ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6192/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Рубіжнянського казенного хімічного заводу Зоря про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах,
ВСТАНОВИВ:
25 жовтня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Рубіжнянського казенного хімічного заводу Зоря про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 20.09.1999 в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області, правонаступником якого до 22.06.2021 було Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області, правонаступником якого з 23.06.2021 є Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області як платника страхових внесків (як страхувальника), передбачених Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV, зареєстровано Рубіжнянський казенний хімічний завод Зоря .
Відповідач, як підприємство, працівники якого були зайняті на роботах, включених до Списку № 1, та вийшли на пенсію на пільгових умовах, зобов`язаний відшкодовувати органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням підприємства фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.
За період з 01.11.2013 по 30.09.2021 на підставі пунктів 6.4 та 6.5 Інструкції органи Пенсійного фонду України надсилали відповідачу відповідні розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту а ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення . Однак вказані в них суми відповідач не сплачував, у зв`язку з чим за період з 01.11.2013 по 30.09.2021 утворилась заборгованість в сумі 156892877, 06 грн, яка на даний час є не сплаченою.
Отримавши розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення , не надавши на них заперечень та не оскарживши розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив такі розрахунки.
З огляду на надмірний обсяг розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, направлених позивачем нарочно та отриманих уповноваженими особами відповідача особисто за спірний період, позивач на вимогу Суду надасть їх для огляду у судовому засіданні, втім сума заборгованості відповідача перед позивачем підтверджується актом звірки № 4, який складено між позивачем та відповідачем станом на 01.10.2021.
Відповідно до акту звірки № 4 станом на 01.10.2021 як за даними позивача, так і за даними відповідача, заборгованість зі сплати останнім сум з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 складає 158682487 грн. 75 коп.
При цьому заходами примусового стягнення забезпечено заборгованість відповідача у розмірі 77900139 грн. 66 коп. за період з 01.11.2013 по 30.11.2017 включно.
Отже неохопленою заходами стягнення (незабезпеченою судовими рішеннями) є сума заборгованості відповідача станом на 01.10.2021 в розмірі 80782348 грн. 09 коп. (158682487,75 - 77900139,66 = 80782348 грн. 09 коп.).
Відповідач добровільно не виконує свої зобов`язання, у зв`язку з цим позивач для захисту своїх інтересів та стягнення заборгованості змушений звернутися до суду.
Оскільки в порушення вимог пунктів 6.7, 6.8 Інструкції № 21-1 відповідач щомісяця до 25-го числа не вносив до позивача зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у позивача є підстави для стягнення з відповідача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення , за період з 01.12.2017 по 30.09.2021 в сумі 80782348 грн. 09 коп.
Звернення до суду з позовною заявою спричинено необхідністю забезпечити покриття понесених Пенсійним фондом України витрат з виплати та доставки пенсій, призначених на пільгових умовах.
Ненадходження коштів до Пенсійного фонду України спричиняє значну шкоду державним інтересам, оскільки внаслідок цього несвоєчасно виплачуються пенсії найменш забезпеченій верстві населення: людям похилого віку, інвалідам та неповнолітнім, позбавленим батьківського піклування. Вказані громадяни не можуть на рівних конкурувати на ринку праці і, як наслідок, державне пенсійне забезпечення є єдиним засобом їх існування.
Отже, на підставі викладеного позивач просить суд:
- стягнути з Рубіжнянського казенного хімічного заводу Зоря на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення за Списком № 1 за період з 01.12.2017 по 30.09.2021 в сумі 80782348 грн. 09 коп.
Правом надання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.
Ухвалою від 29 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с. 11-12).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
Рубіжнянський казенний хімічний завод Зоря (ідентифікаційний код 14308351) зареєстроване юридичною особою та знаходиться в м. Рубіжне Луганської області, про що свідчять відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до пункту 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (тут і надалі посилання на норми Закону наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин):
- пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди;
- до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» . При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону (абзац четвертий підпункту 1 пункту 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ).
Таким чином, необхідність відшкодування відповідачем позивачу фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, передбачена діючим законодавством.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульовано розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі за текстом - Інструкція № 21-1).
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції № 21-1 (тут і надалі посилання на норми Інструкції наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.7 Інструкції № 21-1).
Згідно з пунктом 6.8 Інструкції № 21-1 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 глави 6 Інструкції № 21-1 для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона «Крим» ). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Отже, підприємство відповідача зобов`язане відшкодовувати органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням підприємства фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.
Органи Пенсійного фонду України здійснювали доставку та виплату пільгових пенсій працівникам відповідача, що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників), за спірний період (том 1 а.с. 19-73, 76, 80-83, 85, 87, 89, 92, 93, 95, 97-100, 108-109, 119а, том 2 а.с. 1-108, 110-155, 157, 159-160, 162-177, 179-208, том 3 а.с. 1-122, 129, 134-201, том 4 а.с. 2-217, том 5 а.с. 2-252, том 6 а.с. 1-228, том 7 а.с. 1-250, том 8 а.с. 1-223, 226, 228-250, том 9 а.с. 1-250, том 10 а.с. 1-240, том 11 а.с. 1-162, том 12 а.с. 1-250, том 13 а.с. 1-97).
Органами пенсійного фонду вищевказані розрахунки надсилалися відповідачу, що підтверджується матеріалами справи.
Докази про оскарження відповідачем отриманих розрахунків у суду відсутні.
У відповідача виникла заборгованість перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (список № 1), за період з 01 грудня 2017 року по 30 вересня 2021 року у розмірі 80782348,09 грн. Відповідач зазначену суму заборгованості не сплатив у добровільному порядку, що підтверджується карткою особового рахунку платника (том 1 а.с. 113, 115-117).
З представленого позивачем Акту звірки взаємних розрахунків по відшкодуванню пільгових пенсій №4 станом на 01 жовтня 2021 року, сторонами у по даній справі визначена сума заборгованості за Списком № 1 у розмірі 158682487,75 грн. З цією сумою заборгованості, як вбачається із даного Акту, погодився відповідач (том 1 а. с. 9).
Оскільки в порушення вимог пунктів 6.7, 6.8 Інструкції № 21-1 Рубіжнянським казенним хімічним заводом Зоря до 25-го числа не внесло до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, та не сплатило існуючу заборгованість за час судового розгляду справи, у суду є підстави стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , за період з 01 грудня 2017 року по 30 вересня 2021 року в сумі 80782348,09 грн.
В силу вимог ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до Рубіжнянського казенного хімічного заводу Зоря про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах - задовольнити повністю.
Стягнути з Рубіжнянського казенного хімічного заводу Зоря (код ЄДРПОУ 14308351, адреса: вул. Заводська, буд. 1, м. Рубіжне, Луганська область, 93001) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, вул. Шевченка, 9, м. Сєвєродонецьк, 93404) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам, які були зайняті на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників), за період з 01 грудня 2017 року по 30 вересня 2021 року в сумі 80782348,09 грн (вісімдесят мільйонів сімсот вісімдесят дві тисячі триста сорок вісім гривень 09 коп).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова
Суд | Луганський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2021 |
Оприлюднено | 28.12.2021 |
Номер документу | 102157561 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Луганський окружний адміністративний суд
О.В. Ірметова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні