Ухвала
від 08.12.2021 по справі 643/18861/21
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 643/1886/21

Провадження по справі № 2/635/4409/2021

У Х В А Л А

08 грудня 2021 року сел. Покотилівка Харківського району Харківської області

Суддя Харківського районного суду Харківської області Даниленко Т.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , поданої в особі представника адвоката Кушнеренка Євгена Юрійовича до Товариства з обмеженою відповідальністю Дорі Фінанс , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Олена Василівна, приватний виконавець виконавчого округу Харківської області Подолянко Іван Андрійович, про захист прав споживачів, визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, -

ВСТАНОВИВ :

29.10.2021 до Московського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана в особі представника адвоката Кушнеренка Є.Ю., до Товариства з обмеженою відповідальністю Дорі Фінанс , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області Грисюк О.В., приватний виконавець виконавчого округу Харківської області Подолянко І.А., в якій позивач просить визнати виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області Грисюк О.В. №87783 від 12.06.2021 про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ Дорі Фінанс заборгованості в розмірі 10 105 гривень 60 копійок таким, що не підлягає виконанню, стягнути з відповідача на свою користь понесені судові витрати, в тому числі на правову допомогу в сумі 3000 грн, звільнити від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст. 5 ЗУ Про судовий збір .

Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 01.11.2021 цивільна справу передано за підсудністю до Харківського районного суду Харківської області.

Для розгляду даної цивільної справи, на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.12.2021 зазначена справа передана судді Харківського районного суду Харківської області Даниленко Т.П.

Позовну заяву належить залишити без руху, оскільки вона не відповідає вимогам ст.177 ЦПК України.

За приписами ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Доказів сплати судового збору позивач не надав, натомість додав заяву, в якій просить звільнити його від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , а також зазначив, що за приписами ч.3 ст.22 ЗУ Про захист прав споживачів , споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.

Ознайомившись із позовною заявою, суддя приходить до таких висновків.

Пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI Про судовий збір (далі Закон), передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього Закону , отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.

Тобто, пільга зі сплати судового збору, передбачена у п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону поширюється на вимоги, пов`язані з порушенням прав особи на соціальний захист, саме як учасника бойових дій.

Верховний Суд у постанові від 19.10.2020 (справа № 240/934/20) зазначив, що аналіз пункту 13 частини першої статті 5 Закону в сукупності з частиною другою статті 22 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту вказує на те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору стосовно пільг, прав та гарантій закріплених законодавством саме через набуття такого статусу. Сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору з усіх спорів.

Однак позивач не надав доказів, що він є учасники бойових дій, є постраждалим учасником Революції Гідності або Героєм України.

Крім того, згідно змісту позовної заяви не вбачається, що вона стосується категорії справ про захист справ споживачів, а йде мова саме про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, про що і зазначено у прохальній частині позову, а тому він повинен сплачувати судовий збір на загальних підставах.

Разом з тим, відповідно до ч.ч.1,3 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строку порядку, передбаченому законом, але небільше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.

За приписами ст. 8 Закону враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Пунктом 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 року "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" роз`яснено, що відповідно до статті 8 Закону № 3674-VI та статті 82 ЦПК України , єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. З урахуванням вимог статті 11 ЦПК суд не вправі вчиняти дії, про які йдеться у статті 8 Закону № 3674-VI , з власної ініціативи.

Тобто єдиною підставою для вчинення судом зазначених у наведених законодавчих нормах дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов`язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, згідно зі ст.ст. 12 , 81 ЦПК України покладається на заінтересовану сторону.

У своїй заяві про звільнення від сплати судового збору позивач лише посилається на статтю 5 Закону, жодних доводів, які б дали змогу оцінити його майновий стан не наводить.

Отже, суддя приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви позивача про звільнення його від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.

Згідно з пп. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону за позовної заяви немайнового характеру фізичною особою ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 1 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб згідно зі статтею 7 Закону України від 15.12.2020 № 1082-IX Про Державний бюджет України на 2021 рік становить 2270 грн.

Враховуючи викладене, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 908 грн (0.4 х 2270) та надати суду документи, що підтверджують сплату судового збору або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу , протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст. ст. 177 , 185 ЦПК України , суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , подану в особі представника адвоката Кушнеренка Євгена Юрійовича до Товариства з обмеженою відповідальністю Дорі Фінанс , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Олена Василівна, приватний виконавець виконавчого округу Харківської області Подолянко Іван Андрійович, про захист прав споживачів, визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню - залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання копії ухвали.

Роз`яснити, що у разі не усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду у встановлений судом строк, позов буде вважатися не поданим та буде повернутий позивачеві.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Т.П.Даниленко

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення08.12.2021
Оприлюднено12.12.2021
Номер документу101801566
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —643/18861/21

Ухвала від 21.01.2025

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Карасава І. О.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Карасава І. О.

Ухвала від 15.12.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Путря О. Г.

Ухвала від 08.12.2021

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Даниленко Т. П.

Ухвала від 01.11.2021

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Семенова Я. Ю.

Ухвала від 01.11.2021

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Семенова Я. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні