Постанова
від 10.11.2021 по справі 757/23898/14
КАСАЦІЙНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2021 року

м. Київ

справа № 757/23898/14-к

провадження № 51-3538км21

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати

Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю:

секретаря

судового засідання ОСОБА_4 ,

прокурора ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_6 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 , який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , наухвалу Київського апеляційного суду від 15 червня 2021 року.

Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 21 серпня 2014року накладено арешт на майно підозрюваного ОСОБА_7 , зареєстрованого на АДРЕСА_1 , а саме на 100 % статутного капіталу (корпоративних прав) у розмірі 5000000 грн ПАТ «Мако інвест», які йому належать.

Київський апеляційний суд ухвалою від 15 червня 2021 року повернув апеляційну скаргу захиснику підозрюваного ОСОБА_7 адвокату ОСОБА_6 .

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_6 , посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Суть доводів захисника, наведених у касаційній скарзі, зводиться до незгоди зрішенням суду апеляційної інстанції, який повернув його апеляційну скаргу напідставі відсутності матеріалів провадження у зв`язку з їх знищенням. Також захисник стверджує, що копію ухвали слідчого судді отримано ним 20 травня 2021року, а тому апеляційний суд безпідставно позбавив сторону захисту права наапеляційне оскарження судового рішення і доступу до правосуддя

Заперечень на касаційну скаргу від учасників судового провадження ненадходило.

Позиції учасників судового провадження

Захисник ОСОБА_6 у судовому засіданні наполягав на задоволенні поданої касаційної скарги, стверджував про незаконність ухвали апеляційного суду.

Прокурор ОСОБА_5 стверджувала про безпідставність доводів захисника, переконана, що про суть прийнятого слідчим суддею рішення сторона захисту була обізнана ще у 2019 році після ознайомлення із матеріалами кримінального провадження, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№42014000000000369.

Підозрюваного ОСОБА_7 , якого оголошено у розшук, було повідомлено про дату, час та місце судового розгляду, шляхом розміщення наофіційному сайті Верховного Суду відповідних відомостей.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення захисника, прокурора, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Відповідно до частини 2 статті 433КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення умежах касаційної скарги.

За статтею 370 КПК судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим івмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції за приписами частини 1 статті 438 КПК є, у тому числі, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.

Як слідує з матеріалів справи, не погоджуючись із ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 21 серпня 2014 року, захисник ОСОБА_6 звернувся до апеляційного суду зі скаргою, у якій наводив доводи незаконності оскаржуваного судового рішення.

Апеляційний суд за наслідками розгляду поданої апеляційної скарги постановив ухвалу про повернення скарги особі, яка її подала з підстави пункту 4 частини 3 статті 399 КПК у зв`язку з тим, що вона була подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку. Київський апеляційний суд констатував пропуск скаржником строків на апеляційне оскарження, оскільки судове рішення про накладення арешту було постановлено ще 21 серпня 2014 року, а тому власник майна мав достатньо часу для підготовки та подачі апеляційної скарги з метою його скасування. Окрім того, суд послався на відсутність (у зв`язку зі знищенням) матеріалів справи №757/23898/14-к (в якій розглядалося клопотання слідчого про накладення арешту), що позбавило його можливості вирішити питання, чиреалізувала сторона захисту своє право на оскарження судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції або ж перевірки рішення слідчого судді у порядку статті 174 КПК.

Разом з тим, із зазначеними висновками неможливо погодитися, враховуючи наступне.

Положеннями статті 24 КПК визначено, що кожному гарантується право наоскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Право на апеляційне оскарження процесуальних рішень слідчого судді під час досудового розслідування, у випадках передбачених КПК, виступає гарантією забезпечення учасникам кримінального провадження можливості реалізувати свої процесуальні права й захистити власні інтереси, а також сприяє виявленню й усуненню порушень і помилок, допущених при здійсненні кримінального провадження.

У частинах 2 та 3 статті 395 КПК встановлено, що апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається протягом п`яти днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Як убачається з матеріалів провадження, слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва від 21 серпня 2014 року постановив ухвалу про накладення арешту 100% статутного капіталу (корпоративних прав) ПАТ «Мако Інвест», що належить ОСОБА_7 , зазначивши в ній про те, що провадження здійснюється без повідомлення підозрюваного та його захисника.

Враховуючи положення статті 395 КПК, строк оскарження ухвали слідчого судді для сторони захисту починається з моменту отримання копії вказаної ухвали.

Такі висновки Суду відповідають позиції, висловленої у постанові об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 04 листопада 2019 року впровадженні № 51-9550 кмо 18, відповідно до яких, якщо ухвала слідчого судді постановлена без виклику особи, інтересів якої вона стосується та яка її оскаржує, тострок апеляційного оскарження для такої особи має обчислюватись з дня отримання копії судового рішення, незалежно від наявності інших джерел інформування про прийняте рішення.

Захисник повідомив про те, що вперше отримав копію ухвали слідчого судді у даному кримінальному провадженні 20 травня 2021 року, подав апеляційну скаргу 21 травня 2021 року, тобто не пропустив строк апеляційного оскарження, передбачений указаною нормою закону.

Однак суд апеляційної інстанції зазначених доводів захисника належним чином неперевірив і переконливо їх не спростував, а тому дійшов передчасних висновків про подачу апеляційної скарги поза межами процесуального строку.

Позиція сторони обвинувачення, висловлена у судовому засіданні під час розгляду справи в суді касаційної інстанції, та долучені доматеріалів справи документи наїїпідтвердження, не ставлять вищенаведені висновки під сумнів. Так, з довідки, виданої слідчим слідчої групи Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_8 , ухвала про арешт майна, постановлена у межах судової справи №757/23898/14-к, долучена до матеріалів кримінального провадження №42014000000000369 від 08 травня 2015 року за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 15, частиною 3 статті 27, частиною 5 статті 191, частиною 3 статті 27, частиною 3 статті 212, частиною 3 статті 27, частиною 2 статті 366 Кримінального кодексу України (аркуш справи 92-96, том 19). Як наполягала прокурор, із вказаними матеріалами захисник підозрюваного ОСОБА_7 ознайомився 22 жовтня 2019 року. Однак, зі змісту протоколу ознайомлення зматеріалами досудового розслідування від 22 жовтня 2019 року, долученого заклопотанням сторони обвинувачення до матеріалів справи, що перебуває нарозгляді Суду, захисника ОСОБА_9 ознайомлено лише з першого по четвертий аркуш 19 тому матеріалів досудового розслідування. А тому надані стороною обвинувачення документи не можуть свідчити про обізнаність сторони захисту про суть оскаржуваного судового рішення.

Більше того, як наголошувалося вище, поінформованість особи з будь-яких інших джерел, чи наявність можливості дізнатися про суть постановленого рішення, яке оскаржується, не впливає на правила обчислення процесуального строку, передбаченого частиною 3 статті 395 КПК.

Також колегія суддів зауважує, що знищення матеріалів справи у зв`язку іззакінченням строку їх зберігання, на якому наголошував апеляційний суд, немає юридичного значення привирішенні питання про дотримання скаржником строків, визначених статтею 395 КПК, та не може слугувати підставою для прийняття рішення у порядку частини 3 статті 399 цього Кодексу (постанови Касаційного кримінального суду від 14 квітня 2021 року у справі №757/7537/14-к, від 26 травня 2021 року у справі №757/7525/14-к).

Наведені вище порушення є істотними, оскільки перешкодили суду постановити законне таобґрунтоване судове рішення, внаслідок чого ухвала апеляційного суду підлягає скасуванню зпризначенням нового розгляду в суді апеляційної інстанції, під час якого необхідно врахувати вищенаведене та постановити законне і обґрунтоване судове рішення.

Керуючись статтями433,434,436, 438, 441,442 КПК, Верховний Суд

ухвалив:

Касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 , який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , задовольнити.

Ухвалу Київського апеляційного суду від 15 червня 2021 року скасувати і призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною іоскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКасаційний кримінальний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення10.11.2021
Оприлюднено03.02.2023
Номер документу101100171
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —757/23898/14

Ухвала від 26.05.2022

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Паленик Ігор Григорович

Окрема думка від 10.11.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Анісімов Герман Миколайович

Постанова від 10.11.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Фомін Сергій Борисович

Постанова від 10.11.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Фомін Сергій Борисович

Ухвала від 08.09.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Фомін Сергій Борисович

Ухвала від 30.07.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Фомін Сергій Борисович

Ухвала від 23.07.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Фомін Сергій Борисович

Ухвала від 23.07.2021

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Фомін Сергій Борисович

Ухвала від 15.06.2021

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Росік Тетяна Володимирівна

Ухвала від 21.08.2014

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Цокол Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні