Справа № 496/4945/20
Провадження № 2/496/792/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2021 року Біляївського районного суду Одеської області у складі:
головуючого - судді Буран В.М.,
за участю:
секретаря - Стрілець Ж.М.,
представник ТОВ СВІТ СИРУ ТРЕЙД - Шкрібляк М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Біляївка Одеської області цивільну справу за позовом Акціонерного товариства УКРСИББАНК до ТОВ СВІТ СИРУ ТРЕЙД , ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором та судових витрат -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з вказаним позовом, який обґрунтовує тим, що 30.08.2019 року між АТ УКРСИББАНК до ТОВ СВІТ СИРУ ТРЕЙД було укладено генеральний договір про надання кредитних послуг №11508819000 та індивідуальну угоду №11509389000 від 30.08.2019 року, відповідно до якої відповідачу було надано транш у розмірі 800 000 грн. Відповідач зобов`язався повернути транш у повному обсязі в терміни не пізніше 28.08.2020 року та сплатити плату за користування кредитом у вигляді процентів, комісій. В забезпечення виконання кредитних зобов`язань позичальника по вказаному кредитному договору, прийнята порука ОСОБА_1 . Всупереч умов Кредитного договору ТОВ СВІТ СИРУ ТРЕЙД не здійснив своєчасних платежів у повному обсязі для погашення суми заборгованості по кредиту та процентам у строк, передбачений договором, у зв`язку з чим, станом на 13.11.2020 року заборгованість за кредитним договором становить 433 783, 21 грн.
11 жовтня 2021 року від представника відповідача ТОВ СВІТ СИРУ ТРЕЙД надійшло клопотання про закриття провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляд в порядку цивільного судочинства, а має вирішуватися господарським судом, оскільки сторонами основного зобов`язання є юридичні особи, а статус співвідповідача-фізичної особи (поручителя) не має значення для вирішення юрисдикції господарського суду.
Представник позивач в судове засідання не з`явився, але в матеріалах справи наявна заява про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача ТОВ СВІТ СИРУ ТРЕЙД вважала за можливе закрити провадження.
Відповідач ОСОБА_1 до судового засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Так, відповідно до ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежувати між собою як компетенцію різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського й адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є предмет спору, характер спірних матеріальних правовідносин і їх суб`єктний склад. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції судів, які розглядають справи за правилами цивільного, кримінального, господарського й адміністративного судочинства. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до його відання, тобто діяти в межах установленої законом компетенції.
Згідно ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа. Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін зазвичай є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Відповідно до статті 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в статті 4 цього Кодексу, у тому числі й фізичні особи, які не є підприємцями. Випадки, коли справи у спорах, стороною яких є фізична особа, що не є підприємцем, підвідомчі господарському суду, визначені статтею 20 ГПК України.
Отже, до юрисдикції господарських судів належать справи у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, якщо сторонами цього основного зобов`язання є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці. У цьому випадку суб`єктний склад сторін правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, не має значення для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду відповідної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 ЦК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями (ч.1 ст. 179 ГК України).
Сторонами основного зобов`язання - кредитного договору від 30 серпня 2019 року № 11508819000, були юридичні особи - АТ УКРСИББАНК і ТОВ СВІТ СИРУ ТРЕЙД . За договором поруки, який укладений на забезпечення основного зобов`язання, стороною виступає фізична особа - ОСОБА_1 .
Згідно ч. 1 ст 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтею 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися порукою.
Отже, для забезпечення виконання основного зобов`язання сторони можуть передбачати як визначені у статті 546 цього Кодексу види забезпечення зобов`язань, так й інші види, встановлені договором або законом.
Законодавство України не розрізняє види забезпечення основного зобов`язання для визначення юрисдикції суду з розгляду спорів щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання.
Основне зобов`язання - це зобов`язання боржника за договорами позики, кредиту, купівлі-продажу, лізингу, а також зобов`язання, яке виникає з інших підстав, виконання якого забезпечене заставою.
Заставодавцем може бути боржник за основним зобов`язанням або майновий поручитель - особа, яка передає в заставу майно для забезпечення виконання зобов`язання іншої особи - боржника.
Законодавство України не передбачає солідарного обов`язку боржника (зокрема, позичальника за кредитним договором) та майнового поручителя, який відповідає перед заставодержателем за виконання боржником основного зобов`язання.
Відповідно до частини першої статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Тобто, за загальним правилом, саме позичальник як боржник у зобов`язанні за кредитним договором має виконати свій обов`язок перед кредитодавцем. Втім, якщо таке зобов`язання поручитель забезпечив порукою, то він у встановлених законом та/або договором випадках зобов`язаний виконати обов`язок боржника.
Вказана правова позиція висвітлена у постанові Верховного суду від 07 квітня 2021 року у справі № 754/8581/18.
Хоча ОСОБА_1 є фізичною особою, проте відповідно до укладеного договору поруки набула статус особи, що забезпечує виконання основного боргового господарського зобов`язання.
Відповідно до висновку Верховного суду у поставні від 13 березня 2018 року по справі № 415/2542/15-ц, з дати набрання чинності ГПК України в редакції Закону України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII господарські суди мають юрисдикцію, зокрема, щодо розгляду спорів стосовно правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, якщо сторонами цього основного зобов`язання є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці. У цьому випадку суб`єктний склад сторін правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, не має значення для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду відповідної справи.
Відтак, з 15 грудня 2017 року у випадку об`єднання позовних вимог щодо виконання кредитного договору з вимогами щодо виконання договорів поруки, укладених для забезпечення основного зобов`язання, спір має розглядатися за правилами господарського чи цивільного судочинства залежно від сторін основного зобов`язання.
Таким чином, оскільки спір між позивачем та відповідачами стосується основного зобов`язання за кредитним договором, сторонами якого є юридичні особи, що відповідає ознакам спору, який підлягає розгляду в порядку господарського судочинства згідно з вищенаведеними нормами законодавства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на викладені норми законодавства, враховуючи заявлені позовні вимоги, суд вважає, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і повинна розглядатися в порядку господарського судочинства, у зв`язку з чим провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі наведеного та керуючись п. 1 ч.1 ст. 255 ЦПК України , ст. 19, 20, 45 ГПК України, 179, 173 ГК України -
ПОСТАНОВИВ :
Провадження у справі за позовом Акціонерного товариства УКРСИББАНК (місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Андріївська, буд. 2/12, адреса листування: 65058, м. Одеса, вул. Романа Кармена, 21-А, код ЄДРПОУ 09807750) до Товариства з обмеженою СВІТ СИРУ ТРЕЙД (місцезнаходження: 67600, м. Біляївка, вул. Отамана Головатого, буд. 101, код ЄДРПОУ 40501784), ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості за кредитним договором у сумі 433783, 21 грн., та судових витрат у сумі 6506,75 грн. - закрити.
Роз`яснити позивачу право на звернення із цим позовом до суду в порядку господарського судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 19.10.2021 року.
Суддя Буран В.М.
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2021 |
Оприлюднено | 22.10.2021 |
Номер документу | 100471380 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Біляївський районний суд Одеської області
Буран В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні