Справа №635/7132/20
Провадження по справі №2/635/1470/2021
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2021 року сел. Покотилівка Харківського району Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Бобко Т.В.,
секретар судового засідання - Полоз М.М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
представник позивача - адвокат Харченко Костянтин Сергійович,
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ ,
представники відповідача - адвокат Чуб Сергій Володимирович, адвокат Журавель Денис Миколайович, адвокат Корнейчук Сергій Петрович,
третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА РАССВЕТ ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ , третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА РАССВЕТ , про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень,
В С Т А Н О В И В:
Короткий зміст позовних вимог та доводів позивача.
Позивач ОСОБА_1 , від імені якої діє її представник адвокат Харченко К.С., звернулась до суду із зазначеним позовом до ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ , у подальшому змінила предмет позову, та в остаточній редакції позовних вимог просила:
- скасувати рішення державного реєстратора Харківської районної державної адміністрації Харківської області Радіонова Олександра Сергійовича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 46913135 від 17.05.2019 щодо державної реєстрації договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 05.01.2015, видавник: ТОВ Агрофірма Престиж /Буцька Є.М.;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 суму понесених судових витрат, а саме суму сплаченого судового збору у розмірі 840,80 гривень та витрати на професійну правничу допомогу.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, площею 4,3001 га, що розташована на території Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ХР №109184 від 17.09.2003. 31 грудня 2015 року між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю агрофірмою РАССВЕТ укладено договір оренди вказаної земельної ділянки строком дії до 31.12.2025. Проте, під час реєстрації вказаного договору оренди земельної ділянки стало відомо, що вона вже перебуває в оренді у товариства з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ на підставі договору оренди від 05.01.2015, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: номер запису 31593240 від 11.05.2018 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки кадастровий номер 6325180500:02:005:0089 за договором оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 05.01.2015, видавник: ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ / ОСОБА_1 , внесений державним реєстратором Харківської районної державної адміністрації Харківської області Радіоновим Олександром Сергійовичем, на підставі відповідного рішення останнього №46913135 від 17.05.2019. Однак позивач не підписувала жодних договорів оренди та актів приймання-передачі земельної ділянки з відповідачем, та її підписи, якщо вони містяться на вказаних документах, є підробленими. Дізнавшись про реєстрацію підробленого договору оренди від 05.01.2015, разом з власниками інших земельних ділянок, які постраждали від такого ж свавілля з боку відповідача, позивачем було подано заяву до Липецького відділення поліції Харківського ВП ГУНП в Харківській області, за результатом розгляду якої 16.06.2019 були внесені відповідні відомості до ЄРДР за номером №42019221430000182 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 366 КК України. На теперішній час досудове розслідування триває. Оскільки об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, у зв`язку з існуванням вказаного запису про право відповідача на оренду земельної ділянки, внесеного на підставі договору, який позивач не укладала, вона позбавлена можливості зареєструвати договір оренди землі укладений 31.12.2015 з ТОВ АФ РАССВЕТ та передати земельну ділянку останньому.
У тому випадку, коли сторона не виявляла свою волю до вчинення правочину, до набуття обумовлених ним цивільних прав та обов`язків правочин є таким, що не вчинений, права та обов`язки за таким правочином особою не набуті, а правовідносини за ним - не виникли. Правочин, який не вчинено (договір, який не укладено), не може бути визнаний недійсним. Наслідки недійсності правочину також не застосовуються до правочину, який не вчинено. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Постанову Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 по справі №145/2047/16-ц, в якій Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що такий спосіб захисту, як визнання правочину неукладеним не є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, у випадку оспорювання самого факту укладення правочину, такий факт може бути спростований не шляхом подання окремого позову про недійсність правочину, а під час вирішення спору про захист права, яке позивач вважає порушеним шляхом викладення відповідного висновку про неукладеність спірних договорів у мотивувальній частині судового рішення. Отже позивач вважає, що для відновлення права позивача передати в оренду належну їй земельну ділянку ТОВ АФ РАССВЕТ необхідно встановити неукладенність договору оренди між позивачем та відповідачем та скасувати рішення державного реєстратора.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Харченко К.С., який діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги, позовні вимоги позивач підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві, а також зазначив наступне. Про існування договору оренди земельної ділянки з ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ позивач дізналась під час звернення до реєстратора з заявою про реєстрації договору оренди належної їй земельної ділянки з ТОВ агрофірма РАССВЕТ , з фактичного володіння якої земельна ділянка не вибувала з моменту підписання договору оренди, саме ТОВ агрофірма РАССВЕТ здійснює фактичне користування земельної ділянкою. З метою призначення та проведення по справі судової почеркознавчої експертизи позивач та її представник намагалися розшукати та отримати оригінал спірного договору оренди земельної ділянки, для чого звертались з адвокатськими запитами до відповідних установ. Відповідно до вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, оригінал договору не зберігається у державного реєстратора та після вчинення реєстраційних дій повертається заявнику.
Аргументи учасників справи.
Представником відповідача ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ - адвокатом Чуб С.В, який діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги, наданий відзив на позов, в якому він просить відмовити у задоволенні позову з наступних підстав. 05 січня 2015 року між позивачем та відповідачем був укладений договір належної позивачу земельної ділянки з кадастровим номером 6325180500:02:005:0089, який був зареєстрований державним реєстратором Радіоновим О.С. у встановленому законом порядку. До державного реєстратора були надані всі передбачені Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Постановою КМУ від 25.12.2015 № 1127 Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень документи. За результатами перевірки поданих документів державним реєстратором не було виявлено недоліків документів,які б могли призвести до зупинення або відмови у задоволенні заяви про реєстрацію, а також ним було перевірено відповідність реєстраційних дій в доступних для нього державних реєстрах щодо права власності та обтяжень земельної ділянки і, відповідно, було зареєстровано договори оренди земельної ділянки.
Виходячи з презумпції правомірності правочину, саме на позивача покладається обов`язок доведення наявності обставин, з якими закон пов`язує визнання судом оспорюваного правочину недійсним. Жодних доказів та будь-яких об`єктивних даних, які б свідчили про те, що позивач не підписував договір оренди, позивачем суду не надано. Позивач підписав договір та надав добровільно всі необхідні документи для його державної реєстрації. Представник відповідача вважає, що позивачу було відомо про укладення ним договору оренди з відповідачем, оскільки він надав копії державних актів на земельну ділянку, свої паспортні дані та ідентифікаційний код, без яких неможливо укласти договір оренди, і які можуть бути надані лише безпосередньо та особисто позивачем.
Крім того, представник відповідач вказує, що даний спір має публічно-правовий характер, оскільки у даному випадку оскаржується рішення державного реєстратора, а тому спір та має розглядатися за правилами адміністративного судочинства, що відповідає практиці Верховного Суду.
В судовому засіданні представник відповідача Корнейчук С.П., який діє на підставі ордеру на надання правничої (правової допомоги) просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у відзиві на позов, а також зазначив, що у відповідача відсутній оригінал договору оренди земельної ділянки, оскільки він був викрадений, з приводу чого відповідач звернувся до правоохоронних органів з відповідною заявою, на теперішній час досудове розслідування триває. Зазначений договір не скасований та не визнаний не чинним у встановленому законом порядку. Хто фактично користується спірною земельною ділянкою, відповідач чи ТОВ агрофірма РАССВЕТ представнику відповідача невідомо.
Від третьої особи ТОВ агрофірма РАССВЕТ надійшли письмові пояснення за підписом директора ТОВ АФ РАССВЕТ Піменова В.Є., в яких останній зазначив наступне. Між позивачем та ТОВ АФ РАССВЕТ укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6325180500:02:005:0089 строком дії до 31.12.2025. Під час реєстрації вищезазначеного договору стало відомо про перебування земельної ділянки в оренді у відповідача, але останній так і не приступив до виконання договору, користування земельної ділянкою фактично не здійснює, весь час обробку земельної ділянки здійснює саме ТОВ АФ РАССВЕТ на підставі укладеного, але не зареєстрованого договору оренди, та здійснює відповідні платежі за оренду земельної ділянки. Отже, третя особа вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
В судове засідання представник третьої особи ТОВ агрофірма РАССВЕТ не з`явився, за підписом директора ТОВ агрофірма РАССВЕТ надана суду заява про розгляд справи у відсутність представника третьої особи.
Рух справи.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 02 листопада 2020 року провадження у справі відкрито в порядку загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 14 квітня 2021 року прийнято до розгляду заяву про зміну предмету позову, подану представником позивача ОСОБА_1 адвокатом Харченком Костянтином Сергійовичем до Харківського районного суду Харківської області 30 листопада 2020 року. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Товариство з обмеженою відповідальністю агрофірма РАССВЕТ . Задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів, витребувано у товариства з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ оригінал договору оренди землі від 05.01.2015, щодо земельної ділянки кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, укладений між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ та витребувано у Відділі державної реєстрації Харківської районної державної адміністрації Харківської області копії документів, на підставі яких державним реєстратором Радіоновим Олександром Сергійовичем було внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис номер 31593240 від 11.05.2018 про державну реєстрації права оренди земельної ділянки кадастровий номер 6325180500:02:005:0089 за договором оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 05.01.2015, видавник: ТОВ "Агрофірма Престиж"/Буцька Є.М.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 16 липня 2021 року закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду у відкритому
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 24 вересня 2021 року судовому засіданні товариству з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ та Відділу державної реєстрації Харківської районної державної адміністрації Харківської області встановлений строк для виконання ухвали про витребування доказів від 14 квітня 2021 року.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
На підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ХР №109184 виданого 17 вересня 2003 року на підставі розпорядження голови Харківської райдержадміністрації від 24 квітня 2002 року № 118, ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 4,5711 га, кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, для ведення сільськогосподарського виробництва, розташована на території Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, КСП Липці .
Право власності на вказану земельну ділянку зареєстровано за ОСОБА_1 11 травня 2018 року, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 46913135 від 17.05.2019 року ОСОБА_2 , Харківська районна державна адміністрація Харківської області (Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 26.10.2020 року).
31 грудня 2015 року між позивачем ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю агрофірма РАССВЕТ укладено договір оренди землі, згідно умов якого позивач передав в оренду ТОВ агрофірма РАССВЕТ земельну ділянку загальною площею 4,5711 га, кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, строк дії договору до 31 грудня 2025 року.
ТОВ агрофірмою РАССВЕТ надані копії відомостей на виплату грошей, згідно яких ТОВ агрофірма РААСВЕТ виплатило ОСОБА_1 грошові кошти в листопаді 2017 року в розмірі 19712,46 гривень, в вересні 2018 року - 19712,45 гривень, в грудні 2019 року - 19712,50 гривень, в грудні 2020 року - 19712,50 гривень.
Державним реєстратором Харківської районної державної адміністрації Харківської області Радіоновим Олександром Сергійовичем здійснено реєстрацію речового права на земельну ділянку загальною площею 4,5711 га, кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, на підставі рішення від 17 травня 2019 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 46913135 від 17.05.2019 14:18:54, на підставі договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 05.01.2015, видавник: ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ / ОСОБА_1 , номер запису про інше речове право №31593240 від 11.05.2018. (Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 26.10.2020 року).
Вищезазначену реєстрацію здійснено на підставі заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень земельної ділянки кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, подану державному реєстратору уповноваженою особою ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ Богдановичем А.В., дата та час реєстрації заяви 11.05.2018 14:28:42.
До суду надано копію договору оренди землі, укладеного 05 січня 2015 року між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ , згідно умов якого позивач передав в оренду ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ земельну ділянку загальною площею 4,5711 га, кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, строком на 10 років, та копію акту приймання-передачі земельної ділянки згідно з договором без номеру та дати. Справжність договору оспорюється позивачем.
ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ 10 березня 2020 року звернулось до Липецького ВП Харківського ВП ГУНП в Харківській області з заявою щодо факту викрадення 10 березня 2020 року з транспортного засобу оригіналів документів, у тому числі оригіналу договору оренди земельної ділянки від 05 січня 2015 року, що оспорюється (заяву прийнято та зареєстровано 10.03.2020, талон - повідомлення № 171292). На цей час досудове розслідування триває, про що вбачається з відповіді на адвокатський запит слідчого управління ГУНП в Харківській області від 19.10.2021 № 23956/119-24-2021.
Мотиви, з яких виходив суд, застосовані норми права та висновки суду.
Державна реєстрація речових прав та їх обтяжень здійснюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Відповідно до частини третьої статті 10 вказаного Закону реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно; відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом.
Згідно з положеннями статті 24 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заява подана неналежною особою або подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом.
Отже, до кола повноважень реєстратора входить перевірка повноважень особи заявника, дослідження документів на предмет їх відповідності вимогам законодавства, визначення факту виникнення в заявника речового права на нерухоме майно або ж його обтяження.
Відповідно до положень частини другої статті 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом а пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Статтею 125 Земельного кодексу передбачено що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Частиною п`ятою статті 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".
Цей Закон регулює відносини, пов`язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.
Відповідно до статті 2 Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об`єкти та суб`єктів цих прав.
Частиною 2 статті 3 Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" визначено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Як встановлено судом, реєстрацію речового права на земельну ділянку загальною площею 4,5711 га, кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, здійснено державним реєстратором Харківської районної державної адміністрації Харківської області Радіоновим Олександром Сергійовичем на підставі рішення від 17 травня 2019 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 46913135 від 17.05.2019 14:18:54, на підставі договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 05.01.2015, видавник: ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ /Буцька Є.М., номер запису про інше речове право №31593240 від 11.05.2018.
Згідно із ч.3 ст. 26 Закону № 1952-IV у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Разом з тим, відповідно до частини четвертої статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Як зазначила Велика Палата Верховного Суду у справі №145/2047/16-ц в постанові від 16.06.2020 року, відповідно до законодавчого визначення правочином є перш за все вольова дія суб`єктів цивільного права, що характеризує внутрішнє суб`єктивне бажання особи досягти певних цивільно-правових результатів - набути, змінити або припинити цивільні права та обов`язки. Здійснення правочину законодавством може пов`язуватися з проведенням певних підготовчих дій учасниками правочину (виготовленням документації, оцінкою майна, інвентаризацією), однак сутністю правочину є його спрямованість, наявність вольової дії, що полягає в згоді сторін взяти на себе певні обов`язки (на відміну, наприклад, від юридичних вчинків, правові наслідки яких наступають у силу закону незалежно від волі його суб`єктів).У двосторонньому правочині волевиявлення повинно бути взаємним, двостороннім і спрямованим на досягнення певної мети; породжуючи правовий наслідок, правочин - це завжди дії незалежних та рівноправних суб`єктів цивільного права. У ході перегляду судових рішень щодо визнання договорів оренди недійсними з підстав вчинення підписів на останніх не орендодавцем, а іншою особою від його імені, містяться висновки про те що правочин, який не вчинено (договір, який не укладено), не може бути визнаний недійсним. Наслідки недійсності правочину також не застосовуються до правочину, який не вчинено.
При цьому, Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові звертає увагу на те, що такий спосіб захисту, як визнання правочину неукладеним, не є способом захисту прав та інтересів, установленим законом.
Відповідно до статті 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Зазначена норма кореспондує частинам другій, третій статті 215 ЦК України, висвітлює різницю між нікчемним і оспорюваним правочином і не застосовується до правочинів, які не відбулися, бо є невчиненими. Разом із тим Велика Палата Верховного Суду констатує, що у випадку оспорювання самого факту укладення правочину, такий факт може бути спростований не шляхом подання окремого позову про недійсність правочину, а під час вирішення спору про захист права, яке позивач вважає порушеним шляхом викладення відповідного висновку про неукладеність спірних договорів у мотивувальній частині судового рішення.
Зайняття земельних ділянок фактичним користувачем (тимчасовим володільцем) треба розглядати як таке, що не є пов`язаним із позбавленням власника його права володіння на цю ділянку. Тож, у цьому випадку ефективним способом захисту права, яке позивач як власник земельних ділянок, вважає порушеним, є усунення перешкод у користуванні належним йому майно, зокрема шляхом заявлення вимоги про повернення таких ділянок. У такому випадку власник земельної ділянки вправі захищати своє порушене право на користування земельною ділянкою, спростовуючи факт укладення ним договору оренди земельної ділянки у мотивах негаторного позову та виходячи з дійсного змісту правовідносин, які склалися у зв`язку із фактичним використанням земельної ділянки.
Відповідно до статті 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Зазначена норма кореспондує частинам другій, третій статті 215 ЦК України, висвітлює різницю між нікчемним і оспорюваним правочином і не застосовується до правочинів, які не відбулися, бо є невчиненими.
У випадку оспорювання самого факту укладення правочину, такий факт може бути спростований не шляхом подання окремого позову про недійсність правочину, а під час вирішення спору про захист права, яке позивач вважає порушеним шляхом викладення відповідного висновку про неукладеність спірних договорів у мотивувальній частині судового рішення.
В постанові Верховного Суду у справі № 125/702/17 (провадження № 61-48842св18) від 05 серпня 2021 року суд зазначив, що реєстрація неукладеного між сторонами договору оренди порушує права та законні інтереси позивача на розпорядження власністю - земельною ділянкою.
За змістом статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. Загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження. Обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права. При цьому, обраний позивачем спосіб захисту шляхом скасування державної реєстрації є ефективним, а задоволення позову в цій частині забезпечить реальне відновлення порушеного права.
Як встановлено судом, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ХР №109184 виданого 17 вересня 2003 року на підставі розпорядження голови Харківської райдержадміністрації від 24 квітня 2002 року № 118, ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 4,5711 га, кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, для ведення сільськогосподарського виробництва, розташована на території Веселівської сільської ради Харківського району Харківської області, КСП Липці . Право власності на вказану земельну ділянку зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 46913135 від 17.05.2019 року ОСОБА_2 , Харківська районна державна адміністрація Харківської області.
Державним реєстратором Харківської районної державної адміністрації Харківської області Радіоновим Олександром Сергійовичем здійснено реєстрацію речового права на земельну ділянку загальною площею 4,5711 га, кадастровий номер 6325180500:02:005:0089, на підставі рішення від 17 травня 2019 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 46913135 від 17.05.2019 14:18:54, на підставі договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 05.01.2015, видавник: ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ /Буцька Є.М., номер запису про інше речове право №31593240 від 11.05.2018.
Частиною третьою статті 203 ЦК України передбачено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Порушення вимог законодавства щодо волевиявлення учасника правочину є підставою для визнання його недійсним у силу припису частини першої статті 215 ЦК України, а також із застосуванням спеціальних правил про правочини, вчинені з дефектом волевиявлення - під впливом помилки, обману, насильства, зловмисної домовленості, тяжкої обставини.
Як у частині першій статті 215 ЦК України, так і у статтях 229-233 ЦК України, йдеться про недійсність вчинених правочинів, тобто у випадках, коли існує зовнішній прояв волевиявлення учасника правочину, вчинений ним у належній формі (зокрема, шляхом вчинення підпису на паперовому носії), що, однак, не відповідає фактичній внутрішній волі цього учасника правочину.
У тому ж випадку, коли сторона не виявляла свою волю до вчинення правочину, до набуття обумовлених ним цивільних прав та обов`язків правочин є таким, що не вчинений, права та обов`язки за таким правочином особою не набуті, а правовідносини за ним - не виникли.
За частиною першою статті 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Стаття 207 ЦК України встановлює загальні вимоги до письмової форми правочину. Так, на підставі частини першої цієї статті правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Частиною ж другою цієї статті визначено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Отже, підпис є невід`ємним елементом, реквізитом письмової форми договору, що має підтверджувати наміри та волевиявлення учасників правочину, а також забезпечувати їх ідентифікацію.
Позивач у своїй позовній заяві зазначає підставу, що свідчить про неукладеність спірного договору, відсутність його підпису як сторони договору, тобто відсутність волевиявлення позивача на укладення такого договору, постилаючись на те, що підпис у спірному договорі виконаний від його імені не ним, а невідомою йому особою.
Виходячи зі змісту обставин, зазначених позивачем в обґрунтування позовних вимог, вирішальним є ідентифікація виконавця підпису в спірному договорі, що можливо довести лише певними засобами доказування, якими у даному випадку є проведення по справі судової почеркознавчої експертизи, предметом дослідження якої має бути підпис особи в оригіналі документу.
Як встановлено судом, позивачем та його представником вичерпані всі процесуальні можливості для виконання обов`язку подання суду доказу на підтвердження своїх доводів про підроблення підпису від його імені в спірному договорі - оригіналу договору земельної ділянки, про що свідчать надані адвокатські запити до правоохоронних органів, отримання інформації з електронного реєстру Державного реєстру речових прав щодо реєстраційної справи на спірну земельну ділянку, звернення до суду з клопотаннями про витребування доказів.
На виконання ухвали суду про витребування доказів відповідачем були надані документи на підтвердження відсутності у нього оригіналу спірного договору оренди. При цьому, відповідач зазначив, що зазначений документ був викрадений. ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ 10 березня 2020 року звернулось до Липецького ВП Харківського ВП ГУНП в Харківській області з заявою щодо факту викрадення 10 березня 2020 року з транспортного засобу оригіналів документів, у тому числі оригіналу договору оренди земельної ділянки від 05 січня 2015 року, що оспорюється (заяву прийнято та зареєстровано 10.03.2020, талон - повідомлення № 171292). На цей час досудове розслідування триває.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та п.п, 10, 24 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127, оригінали документів, що подаються державному реєстратору, у тому числі оригінали договорів, після проведення реєстраційних дій не зберігаються у реєстратора та невідкладно повертаються заявнику.
Відсутність оригіналу спірного договору оренди виключило можливість призначення судової почеркознавчої експертизи для спростування або підтвердження виконання підпису у спірному договорі особисто позивачами, оскільки для проведення експертизи документа необхідний його оригінал.
Відповідно до ст. 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Отже, доводи відповідача про те, що позивачем не надані докази, які б свідчили про те, що він не підписував договір оренди, повністю спростовуються сукупністю активних дій позивача, спрямованих на отримання та надання до суду таких доказів. Виходячи з пояснень позивача про підроблення підпису у спірному договорі, суд вважає, що оригінал такого договору може бути наданий лише відповідачем, як особою, яка уклала договір оренди земельної ділянки та звернулася із заявою щодо його реєстрації.
У статті 13 ЦК України зазначені наступні межі здійснення цивільних прав: цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства. Не допускаються використання цивільних прав з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісна конкуренція. У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п`ятою цієї статті, суд може зобов`язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
Факт реєстрації права оренди за відсутності належним чином укладеного договору оренди не відповідає загальному принципу цивільного законодавства: справедливість, добросовісність та розумність, визначеному п. 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України, та свідчить про зловживання орендарем цивільним правом, тому відповідно до згаданої норми ст. 13 ЦК України таке право не підлягає захисту.
Згідно із частиною першою статті 627 ЦК України і відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (частина перша статті 638 ЦК України).
За частиною першою статті 14 Закону України Про оренду землі (тут і далі - у редакції, чинній на дату, зазначену в спірних договорах) договір оренди землі укладається в письмовій формі, а за статтею 18 цього Закону договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.
У разі ж якщо сторони такої згоди не досягли, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини.
Правочин, який не вчинено (договір, який не укладено), не може бути визнаний недійсним. Наслідки недійсності правочину також не застосовуються до правочину, який не вчинено.
За змістом статей 15 і 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 16 цього Кодексу способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права, визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов`язку в натурі, зміна правовідношення, припинення правовідношення, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 року у справі № 145/247/16, суд звертає увагу на те, що такий спосіб захисту, як визнання правочину неукладеним, не є способом захисту прав та інтересів, установленим законом.
Разом із цим суд може застосувати не встановлений законом спосіб захисту лише за наявності двох умов одночасно: по-перше, якщо дійде висновку, що жодний установлений законом спосіб захисту не є ефективним саме у спірних правовідносинах, а по-друге, якщо дійде висновку, що задоволення викладеної в позові вимоги позивача призведе до ефективного захисту його прав чи інтересів.
Відповідно до статті 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Зазначена норма кореспондує частинам другій, третій статті 215 ЦК України, висвітлює різницю між нікчемним і оспорюваним правочином і не застосовується до правочинів, які не відбулися, бо є невчиненими.
Отже, системно аналізуючи законодавство, яке регулює дане питання, з урахуванням постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 145/2047/16-ц від 16.06.2020 року, суд приходить до висновку про неукладеність спірного договору у зв`язку з відсутністю оригіналу договору оренди земельної ділянки, які б свідчили про наявність волевиявлення позивача на укладення такого договору, у зв`язку з чим приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
У праві України доктрина venire contra factum proprium (суперечливої поведінки), проявляється, зокрема, у кваліфікації певних поведінкових актів (так званих конклюдентних дій) особи - сторони правочину (наприклад, прийняття оплати за товар за договором купівлі-продажу) як волевиявлення, яке свідчить про вчинення правочину, зокрема про його схвалення.
Відповідний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду України від 19 серпня 2014 року у справі № 3-59гс14.
Відповідно до частини другої статті 205 ЦК України правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.
Отже, конклюдентними діями може підтверджуватися лише укладення договору в усній формі.
Разом із тим, статтею 18 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.
Зазначена норма виключає можливість укладення спірного договору шляхом вчинення конклюдентних дій, бо такий договір не може бути зареєстрований.
Аналогічний правовий висновок викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16 червня 2020 року у справі № 145/2047/16-ц (провадження № 14-499цс19).
Крім того, висновок суду про неукладеність спірного договору оренду земельної ділянки підтверджується непрямим доказами, а саме відомостями на виплату грошей ТОВ агрофірма РАССВЕТ позивачу ОСОБА_1 за період 2017-2020 років за користування належною їй спірною земельною ділянкою, що свідчить про те, що земельна ділянка не вибувала з користування ТОВ агрофірма РАССВЕТ , що повністю узгоджується з доводами позивача про те, що вона не передавала в оренду земельну ділянку іншій особі. Щодо зазначених обставин представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що йому невідома інформація щодо фактичного користування спірною земельною ділянкою ТОВ АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ .
Доводи представника відповідача про те, що виключно позивач могла надати свої паспорті дані для укладення договору оренди земельної ділянки, що свідчить про її обізнаність про існування спірного договору, ґрунтуються виключно на припущеннях, оскільки такі дані можуть бути відомі невизначеному колу осіб.
З приводу доводів представника відповідача про те, що справу необхідно розглядати в порядку адміністративного судочинства, суд зазначає наступне.
Так, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 04 грудня 2019 року у справі № 823/588/16 висловила позицію про те, що спір про скасування рішення про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно має розглядатись як спір, пов`язаний з порушенням цивільних прав позивача на нерухоме майно іншою особою, за якою зареєстроване аналогічне право щодо того ж нерухомого майна. Належним відповідачем у такому спорі є особа, речове право на майно якої оспорюється та щодо якої здійснено запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Велика Палата Верховного Суду вважає, що такий спір має приватноправовий характер та не може бути розглянутий за правилами адміністративного судочинства.
Щодо судових витрат.
Згідно платіжного доручення №271020-1 від 27 жовтня 2020 року при пред`явленні позову до суду позивачем були понесені витрати по сплаті судового збору в загальному розмірі 840,800 гривень.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України , а саме судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80 гривень.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ , третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА РАССВЕТ , про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень- задовольнити повністю.
Скасувати рішення державного реєстратора Харківської районної державної адміністрації Радіонова Олександра Сергійовича індексний номер 46913135 від 17 травня 2019 року 14:18:54 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень - договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 05 січня 2015 року, видавник: ТОВ Агрофірма Престиж /БуцькаЄ.М.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 гривень.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ , код ЄДРПОУ 37574805, місце знаходження: 62420, Харківська область, Харківський район, с. Веселе, вул. Жовтнева, буд. 4.
Третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю АГРОФІРМА РАССВЕТ , код ЄДРПОУ 30712821, місце знаходження: 62421, Харківська область, Харківський район, село Тернова.
Повне рішення складено 29 жовтня 2021 року.
Суддя Т.В. Бобко
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2021 |
Оприлюднено | 08.11.2021 |
Номер документу | 100857249 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Бобко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні