ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
18 листопада 2021 року Справа № 923/1494/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. , за участю секретаря судового засідання Кудак М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою Кредитора: Херсонської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області м.Херсон
до Боржника: Приватного підприємства "Серпень-2003" місцезнаходження: 73000, м.Херсон, пр. Мідний, буд. 51, код ЄДРПОУ 32618670
про банкрутство
за участю представників сторін:
від кредитора:
ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м.Севастополі - Кромп О.П. (посвідчення ХС № 000059 від 05.02.2020р.), начальник відділу, витяг з ЄДР
від боржника: ліквідатор арбітражний керуючий Бєлоусов І.В.
в с т а н о в и в:
Кредитор - Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області звернулася до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника, мотивуючи свої вимоги неспроможністю останнього задовольнити на протязі більше трьох місяців вимоги по сплаті заборгованості по податкових платежах до бюджету, безспірний розмір яких становить більше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати.
Ухвалою господарського суду від 31.08.2015р. порушено провадження у справі про банкрутство боржника, визнано вимоги ініціюючого кредитора до боржника, введено процедуру розпорядження майном, призначено розпорядника майна, якого зобов`язано подати до суду реєстр вимог кредиторів та призначено дату попереднього засідання суду.
Постановою господарського суду від 23.11.2015р. припинено процедуру розпорядження майном боржника ПП "Серпень-2003" та повноваження розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. Визнано Приватне підприємство "Серпень-2003" місцезнаходження: 73000, м.Херсон, пр. Мідний, буд.51, код ЄДРПОУ 32618670 банкрутом та відкрито щодо нього ліквідаційну процедуру строком на два місяці. Призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Бєлоусова Ігоря Валентиновича, (свідоцтво № 866 від 24.04.2013р., поштова адреса: 73000, м. Херсон, Головпоштамт, а/с 11) та зобов`язано його здійснити повноваження ліквідатора згідно ст.ст. 37 - 47 Закону, щомісяця надавати повні звіти суду та кредиторам, після закінчення ліквідаційної процедури подати суду звіт та ліквідаційний баланс боржника згідно ст. 46 Закону. Суд припинив повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, припинив повноваження власників майна банкрута, зобов`язав посадових осіб банкрута не пізніше 15-денного строку передати всі документи, печатки, штампи банкрута і його активи ліквідатору.
Оголошення про порушення справи про банкрутство боржника своєчасно оприлюднено судом на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 24.11.2015 номер публікації 25371.
Ухвалою від 29.01.2016р. продовжено строк ліквідаційної процедури і повноваження ліквідатора арбітражного керуючого Бєлоусова Ігоря Валентиновича на два місяці. Зобов`язано ліквідатора боржника Бєлоусова І.В. прискорити проведення ліквідаційної процедури банкрута та надати суду всі наявні документи про здійснення повноважень, відповідно до ст. 46 Закону, а також витяг або інформаційну довідку встановленого зразку з Єдиного державного реєстру прав власності на нерухоме майно стосовно боржника, докази передачі документів підприємства-боржника до архівної установи, дані щодо наявності на праві власності чи оренді у боржника будь-яких земельних ділянок.
В подальшому ухвалами господарського суду від 08.06.2016р., від 30.08.2016р., від 24.11.2016р. суд задовольняв клопотання ліквідатора Бєлоусова І.В. та неодноразово продовжував строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора боржника арбітражного керуючого Бєлоусова І.В.
Ухвалою від 04.02.2019р. замінено кредитора у справі - Державну податкову інспекцію у м.Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області на Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (м. Херсон пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259).
Ухвалою від 21.11.2019р. (суддя Немченко Л.М.) клопотання Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про заміну сторони у справі задоволено. Замінено кредитора по справі № 923/1494/15 - Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (пр-т Ушакова, 75, м.Херсон, 73026, ідентифікаційний номер 39394259) на Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73026, м. Херсон, пр-т Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 43143201).
04.10.2021р. ліквідатор Бєлоусов І.В. подав до суду звіт про здійснення повноважень та ліквідаційний баланс боржника, які просить затвердити (вх.№ 7538/21).
Для розгляду поданого до суду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу боржника суд ухвалою від 13.10.2021р. призначив судове засідання на 04.11.2021р.
01.11.2021 ліквідатором арбітражним керуючим Бєлоусовим І.В. подано до суду звіт про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень ліквідатора Приватного підприємства "Серпень-2003" та клопотання про стягнення грошової винагороди з ініціюючого кредитора.
04.11.2021р. у судовому засіданні оголошувалась перерва до 18.11.2021р.
Кредитором Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі 11.11.2021р. подано до суду позицію з приводу клопотання ліквідатора про затвердження основної грошової винагороди та здійснених витрат, за якою вбачається наступне.
З аналізу норми ч. 5 ст. 41 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) вбачається, що з дня призначення ліквідатором по справі арбітражний керуючий наділяється правосуб`єктністю щодо подання заяви про покладення субсидіарної відповідальності на засновників та керівників.
Таким чином, з 23.11.2015 року арбітражний керуючий Бєлоусов І.В. мав можливість подати зазначену заяву. Проте, таке право ним використане лише у липні 2018 року, тобто через 2 роки та 8 місяців з дня відкриття ліквідаційної процедури. Тривале неподання до суду зазначеної заяви суттєво вплинула на розмір ліквідаційної процедури, яка станом на теперішній час не завершена, та у свою чергу на період нарахування основної грошової винагороди ліквідатора по справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 115 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) основна грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора визначається в розмірі двох середньомісячних заробітних плат керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до введення господарським судом процедури санації боржника або відкриття процедури ліквідації банкрута за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень керуючого санацією або ліквідатора. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора не може перевищувати десяти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Відповідно до ст. 3 Закону України Про оплату праці мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці, яка є державною соціальною гарантією, обов`язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Враховуючи наявні матеріали справи, кредитор вважає, що основна грошова винагорода арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. визначається виходячи із мінімального розміру заробітної плати.
У свою чергу, виходячи з конкретних фактичних обставин у цій справі (зокрема відсутність особливого статусу боржника, відсутність будь-яких активів) кредитор вважає, що розмір основної грошової винагороди ліквідатора банкрута має складати дві мінімальні заробітні плати відповідно до ст. З Закону України Про оплату праці та ч. 3 ст.115 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (чинного на момент виникнення спірних правовідносин).
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 01.03.2018 року по справі № 910/32824/15 зазначено, що вирішуючи питання щодо розміру оплати послуг арбітражного керуючого за конкретний період виконання ним повноважень ліквідатора, господарський суд має визначити, який саме період виконання арбітражним керуючим обов`язків ліквідатора підлягає оплаті, яка саме сума та з яких джерел підлягає до сплати на користь арбітражного керуючого, оскільки фактичне отримання арбітражним керуючим оплати послуг неможливо без затвердження ухвалою господарського суду розміру, періоду, джерела та порядку оплати послуг арбітражного керуючого.
Тобто, суд може зменшити розмір винагороди за такий період, з огляду на низьку інтенсивність праці арбітражного керуючого.
Крім того, визначений законом мінімальний розмір оплати послуг арбітражного керуючого повинен виплачуватись не лише за статус ліквідатора за певний проміжок часу, але й з обов`язковим врахуванням повного обсягу дій, які передбачені законом, та які має виконати ліквідатор. В протилежному випадку, має бути застосовано принцип співрозмірності між фактичним обсягом виконаних робіт та розміром оплати послуг ліквідатора.
Враховуючи висновки постанови Верховного Суду від 01.03.2018 року по справі №910/32824/15 щодо застосування норм закону при вирішенні питання про розмір оплати послуг арбітражного керуючого вважаємо, що ліквідатор має право на винагороду за конкретний період виконання ним повноважень ліквідатора - за один рік від дня його призначення, а саме з 23.11.2015 по 23.11.2016 року. Визначаючи цей період часу враховуємо, що відповідно до приписів ст. 37 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) строк ліквідаційної процедури встановлюється у дванадцять місяців.
За цей час ліквідатор зобов`язаний виконати усі дії за своїми обов`язками та подати до суду звіт і ліквідаційний баланс відповідно до приписів статті 46 Закону, частиною 3 якої визначено, що якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов`язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Поряд з цим, враховуючи продовження строку ліквідаційної процедури на 6 місяців ухвалою Господарського суду Херсонської області від 24.11.2016 року, вважаємо, що затвердженню підлягає основна грошова винагорода ліквідатора по справі за період з 23.11.2015 по 24.05.2017.
Таким чином, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі вважає, що розрахунок грошової винагороди ліквідатора має виглядати наступним чином: 23.11.2015-30.11.2015 у сумі у сумі 734,93 грн. (2 756,00 грн. /30*8); 01.12.2015-31.12.2015 у сумі 2 756,00 грн.; 01.01.2016- 31.01.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.02.2016- 29.02.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.03.2016-31.03.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.04.2016 - 30.04.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.05.2016 -31.05.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.06.2016- 30.06.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.07.2016 -31.07.2016 у сумі 2 900,00грн.; 01.08.2016 - 31.08.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.09.2016 -30.09.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.10.2016 - 31.10.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.11.2016 -30.11.2016 у сумі 2 900,00 грн.; 01.12.2016- 31.12.2016 у сумі 3 200,00 грн.; 01.01.2017 -31.01.2017 у сумі 6 400,00 грн.; 01.02.2017- 28.02.2017 у сумі 6 400,00 грн.; 01.03.2017 -31.03.2017 у сумі 6 400,00 грн.; 01.04.2017- 30.04.2017 у сумі 6 400,00 грн.; 01.05.2017 -24.05.2017 у сумі 4 954,84 грн. (6 400,00 грн./31 *24) та складати 69 145,77 грн.
Відповідно до ч. 7 ст. 115 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедури ліквідації подається арбітражним керуючим до господарського суду за п`ять днів до закінчення ліквідаційної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.
21.10.2019 року введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства.
З дня набрання чинності цим Кодексом подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до його положень, незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на момент набрання чинності цим Кодексом перебували па стадії санації. Провадження в цих справах продовжуватиметься відповідно до Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання йог о банкрутом .
У свою чергу положеннями ч. 6 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації, реструктуризації заборгованості, погашення боргів подається арбітражним керуючим до господарського суду за п`ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.
Таким чином, норми чинного законодавства встановлюють повноваження суду щодо затвердження звіту про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат лише за підсумком процедури ліквідації.
Тому Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі як голова комітету кредиторів та єдиний кредитор по справі вважає безпідставними доводи арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. про безпідставність несхвалення комітетом кредиторів звітів про нарахування грошової винагороди за період з 23.11.2015 по 30.06.2021.
На підставі вищевикладеного, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі вважає, що затвердженню підлягає звіт про нарахування основної грошової винагороди арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. за виконання повноважень ліквідатора по справі №923/1494/15 про банкрутство Приватного підприємства Серпень - 2003 за період з 23.11.2015 року по 24.05.2017 року (із розрахунку 2 мінімальних заробітних плат) у розмірі 69 145,77 гривень.
В судове засідання з`явились представник ініціюючого кредитора ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м.Севастополі та ліквідатор банкрута.
Ліквідатором арбітражним керуючим Бєлоусовим І.В. у судовому засіданні оголошено звіт ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди за виконання повноважень ліквідатора та клопотання ліквідатора про стягнення грошової винагороди з кредитора, просив його задовольнити в повному обсязі.
Представник ініціюючого кредитора заперечуючи посилався на викладену письмову позицію та вважав, що затвердженню підлягає звіт про нарахування основної грошової винагороди арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. за виконання повноважень ліквідатора по справі №923/1494/15 про банкрутство Приватного підприємства Серпень - 2003 за період з 23.11.2015 року по 24.05.2017 року (із розрахунку 2 мінімальних заробітних плат) у розмірі 69 145,77 гривень.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши звіт ліквідатора арбітражного керуючого Бєлоусова І.В., дослідивши додані до нього докази, заслухавши учасників провадження, суд дійшов наступних висновків.
Арбітражний керуючий Бєлоусов І.В. виконує обов`язки ліквідатора ПП Серпень-2003 покладені на нього постановою господарського суду Херсонської області від 23.11.2015р.
За підсумками ліквідаційної процедури ПП Серпень-2003 арбітражним керуючим Бєлоусовим І.В. було скликано засідання комітету кредиторів на 16.07.2021 та до порядку денного було включено, зокрема, питання про розподіл коштів в розмірі 38700 грн., що надійшли на ліквідаційний рахунок при проведенні ліквідаційної процедури (продаж права вимоги на аукціоні).
Дане питання комітетом кредиторів за результатом розгляду звіту ліквідатора прийнято до відома. Також розглядалося питання про розгляд та схвалення звіту ліквідатора про нарахування грошової винагороди та здійснення витрат з ліквідаційній процедурі ПП Серпень-2003 за період з 23.11.2015 по 30.06.2021 в сумі: грошова винагорода - 878 146,25 грн.. здійснені витрати в розмірі 16078,58 грн.
Слід зазначити, що сума нарахованої грошової винагороди в розмірі 878 146,25 грн., складається з двох періодів її нарахування, а саме нарахування з 23.11.2015 по 21.10.2019 за нормами Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом в редакції з 19.01.2013р. з врахуванням внесених змін і доповнень 26.12.2013р. до Інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-06/606/2013 від 28.03.2013р. Про Закон України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (у редакції Закону України від 22.12.2011р. № 4212-VI) , де в пункті 17 зазначається зокрема наступне:
Пункт 37 доповнити новими абзацами сьомим-восьмим такого змісту:
Грошова винагорода арбітражного керуючого визначається в розмірі мінімальних заробітних плат або середньомісячних заробітних платах керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи.
При цьому в разі неотримання керівником боржника заробітної плати за останні дванадцять місяців його роботи, основна грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора визначається в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат . У зв`язку з цим абзаци сьомий - чотирнадцятий вважати відповідно абзацами дев`ятим - шістнадцятим .
Згідно листа Херсонської об`єднаної ДПІ ГУ ДФС у Херсонській області від 01.06.2016 № 1593/10/21-03-14-26, керівник ПП Серпень - 2003 громадянин Дермельов С.П. не отримував за останні дванадцять місяців роботи керівником цього боржника середньомісячної заробітної платні.
Таким чином, ліквідатор ПП Серпень-2003 арбітражний керуючий Бєлоусов І.В., з врахуванням Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01- 06/606/2013 від 28.03.2013р. нарахував грошову винагороду за період роботи з 23.11.2015 по 21.10.2019 із розрахунку 4-х мінімальних заробітних плат, та розмір за цей період становить - 567314,99 грн. Звіт про нарахування грошової винагороди додано.
Щодо нарахування другої частини грошової винагороди слід зазначити таке.
З 21.10.2019р. вступив в дію Кодекс України з питань банкрутства № 2597-VIII від 18.10.2018р.
Відповідно до частини 6 статті 30 Кодексу з питань банкрутства звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат має бути схвалений зборами кредиторів (у процедурі банкрутства фізичної особи) чи комітетом кредиторів (у процедурі банкрутства юридичної особи), а в частині витрат, що стосуються заставного майна, - забезпеченим кредитором.
Відповідно до частини 2 статті 30 Кодексу з питань банкрутства розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожен місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.
Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень.
Таким чином, розмір грошової винагороди за період після 20.10.2019 по 30.06.2021 із розрахунку трьох мінімальних з/п становить - 310 832,22 грн.
При розгляді питання щодо схвалення звіту про нарахування грошової винагороди та здійснення витрат, комітетом кредиторів було прийнято рішення відмовити у схваленні розмірів грошової винагороди та здійснених витрат арбітражного керуючого Белоусова І.В. нарахованих за період ліквідаційної процедури у справі про банкрутство ПП Серпень-2003 з 23.11.2015 по 30.06.2021 в розмірі 878 146,25 грн., та витрати 16078,00 грн.
Інші питання порядку денного цього засідання комітету кредиторів (протокол від 16.07.2021), а саме розгляд звіту ліквідатора про проведення ліквідаційної процедури та пропозицію ліквідатора подати після остаточних розрахунків до господарського суду Херсонської області звіт, ліквідаційний баланс та клопотання про припинення провадження у справі №923/1494/15 про банкрутство ПП Серпень-2003 були комітетом кредиторів прийняті до відома, та схвалені (протокол засідання комітету кредиторів від 16.07.2021).
За період виконання повноважень ліквідатора у даній справі кредитором у 2018 році до Господарського суду Херсонської області подавалася скарга на бездіяльність арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. при виконанні повноважень ліквідатора, яка судом ухвалою від 10.08.2018 року була розглянута, та у задоволенні якої було відмовлено.
В лютому 2021 року Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції України (м.Одеса) проведено планову невиїзну перевірку діяльності арбітражного керуючого Белоусова Т.В., у тому числі і при виконанні повноважень ліквідатора ПП Серпень-2003 . Згідно акту планової невиїзної перевірки від 02.03.2021 суттєвих порушень при виконанні повноважень ліквідатора ПП Серпень-2003 органом контролю не встановлено (Том №10, а.с.127-130).
Відповідно до ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п`яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника.
Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині. Сума авансового платежу вноситься на депозитний рахунок нотаріуса та виплачується арбітражному керуючому (розпоряднику майна) за кожний місяць виконання ним повноважень розпорядника майна. Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень керуючого санацією, ліквідатора.
Витрати арбітражного керуючого, пов`язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Законом, крім витрат на страхування його відповідальності за заподіяння шкоди внаслідок неумисних дій або помилки під час виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, а також витрат, здійснення яких безпосередньо не пов`язане з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, і витрат, пов`язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати, що перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв`язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника.
Кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Господарський суд має право зменшити розмір оплати послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), у разі якщо середньомісячна заробітна плата керівника боржника є надмірно високою порівняно з мінімальним розміром заробітної плати.
Ліквідатор щомісяця звітує перед комітетом кредиторів про нарахування та виплату основної та додаткової грошових винагород арбітражного керуючого, здійснення та відшкодування витрат.
Звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат доводиться кредиторам до відома та повинен бути схвалений або погоджений комітетом кредиторів.
Звіт про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумками процедур розпорядження майном, санації, ліквідації подається арбітражним керуючим до господарського суду за п`ять днів до закінчення відповідної процедури, розглядається судом та затверджується ухвалою, що може бути оскаржена у встановленому порядку.
З 21.10.2019 вступив в дію Кодекс України з процедур банкрутства, відповідно до положень ч. 1 ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого
санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право отримувати винагороду в розмірі та порядку,
передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.ч. 2, 5 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі.
Кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Зі змісту ч. 5 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства слідує, що оплата послуг ліквідатора за період виконання ним своїх повноважень може здійснюватися й з Фонду для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого, якщо такий створено комітетом кредиторів боржника. При цьому, керуючись принципом пропорційності голосів кредиторів на зборах кредиторів кількості їх грошових вимог відповідно до ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд вправі застосувати такий принцип до розподілу між кредиторами витрат, пов`язаних з проведенням ліквідаційної процедури (в тому числі на виплату грошової винагороди ліквідатора), за відсутності у боржника коштів від господарської діяльності, від реалізації його майна та рішення комітету кредиторів про утворення Фонду для оплати грошової винагороди ліквідатору чи відшкодування його витрат, оскільки законодавцем виключається можливість безоплатного надання послуг арбітражного керуючого у справі про банкрутство.
У постанові Верховного Суду від 30.01.2019 року у справі № 910/32824/15 зазначено, що у випадку, коли оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, то така оплата повинна здійснюватись за рахунок коштів кредиторів, виходячи із принципу пропорційності їх грошовим вимогам.
Крім того, законодавець не ставить порядок розподілу витрат на оплату послуг ліквідатора в залежність від майнового стану кожного кредитора у справі про банкрутство, правового статусу кредитора (особа, заснована на приватній чи державній формі власності, державний орган, громадська організація тощо), від джерел фінансування того чи іншого кредитора, а також від майнових результатів арбітражного керуючого у справі про банкрутство.
Не виявлення ліквідатором боржника в процедурі ліквідації майна боржника, інших його активів чи грошових коштів жодним чином не має впливати на оплату його послуг.
Суд касаційної інстанції зазначає в постанові, що ініціюючи провадження у справі про банкрутство кредитори, як споживачі послуг арбітражного керуючого, котрі очікують на результат його діяльності, мають усвідомлювати, що надавши на свій ризик згоду на участь у справі про банкрутство, однак не знайшовши майна, як джерела своїх доходів і покриття видатків, арбітражний керуючий правомірно очікує покриття забезпечення процедури, яке у такому випадку лягає тягарем на кредиторів (кредитора) неплатоспроможного боржника.
Разом з тим, Верховний Суд в постанові від 10.07.2019 року у справі №15/60-б зазначив, що законодавець не ставить порядок розподілу витрат на оплату послуг ліквідатора в залежність від обсягу діяльності ліквідатора боржника, від розміру вимог кредиторів у справі, майнового стану кредитора у справі про банкрутство, правового статусу кредитора (особа, заснована на приватній чи державній формі власності, державний орган, громадська організація тощо), від джерел фінансування того чи іншого кредитора, а також від майнових результатів арбітражного керуючого у справі про банкрутство.
Суд також виходить з правової позиції Верховного Суду щодо визначення джерел грошової винагороди арбітражного керуючого, викладеної у постанові від 04.10.2018 року у справі № 916/1503/17. Верховний Суд зазначив, що Законом про банкрутство передбачено декілька джерел для здійснення оплати послуг арбітражного керуючого /розпорядника майна, керуючого санацією ліквідатора, разом з тим, Закон не містить заборони здійснювати таку оплату за рахунок коштів кредиторів.
Отже, у випадку, коли оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, вона повинна здійснюватись за рахунок коштів кредиторів, виходячи з принципу пропорційності їх грошовим вимогам (висновки щодо застосування цих норм права викладені у постанові Верховного Суду від 01.08.2018р. у справі № 912/1783/16).
У постанові Верховного Суду від 15.10.2019 у справі № 5021/1493/12 вказано, що не виявлення ліквідатором боржника в процедурі ліквідації майна боржника, чи інших його активів та грошових коштів, жодним чином не впливає на оплату його послуг.
Верховний Суд робить правовий висновок для новітньої історії конкурсного права, що у зв`язку з відсутністю у банкрута будь-яких майнових активів, покладення оплати грошової винагороди арбітражного керуючого за період виконання повноважень ліквідатора у справі пропорційно на кредиторів, є правомірним.
Отже, у зв`язку з відсутністю у банкрута будь-яких майнових активів, станом на час подання арбітражним керуючим заяви про стягнення сум грошової винагороди та здійснення витрат ліквідатора, покладення оплати грошової винагороди арбітражного керуючого за період виконання повноважень ліквідатора у справі на кредиторів у справі, є правомірним.
Також, законодавець не ставить порядок розподілу витрат на оплату послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) в залежність від обсягу його діяльності (за умови достатності та відповідності цих дій вимогам законодавства про банкрутство), від розміру задоволених вимог кредиторів у справі, майнового стану кредитора у справі про банкрутство, правового статусу кредитора (особа, заснована на приватній чи державній формі власності, державний орган, громадська організація тощо), від джерел фінансування того чи іншого кредитора, а також від майнових результатів роботи арбітражного керуючого у справі про банкрутство (правова позиція Верховного Суду, викладена в постановах від 01.08.2018 у справі № 912/1783/16, від 04.10.2018 по справі №916/1503/17 та від 30.01.2019 по справі №910/32824/15).
Так, у даній справі кредитором є Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі. Той факт, що ліквідатором не виявлено майна, а також, що кредитором Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не створено відповідного грошового фонду, право на утворення якого було передбачено як попередніми законодавчими актами, що регулювали процедуру ліквідації банкрута, так і чинним Кодексом України з процедур банкрутства, не звільняє кредиторів від обов`язку платити ліквідатору за виконання роботи.
Таким чином, судом відхиляються заперечення представника кредитора Головного управління ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, як такі, що не ґрунтуються на нормах права, і не вбачає підстав для зменшення розміру винагороди.
Відтак, виходячи з наведених законодавчих положень та встановлених у справі обставин, суд задовольняє клопотання ліквідатора арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. про стягнення грошової винагороди ліквідатора ПП Серпень-2003 та понесених в ліквідаційній процедурі витрат та стягує з кредитора Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі основну грошову винагороду в розмірі 839446,25 грн. (878146,25 - 38700,00) та понесені витрати в сумі 16078,58 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 30, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
у х в а л и в:
1. Клопотання ліквідатора ПП Серпень арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. про затвердження звіту про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення, відшкодування витрат задовольнити.
2. Затвердити звіт арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. про нарахування і виплату грошової винагороди за виконання повноважень ліквідатора ПП Серпень за період з 23.11.2015 по 30.06.2021 у розмірі 878146,25 грн.
3. Затвердити звіт арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. про понесені витрати, пов`язані з виконанням повноважень ліквідатора у справі про банкрутство ПП Серпень за період з 23.11.2015 по 30.06.2021 у розмірі 16078,58 грн.
4. Клопотання арбітражного керуючого Бєлоусова І.В. про стягнення грошової винагороди ліквідатора Приватного підприємства Серпень-2003 та понесених в ліквідаційній процедурі витрат задовольнити.
5. Стягнути з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (код ЄДРПОУ 43995495, 73003, м.Херсон, просп. Ушакова, 75) на користь арбітражного керуючого Бєлоусова Ігоря Валентиновича (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , бульвар Мирний, 3, офіс 407-Б, м. Херсон, 73003, р/рахунок НОМЕР_2 в ПАТ Кредобанк у місті Херсоні, вул.Потьомкінська, 36, МФО 325365) грошову винагороду за виконання повноважень ліквідатора Приватного підприємства Серпень-2003 за період роботи з 23.11.2015 по 30.06.2021 в сумі: основна грошова винагорода - 839 446,25 грн. (878146,25 - 38700), витрати - 16078,58 грн.
6. Наказ видати після закінчення строку на апеляційне оскарження ухвали.
Ухвала суду набрала законної сили 18.11.2021 та може бути оскаржена в апеляційному порядку у строки, встановлені ст.256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено і підписано 22.11.2021.
Суддя Т.Г. Пінтеліна
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2021 |
Оприлюднено | 24.11.2021 |
Номер документу | 101279614 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Пінтеліна Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні