Рішення
від 28.10.2021 по справі 686/4305/21
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/4305/21

Провадження № 2/686/2946/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

28.10.2021

Хмельницький міськрайонний суд

у складі:головуючого судді - Салоїд Н.М.,

з участю секретаря судового засідання - Лоб І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький цивільну справу за позовом

Акціонерного товариства комерційний банк Приватбанк

до

ОСОБА_1 , ОСОБА_2

про стягнення заборгованості за кредитним договором

встановив:

У лютому 2021 року публічне акціонерне товариство комерційний банк Приватбанк звернулося з позовом до ОСОБА_3 та ОСОБА_2 який обґрунтовує тим, що 22.09.2011 року між банком та ОСОБА_4 укладено кредитний договір б/н про надання кредиту у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку.

Щодо зміни кредитного ліміту банк керується п. 2.1.2.3 та 2.1.2.4 умов та правил надання банківських послуг, де зазначено, що клієнт дає свою згоду, що кредитний ліміт встановлюється за рішенням банку, і клієнт дає право банку в будь-який момент змінити (збільшити або зменшити) кредитний ліміт.

ОСОБА_4 підтвердив згоду на те, що підписана заява разом з Умовами надання банківських послуг, правилами користування платіжною карткою складає договір.

Підписання даного договору є прямою і безумовною згодою позичальника щодо прийняття будь-якого розміру кредитного ліміту. встановленого банком, відповідно до пункту 2.1.2.3 умов та Правил надання банківських послуг.

Однак ОСОБА_4 належним чином умов договору не виконував, внаслідок чого станом на 06.05.2019 року утворилась заборгованість в розмірі 8059,47 гривень, що складається з заборгованості за простроченим тілом кредиту 8059,47 грн.

ІНФОРМАЦІЯ_1 позичальник ОСОБА_4 помер. Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є його спадкоємцями та прийняли спадщину.

У зв`язку з тим, що складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини, позивач просить суд стягнути заборгованість за договором б/н від 22.09.2011 року в сумі 8059.47 грн. та судові витрати зі спадкоємця ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

В судове засідання представник позивача не з`явився, повідомлений про час і місце судового розгляду у передбаченому законом порядку. Подав заяву про розгляд справи за відсутності повноважного представника, заявлені вимоги підтримав, просить їх задовольнити. Проти розгляду справи в заочному порядку не заперечує.

Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися, повідомлені про час і місце судового розгляду у встановленому законом порядку.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

Разом з поданням 17.02.2021 року позовної заяви позивач подав також клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та про розгляд справи за відсутності позивача і відсутність заперечень щодо заочного розгляду справи.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 19.02.2021 року справу призначено до судового розгляду.

28.10.2021 року розгляд справи закінчено ухваленням рішення суду по суті заявлених вимог.

3. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Перевіривши доводи позивача, викладені у поданій заяві, дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з таких мотивів.

Судом установлено, що між АТ КБ Приватбанк та ОСОБА_4 22.09.2011 року укладено кредитний договір б/н про надання кредиту у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку.

Вказана Заява-анкета містить текст за змістом якого особа, що її заповнює дає згоду, що вказана Заява-анкета разом з пам`яткою клієнта, Умовами і Правилами надання банківських послуг, а також Тарифами складають договір надання банківських послуг.

Зазначені обставини підтверджуються копією заяви відповідача від 22.09.2011 року про отримання кредиту, відомостями з ЄДРПОУ щодо ПАТ КБ ПРИВАТБАНК , копією банківської ліцензії № 22 від 05.10.2011 року ПАТ КБ ПРИВАТБАНК , копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо АТ КБ ПРИВАТБАНК , витягом зі статуту АТ КБ ПРИВАТБАНК , погодженого НБУ 11 червня 2018 року, наявними у справі.

Відповідно до наявної у справі довідки АТ КБ ПРИВАТБАНК відповідачу було видано дві кредитні картки, остання з яких видана позичальнику 26.01.2015 року з терміном дії до березня 2018 року.

Позичальнику з часу надання у позику кредитних коштів кредитний збільшувався та станом на 31.01.2017 року становив 4 800,0 грн.

В матеріалах справи наявний наданий позивачем розрахунок заборгованості за договором б/н від 22.09.2011 року, укладеним між ПАТ ПРИВАТБАНК та ОСОБА_4 станом на 22.09.2011 року, в якому зазначено, що загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем становить заборгованість в розмірі 8059,47 гривень, що складається з заборгованості за простроченим тілом кредиту 8059,47 грн.

ІНФОРМАЦІЯ_2 позичальник ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

Після смерті ОСОБА_4 , 12.10.2017 року Першою Хмельницькою державною нотаріальною конторою була відкрита спадкова права № 404-2019. Згідно матеріалів вказаної справи, з заявою про прийняття спадщини після померлого звернулася дружина ОСОБА_2 , син ОСОБА_1 відмовився від своєї частки у спадщині на користь дружини померлого. Також, 05 червня 2020 року до нотаріальної контори звернувся позивач АТ КБ ПриватБанк з претензією кредитора до спадкоємців померлого.

Відповідно до статті 608 ЦК України зобов`язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов`язаним з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконане іншою особою.

У випадку смерті боржника за кредитним договором його права і обов`язки за цим договором переходять до спадкоємців, які зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Вимоги кредитора вони зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями і кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передано спадкоємцям у натурі (пункт 5 статті 1219, стаття 1282 ЦК України).

Згідно з нормою ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, що зазначені у ст. 1219 ЦК України (ст. ст. 1218, 1231 ЦК України).

Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 2 ст. 1220 ЦК України).

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Отже, спадкоємцем померлого ОСОБА_4 є його дружина ОСОБА_2 , яка у встановленому законом порядку прийняла спадщину.

Відповідно до частин першої, другої ст. 207 Цивільного Кодексу України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Згідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як зазначає Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 03 липня 2019 року у справі № 342/180/17, якщо фактично отримані та використані позичальником кошти в добровільному порядку банку не повернуті, то відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України банк вправі вимагати захисту своїх прав через суд - шляхом зобов`язання виконати боржником обов`язку з повернення фактично отриманої суми кредитних коштів.

Частиною четвертій статті 263 ЦПК України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на зазначене, не підлягає до задоволення позов, заявлений до сина померлого - ОСОБА_1 , оскільки він не успадкував майно померлого позичальника ОСОБА_4 , а відмовився від неї у передбаченому законом порядку у шестимісячний строк.

Що стосується позовних вимог заявлених до спадкоємця померлого - ОСОБА_2 слід зазначити наступне.

Відповідно до положень статті 1281 ЦК України спадкоємці зобов`язані повідомити кредитора спадкодавця, якщо їм відомо про його борги.

Частина 2 означеної норми закону передбачає, що кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня коли він дізнався, або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.

Якщо кредитор не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року з дня настання строку вимоги.

Кредитор спадкодавця, який не пред`явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, в строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.

Позивач у позовній заяві зазначає, що станом на 06.05.2019 року, в якому зазначено, що загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем становить 8059,47 гривень, що складається із заборгованості до Першої Хмельницької державної нотаріальної контори із претензією кредитора вперше 05.06.2020 року, тобто після спливу року він позбавляється права вимоги до спадкоємця ОСОБА_2 .

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає із викладених підстав.

У зв`язку з відмовою від позову відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір в сумі 2270,0 грн. покладається на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1281,1282 ЦК України, ст. ст. 3, 12, 13, 81, 141, 263 - 265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Акціонерного товариства комерційного банку ПРИВАТБАНК до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором відмовити.

Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом 30 днів з часу його проголошення до Хмельницького міськрайонного суду.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем Хмельницькому апеляційному суду через Хмельницький міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Дата складення повного рішення суду 28.10.2021 року.

Позивач: Акціонерне товариство комерційний банк ПРИВАТБАНК , вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпро, 49027, а/с 1800, код ЄДРПОУ 14360570, рахунок № НОМЕР_2 , МФО 305299.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання АДРЕСА_1 .

Суддя:

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення28.10.2021
Оприлюднено03.11.2021
Номер документу100773644
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —686/4305/21

Постанова від 28.12.2021

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Постанова від 28.12.2021

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 17.12.2021

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 25.11.2021

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Ухвала від 24.11.2021

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Ярмолюк О. І.

Рішення від 28.10.2021

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Салоїд Н. М.

Ухвала від 19.02.2021

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Салоїд Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні