбачених приписами ч.2 ст.6 Закону України Про депозитарну систему України підстав для внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно вказаних цінних паперів, існуюче право позивача як компанії з управління активами інститутів спільного інвестування відкривати рахунок в цінних паперах для створеного ним пайового інвестиційного фонду як у депозитарній установі, в якій відкритий його рахунок у цінних паперах для обліку цінних паперів, так і в іншій депозитарній установі, існування обов`язку, а не права позивача укласти договір про обслуговування рахунка в цінних паперах з депозитарною установою, на заборону відповідачу як депозитарній установі розпоряджатися цінними паперами і закривати рахунок у цінних паперах за умови облікування на ньому цінних паперів, суд вказав про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про зобов`язання відповідача закрити рахунок у цінних паперах та повернути позивачу інвестиційні сертифікати. Суд зазначив про відсутність в матеріалах справи доказів звернення позивача до відповідача про розірвання договору із додержанням вимог законодавства про депозитарну систему України, зокрема, розділу V Положення про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.01.2014р. №47 (далі -Положення №47). Встановивши, що компанія LEHMAN SERVISES ltd. була зареєстрована 08.11.2001 згідно з Законом Про компанії від 1985 року як закрите акціонерне товариство, та, згідно, з документами компанії, які знаходяться в архіві, цю компанію ліквідовано 19.05.2009, тобто до моменту укладення спірного договору, суд дійшов висновку про недоведеність позивачем існування передбачених ч.2 ст.652 ЦК України умов, з якими закон пов`язує можливість розірвання договору у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Короткий зміст вимог та узагальнених доводів учасників справи:

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на нез`ясування судом обставин, що мають значення для справи, та неправильне застосування норм матеріального права, просить його скасувати та прийняти нове, яким позов задоволити.

Апеляційна скарга обгрунтована, зокрема, тим, що суд не врахував істотних обставин як підстав для розірвання договору №23-ДМ, оскільки відповідно до п.2.13 договору такий договір сторони уклали для депозитарного обліку цінних паперів на рахунках в цінних паперах власників до моменту укладення з власниками договору про обслуговування рахунку у цінних паперах, тобто тимчасово. Скаржник вказує, що емітент після здійснення відчуження інвестиційних сертифікатів не зобов`язаний відслідковувати подальший перехід права власності чи ліквідації власника цінних паперів, випущених емітентом, а відтак під час укладення спірного договору позивачу не було відомо про факт ліквідації компанії LEHMAN SERVISES ltd. Вважає доведеними наявність необхідних умов для розірвання договору у зв`язку з істотною зміною обставин, оскільки позивач не зобов`язаний був перевіряти факт припинення компанії, а відтак він не міг передбачити таке припинення станом на момент укладення договору; істотна зміна обставин сталась в результаті не дій сторін договору, а ззовні; залишення в дії договору порушує майнові інтереси позивача, так як він не зможе отримати компенсації від ліквідованої компанії за сплачені по договору витрати; обов`язок перевірити дієздатність юридичної особи-нерезидента покладений на відповідача як депозитарну установу, тому саме він несе ризик зміни обставин. Вказує, що відмовившись від виконання передбаченого п.8.1 договору права емітента розірвати договір в односторонньому порядку, відповідач істотно порушив умови спірного договору, що відповідно до ст. 651 ЦК України є підставою для його розірвання.

Вказує, що оскільки чинним законодавством України не врегульовано правовідносин, які виникли за фактом ліквідації компанії-власника інвестиційних сертифікатів без правонаступництва до моменту передачі цінних паперів на рахунок депозитарної установи, до таких правовідносин можливе застосування аналогії закону щодо передачі цінних паперів на рахунок емітента в Центральному депозитарії, як це передбачено Положенням про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку-депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР №431 від 08.04.2014. Зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 6 ЗУ Про депозитарну систему України внесення змін до депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника здійснюється виключно депозитарними установами на підставі, зокрема, судового рішення щодо зобов`язання депозитарної установи перевести цінні папери з одного рахунку у цінних паперах. Також вказує, що у відзиві на позовну заяву відповідач не заперечував обставин ліквідації компанії LEHMAN SERVISES ltd. без правонаступництва, а відтак, згідно ст. 75 ГПК України ці обставини не підлягають доказуванню.

В апеляційній скарзі апелянт також виклав попередній розрахунок витрат на правничу допомогу, надану в апеляційному суді, в сумі 22 100,00грн.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач заперечує доводи скаржника та просить залишити оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.

Вказує, зокрема, що відповідно до вимог пп.4 п.3 розділу ІІ та п.1 розділу V Положення №47 позивач як емітент інвестиційних сертифікатів зобов`язаний був відкрити рахунки у цінних паперах у депозитарній установі для обліку прав на інвестиційні сертифікати на ім`я тієї особи, за якою обліковувались права на інвестиційні сертифікати в документарній формі існування до (на час) забезпечення їх існування у бездокументарній формі, у зв`язку з чим сторони уклали договір від 17.04.2014, підстави та порядок розірвання якого чітко врегульовані п.п.-9-13 Положення №47, та умовами розділу 8 спірного договору, однак позивач вказаного порядку не дотримався. Зазначає про відсутність умов для висновку про наявність істотної зміни обставин, якими сторони керувались під час укладення договору, оскільки, по-перше, позивач не посилався на те, що права на інвестиційні сертифікати в документарній формі існування обліковувались не за компанією LEHMAN SERVISES ltd., яка припинила своє існування ще до укладення спірного договору, по-друге, такий договір позивач зобов`язаний був укласти в силу закону і, по-третє, у сторін не було об`єктивних причин вважати, що припинення компанії LEHMAN SERVISES ltd. як юридичної особи не настане (не настало), адже таке припинення є загальновідомою вірогідною можливістю. Вказує про безпідставне посилання скаржником на положення ст. 651 ЦК України як на підставу розірвання договору через істотне порушення з боку відповідача умов договору, оскільки така підстава не була зазначена позивачем при розгляді справи судом першої інстанції, при цьому відповідач жодним чином не порушив умови спірного договору та не заперечував щодо розірвання договору, але у визначеному законом та договором порядку.

Зазначає про відсутність підстав для застосування аналогії закону до даних правовідносин, оскільки питання розірвання договору та закриття відповідного рахунку у цінних паперах із необхідними завершальними операціями за ним чітко та вичерпно врегульовано чинним законодавством. Зокрема, існують правові інститути передачі майна юридичної особи, яке залишилось після задоволення вимог кредиторів у процесі ліквідації юридичної особи, учасникам відповідної юридичної особи, а за правовідносинами з іноземним елементом матимуть юридичне значення відповідні колізійні норми міжнародного приватного права. При цьому, вказує, що апелянт пропонує за аналогією застосувати правові норми, якими врегульовано випадок неправомірного необрання саме емітентом нової депозитарної установи для депозитного обліку прав на цінні папери власної емісії після припинення депозитарної діяльності попередньої депозитарної установи. Посилаючись на п.13 розділу ІІ Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням НКЦПФР №735 від 23.04.2013 та Вимог до договору про обслуговування рахунку у цінних паперах, затверджених рішенням НКЦПФР №1412 від 06.08.2012, якими передбачено, що обов`язковою умовою для закриття рахунка в цінних паперах є відсутність в обліку цінних паперів та прав на цінні папери, вказує, що заявлені позовні вимоги направлені на здійснення не передбачених законодавством України змін в депозитарному обліку інвестиційних сертифікатів та прав на них.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 09.02.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача.

Подальший рух справи викладено в ухвалах апеляційного суду.

08.04.2021 від скаржника надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи науково-правового експертного висновку Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України №126/30-е від 01.03.2021 на підставі ст.ст.108,109 ГПК України.

Зокрема, у вказаному висновку зазначено про наявність достатніх правових підстав для розірвання договору №23-ДМ від 17.04.2014 за ініціативою емітента в односторонньому порядку у зв`язку з ліквідацією LEHMAN SERVISES ltd. - вигодонабувача за таким рахунком, для повернення ТОВ КУА Оптіма -Капітал 67 інвестиційних сертифікатів та закриття рахунку у цінних паперах, відкритого у АТ Кредобанк .

08.06.2021 від відповідача надійшли письмові пояснення щодо безпідставності долучення до матеріалів справи висновку Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України №126/30-е від 01.03.2021, які обгрунтовані, зокрема, тим, що зі змісту висновку вбачається, що він складений без повного аналізу чинного законодавства, а саме без урахувань Положення №47, яким чітко передбачено умови та наслідки розірвання спірного у даній справі договору.

Так, в судовому засіданні від 27.07.2021 суд вирішив долучити до матеріалів справи висновок Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України №126/30-е від 01.03.2021, оцінку можливості врахування якого суд надаватиме при прийнятті рішення по суті спору, та оголосив перерву до 28.09.2021.

У судовому засіданні 28.09.2021 представник скаржника підтримав доводи та вимоги апеляційної скарги, представник відповідача заперечив щодо вимог апеляційної скарги та підтримав доводи, відзиву на апеляційну скаргу.

Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну правову оцінку доводам, які містяться в апеляційній скарзі, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін, з огляду на наступне.

Згідно з встановленими судами першої та апеляційної інстанцій обставин, і визначених відповідно до них правовідносин, вбачається, що :

17.04.2014 ТОВ Компанія з управління активами Оптіма-Капітал , яке діє за рахунок та в інтересах Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний (емітент) та АТ КРЕДОБАНК (депозитарна установа) уклали договір про обслуговування рахунка у цінних паперах власникам №23-ДМ.

Відповідно до п.1.1. договору емітент доручає, а депозитарна установа зобов`язується надавати емітенту послуги щодо відкриття та обслуговування рахунків у цінних паперах власникам прав на цінні папери, а також здійснювати депозитарний облік прав на цінні папери на рахунках власників до моменту укладення власниками з депозитарною установою договорів про обслуговування рахунку у цінних паперах. Вищезазначені послуги здійснюються на викладених нижче умовах згідно законодавства, внутрішніх документів депозитарної установи та на підставі розпоряджень емітента.

-вид, тип та характеристика Цінних паперів: іменні інвестиційні сертифікати;

-Емітент: Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами Оптіма-Капітал , яке діє за рахунок та в інтересах Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний;

-ЄДРПОУ Емітента: 32800975;

-ЄДРІСІ 233054;

-код цінних паперів ISIN: UA4000180384;

-номінальна вартість одиниці: 50000грн.;

-кількість цінних паперів у випуску: 500шт.;

-загальна номінальна вартість випуску: 25000000грн.;

-реквізити Свідоцтва про державну реєстрацію випуску Цінних паперів: реєстраційний запис 00609, дата реєстрації: 16.04.2014р.

Відповідно до п.1.2. договору цінні папери (фінансовий актив), права на які обліковуються депозитарною установою відповідно до договору, зберігаються Центральним депозитарієм цінних паперів відповідно до Закону України Про депозитарну систему України .

Згідно з п.3.1.2. договору емітент має право розірвати договір у порядку, визначеному Розділом 8 Договору та законодавством.

Пунктами 4.1. та 4.2. договору сторонами передбачено, що Емітент оплачує послуги депозитарної установи самостійно згідно з договором та тарифами, встановленими депозитарною установою у відповідних розділах на веб-сайті Депозитарної установи. Емітент погоджується з тарифами, встановленими депозитарною установою на дату укладення договору.

Відповідно до 4.4. договору оплата послуг депозитарної установи здійснюється Емітентом шляхом переказу коштів на рахунок депозитарної установи, визначений розділом 11 Договору не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем, в якому були надані послуги.

Згідно з п.4.6. договору депозитарна установа має право самостійно встановлювати та змінювати тарифи на свої послуги. Повідомлення про зміну тарифів депозитарна установа доводить до відома емітента та власників за 10 календарних днів до введення в дію шляхом оприлюднення у відповідних розділах на веб сторінці депозитарної установи або в інформації для клієнтів в приміщенні Депозитарної установи.

Пунктом 7.1. договору передбачено, що договір набирає чинності з моменту підписання сторонами і скріплення печатками сторін та діє до повного виконання сторонами взятих на себе згідно договору зобов`язань.

Датою припинення договору вважається дата укладення останнім власником цінних паперів договору про обслуговування рахунку в цінних паперах із депозитарною установою або дата закриття останнього рахунку власника цінних паперів (п.7.2. договору).

Відповідно до п.7.3. договору договір може бути достроково розірваний на умовах, визначених розділом 8 договору.

Згідно п.8.1. договору договір може бути достроково розірваний:

8.1.1. Емітентом в односторонньому порядку. Про намір достроково розірвати договір емітент письмово повідомляє депозитарну установу за її останнім відомим місцезнаходженням не менше, ніж за 30 календарних днів до дати закінчення терміну дії договору. Повідомлення емітента повинно містити інформацію щодо реквізитів нової депозитарної установи (повне найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження), про визначену його уповноваженим органом дату припинення дії договору та дату обліку, на яку депозитарна установа має скласти обліковий реєстр власників Цінних паперів, рахунки в цінних паперах яких обслуговуються ним відповідно до договору з емітентом.

8.1.2. Депозитарною установою в односторонньому порядку. Про намір достроково розірвати договір депозитарна установа письмово повідомляє емітента на поштову адресу, яка зазначена в анкеті емітента не менше, ніж за 60 календарних днів до дати закінчення дії договору. Повідомлення депозитарної установи повинно містити дату припинення договору.

8.1.3. за згодою сторін.

8.1.4. за відповідним рішенням суду;

8.1.5. в інших випадках, передбачених законодавством.

Вказаний договір підписано повноважними представниками, їх підписи засвідчено витисками печаток юридичних осіб Сторін Договору.

Протоколом Загальних зборів учасників ТОВ Компанія з управління активами Оптіма-Капітал від 16.03.2018 №218 затверджено Регламент Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний (нова редакція), який зареєстровано Директором департаменту ліцензування професійних учасників фондового ринку 20.04.2018р.

Протоколом Загальних зборів учасників ТОВ Компанія з управління активами Оптіма-Капітал від 16.03.2018 №218 затверджено Проспект емісії інвестиційних сертифікатів Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний (нова редакція)

Листом від 05.11.2018 вих. №342 позивач просив відповідача закрити рахунок у цінних паперах власника цінних паперів компанії LEHMAN SERVICES ltd., повернути емітенту 67 інвестиційних сертифікатів Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний на емісійний рахунок позивача та розірвати договір про обслуговування рахунків у цінних паперах власникам від 17.04.2014 №23-ДМ.

Листом від 11.12.2018 вих. №10/52637/18 відповідач відмовив позивачу в закритті рахунку, поверненні цінних паперів на рахунок позивача та розірванні Договору.

Свідоцтвом від 06.02.2019 Реєстратор компаній Англії та Уельсу Реєстраційної палати у відповідності до Закону Великої Британії від 2006 року Про компанії повідомив про те, що компанія LEHMAN SERVISES ltd. була зареєстрована 08.11.2001 згідно з Законом Про компанії від 1985 року як закрите акціонерне товариство, та, згідно з документами компанії, які знаходяться в архіві, цю компанію ліквідовано 19.05.2009.

При перегляді рішення місцевого господарського суду судова колегія Західного апеляційного господарського суду керувалась наступним :

Відповідно до ч. 2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, договори та інші правочини.

Згідно із частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За змістом частини 7 статті 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Правовідносини між сторонами виникли на підставі договору про обслуговування рахунка у цінних паперах власникам №23-ДМ від 17.04.2014, відповідно до умов якого позивач доручає, а відповідач зобов`язується надавати позивачу як емітенту послуги щодо відкриття та обслуговування рахунків у цінних паперах власникам прав на цінні папери, а також здійснювати депозитарний облік прав на цінні папери на рахунках власників до моменту укладення власниками з депозитарною установою договорів про обслуговування рахунку у цінних паперах.

Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цінні папери за формою існування поділяються на бездокументарні цінні папери та документарні цінні папери. Бездокументарним цінним папером є обліковий запис на рахунку в цінних паперах у системі депозитарного обліку цінних паперів. Документарним цінним папером є паперовий або електронний документ, оформлений у визначеній законодавством формі, що містить найменування виду цінного папера, а також визначені законодавством реквізити.

Абзацом 2 ч.4 ст.3 вказаного Закону встановлено, що права на цінний папір та права за цінним папером, що існує в документарній формі, належать: пред`явникові цінного папера (цінний папір на пред`явника); особі, зазначеній в цінному папері (іменний цінний папір); особі, зазначеній в цінному папері, яка може сама реалізувати такі права або призначити своїм наказом іншу уповноважену особу (ордерний цінний папір). Ордерні цінні папери можуть існувати виключно в документарній формі.

Права на цінний папір та права за цінним папером, що існують в бездокументарній формі, належать власникові рахунка в цінних паперах, відкритого в депозитарній установі, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові.

Емітент цінних паперів на пред`явника не має права на отримання із системи депозитарного обліку цінних паперів інформації про власників таких цінних паперів у будь-якій формі, крім випадків, передбачених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Емітент іменних цінних паперів має право на отримання із системи депозитарного обліку цінних паперів інформації про власників таких цінних паперів у формі реєстру власників іменних цінних паперів. Іменні емісійні цінні папери існують виключно в бездокументарній формі.

Частиною 5 вказаної статті передбачено, що пайові цінні папери, які засвідчують участь власника таких цінних паперів (інвестора) у статутному капіталі та/або активах емітента (у тому числі активах, які знаходяться в управлінні емітента) та надають власнику зазначених цінних паперів (інвестору) право на отримання частини прибутку (доходу), зокрема у вигляді дивідендів, та інші права, встановлені законодавством, а також проспектом цінних паперів або рішенням про емісію цінних паперів. До пайових цінних паперів відносяться, зокрема, інвестиційні сертифікати.

Приписами ч.3 ст.4 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок встановлено, що права на іменний цінний папір та права за іменним цінним папером переходять до іншої особи у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України. Інформацію про власників іменних цінних паперів емітент одержує у формі реєстру власників іменних цінних паперів. Перехід прав на іменні цінні папери і реалізація прав за ними потребує обов`язкової ідентифікації власника депозитарною установою, що веде рахунок у цінних паперах (крім випадку, коли облік прав на цінні папери власника здійснюється на рахунку номінального утримувача в установленому законодавством порядку) такого власника.

Особливості переходу прав на цінні папери та прав за цінними паперами встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та правочином (ч.5 ст.4 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок ).

Згідно ч.1 ст.12 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок інвестиційний сертифікат - це цінний папір, який розміщується інвестиційним фондом, інвестиційною компанією, компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду та посвідчує право власності інвестора на частку в інвестиційному фонді, взаємному фонді інвестиційної компанії та пайовому інвестиційному фонді.

Нормою ч.2 ст.12 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок передбачено, що емітентом інвестиційних сертифікатів виступає інвестиційний фонд, інвестиційна компанія або компанія з управління активами пайового інвестиційного фонду.

Відповідно до ст.62 Закону України Про інститути спільного інвестування облік прав власності на цінні папери інституту спільного інвестування здійснюється відповідно до законодавства про депозитарну систему.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України Про депозитарну систему України власник рахунка у цінних паперах - особа, якій професійним учасником депозитарної системи України та/або Національним банком України відкрито рахунок у цінних паперах.

Приписами ч.1 ст.3 Закону України Про депозитарну систему України встановлено, що в Україні можуть провадитися такі види депозитарної діяльності: депозитарна діяльність Центрального депозитарію; депозитарна діяльність Національного банку України; депозитарна діяльність депозитарної установи; діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування; діяльність із зберігання активів пенсійних фондів.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України Про депозитарну систему України рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.

Рахунок у цінних паперах емітента відкривається емітенту Центральним депозитарієм або, у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів. На рахунку в цінних паперах емітента на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів у порядку, встановленому Комісією, а у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України, зберігаються та обліковуються цінні папери власних випусків емітента та обмеження прав на цінні папери (ч.4 ст.5 Закону України Про депозитарну систему України ).

Згідно з абзацом 3 ч.8 ст.5 Закону України Про депозитарну систему України порядок відкриття, ведення та закриття рахунків депозитарних установ, емітентів, депозитаріїв-кореспондентів та осіб, які провадять клірингову діяльність, депонентів, номінальних утримувачів визначається Комісією, а у випадках, встановлених цим Законом, - Національним банком України за погодженням з Комісією.

Частиною 1 ст.6 Закону України Про депозитарну систему України передбачено, що депозитарний облік цінних паперів - облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік). Депозитарний облік у системі депозитарного обліку цінних паперів ведеться у кількісному виразі. При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.

Згідно з ч.2 ст.6 Закону України Про депозитарну систему України внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника (крім встановлених Комісією випадків стосовно цінних паперів, права на які обліковуються на рахунку номінального утримувача) здійснюється виключно депозитарними установами (у визначених законодавством випадках - Національним банком України або депозитаріями-кореспондентами), в установленому Комісією порядку на підставі:

-інформації, що подається Центральним депозитарієм, у разі вчинення правочину щодо цінних паперів на фондовій біржі щодо цінних паперів, облік яких відповідно до компетенції, встановленої цим Законом, веде Центральний депозитарій; інформації, що подається Національним банком України, у разі вчинення правочину на фондовій біржі щодо цінних паперів, облік яких відповідно до компетенції, встановленої цим Законом, веде Національний банк України;

-інформації, що подається Центральним депозитарієм, у разі вчинення поза фондовою біржею правочину щодо цінних паперів, облік яких відповідно до компетенції, встановленої цим Законом, веде Центральний депозитарій, з додержанням при розрахунках принципу "поставка цінних паперів проти оплати";

-інформації, що подається Національним банком України, у разі вчинення поза фондовою біржею правочину щодо цінних паперів, облік яких відповідно до компетенції, встановленої цим Законом, веде Національний банк України, з додержанням при розрахунках принципу "поставка цінних паперів проти оплати"; розпорядження, що подається кожним депонентом, що є стороною правочину, - у разі вчинення депонентами однієї депозитарної установи правочину щодо цінних паперів поза фондовими біржами без додержання при розрахунках принципу "поставка цінних паперів проти оплати";

-розпорядження, що подається депонентом та Центральним депозитарієм або Національним банком України у разі вчинення депонентами різних депозитарних установ правочину щодо цінних паперів поза фондовими біржами без додержання при розрахунках принципу "поставка цінних паперів проти оплати";

-розпорядження та інших документів (у випадках, встановлених Комісією), що подаються депонентом, - у разі встановлення або зняття обмеження прав на цінні папери та прав за цінними паперами відносно прав цього депонента; документів, визначених Комісією, у разі спадкування, правонаступництва чи в інших установлених Комісією випадках; судового рішення або рішення уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України Про депозитарну систему України підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.

Нормою ч.1 ст.14 Закону України Про депозитарну систему України передбачено, що депозитарною установою є юридична особа, що утворюється та функціонує у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю і яка в установленому порядку отримала ліцензію на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи.

Депозитарна установа в установленому Комісією порядку відповідно до отриманих від Центрального депозитарію та/або Національного банку України депозитарних активів провадить діяльність з депозитарного обліку та обслуговування обігу цінних паперів і корпоративних операцій емітента на рахунках у цінних паперах депонентів, номінальних утримувачів, а також на власному рахунку в цінних паперах, на якому обліковуються цінні папери, права на цінні папери та обмеження прав на цінні папери, що належать такій депозитарній установі (ч.1 ст.18 Закону України Про депозитарну систему України ).

Згідно з ч.3 ст.18 Закону України Про депозитарну систему України депозитарній установі заборонено розпоряджатися цінними паперами, права на які обліковуються на рахунку депонента, номінального утримувача, або вчиняти будь-які інші дії з такими цінними паперами, крім дій, що вчиняються за дорученням депонента, номінального утримувача, або в інших випадках, передбачених законом. Укладення договору про обслуговування рахунка в цінних паперах депонента не тягне за собою переходу прав на цінні папери та прав за цінними паперами до депозитарної установи.

Відповідно до п.9 Розділу VI Закону України Про депозитарну систему України емітенти іменних емісійних цінних паперів повинні протягом трьох місяців з дня реєстрації Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку Правил Центрального депозитарію цінних паперів забезпечити їх існування в бездокументарній формі та укласти договір з Центральним депозитарієм цінних паперів про обслуговування емісії цінних паперів. Іменні емісійні цінні папери, випуск яких зареєстровано до дня опублікування цього Закону, можуть існувати в документарній формі до дня набрання чинності цим Законом.

Згідно з п.10 Розділу VI Закону України Про депозитарну систему України власник цінних паперів, які були дематеріалізовані, зобов`язаний звернутися до обраної емітентом депозитарної установи та укласти з нею договір про обслуговування рахунка в цінних паперах від власного імені або здійснити переказ прав на цінні папери на свій рахунок в цінних паперах, відкритий в іншій депозитарній установі.

Відповідно до п.1 розділу І Положення про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.01.2014 №47 (надалі - Положення №47) це Положення встановлює порядок дій емітента та професійних учасників депозитарної системи України щодо забезпечення існування у бездокументарній формі іменних цінних паперів, випуски яких не були переведені у таку форму в установленому законодавством порядку до набрання чинності Законом України "Про депозитарну систему України" (далі - Закон), а також порядок обслуговування в депозитарній системі рахунків у цінних паперах власників, відкритих емітентом у процесі дематеріалізації, у тому числі до набрання чинності Законом.

Згідно з п.1 розділу ІІ Положення емітент для забезпечення існування іменних цінних паперів певного випуску у бездокументарній формі, якщо документи системи реєстру не були передані емітенту реєстратором і не знаходяться у нього на зберіганні як в уповноваженого на зберігання, до дати прийняття відповідного рішення щодо цього випуску повинен здійснити дії щодо з`ясування інформації стосовно наявності документів системи реєстру у: Центральному депозитарії цінних паперів (далі - Центральний депозитарій); депозитарній установі, яка остання до набрання чинності Законом здійснювала ведення реєстру власників іменних цінних паперів цього випуску, як в уповноваженого на зберігання (далі - Уповноважена установа) відповідно до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 жовтня 2006 року N 1000, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2007 року за N 49/13316 (далі - Положення про ведення реєстру).

До дня звернення до Центрального депозитарію щодо депонування глобального сертифіката емітент повинен укласти договір про обслуговування випусків цінних паперів з Центральним депозитарієм (у разі відсутності) (пп.1 п.3 розділу ІІ Положення).

Згідно п.1 розділу V Положення для забезпечення депозитарною установою, обраною емітентом, обліку прав на цінні папери випуску, який переводиться у бездокументарну форму існування, на рахунках у цінних паперах власників, які були зареєстрованими особами в системі реєстру власників іменних цінних паперів на дату закриття реєстру, емітент повинен укласти з цією депозитарною установою договір про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників. Договір про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників не укладається у разі, якщо емітент та обрана ним депозитарна установа є однією юридичною особою. У випадку обслуговування депозитарною установою рахунків у цінних паперах власників на підставі договору, укладеного з акціонерним товариством - емітентом, що припинився внаслідок злиття, приєднання або поділу, або з акціонерним товариством - емітентом, з якого здійснений виділ інших(ого) акціонерних(ого) товариств(а), акціонерне(і) товариство(а) - правонаступник(и) цього емітента для забезпечення подальшого обслуговування на таких рахунках прав на конвертовані акції (акції новоствореного акціонерного товариства) мають(є) укласти з цією депозитарною установою договір про обслуговування рахунків у цінних паперах власників або передати обслуговування цих рахунків у цінних паперах власників до іншої депозитарної установи.

Відповідно до п.9 розділу V Положення емітент та/або депозитарна установа мають право розірвати договір про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів, що був між ними укладений. У випадку розірвання емітентом договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів в односторонньому порядку (у тому числі за рішенням суду) емітент повинен у порядку та строки, визначені договором, письмово повідомити депозитарну установу, з якою укладений цей договір (далі - попередня депозитарна установа), про розірвання договору. Таке повідомлення повинно містити інформацію щодо реквізитів нової депозитарної установи (повне найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження), про визначену його уповноваженим органом дату припинення дії договору та дату обліку, на яку попередня депозитарна установа має скласти обліковий реєстр власників (далі - обліковий реєстр), рахунки в цінних паперах яких обслуговуються нею відповідно до договору з емітентом (далі - дата обліку). Депозитарна установа припиняє виконання операцій за рахунками власників, які обслуговуються відповідно до договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів та включені до облікового реєстру після дати обліку. У випадку розірвання депозитарною установою договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів в односторонньому порядку (у тому числі за рішенням суду) депозитарна установа повинна у порядку та строки, визначені договором, письмово повідомити емітента про розірвання договору із зазначенням дати припинення дії договору. У цьому випадку емітент повинен до дати припинення дії договору обрати нову депозитарну установу, укласти з нею договір про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів і визначити дату обліку, про що не пізніше 1 робочого дня з дня укладення цього договору повідомити попередню депозитарну установу.

Усі дії щодо передання обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів від попередньої депозитарної установи до нової депозитарної установи мають бути завершені до дати припинення дії договору між емітентом і попередньою депозитарною установою. У разі необхідності дата припинення дії договору і дата обліку можуть бути перенесені за згодою між попередньою депозитарною установою та емітентом.

Емітент після укладання договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів з новою депозитарною установою повинен: письмово повідомити власників про обрання нової депозитарної установи із зазначенням її реквізитів (повне найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження, телефони контактної особи); забезпечити передання облікового реєстру від попередньої депозитарної установи до нової депозитарної установи; забезпечити відкриття рахунків у цінних паперах власникам, зазначеним в обліковому реєстрі, та зарахування на них належних власникам прав на цінні папери у новій депозитарній установі.

Відповідно до абзацу 2 п.8 розділу V Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 №735 (далі- Положення №735) визначено, що компанія з управління активами інститутів спільного інвестування (далі - ІСІ) має право відкривати рахунки в цінних паперах для створених цією компанією пайових інвестиційних фондів як у депозитарній установі, в якій відкритий рахунок у цінних паперах цій компанії з управління активами для обліку цінних паперів, які належать їй як власнику, так і в іншій депозитарній установі.

Отже, позивач як компанія з управління активами інститутів спільного інвестування мав право відкривати рахунок в цінних паперах для створеного ним пайового інвестиційного фонду як у депозитарній установі, в якій відкритий його рахунок у цінних паперах для обліку цінних паперів, так і в іншій депозитарній установі. Водночас позивач зобов`язаний був в укласти договір про обслуговування рахунка в цінних паперах з депозитарною установою.

Згідно з п.66 розділу V Положення №735 закриття рахунків у цінних паперах відбувається за розпорядженням ініціатора депозитарної операції та здійснюється у порядку, передбаченому законодавством України, відповідним договором з депонентом, клієнтом та згідно з внутрішніми документами депозитарної установи, Центрального депозитарію. Рахунок у цінних паперах не може бути закритий, якщо на ньому обліковуються цінні папери, права на цінні папери.

Позивач обгрунтовує свої позовні вимоги про розірвання укладеного з відповідачем договору від 17.04.2014, посилаючись на наявність істотної зміни обставин, якими сторони керувались при його укладенні, а саме - ліквідацію компанії LEHMAN SERVICES Ltd.

Приписами ч.1 ст.652 ЦК України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Відповідно до ч.2 ст.652 ЦК України у випадку, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Отже, закон пов`язує можливість розірвання договору одночасно з наявністю істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, та з наявністю чотирьох умов, визначених ч. 2 ст. 652 ЦК, при істотній зміні обставин, з яких сторони виходили, укладаючи договір.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, власником розміщених на відкритому позивачем у відповідача на підставі спірного договору рахунку в цінних паперах 67 іменних інвестиційних сертифікатів (код цінних паперів ISIN: UA4000180384) є компанія LEHMAN SERVICES Ltd.

З урахуванням відсутності в матеріалах справи доказів на підтвердження існування передбачених приписами ч.2 ст.6 Закону України Про депозитарну систему України підстав для внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно вказаних цінних паперів, а також встановленої ч.3 ст.18 Закону України Про депозитарну систему України та п.66 розділу V Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 №735 заборони відповідачу як депозитарній установі розпоряджатися цінними паперами і закривати рахунок у цінних паперах за умови облікування на ньому цінних паперів апеляційний погоджується з висновком суду першої інстанції, що задоволення позову в частині позовних вимог про зобов`язання відповідача закрити рахунок у цінних паперах (депозитарний код 301515-GB20004566) власника цінних паперів компанії LEHMAN SERVICES Ltd. та повернути позивачу на емісійний рахунок (депозитарний код 623000 в Публічному акціонерному товаристві Національний депозитарій України 67 інвестиційних сертифікатів Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу Професійний, які належать компанії LEHMAN SERVICES Ltd. призведуть до порушення вимог законодавства про депозитарну систему України.

При цьому, з врахуванням наведених норм законодавства, зокрема, щодо визначених видів депозитарної діяльності, можливості Центрального депозитарія відкривати рахунки лише на підставі договору про обслуговування випусків цінних паперів, а також правової природи договору про обслуговування рахунка у цінних паперах, беручи до уваги повноваження Центрального депозитарію, визначені ст.6 Закону України Про депозитарну систему України , враховуючи також, що згідно з ч.1 ст.6 Закону України Про депозитарну систему України облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами, якою не є Центральний депозитарій, відтак, з огляду на відсутність повноважень Центрального депозитарію України на облік прав на цінні папери суд зазначає, що Центральний депозитарій позбавлений права відкривати рахунки у цінних паперах та розміщувати на них такі. Отже, суд першої інстанції обгрунтовано вказав, що задоволення позовних вимог у спосіб, який просить позивач, суперечить вимогам законодавства про депозитарну систему.

Порядок розірвання договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів передбачений вказаними вище приписами п.п.9-13 розділу V Положення №47 та розділом 8 спірного договору, водночас, позивачем не надано доказів його звернення до відповідача про розірвання договору із додержанням вказаних вимог.

При цьому суд погоджується з висновками місцевого суду про необгрунтованість посилань позивача на ліквідацію компанії LEHMAN SERVISES ltd. як на істотну зміну обставин, що має наслідком розірвання договору з огляду на те, що Свідоцтвом від 06.02.2019 Реєстратора компаній Англії та Уельсу Реєстраційної палати у відповідності до Закону Великої Британії від 2006 року Про компанії , підтверджується, що компанія LEHMAN SERVISES ltd. була зареєстрована 08.11.2001 згідно з Законом Про компанії від 1985 року як закрите акціонерне товариство, та, згідно з документами компанії, які знаходяться в архіві, цю компанію ліквідовано 19.05.2009, тобто ліквідація компанії LEHMAN SERVISES ltd. виникла до моменту укладення сторонами спірного договору і не може бути підставою для висновку про істотну зміну обставин, якими сторони керувались під час його укладення. Позивач не довів, що припинення юридичної особи компанії LEHMAN SERVISES ltd., як власника іменних інвестиційних сертифікатів, свідчить про відсутність переходу прав на іменні інвестиційні сертифікати до інших осіб, в тому числі до засновників компанії LEHMAN SERVISES ltd, як і не доведено, що станом на час подання позову чи розгляду справи відсутні власники таких сертифікатів. Відомості щодо вказаних обставин не надані і компетентними органами запитуваної держави на направлені місцевим судом запити про міжнародну правову допомогу у справі.

Доводи апелянта про необхідність застосування аналогії закону у даному випадку щодо врегулювання питання про закриття рахунку, з посиланнями, в тому числі на науково-правовий експертний висновок Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України №126/30-е від 01.03.2021, апеляційний суд відхиляє, оскільки як вказано вище, правовідносини сторін, які виникла на підставі договору від 17.04.2021, як щодо його розірвання, так і порядку закриття рахунку у цінних паперах чітко врегульовано нормами Положення №47, розділом 8 самого договору та нормами Положення №735, якими передбачено, що рахунок у цінних паперах не може бути закритий, якщо на ньому обліковуються цінні папери чи права на цінні папери.

При цьому, відповідно до ч.1 ст. 109 ГПК України висновок експерта у галузі права не є доказом, має допоміжний (консультативний) характер і не є обов`язковим для суду.

Посилання апелянта на істотне порушення відповідачем умов договору як на наявність підстав для його розірвання згідно з ст. 651 ЦК України не можуть бути прийняті апеляційним судом, оскільки при розгляді справи судом першої інстанції позивач обгрунтовував свої позовні вимоги про розірвання договору з підстав істотної зміни обставин на підставі ст. 652 ЦК України, а відповідно до вимог ст. 269 ГПК України у суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

На підставі викладеного апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про необгрунтованість та безпідставність позовних вимог, а відтак і про відсутність підстав для задоволення позову.

Висновок апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до ч.1 ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ч. 1 ст. 276 ГПК України).

На підставі викладеного колегія суддів Західного апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 05.01.2021 у справі № 914/358/19 ґрунтується на матеріалах справи та чинному законодавстві і підстав для його скасування немає, а зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не обґрунтовані і не визнаються такими, що можуть бути підставою для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення.

Судові витрати в суді апеляційної інстанції.

Оскільки у цьому випадку суд апеляційної інстанції не змінює рішення, та не ухвалює нового рішення, розподіл судових витрат судом апеляційної інстанції не здійснюється (частина 14 статті 129 ГПК України). Відтак, згідно ст.129 ГПК України сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги слід залишити за скаржником.

Керуючись ст.ст. 86,129, 236, 254, 269, 270, 275,276, 281, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

П О С Т А Н О В И В :

1.Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія з управління активами «Оптіма-Капітал» , яка діє за рахунок та в інтересах Пайового недиверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу «Професійний» від 03.02.2021 (вх. суду від 04.02.2021 №01-05/499/21) - залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Львівської області від 05.01.2021 у справі № 914/358/19 -залишити без змін.

3. Судовий збір за перегляд рішення в суді апеляційної інстанції - покласти на скаржника.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня її проголошення згідно зі ст.ст. 286-289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 11.10.2021.

Головуючий (суддя-доповідач): Т.Б. Бонк

Судді С.М. Бойко

О.І. Матущак

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення28.09.2021
Оприлюднено12.10.2021
Номер документу100237349
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/358/19

Постанова від 28.09.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 08.06.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 22.04.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 09.02.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Рішення від 05.01.2021

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Т. Б.

Ухвала від 22.12.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Т. Б.

Ухвала від 10.12.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Т. Б.

Ухвала від 24.11.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Т. Б.

Ухвала від 10.11.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Т. Б.

Ухвала від 13.10.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Фартушок Т. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні