Справа № 149/2753/21
Провадження №2/149/725/21
Номер рядка звіту 29
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29.11.2021 р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Робак М. В.,
при секретарі Поліщук Л. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 адвоката Мироненка Володимира Олександровича до Уланівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області про визнання договору купівлі- продажу дійсним
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з вищевказаною позовною заявою, мотивуючи свої вимоги тим, що 19.12.2014 в с. Уланів Хмільницького району Вінницької області між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено в простій письмовій формі договір купівлі-продажу нерухомого майна, а саме житлового будику з прибудовою, господарчими будівлями та спорудами та двох земельних ділянок, що розташовані за АДРЕСА_1 . Договірна продажна вартість майна становила 28 000 грн.. Умови вказаного договору сторонами було повністю виконано. Позивач розрахувався із ОСОБА_2 , а той, в свою чергу, передав позивчу правовстановлюючі документи на майно. Разом з тим, від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу ОСОБА_2 ухилявся, а ІНФОРМАЦІЯ_1 останній помер, тому позивач вимушений звертатися до суду із позовною заявою про визнання договору купівлі- продажу дійсним.
В судове засідання сторони по справі не з`явились. Надали заяви про розгляд справи у їх відсутність. Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримує, представник відповідача просить розглянути справу за наявними матеріалами.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
ОСОБА_2 на праві власності належать житловий будинок літ. А, веранда літ. а, загальною площею 64.5 кв. м, житловою площею 46.8 кв. м., хлів літ. Б, прибудова літ. б, гараж літ. В, літня кухня Г, льох літ. Д, убиральня літ. Е, огорожа № 1, 2, ворота з хвірткою № 3, криниця літ К (копії на а.с. 12-30) та дві земельні ділянки: для ведення особистого селянського господарства, площею 0.0942 га (копії на а.с. 6, 7-8), та для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0.25 га (копії на а.с. 9,10-11), що розташовані за АДРЕСА_1 .
Згідно договору купівлі-продажу від 19.12.2014, укладеного в простій письмовій формі (копія на а.с. 49-51), акту приймання - передачі від 19.12.2014 (копія на а.с. 52) ОСОБА_1 домовився із ОСОБА_2 про придбання в останнього житлового будинку з прибудовою, господарчими будівлями та спорудами та двох земельних ділянок: для ведення особистого селянського господарства, площею 0.0942 га, та для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0.25 га, що розташовані за АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (копія на а.с. 5). Після його смерті спадкова справа не заводилась (а.с. 79,94). На момент смерті ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованих з ним за однією адресою осіб не було (копія на а.с. 90, 91-92).
Згідно ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 656 Цивільного кодексу України предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) подавцем у майбутньому. Предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав.
Згідно ч.1 ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ст. 657 Цивільного кодексу України, договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
В ч. ч. 2, 4 ст. 639 Цивільного кодексу України зазначено, що якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріальне посвідчення, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.
Правові наслідки недодержання вимог закону про нотаріальне посвідчення договору визначені в ст. 220 Цивільного кодексу України, згідно вимог якої такий договір є нікчемним. Згідно ч. 2 вказаної статті Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Враховуючи те, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було досягнуто згоди щодо предмету договору купівлі-продажу, а саме житлового будику з прибудовою, господарчими будівлями та спорудами та двох земельних ділянок, що розташовані за АДРЕСА_1 , позивач провів розрахунок за вказаним договором, а ОСОБА_2 передав йому усі правовстановлюючі документи на нерухоме майно, беручи до уваги, що ОСОБА_2 помер, у зв"язку із чим на сьогоднішній день неможливим є нотаріальне посвідчення договору купівлі - продажу, суд приходить висновку про можливість задоволення позовних вимог та визнання договору купівлі-продажу від 19.12.2014 дійсним.
Керуючись ст. 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст. 220, 334, 639, 655-657 ЦК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задоволити.
Визнати дійсним договір купівлі- продажу житлового будинку літ. А, веранди літ. а, загальною площею 64.5 кв. м, житловою площею 46.8 кв. м., хліва літ. Б, прибудови літ. б, гаража літ. В, літньої кухні Г, льоху літ. Д, убиральні літ. Е, огорожі № 1, 2, воріт з хвірткою № 3, криниці літ К; земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0.0942 га, кадастровий номер 0524887400:03:000:0238; земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0.25 га, кадастровий номер 0524887400:03:000:0237.
Судові вирати залишити за сторонами.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Робак М. В.
Суд | Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2021 |
Оприлюднено | 01.12.2021 |
Номер документу | 101479730 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Робак М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні