Бориспільський міськрайонний суд київської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 359/6478/21
Провадження № 1-кс/359/2303/2021
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2021 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації заяву захисника обвинуваченої ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про відвід судді ОСОБА_5 головуючого в кримінальному провадженні по обвинуваченню ОСОБА_3 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, -
встановив:
В провадженні судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_5 з 20 липня 2021 року знаходиться кримінальне провадження № 12014110100000390 внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13 березня 2014 року за обвинуваченням ОСОБА_3 та ОСОБА_6 щодо вчинення ними кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
09 грудня 2021 року до суду від захисника обвинуваченої ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 надійшла заява про відвід судді ОСОБА_5 , яка обґрунтована тим, що даним суддею розглядається кримінальне провадження № 12014110100000390 внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13 березня 2014 року за обвинуваченням ОСОБА_3 та ОСОБА_6 щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаче-ного ч. 4 ст. 190 КК України. Крім того, 15 листопада 2021 року суддею ОСОБА_5 у справі за № 359/3929/21 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 (в редакції 05.01.2006 року), ч. 4 ст. 190 КК України, та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаче-ного ч. 4 ст. 190 КК України, ухвалено вирок. Захисник зазначає, що справа № 359/6478/21 в якій обвинувачуються ОСОБА_3 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення є аналогічною за обставинами та способом вчинення злочину зі справою, у якій суддею ОСОБА_5 ухвалено обвинувальний вирок. Тому у судді ОСОБА_5 , під час розгляду справи за № 359/3929/21 сформувалась наперед упереджена думка щодо винуватості ОСОБА_3 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень інкримінованих в справі № 359/6478/21. Тому,адвокат ОСОБА_4 просить відвестисуддю ОСОБА_5 від розглядувищевказаногокримінального провадження.
Дану заяву про відвід судді передано 09 грудня 2021 року, згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, на розгляд судді ОСОБА_1 .
Суддя ОСОБА_5 про дату, час і місце розгляду заяви про відвід повідомлений у встановленому законом порядку та правом надання пояснень не скористався.
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви про відвід судді, до суду не з`явились, про причини неявки не повідомили. Від захисника обвинуваченої ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд клопотання про відвід судді без його та обвинуваченої ОСОБА_3 участі. Клопотання підтримали та просили задовольнити.
Неявка казаних сторін не є перешкодою для розгляду заяви про відвід судді.
Дослідивши заяву, додані до неї докази та матеріали справи за № 359/6478/21, суд прийшов наступного висновку.
При вирішенні цієї заяви, суд керується положеннями кримінального процесуального законодавства України, а також враховує практику Європейського суду з прав людини.
У справі за заявою Мироненка і Мартиненка проти України Європейський суд з прав людини зазначив, що згідно з усталеною практикою Суду наявність безсторонності суду має визначатися для цілей п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. За суб`єктивним критерієм оцінюється особисте переконання та поведінка судді, тобто чи виявляв суддя упередженість або безсторонність у даній справі. Відповідно до об`єктивного критерію визначається серед інших аспектів, чи забезпечував суд як такий та його склад відсутність будь-яких сумнівів у його безсторонності (рішення у справах Фей проти Австрії, Ветштайн проти Швейцарії). У кожній окремій справі слід визначити чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та сутність, що свідчать про те, що суд є безстороннім (справа Пуллар проти Сполученого королівства).
Відповідно п.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободкожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Як роз`яснив Європейський суд з прав людини в п.66 рішення від 3 травня 2007 року у справі «Бочан проти України», в п.49, п.52 рішення від 9 листопада 2006 року у справі «Білуха проти України» та в п.28 рішення від 15 липня 2010 року у справі «Газета «Україна-центр» проти України», безсторонність в сенсі пункту 1 статті 6 Конвенції має визначатися відповідно до суб`єктивного критерію, на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді у конкретній справітобто, жоден з членів суду не має проявляти будь-якої особистої прихильності або упередження, та об`єктивного критеріютобто, чи були у судді достатні гарантії для того, щоб виключити будь-які легітимні сумніви з цього приводу. Відповідно до об`єктивного критерію має бути визначено, чи наявні факти, що можуть бути перевірені, які породжують сумніви щодо відсутності безсторонності судів. У цьому зв`язку навіть зовнішні ознаки мають певне значення. Ключовим питанням є питання довіри, яку суди в демократичному суспільстві мають вселяти суспільству і, перш за все, сторонам у процесі.
Крім того, у п.105 рішення від 9 січня 2013 року у справі «Олександр Волков проти України» Європейський суд з прав людини наголосив, що між суб`єктивною та об`єктивною безсторонністю не існує беззаперечного розмежування, оскільки поведінка судді не тільки може викликати об`єктивні побоювання щодо його безсторонності з точки зору стороннього спостерігача (об`єктивний критерій), а й може бути пов`язана з питанням його або її особистих переконань (суб`єктивний критерій). Отже, у деяких випадках, коли докази для спростування презумпції суб`єктивної безсторонності судді отримати складно, додаткову гарантію надасть вимога об`єктивної безсторонності.
Згідно Бангалорським принципам поведінки суддів, схваленими резолюцією Економічної і Соціальної Ради ООН №2006/23 від 27 липня 2006 року, об`єктивність судді є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов`язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття.
За змістом ст. 2, ч. 1 ст. 7Закону України«Про судоустрійі статуссуддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону. У п.п. 1, 2, 4 ч. 7 ст.56цього Закону зазначено,що суддязобов`язанийсправедливо,безсторонньо тасвоєчасно розглядатиі вирішуватисудові справивідповідно дозакону здотриманням засаді правилсудочинства; дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів; виявляти повагу до учасників процесу.
При вирішенні заяви про відвід, суддею враховується передбачене пунктом 1 статті 6Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи незалежним та безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно ч. 1 ст. 81 КПК України, у разі заявлення відводу слідчому судді або судді, який здійснює судове провадження одноособово, його розглядає інший суддя цього ж суду, визначений у порядку, встановленому частиною третьоюстатті 35 цього Кодексу. У разі заявлення відводу одному, кільком або всім суддям, які здійснюють судове провадження колегіально, його розглядає цей же склад суду.
У справі «П`єрсак проти Бельгії» Європейський суд з прав людини зазначив, що безсторонність суду, зазвичай, означає відсутність упередженості й включає в себе суб`єктивний та об`єктивний критерії. Визначаючи суб`єктивну складову вказаного поняття, ЄСПЛ у справі «Гаусшильдт проти Королівства Данії» вказав, що в процесі об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін у справі, при цьому враховується думка сторін, однак вирішальними є результати об`єктивної перевірки. Таким чином, критерієм суб`єктивної безсторонності є відсутність з боку судді умисних або необережних висловлювань, які б свідчили про пряму чи опосередковану особисту зацікавленість у вирішенні справи або іншим чином давали б підстави сумніватися в його об`єктивності.
Об`єктивну складову категорії «безсторонній суд» Європейський суд з прав людини визначив у справі «Фей проти Австрії», зазначивши, що вона полягає у відсутності будь-яких законних сумнівів у тому, що її забезпечено й гарантовано судом, а для перевірки на об`єктивну неупередженість слід визначити, чи є факти, що можуть бути встановлені та змусити сумніватися в неупередженості судді. В рішенні у справі «Мироненко і Мартиненко проти України» ЄСПЛ констатував необхідність визначення в кожній окремій справі, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, яка свідчить про небезсторонність суду.
Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо цього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін у справі.
Наведені у заяві адвоката ОСОБА_4 обставини фактично вказують на те, що суддя ОСОБА_5 публічно проголосив своє відношення до ОСОБА_3 та ОСОБА_6 під час ухвалення вироку в кримінальному провадженні за № 359/3929/21 і ця обставина підпадає під визначення сумніву в неупередженості судді.
Згідно ст.75КПК Українислідчий суддя,суддя абоприсяжний неможе братиучасть укримінальному провадженні: 1)якщо вінє заявником,потерпілим,цивільним позивачем,цивільним відповідачем,близьким родичемчи членомсім`ї слідчого,прокурора,підозрюваного,обвинуваченого,заявника,потерпілого,цивільного позивача,цивільного відповідача; 2)якщо вінбрав участьу цьомупровадженні яксвідок,експерт,спеціаліст,представник персоналуоргану пробації,перекладач,слідчий,прокурор,захисник абопредставник; 3)якщо вінособисто,його близькіродичі чичлени йогосім`ї заінтересованів результатахпровадження; 4)за наявностіінших обставин,які викликаютьсумнів уйого неупередженості; 5) у випадку порушення встановленого ч.3ст.35 цьогоКодексу порядкувизначення слідчогосудді,судді длярозгляду справи. У складі суду, що здійснює судове провадження, не можуть бути особи, які є родичами між собою.
Наведений перелік підстав для заявлення відводу чи самовідводу судді є вичерпним.
Для відводу судді необхідно обґрунтувати наявність обставин, які об`єктивно можуть вказувати на можливу упередженість. Обставини, які були покладені в основу заяви про відвід, повинні бути доведеними.
Відвід повинен бути вмотивованим, з наведенням відповідних аргументів, доказів, які підтверджують наявність підстав для відводу. Якщо відвід не вмотивований, це є підставою для відмови у його задоволенні.
Разом з тим, суду не надано жодних доказів в обґрунтування тверджень щодо судді ОСОБА_5 про те, що відсутні підстави вважати суддю таким, що виявлятиме та підтримуватиме високі стандарти поведінки під час розгляду кримінального провадження та буде розглядати її неупереджено, об`єктивно, законно та справедливо.
Однак, враховуючи той факт, що 15 листопада 2021 року суддею ОСОБА_5 у справі № 359/3929/21 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопору-шень, передбачених ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 358 (в редакції 05.01.2006 року), ч. 4 ст. 190 КК України, та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України ухвалено вирок, яка є аналогічною зі справою № 359/6478/21 за обставинами та способом вчинення злочину, яка розглядається цим же суддею та враховуючи практику ЄСПЛ, з метою виключення будь-яких сумнівів в неупередженості судді при розгляді вищевказаного кримінального провадження, суд вважає за необхідне заявлене захисником клопотання задовольнити.
За таких обставин та керуючись ст.ст. 75, 81, 94, 242-244 КПК України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ст. 9 Конституції України, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ст. 2, 7 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», суддя -
постановив:
Заяву захисника обвинуваченої ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_4 про відвід судді ОСОБА_5 головуючого в кримінальному провадженні по обвинуваченню ОСОБА_3 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, - задовольнити.
Відвести суддю Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_5 від участі в розгляді кримінального провадження за № 12014110100000390 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13 березня 2014 року по обвинуваченню ОСОБА_3 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
Матеріали справи передати до канцелярії Бориспільського міськрайонного суду Київської області для визначення іншого судді в порядку, передбаченому ч.3 ст.35 КПК України.
Ухвала судді окремому апеляційному оскарженню не підлягає.
Оголошення повного тексту ухвали судді здійснено о 10 год. 00 хв. 13 грудня 2021 року.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2021 |
Оприлюднено | 03.02.2023 |
Номер документу | 101845772 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Яковлєва Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні