Справа № 471/774/21
Провадження №2/471/260/21
Номер рядка звіту 22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" листопада 2021 р.
Братський районний суд Миколаївської області
у складі:
головуючого судді Гукової І.Б.,
за участю секретаря Кравченко Л.В.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача Кириличенко О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Братське цивільну справу за № 471/775/21 за позовом ОСОБА_1 до ФГ Забава про внесення змін до договору оренди землі,
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ФГ Забава про внесення змін до договору оренди землі.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 29 червня 2006 між її батьком, ОСОБА_3 та відповідачем було укладено договір оренди землі, згідно з яким батько передав Орендарю - ФГ Забава у користування земельну ділянку загальною площею 6,25га. Пунктом 9 договору орендна плата була визначена на рівні 1.5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становила 921,53грн. Нормативна грошова оцінка ділянки у грошовому виразі складала 61435,58грн. Строк дії договору було встановлено 10 років. Вказаний договір було зареєстровано у Братському секторі Миколаївської регіональної філії ДЗК , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2006 за №040600901759. В подальшому, 2 грудня 2008 до згаданого договору було укладено Додаткову угоду, якою було змінено строк дії договору - договір укладено на 49 років . ІНФОРМАЦІЯ_1 батько помер, а позивач 20 грудня 2019 отримала Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку кадастровий номер 4821484300:02:000:0411 загальною площею 6,2534га. Наразі виникла необхідність переглянути договірні відносини та внести зміни до договору оренди, оскільки змінився власник землі, змінилася нормативно-грошова оцінка земельної ділянки. На спроби позивача в позасудовому порядку вирішити це питання відповідач не реагує, її листи залишаються без відповіді, тому вона вимушена була звернутися до суду із вказаним позови.
Під час судового засідання позивач та її представник,адвокат Кириличенко О.А. підтримали позовні вимоги з підстав викладених у позові та просили про їх задоволення.
Відповідач свого представника у судове засідання не направив, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджено матеріалами справи, відзиву на позовну заяву не надіслав, судом було прийнято рішення про розгляд справи за його відсутності.
Вислухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення, з огляду на наступне.
29 червня 2006 між ОСОБА_3 та Фермерським господарством Забава було укладено договір оренди землі, згідно з яким, Орендодавець, передав Орендарю - ФГ Забава , земельну ділянку загальною площею 6,25га. Пунктом 9 договору орендна плата була визначена на рівні 1.5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і становила 921,53грн. Нормативна грошова оцінка ділянки у грошовому виразі на момент укладання договору, складала 61435,58грн. Строк дії договору було встановлено 10 років. Вказаний договір було зареєстровано у Братському секторі Миколаївської регіональної філії ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2006 за №040600901759.
12 грудня 2008 до згаданого договору було укладено Додаткову угоду, якою було змінено строк дії договору - договір укладено на 49 років .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер.
20 грудня 2019 ОСОБА_1 отримала Свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане державним нотаріусом Арбузинської державної нотаріальної контори Миколаївської області Бойченко В.А., на земельну ділянку кадастровий номер 4821484300:02:000:0411 загальною площею 6,2534га.
Після отримання свідоцтва про право на спадщину позивач звернулася до орендодавця із пропозицією внесення змін до умов договору (арк..с. 14-20), однак відповіді від нього не отримала.
За змістом пункту 1 частини другої статті 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно до частини дев`ятої статті 93 ЗК України відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Таким спеціальним законом є Закон України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV Про оренду землі в ст. 2 якого зазначено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 13 Закону України Про оренду землі встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності (ст.. 3 Закону України Про оренду землі).
Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування (ст.. 1 Закону України Про державний земельний кадастр ).
Згідно зі статтею 21 вказаного Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Частинами першою - третьою статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
З наведених норм права вбачається, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Зміни вносяться у випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з частинами першою, другою статті 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони.
Статтею 30 Закону України Про оренду землі передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов`язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили. Наведені норми права передбачають, що зміна договору оренди землі допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. При цьому якщо договір змінений судом, то зобов`язання змінюється з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Можливість зміни умов договору також передбачено п. 36 Договору оренди землі.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу, відповідно до пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Базою оподаткування відповідно до ст. 271 цього Кодексу є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно із ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду від 06.06.2018 у справі №903/918/16 (п. 22), де зазначено, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 Податкового кодексу України.
Нормативно-грошова оцінка землі станом на 01.03.2021 року становить 185727,84 грн. (арк.с. 22).
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 Про затвердження Типового договору оренди землі затверджено типовий договір оренди землі.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 890 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України , яка діє з 29.11.2017, серед іншого, було внесено зміни до постанови від 03.03.2004 № 220, зокрема п. 14 Типового договору оренди землі викладено у такій редакції: 14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором; стягується пеня розмірі несплаченої суми за кожний день прострочення .
Сторони договору вправі самостійно визначати штрафні санкції у разі невиконання умов договору.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 148-1 Земельного кодексу України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. Згідно з ч.4 даної статті за згодою сторін договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту чи застави до такого договору можуть бути внесені зміни із зазначенням нового власника земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд вважає, що позивачем в повній мірі доведено позовні вимоги, а обставини встановлені під час судового засідання в сукупності, дають суду підстави для задоволення даного позову у повному обсязі.
З відповідача на користь позивача слід також стягнути витрати, понесені при сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ФГ Забава про внесення змін до договору оренди землі - задовольнити.
Внести зміни до Договору оренди землі від 29.06.2006, зареєстрованого у Братському секторі Миколаївської регіональної філії ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.12.2006 за №040600901759.
Преамбулу Договору оренди землі викласти у такій редакції:
Орендодавець - ОСОБА_1 , що діє на підставі закону, як власник земельної ділянки, з одного боку та Орендар - Фермерське господарство ЗАБАВА , в особі голови Розумовича Олександра Васильовича, що діє на підставі Статуту, з другого боку ;
Пункт 1 договору викласти у наступній редакції: Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 4821484300:02:000:0411, розташованої в межах території Петропавлівської сільської ради Вознесенського (Братського) району Миколаївської області ;
У пункті 2 договору фрази загальною площею 6,25га та рілля-6,25га замінити відповідно фразами загальною площею 6.2534га та рілля -6.2534га ;
Пункт 5 договору викласти у наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 185727,84 грн. (сто вісімдесят п`ять тисяч сімсот двадцять сім грн.. 84 коп.), і є базисною сумою для обчислення розміру орендних платежів до чергової зміни нормативної грошової оцінки ;
Пункт 9 договору викласти у наступній редакції: Орендна плата вноситься Орендарем в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 22287,34 грн. за рік. За домовленістю сторін орендна плата може сплачуватись у грошовій та натуральній формі. В разі внесення орендної плати в натуральній формі, орендна плата сплачується по собівартості продукції, але не вище державних закупівельних цін. Номенклатура, кількість та вартість продукції, яка поставляється Орендарем Орендодавцю в рахунок орендної плати, зазначається в окремій угоді, що щорічно укладається між орендодавцем та орендарем і є додатком до цього договору ;
Пункт 10 договору викласти у такій редакції: Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Індексація здійснюється Орендарем щорічно при кожній виплаті орендної плати шляхом множення розміру орендної плати, визначеної у п.9 договору, на коефіцієнт індексації, що розраховується як добуток щомісячних індексів інфляції за останні 12 календарних місяців перед місяцем сплати орендної плати ;
Пункт 13 договору викласти у наступній редакції: Розмір орендної плати переглядається Орендарем самостійно щорічно при зміні нормативної грошової оцінки земельної ділянки та з врахуванням індексації в порядку, передбаченому п.10 договору.
Розмір орендної плати переглядається за згодою сторін у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України;
погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках, передбачених законом ;
Пункт 14 договору викласти у наступній редакції: У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором; стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожний день прострочення ;
У розділі реквізити сторін зазначити такі відомості про Орендодавця: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації проживання: АДРЕСА_1 .
Стягнути з фермерського господарства Забава на користь ОСОБА_1 витрати понесені при сплаті судового збору у сумі 908 грн.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ФГ Забава , ЄДРПОУ 23045382, місце знаходження: с. Українець Вознесенського (колишня назва - Братського) району Миколаївської області.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів.
Повний текст рішення виготовлено 16.11.2021 року.
СуддяІ.Б. Гукова
Суд | Братський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2021 |
Оприлюднено | 17.11.2021 |
Номер документу | 101130668 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Братський районний суд Миколаївської області
Гукова І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні