Справа № 178/133/21
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
08 грудня 2021 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого Цаберябого Б.М.,
при секретарі Янченко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички справу за позовом ОСОБА_1 до фермерського господарства ОЛЛА`Криничанського району Дніпропетровської області про розірвання договору № 22/14 від 11 січня 2013 року оренди земельної ділянки площею 3,2550 га, кадастровий номер 1222086000:01:022:0014, яка розташована на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з цим позовом і вказав, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 275270, виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 18 травня 2010 року № 791 серії ВМТ 637410, йому належить земельна ділянка площею 3,2550 га, кадастровий номер 1222086000:01:022:0014, яка розташована на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.
11 січня 2013 року між позивачем та Фермерським господарством ОЛЛА був укладений договір оренди вищезазначеної земельної ділянки № 22/14. Згідно п. 9 вищезазначеного договору оренди земельної ділянки орендна плата вноситься орендарем в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 2500 гривень або сільськогосподарською продукцією та послуг один раз на рік протягом усього терміну дії договору, в тому числі прибутковий податок 15 % - відрахований згідно діючого законодавства і складає: зерно - 1000 кг; насіння соняшника - 100 кг; солома 1000 кг; оранка та культивація присадибної ділянки - 0,25 га, надання ритуальних послуг, а згідно п. 11 договору оренди, орендна плата вноситься з 30 липня до 31 грудня кожного року. Позивач зазначає, що він неодноразово звертався до відповідача з метою виконання умов договору оренди земельної ділянки, а саме надання 1000 кг соломи, оранки та культивації присадибної ділянки, але орендар свого обов`язку за умовами договору жодного разу належним чином не виконав - не надав солому та не обробив (зорав та закультивував) земельну ділянку. Позивач вказує, що умовами договору передбачено, що у разі неналежного виконання умов договору, друга сторона має право його розірвати за рішенням суду. У зв`язку з викладеним позивач звернувся до суду з проханням розірвати договір оренди земельної ділянки № 22/14, укладений 11 січня 2013 року між ним та Фермерським господарством Олла , а також стягнути з відповідача судові витрати.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнає, вважає їх не підлягаючими задоволенню. Оскільки позивач у позовній заяві не зазначає у який спосіб отримував плату, не зазначає у який період та у який спосіб не була сплачена орендна плата. ФГ ОЛЛА належним чином виконуються умови по оренді земельної ділянки, орендна плата сплачується ОСОБА_1 повним обсягом. На даний час заборгованість по оплаті за користування земельною ділянкою відсутня. Солома як орендна плата видається за заявами орендаторів, які мають худобу, а таких заяв від позивача не надходило. Відповідач регулярно продовж останніх років проводив оранку і культивацію земельної ділянки позивача згідно договору.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги задоволеними бути не можуть.
У відповідності до ст.ст. 12 , 13 ЦПК України , кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребування судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Судом встановлено, що відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 275270, виданого на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 18 травня 2010 року № 791 серії ВМТ 637410, ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 3,2550 га, кадастровий номер 1222086000:01:022:0014, яка розташована на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.
За ч.4 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
11 січня 2013 року між ОСОБА_1 та Фермерським господарством ОЛЛА укладений договір оренди вищезазначеної земельної ділянки № 22/14. Згідно п. 9 вищезазначеного договору оренди земельної ділянки орендна плата вноситься орендарем в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 2500 гривень або сільськогосподарською продукцією та послуг один раз на рік протягом усього терміну дії договору, в тому числі прибутковий податок 15 % - відрахований згідно діючого законодавства і складає: зерно - 1000 кг; насіння соняшника - 100 кг; солома 1000 кг; оранка та культивація присадибної ділянки - 0,25 га, надання ритуальних послуг, а згідно п. 11 договору оренди, орендна плата вноситься з 30 липня до 31 грудня кожного року.
Згідно зі ст. 2 Закону України Про оренду землі відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України , ЦК України , цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .
Відповідно до положень ст.1 Закону України Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Частиною 1 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України ).
Згідно зі ст.13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч. 3 та ч. 4 ст. 31 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Згідно з ч. 1 ст. 628 ЦК України , зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов`язковим до виконання (ст. 629 ЦК України ).
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 651 ЦК України , зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України , договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Положеннями статей 30 , 31 Закону України Про оренду землі визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Договір оренди землі припиняється, зокрема, у разі: закінчення строку, на який його було укладено, а також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.
На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
За змістом ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі , на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно зі ст.525 ЦК України , одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналіз ст.ст. 525 , 651 ЦК України та ст. 31 Закону України Про оренду землі свідчить про те, що чинним законодавством передбачається можливість розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку у разі, якщо це передбачено умовами такого договору.
Разом з тим, п. 36 договору оренди № 22/14 від 11 січня 2013 року сторонами визначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав визначених законом. Відповідно до п. 37 вказаного договору, розірвання дії договору в односторонньому порядку не допускається.
Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ст.16 ЦК України , якими зокрема можуть бути визнання правочину недійсним та припинення правовідношення.
Відповідно до вимог ч.1 ст.13 ЦПК України , суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Судом встановлено, що позивач вважає, що відповідач систематично порушує умови договору оренди земельної ділянки в частині невидачі соломи та несвоєчасної оранки і культивації присадибної ділянки. Однак згідно договору оренди земельної ділянки № 22/14 вбачається, що предметом договору оренди земельної ділянки є земельна ділянка з кадастровим номером 1222086000:01:022:0014, яка розташована на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, а адреса присадибної ділянки орендодавця в договорі не вказана. Згідно умов договору передбачено обробку земельної ділянки (оранка та культивація), однак не конкретизовано яка саме земельна ділянка буде оброблятись, тобто не конкретизовано адреси цієї земельної ділянки яку саме потрібно орати/культивувати.
Згідно наданих представником відповідача облікових листів щодо проведення оранок та культивацій, вбачається, що ОСОБА_1 протягом 2018-2020 років здійснювались оранка та культивація земельної ділянки. Також згідно звіту про розмір орендної плати за період з 2018 по 2021 роки вбачається, що Фермерським господарством ОЛЛА було здійснено ОСОБА_1 орендні плати с/г продукції та послуг в рахунок орендної плати на 2018-2021 роки. Претензій до відповідача щодо виплати орендної плати позивач не має, окрім невидачі соломи. Проте позивач проживає в м.Дніпро і худоби в домашньому господарстві не має, тобто не має і потреби у використанні соломи. Відповідач продовж 2018-2020 років виплачував позивачу натуроплату згідно договору оренди у більших розмірах, ніж передбачено договором, що є доказом належного виконання відповідачем умов договору стосовно виплати позивачу орендної плати. Наведені аргументи дають суду підставу вважати, що договір виконується належним чином, що обумовлює висновок суду про відмову у задоволенні позову і покладення на позивача обов`язку по сплаті судових витрат, як те передбачено ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 263, 268 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В :
ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до фермерського господарства ОЛЛА`Криничанського району Дніпропетровської області про розірвання договору № 22/14 від 11 січня 2013 року оренди земельної ділянки площею 3,2550 га, кадастровий номер 1222086000:01:022:0014, яка розташована на території Семенівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 17 грудня 2021 року.
Суддя: Б. М. Цаберябий
р
Суд | Криничанський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2021 |
Оприлюднено | 19.12.2021 |
Номер документу | 101973272 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Криничанський районний суд Дніпропетровської області
Цаберябий Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні