Справа № 953/18306/21
н/п 2/953/3946/21
УХВАЛА
(про передачу справи за підсудністю)
"17" листопада 2021 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Зуб Г.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (місцеперебування: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (місцеперебування: АДРЕСА_2 ) до товариства з обмеженою відповідальністю Ліс-2003 (місцезнаходження: м. Харків, вул. Весніна, буд. 5), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Державна екологічна інспекція у Харківській області (місцезнаходження: м. Харків, вул. Бакуліна, 6) про усунення перешкод, -
в с т а н о в и в :
Представник позивачів - адвокат АО Юр Прайд Шевченко О.О. звернувся до суду з вказаною позовною заявою, в якій просить зобов`язати відповідача припинити порушувати правила добросусідства та забезпечити вільний доступ позивачам, членів їх родин та інших громадян до зрізу води Печенізького водоймища шляхом демонтажу за власний рахунок самовільно побудованого паркану, навісів на дерев`яних стовпах, біотуалетів, встановлених на умовній лінії від А до Б зазначеної у кадастровому плані земельної ділянки з відображенням обмежень та обтяжень у її використанні, акті встановлення меж земельної ділянки позивача ОСОБА_2 на земельній ділянці із кадастровим №6324655100:01:009:0183, навпроти будинку АДРЕСА_3 , що знаходиться на земельній ділянці із кадастровим №6324655100:01:009:0242; та стягнути з відповідача сплачений судовий збір та витрати на правничу допомогу.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини , інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається належний суд , тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови реалізації процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та їх гарантій.
Відповідно до ч.2 ст. 27 ЦПК України, позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Згідно пункту 42 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року №3 Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ , виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна (частина перша статті 114ЦПК). Згідно з положеннями статті 181 ЦК до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Так, для визначення підсудності позовної заяви відповідно до ч.1ст.30 ЦПК України є наявність заявлених позивачем вимог, які б стосувались нерухомого майна.
Відповідно до статті 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно зі статтями 19, 20 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, у тому числі: землі
сільськогосподарського призначення, землі рекреаційного призначення, землі водного фонду. Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Відповідно до частини першої статті 58 ЗК України та статті 4 Водного кодексу України (далі - ВК України ) до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами; землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.
Таким чином, землі, зайняті поверхневими водами, природними водоймами (озера), водотоками (річки, струмки), штучними водоймами (водосховища, ставки), каналами й іншими водними об`єктами, та землі прибережних захисних смуг є землями водного фонду України, на які поширюється спеціальний порядок надання й використання.
Стаття 30 ЦПК України визначає правила виключної підсудності, тобто підсудності, при якій розгляд певних категорій справ може розглядатися лише в чітко визначеному суді, передбаченому в ЦПК України. До таких справ не можуть застосовуватися правила загальної та альтернативної підсудності.
У разі конкуренції правил підсудності (наприклад, при об`єднанні позовів, на один з яких поширюється дія правила про виключну підсудність) мають застосовуватися правила виключної підсудності.
Представник позивачів звернувся з вимогами щодо усунення перешкод у користуванні зрізом води Печенізького водоймища за правилами загальної підсудності, що є необґрунтованим, оскільки в даному випадку підлягають застосуванню норми ст. 30 ЦПК України, тобто правила виключної підсудності.
Згідно з п.1 ч.1ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За таких обставин, відповідно до ст. 31 ЦПК України, дану позовну заяву необхідно передати за підсудністю відповідно до ч.1 ст. 30 ЦПК України до Печенізького районного суду Харківської області.
Відповідно до ч.1ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 19, 23, 27, 30, 31, 32, 187, 258, 260 ЦПК України, суддя -
ПОСТАНОВИВ :
Цивільну справу № 953/18306/21 за позовною заявою ОСОБА_1 (місцеперебування: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (місцеперебування: АДРЕСА_2 ) до товариства з обмеженою відповідальністю Ліс-2003 (місцезнаходження: м. Харків, вул. Весніна, буд. 5), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Державна екологічна інспекція у Харківській області (місцезнаходження: м. Харків, вул. Бакуліна, 6) про усунення перешкод - надіслати за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Печенізького районного суду Харківської області ( адреса: 62801,смт Печеніги, вул. Незалежності, 48а).
Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою ЦПК України підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 31 ЦПК України, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 17 листопада 2021 року.
СУДДЯ Г.А. ЗУБ
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2021 |
Оприлюднено | 18.11.2021 |
Номер документу | 101144423 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Зуб Г. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні