Рішення
від 16.12.2021 по справі 177/1149/21
КРИВОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 177/1149/21

Провадження № 2/177/803/21

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

16 грудня 2021 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Березюк М. В.

за участі: секретаря Данилової А. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про визнання права на земельну частку (пай), -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 25.08.2021 звернулася до суду з позовом, уточнивши який просила визнати за нею право на земельну частку (пай), розміром 6,04 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) із земель колективного сільськогосподарського підприємства Гірник на території Новопільської (в минулому Надеждівської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.

В обґрунтування позовних вимог вказувала на те, що з 16.08.1995 по 01.08.1997 вона працювала в радгоспі Гірник , була його членом. 10.10.1995 КСП Гірник видано державний акт на право колективної власності на землю, при цьому в списках громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, доданого до вказаного акта, значиться ОСОБА_1 .

Відповідно вона мала право на земельну частку (пай). Однак, нині сертифікат у неї відсутній, а КСП Гірник ліквідоване. Вказувала, що до свого звільнення вона ставила підпис в якійсь Книзі, їй видавався документ, але вона його втратила та в подальшому земельну ділянку у власність чи в користування, відповідно до вимог законодавства, вона не оформила.

Бажаючи отримати право на земельну частку (пай), вона в 2021 звернулася до Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області з питання щодо можливості отримання дубліката відповідного сертифіката. Однак, листом від 12.08.2021 ОСОБА_1 роз`ясненно її право на звернення до суду для вирішення зазначеного спору, вказано, що сільська рада не уповноважена видавати сертифікати про право на земельну частку (пай).

У зв`язку із чим, вказуючи на втрату сертифікату про право на земельну частку (пай), позивач просить задовольнити позовні вимоги та визнати за нею право на земельну частку (пай) розміром 6,04 умовних кадастрових гектар без визначення меж цієї частки в натурі із земель КСП Гірник на території Новопільської (Надеждівської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.

Ухвалою суду від 08.09.2021 відкрито провадження у справі, з призначенням справи до розгляду в порядку спрощеного провадження та призначено судове засідання.

Позивач та її представник за довіреністю ОСОБА_2 до суду не з`явилися, представник позивача через канцелярію суду надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала.

Відповідач Новопільська сільська рада Дніпропетровської області, яка є правонаступником Надеждівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (а.с. 11-15), будучи повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, участь свого представника в судовому засіданні не забезпечила. В матеріалах справи наявна заява представника відповідача про розгляд справи за відсутності представника відповідача. Відзиву на позовну заяву не подано (а.с. 29).

В зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши письмові матеріали справи, дослідивши докази в їх сукупності, встановивши правовідносини, що виникли між сторонами та визначившись з нормою права, яка підлягає застосуванню, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав .

Судом встановлено, що в період з 16.08.1995 по 01.08.1997 ОСОБА_1 працювала на посаді доярки, в радгоспі Гірник , який знаходився на території Надеждівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області та розпорядженням голови Криворізької райдержадміністрації № 413 від 08.09.1995 реорганізовано в КСП Гірник , що підтверджується записом в трудовій книжці ОСОБА_1 та архівною довідкою № 463 від 01.07.2021, виданою КУ Трудовий архів Лозуватської сільської ради ( а.с. 6, 7).

Відповідно до Державного акта на право колективної власності на землю серії ІІ-ДП №000159 від 10.10.1995 у колективну власність КСП Гірник Надеждівською сільською радою Криворізького району Дніпропетровської області передано 4688,2 гектарів землі для сільськогосподарського виробництва на підставі рішення Надеждівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 10.10.1995 ( а.с. 31-34).

Відповідно до Додатку 1 до вищезгаданого Державного акта в списках громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, під номером 282 значиться ОСОБА_1 (а.с. 35-37).

Зазначене також підтверджується відповіддю відділу ГУ Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області б/н від 12.08.2021 (а.с. 8).

Як слідує з відповідей Відділу № 1 Управління у Криворізькому районі ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області від 12.10.2021 та 19.10.2021, в книзі сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються членам КСП Гірник Криворізького району Дніпропетровської області, зроблено запис від 02.06.1997 року щодо державної реєстрації за ОСОБА_1 сертифікату серії ДП № 0046161 № 231, однак станом на 31.12.2012 відомості щодо зареєстрованого за нею права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за громадянкою ОСОБА_1 у відділі відсутні (а.с. 46-47).

Факт не проведення реєстрації права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за ОСОБА_1 , підтверджується вищевказаною довідкою Відділу № 1 Управління у Криворізькому районі від 19.10.2021 (а.с. 47), а також даними реєстру прав на нерухоме майно.

Так, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (інформаційна довідка № 282375833 від 02.11.2021), ОСОБА_1 на праві власності належить виключно земельна ділянка 1221884300:01:025:0005, площею 5,9813 га, яка набута в порядку спадкування.

Як уточнила представник позивача в заяві, ОСОБА_1 втратила сертифікат на право на земельну частку (пай), та враховуючи відсутність процедури видачі сертифікатів, їх дублікатів, є потреба у визнанні за позивачем права на земельну частку пай, право на яку належало їй на підставі вище вказаного сертифікату.

ОСОБА_1 здійсненого оголошення в засобах масової інформації щодо втрати вказаного сертифіката (а.с. 57).

Згідно листа відділу у Криворізькому районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 20.08.2021, встановлено середній розмір паю КСП Гірник Надеждівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області 6,04 умовних кадастрових гектар (а.с. 10).

Пунктом 1 Указу Президента України від 10 листопада 1994 № 666/94 Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва передбачено добровільність передачі земель у колективну та приватну власність для виробництва сільськогосподарської продукції, виходячи з того, що земля повинна належати тим, хто її обробляє.

Пунктом 1 Указу Президента України від 8 серпня 1995 № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям встановлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Пунктом 2 цього ж Указу передбачено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Аналіз вказаних нормативно-правових актів та роз`яснень Пленуму ВС України дає підстави для висновку про те, що право колективної власності на землю та право та земельну частку (пай) мають громадяни України, які являлися члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Тобто право на земельну частку (пай) особа набуває за наявності трьох умов:

1) перебування в членах колективного сільськогосподарського підприємства, кооперативу або акціонерного товариства;

2) отримання цим підприємством державного акта на право колективної власності на землю;

3) включення особи до списку, доданого до цього акта.

Оскільки ОСОБА_1 була членом КСП Гірник на момент видачі Державного акту на право колективної власності на землю, включена до списку громадян-членів вказаного КСП доданого до вказаного акта, згідно даних книги реєстрації сертифікатів на земельну частку (пай) за ОСОБА_1 реєструвався сертифікат серії ДП № 0046161 № 231, тому суд приходить до висновку, що вона набула право на земельну частку (пай) вказаного колективного сільськогосподарського підприємства.

Згідно з п. 5 Указу Президента Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 за № 720/95 особам, які включені до списку державними адміністраціями видаються сертифікати про право на земельну частку (пай).

Відповідно до ст. 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

ОСОБА_1 сертифікат про право на земельну частку (пай) втратила, про що вказувала в уточненому позові.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Рішенням Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 10.12.2020 № 16, припинено в результаті реорганізації шляхом приєднання юридичних осіб Радушненської селищної ради Криворізького району Дніпропетровської області, Веселівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, Красівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, Златоустівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, Широківської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, Надеждівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області до Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області (а.с.11-13).

Новопільська сільська рада повідомила позивачу, на її звернення, що вона не видає сертифікати на земельну частку (пай) членам КСП Гірник , у разі відсутності сертифіката рекомендовано звернутися до суду для поновлення прав на земельну частку (пай) (а.с. 9).

Оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на земельну частку (пай) розміром 6,04 умовних кадастрових гектарів, визначеної для членів КСП Гірник на території Новопільської (Надеждівської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, але документ який підтверджує дане право - сертифікат про право на таку земельну частку (пай) втратила, на даний час законодавство не передбачає можливості видачі сертифікатів про право на земельну частку (пай), його дублікатів, тому суд приходить до висновку, що порушене право позивача має бути захищене шляхом визнання права на земельну частку (пай) в судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 76-81, ч.2 ст. 247, ст. 258-259, 263-265, 279 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Новопільської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області про визнання права на земельну частку (пай), - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженою в с. Мяснікян Октемберянського району Вірменія, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживаючою за адресою АДРЕСА_1 право на земельну частку (пай), розміром 6,04 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) із земель колективного сільськогосподарського підприємства Гірник , на території Надеждівської (нині Новопільської) сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Криворізький районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його складення та підписання.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Суддя М.В. Березюк

СудКриворізький районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення16.12.2021
Оприлюднено19.12.2021
Номер документу101973235
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —177/1149/21

Рішення від 16.12.2021

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

Ухвала від 17.11.2021

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

Ухвала від 08.09.2021

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

Ухвала від 30.08.2021

Цивільне

Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Березюк М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні