КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 754/16881/21
№ апеляційного провадження: 22-ц/824/18324/2021
У Х В А Л А
17 грудня 2021 року Київський апеляційний суд у складі судді-доповідача судової палати з розгляду цивільних справ Слюсар Т.А., вирішуючи питання відкриття апеляційного провадження та розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, виконання вимог ст. 356 ЦПК України за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Деснянського районного суду м. Києва від 08 листопада 2021 року та на ухвалу Деснянського районного суду м. Києва від 23 листопада 2021 року у складі судді Лісовської О.В.,
у справі за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства Інтелект Сервіс - 2007 про стягнення середнього заробітку за час затримки видачі трудової книжки, -
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 08 листопада 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 23 листопада 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 визнано неподаною та повернуто позивачу.
06 грудня 2021 року ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на вказані ухвали суду.
Між тим, апеляційна скарга в частині оскарження ухвали Деснянського районного суду м. Києва від 08 листопада 2021 року не може бути прийнята до розгляду, враховуючи наступне.
Відповідно до положень ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1).
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду (ч.2).
Як убачається з матеріалів справи, 08.11.2021 року, було постановлено оскаржувану ухвалу про залишення без руху позовної заяви ОСОБА_1 .
Копію ухвали отримано позивачкою 14.11.2021 року (а.с. 11).
Апеляційну скаргу подано до суду 06 грудня 2021 року, тобто з пропуском п`ятнадцятиденного строку на апеляційне оскарження.
Положеннями ч. 3 ст. 357 ЦПК України встановлено, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 354 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку апеляційного оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому статтею 358 цього Кодексу (ч. 4 ст. 357 ЦПК України).
Враховуючи, що скаржником не порушується питання поновлення строку апеляційного оскарження, з обґрунтуванням поважності його пропуску, скаржнику роз`яснюється право усунути вказаний недолік шляхом подання відповідного клопотання (заяви) про поновлення строку апеляційного оскарження ухвали Деснянського районного суду м. Києва від 08 листопада 2021 року та вказати на підстави для його поновлення, з належними доказами.
Також до апеляційної скарги позивач долучила клопотання про звільнення її від сплати судового збору.
В обґрунтування клопотання, зазначено, що скаржниця не має можливості сплатити визначений судом розмір судового збору через тяжкий матеріальний стан. Вказала, що є малозабезпеченою особою, перебуває на обліку в Деснянському управлінні соціального захисту населення та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, розмір якої становить 1 849 грн 24 коп.
Вказано, що одночасно стоїть на обліку як безробітна у Деснянській районній філії Київського міського центру зайнятості та отримує державну соціальну допомогу по безробіттю у розмірі 1 000 грн.
Також немала доходу у період від 16.07.2020 року до 10.03.2021 року, що складає 8 місяців, у зв`язку з тривалим судовим процесом щодо звільнення її та відмовою деякий час взяття на облік до Центру зайнятості, а ПП Інтелект Сервіс - 2007 не виплачувало жодних доходів.
Крім того зазначила, що до складу її сім`ї входить донька, яка навчається на контрактній основі на стаціонарі на 2 курсі та чоловік, який є пенсіонером за віком та за 2020-2021 року отримує середньомісячну пенсію, яка складає близько 2400 грн.
На підтвердження вказаних обставин скаржниця надала документи в копіях, а саме: довідку № 5602 від 29.11.2021 року з Деснянського управління соціального захисту населення, яка підтверджує, що вона перебуває на обліку та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям; довідку №5106 від 29.11.2021 року з Деснянського РУПСЗН, з якої убачається, що позивач перебуває на обліку отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з червня 2021 року по листопад 2021 року у розмірі 7 396 грн 96 коп.; довідку з Деснянської районної філії Київського міського центру зайнятості № 262.1-6124/21 від 02.12.2021 року, з якої убачається, що дохід позивача за період з 11 березня 2021 року по 31 жовтня 2021 року становить 7 193 грн 54 коп., відомості з державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків за період з 1 кварталу 2020 року по 3 квартал 2021 року інформація про доходи (а.с.38-41).
Враховуючи зазначене просила звільнити її від сплати судового збору.
Розглянувши заявлене клопотання, перевіривши матеріали справи та докази, надані на підтвердження обставин, зазначених у клопотанні, апеляційний суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір , який є спеціальним законом, що регламентує порядок і підстави сплати судового збору, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України Про судовий збір суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Положення статей ЦПК України та Закону України Про судовий збір не містять визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі наданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням. Водночас підстави для відмови суду у подібних клопотаннях мають бути аргументовані.
Апеляційний суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, оскільки її матеріальний стан не дозволяє сплатити судовий збір за подачу апеляційної скарги.
Подані до справи докази повивачем свідчать про її неплатоспроможність та фактично є перешкодою для доступу до правосуддя і неможливістю реалізувати гарантоване право на апеляційне оскарження.
За таких обставин, враховуючи доводи клопотання, матеріали справи у їх сукупності, клопотання ОСОБА_1 підлягає задоволенню та скаржниця звільненню від сплати судового збору.
Оскільки апеляційна скарга не відповідає вимогам ст.ст. 356, 357 ЦПК України, її слід залишити без руху.
Керуючись ст.ст. 185, 356, 357 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Клопотання ОСОБА_1 задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подачу апеляційної скарги ухвалу Деснянського районного суду м. Києва від 08 листопада 2021 року.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в частині оскарження ухвали Деснянського районного суду м. Києва від 08 листопада 2021 року залишити без руху та надати строк для усунення недоліків.
Роз`яснити скаржнику право протягом десяти днів з дня отримання ухвали суду усунути виявлені недоліки.
У випадку невиконання вимог ухвали суду щодо порушення питання процесуального строку, відповідно до вимог ч. 3 ст. 357 ЦПК України, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
Суддя:
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2021 |
Оприлюднено | 20.12.2021 |
Номер документу | 101993490 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський апеляційний суд
Слюсар Тетяна Андріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні