Справа № 584/286/21
Провадження № 2/584/257/21
РІШЕННЯ
Іменем України
03.11.2021 Путивльський районний суд Сумської області
у складі: головуючого судді - Данік Я.І.,
за участі: секретаря - Худайкулової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Путивль в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського споживчого кооперативу Ярославна про розірвання договору оренди землі,
встановив:
11 березня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є власником земельної ділянки площею 1,8514 га, кадастровий номер 5923886300:05:001:0070, що знаходяться на території Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області.
Вказана земельна ділянка на підставі договору оренди землі від 8 січня 2008 року передана позивачем ССК Ярославна на 20 років зі сплатою 225 грн. 68 коп. на рік. Оскільки відповідач не виконував передбачені договорами зобов`язання по сплаті орендної плати за період з 2017 року по 2020 рік, ОСОБА_1 просить суд розірвати договір оренди землі, укладений 8 січня 2008 року між ОСОБА_1 та ССК Ярославна .
Представник відповідача подала відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнала. Також зазначила, що 5 вересня 2017 року ОСОБА_2 уклав новий договір з ФГ Троценко щодо тієї ж самої земельної ділянки. Також, 17 березня 2021 року ССК Ярославна направляло позивачу повідомлення про нарахування орендної плати та прохання з`явитися до каси задля її отримання, проте ССК Ярославна відповіді на вказаний лист не отримав. Крім того, позивач відмовлялася від прийняття належного виконання, запропонованого відповідачем, оскільки не вчиняла жодних дій: не повідомила реквізити банківського рахунку, не з`являлася до каси підприємства, що позбавляло відповідача можливості виконати свій обов`язок з виплати орендної плати (а.с.23-24).
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав письмову заяву про підтримання позову та розгляд справи у його відсутність та відсутність позивача (а.с.65).
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, подала письмову заяву, в якій позов не визнала, справу просила розглядати у її відсутність (а.с.64).
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 8 січня 2008 року між ОСОБА_1 та ССК Ярославна було укладено договір оренди землі, за умовами якого ОСОБА_1 передала в оренду земельну ділянку площею 1,8514 га, що знаходяться на території Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області ССК Ярославна , а ССК Ярославна повинно сплачувати ОСОБА_1 на рік 225 грн. 68 коп. Вказаний договір було зареєстровано у відділі Держкомзему Путивльського району, про що у державному реєстрі земель було вчинено запис від 9 січня 2008 року №040863300144 (а.с.7-10).
Відповідно до п.36 даного договору його дія припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використання, а також з інших підстав, визначених законом.
Відповідно до вимог ст.792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ч.ч.3 та 4 ст.31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно з вимогами ст.124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до ст.1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст.13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У ст.21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
За положеннями ст.24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частиною першою статті 32 Закону України Про оренду землі передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Водночас у пункті д) частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою як систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Отже, згідно зі статтями 13, 21 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.
Відповідно до ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.
Аналогічний висновок викладено у Постанови Верховного Суду від 31 липня 2020 року у справі №479/1073/18, провадження №61-8798 св19,
Доводи відповідача про відсутність систематичної несплати орендної плати за 2017-2020 роки у зв`язку з тим, що позивач відмовлялася від прийняття належного виконання, запропонованого відповідачем, оскільки не з`являлася до каси підприємства і не повідомила відповідачу номер свого банківського рахунку, є безпідставними, оскільки договір не передбачає обов`язку орендодавця кожного разу звертатися за отриманням орендної плати.
До подібних висновків дійшов Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постановах: від 14 листопада 2018 року у справі №484/301/18, провадження №61-39488 св 18; від 14 серпня 2019 року у справі №484/4135/18, провадження 61-11820 св 19.
Крім того, суду не надано належних доказів на підтвердження того, що протягом 2017-2020 років відповідач пропонував позивачу отримати орендну плату, а позивач відмовлялася чи ухилялася від її отримання.
Та обставина, що позивач відмовилася від отримання поштового переказу в сумі 14822 грн., який надійшов від відповідача 9 квітня 2021 року на відділення поштового зв`язку Нова Слобода на ім`я позивача (а.с.44), не свідчить про її ухилення від прийняття належного виконання за оспорюваним договором з огляду на положення, викладені у постанові КЦС ВС від 31 липня 2020 року у справі №479/1073/18, про те, що підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки є сам факт систематичного порушення його умов щодо сплати орендної плати, незалежно від того, чи погашена така заборгованість вже після звернення орендодавця до суду з позовом про розірвання договору оренди землі.
Відповідно до положень ч.3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач систематично не виконував обов`язку зі сплати орендної плати за договором оренди землі від 8 січня 2008 року, а саме не сплачував орендну плату у 2017-2020 роках, що є підставою для розірвання вказаного договору.
У зв?язку з задоволенням позову підлягає стягненню з ССК Ярославна на користь ОСОБА_1 908 грн. витрат, понесених на сплату судового збору.
Керуючись ч.4 ст.32 Закону України Про оренду землі , ст.ст.653,654 ЦК України, ст.ст. 142, 259, 263-268 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Сільськогосподарського споживчого кооперативу Ярославна (місцезнаходження: вул.Калинівка, 1, с.Скуносове, Путивльський район, Сумська область, код ЄДРПОУ 30934805) про розірвання договору оренди землі задовольнити.
Розірвати договір оренди землі, укладений 8 січня 2008 року між ОСОБА_1 та Сільськогосподарським споживчим кооперативом Ярославна , зареєстрований 9 січня 2008 року відділом Держкомзему Путивльського району у державному реєстрі земель за №040863300144.
Стягнути з Сільськогосподарського споживчого кооперативу Ярославна на користь ОСОБА_1 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень) в рахунок повернення витрат на сплату судового збору.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Я.І.Данік
Суд | Путивльський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2021 |
Оприлюднено | 09.11.2021 |
Номер документу | 100906321 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Путивльський районний суд Сумської області
Данік Я. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні