Справа № 147/1095/21
Провадження № 2/147/499/21
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
17 листопада 2021 року смт.Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Натальчук О.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Тростянецька державна нотаріальна контора, про визнання правочину недійсним та продовження строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
25.10.2021 р. до Тростянецького районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Тростянецька державна нотаріальна контора, про визнання правочину недійсним та продовження строку для прийняття спадщини.
Ухвалою суду від 03.11.2021 р. відмовлено в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору. Позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення указаних в ухвалі недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії ухвали.
Зокрема, позивачу пропонувалося сплатити судовий збір за дві вимоги немайнового характеру у розмірі 1816,0 грн. Також зверталась увага на те, що ОСОБА_1 в позовній заяві не зазначено вимоги п.6, п.8 п.9 ч.3 ст.175 ЦПК України.
На виконання вимог ухвали суду від 03.11.2021 р. від представника позивача надійшла заява на усунення недоліків, в якій зазначено, що ОСОБА_1 підпадає під дію статті 8 ЗУ Про судовий збір , оскільки розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача, що підтверджується довідкою з Пенсійного фонду України від 05.11.2021 р. Окрім того зазначила, що інформація про доходи ОСОБА_1 у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків за третій квартал буде доступна після 20 листопада, а тому позивач не має можливості її надати. Суду. Окрім того, якби позивач мала вклади, з яких би отримувала дохід, така б інформація відображалась би у довідці податкового органу. Просила звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Ухвалою суду від 11.11.2021 р. відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_4 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , про звільнення від сплати судового збору. Продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви, встановлених ухвалою суду від 03.11.2021 р., який не може перевищувати 5 днів з дня вручення цієї ухвали.
16.11.2021 р., на виконання вимог ухвали суду від 11.11.2021 р. від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків, в якій просила звільнити позивача від сплати судового збору та витребувати інформації про наявність (відсутність) відкритих рахунків у ОСОБА_1 від наступних банківських установ України (за списком 70 установ). Разом із заявою було подано довідку від 15.11.2021 р. №1153 Вінницького обласного управління АТ Ощадбанк №10001/03 та інформацію з Державного реєстру речових прав власності на нерухоме майно від 15.11.2021 р. №284727732.
Дослідивши клопотання про звільнення від сплати судового збору, приходжу до наступних висновків.
Згідно з ст. 8 Закону України Про судовий збір , враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але недовше ніж до ухвалення судового рішення у справі, а також зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати за таких умов: 1)розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2)позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд зазначає, що єдиною підставою для вчинення судом дій, зазначених у статті 8 Закону України Про судовий збір , є врахування ним майнового стану сторін. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі, а також те, що вона підпадає під умови, визначені ч. 1 ст. 8 вищезазначеного Закону.
Зазначене узгоджується з положенням ст.136 ЦПК України .
Таким чином, розстрочення, відстрочення сплати судового збору та звільнення від такої сплати є правом суду, а відповідна заява сторони розглядається, виходячи із визначених нею обставин, що унеможливлюють сплату судового збору на момент звернення до суду, та підтвердження цих обставин належними та достатніми доказами.
На підтвердження обставин, зазначених у клопотанні, позивач надала докази щодо свого майнового стану: відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, за період з 3 кварталу 2020 року по 2 квартал 2021 р., згідно з якими доходи у ОСОБА_1 відсутні; довідку з Пенсійного фонду України від 05.11.2021 р., в якій зазначено, що з жовтня 2020 р. по вересень 2021 р. дохід позивача становить 32561,44 грн.; довідку від 15.11.2021 р. №1153 Вінницького обласного управління АТ Ощадбанк №10001/03 про відсутність у ОСОБА_1 депозитних рахунків та інформацію з Державного реєстру речових прав власності на нерухоме майно від 15.11.2021 р. №284727732.
За подання до суду даної позовної заяви позивачем у силу положень Закону України Про судовий збір повинно бути сплачено 1816 грн. 00 коп. ( за дві вимоги немайнового характеру) судового збору.
Отримання позивачем доходу за 2020 -2021 рік у розмірі 32561,44 грн. вочевидь вказує на те, розмір судового збору за подання до суду позовної заяви про визнання правочину недійсним та продовження строку для прийняття спадщини перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік (п. 1 ст. 8 ст. 8 Закону України Про судовий збір ).
При цьому, суд бере до уваги, що звільнення від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду.
Європейський суд з прав людини в контексті сплати судових витрат неодноразово наголошував, що сума зборів, призначені у світлі конкретних обставин справи, включаючи спроможність заявника її сплатити та стадію, на якій перебував розгляд справи на той момент, коли обмеження було накладено, є важливими чинниками при визначенні того, скористалася ця особа своїм правом доступу до суду, чи ні, та чи отримала право на розгляд судом (див. п. 63 і далі рішення від 13 липня 1995 року по справі Толстой - Милославський проти Сполученого Королівства (Tolstoy-Miloslavssky v. the United Kingdom).
Право на доступ до суду, тобто право кожного на повний та об`єктивний розгляд справи щодо його прав та обов`язків цивільного характеру є складовим елементом права на суд, передбаченого п. 1 ст. 6 Конвенції.
Таким чином, враховуючи майновий стан позивача, предмет позову, докази надані на підтвердження обставин, зазначених нею у клопотанні щодо майнового стану, з метою уникнення перешкоджанню у доступі до правосуддя, суд вважає за необхідне клопотання представника позивача задовольнити частково шляхом відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Клопотання представника позивача в частині витребування інформації про наявність (відсутність) відкритих рахунків у ОСОБА_1 від банківських установ України (за списком 70 установ) до задоволення не підлягає, оскільки тягар доведеності свого скрутного становища покладається на позивача.
Окрім того, витребування інформації з 70 банківських установ може призвести до затягування строків на відкриття провадження у справі.
Позовна заява відповідає вимогам статей 175-177 ЦПК України. Підстави, визначені статтями 185-186 ЦПК України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні. Позовна заява подана з додержанням правил підсудності.
Відповідно до ч.2ст.19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, зокрема, позовного провадження (загального або спрощеного).
Вважаю, що розгляд справи слід проводити в загальному порядку.
Згідно ч.1ст.196 ЦПК України в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче провадження.
Таким чином, по справі слід призначити підготовче засідання та надати відповідачам строк для подання відзиву на позов.
Окрім того, разом із позовною заявою позивач подала клопотання про витребування доказів. А саме, просила витребувати від Тростянецької державної нотаріальної контори копію спадкової справи після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до частин 1,7,8 статті 84 ЦПК України учасники справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку,суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені ЦПК України.
З урахуванням викладеного суд приходить висновку про необхідність задоволення клопотання позивача, , оскільки вищевказані докази містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 76, 84, 175-177,185 ЦПК України, суддя - ,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача, адвоката Кравець Віти Анатоліївни, про звільнення від сплати судового збору, задовольнити частково.
Відстрочити позивачу ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення рішення по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Тростянецька державна нотаріальна контора, про визнання правочину недійсним та продовження строку для прийняття спадщини.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Тростянецька державна нотаріальна контора, про визнання правочину недійсним та продовження строку для прийняття спадщини .
Розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 14.12.2021 року на 09.00 год. в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області (смт.Тростянець, вул . Соборна, 21).
Копію ухвали направити сторонам у справі.
Запропонувати відповідачам відповідно до вимог ст. 178 ЦПК України, подати у строк до п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копію відзиву та доданих до нього документів (доказів) відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.1 ст. 193 ЦПК України відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Роз`яснити позивачу, що протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов, позивач має право подати відповідь на відзив, яка має відповідати вимогам ч. 3-5 ст. 178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду, позивачем повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачам п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечень відповідно до ст. 180 ЦПК України, які мають відповідати вимогам ч. 3-5 ст. 178 ЦПК України та роз`яснити, що копію заперечення відповідач одночасно з поданням до суду надсилає іншим учасникам справи.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву, у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Витребувати від Тростянецької державної нотаріальної контори (24300, смт.Тростянець, вул. Соборна, 90) відомості чи зверталась будь-яка особа з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та на день смерті мешкала за адресою: с.Тростянчик Тростянецького району Вінницької області. У разі звернення будь-яких осіб з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , надіслати на адресу суду належним чином завірену копію спадкової справи.
Одночасно роз`яснюємо, що відповідно до вимог ч. ч. 7-9 ст. 84 ЦПК України особи, які не мають можливості подати доказ,який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали; у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом; притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://tr.vn.court.gov.ua/sud0225/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.А. Натальчук
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2021 |
Оприлюднено | 18.11.2021 |
Номер документу | 101155376 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Натальчук О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні