Ухвала
від 24.12.2021 по справі 734/232/20
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 734/232/20 Головуючий у І інстанції ОСОБА_1 Провадження № 11-кп/4823/805/21 Категорія - ч.2 ст.286 КК України Доповідач ОСОБА_2

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 грудня 2021 року колегія суддів судової палати у кримінальних справах Чернігівського апеляційного суду в складі:

Головуючого-суддіОСОБА_2

суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

секретаря судового засідання ОСОБА_5

з участю: прокурора ОСОБА_6

представника цивільного позивача - ОСОБА_7 ,

захисника обвинуваченого ОСОБА_8 (в режимі відеоконференції)

обвинуваченого ОСОБА_9 (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження №12019270130000633 за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_8 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_9 на вирок Козелецького районного суду Чернігівської області від 22 вересня 2021 року,

В С Т А Н О В И Л А :

Цим вироком:

ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець та житель АДРЕСА_1 , громадянин України, не одружений, має на утриманні малолітню дитину, освіта середня-спеціальна, працює автослюсарем у ТОВ «ВАН ТРАНС», раніше не судимий,

засуджений за ч.2 ст.286 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 (чотири) роки, з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 (один) рік.

На підставі ст.75 КК України, ОСОБА_9 звільнено від відбування основного покарання з випробовуванням, з іспитовим строком 2 (два) роки та з покладенням на нього обов`язків, передбачених ч.1 ст.76 КК України.

Скасовано арешт, накладений ухвалою слідчого судді від 10.12.2019 року на земельну ділянку кадастровий №3222988800:03:003:0027, площею 3,0499 га, розташовану на території Юхнівської сільської ради Миронівського району, Київської області, що належить на праві власності ОСОБА_9 .

Стягнуто з ОСОБА_9 на користь:

- ОСОБА_11 - 24892,95 грн. матеріальної шкоди, 10000 грн. моральної шкоди, 5000 грн. витрат на правову допомогу та сплачений судовий збір у сумі 840,80 грн.;

- КНП «Чернігівська міська лікарня №2» - 17010 грн. витрат, пов`язаних із стаціонарним лікуванням потерпілих від кримінального правопорушення.

Стягнуто з Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Ю.ЕС.АЙ.» на користь:

- ОСОБА_11 - страхове відшкодування завданої майнової шкоди в сумі 99000 грн. та витрати на правову допомогу в сумі 5000 грн.;

- ОСОБА_12 - страхове відшкодування завданої майнової шкоди в сумі 18214,14 грн. та 657,40 грн. моральної шкоди., а також витрати на правову допомогу у сумі 9459 грн.;

- ОСОБА_13 - страхове відшкодування завданої майнової шкоди в сумі 9117,38 грн. та 100 000 грн. моральної шкоди.

Відмовлено у задоволенні цивільного позову ОСОБА_14 до ОСОБА_9 про стягнення моральної (немайнової) шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.

Стягнуто з ОСОБА_9 на користь держави 12717,81 грн. процесуальних витрат. Долю речових доказів вирішено відповідно до ст.100 КПК України.

Вироком місцевого суду встановлено, що 07 жовтня 2019 року, близько 18.35 год., ОСОБА_9 , керуючи сідловим тягачем марки «МАN», р.н. НОМЕР_1 , в зчепленні з напівпричепом - контейнеровозом марки «НПС», р.н. НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_15 та перебуває в оренді ТОВ «ВАН ТРАНС», рухався по автодорозі М-01 «Київ - Чернігів - Н.Яриловичі» в напрямку м. Київ. Проїжджаючи по правій смузі руху на 82 км + 735 м вказаної автодороги в напрямку м. Києва, неподалік смт. Козелець, Чернігівської області, ОСОБА_9 , в порушення вимог п.2.3 (б), 12.3 ПДР України, проявив неуважність, не стежив за дорожньою обстановкою та не зреагував на її зміну, і в момент виявлення перешкоди для руху, яку об`єктивно спроможний був виявити - автобуса марки «БАЗ», р.н. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_14 , який рухався попереду попутно в межах цієї смуги руху та почав змінювати напрямок і зменшувати швидкість руху для зупинки на правому узбіччі автодороги, не вжив заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об`їзду перешкоди, не впорався з керуванням автопоїздом, внаслідок чого керований ним транспортний засіб здійснив зіткнення з автобусом марки «БАЗ», р.н. НОМЕР_3 .

В результаті дорожньо-транспортної пригоди водій автобуса ОСОБА_14 отримав середньої тяжкості тілесні ушкодження; пасажир автобуса ОСОБА_12 отримала середньої тяжкості тілесні ушкодження; пасажир автобуса ОСОБА_13 отримав тяжкі тілесні ушкодження.

Порушення ОСОБА_9 вимог п.п.2.3 (б), 12.3 Правил дорожнього руху України стали причиною та умовою виникнення дорожньо-транспортної пригоди та знаходяться в причинному зв`язку з наслідками, що настали.

Не погодившись із рішенням суду, захисник ОСОБА_8 в інтересах обвинуваченого подав апеляційну скаргу, в якій, не оспорюючи фактичні обставини справи, доведеність вини ОСОБА_9 та кваліфікацію його дій, просив призначити останньому покарання без позбавлення права керування транспортними засобами. Вказав, що суд не в повній мірі врахував обставини, які характеризують ОСОБА_9 лише з позитивної сторони, а також те, що він працює водієм, має водійський стаж 10 років. Позбавлення ОСОБА_9 права керування транспортними засобами поставить у скрутне становище його сім`ю, позбавить його можливості працювати та заробляти кошти, у тому числі і для відшкодування потерпілим заподіяної ним шкоди.

Заслухавши доповідь судді; обвинуваченого ОСОБА_9 та його захисника, які просили задовольнити апеляційну скаргу з наведених вище підстав; думку прокурора, котрий просив залишити вирок місцевого суду без змін; представника цивільного позивача, який поклався на розсуд суду; перевіривши матеріали кримінального провадження та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до вимог ч.1 ст.404 КПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Висновки суду про доведеність винуватості ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, за яке його засуджено, та кваліфікація його дій в апеляційній скарзі захисником не оспорюються.

Згідно з положеннями ст.65 КК України суд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.

Особі, яка вчинила кримінального правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.

Норми зазначеного Кодексу наділяють суд правом вибору у визначених законом межах заходу примусу певного виду і розміру. Названа функція суду за своєю правовою природою є дискреційною, оскільки передбачає вибір однієї з альтернативних форм реалізації кримінальної відповідальності і потребує взяття до уваги й оцінки відповідно до визначених законом орієнтирів усіх конкретних обставин справи, без урахування яких обрана міра покарання не може вважатися справедливою. Справедливість покарання має визначатися з урахуванням інтересів усіх суб`єктів кримінально-правових відносин, а також інших осіб з погляду підвищення рівня їх безпеки шляхом запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень і надання підстав правомірно очікувати відповідну протиправному діянню реакцію держави, що є важливим чинником юридичної захищеності людини.

Призначаючи ОСОБА_9 міру покарання, суд першої інстанції з достатньою повнотою врахував ступінь суспільної небезпеки та тяжкість скоєного кримінального правопорушення; дані про його особу, який вперше притягується до кримінальної відповідальності, має на утриманні малолітню дитину, за місцем проживання характеризується позитивно, на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває, частково відшкодував потерпілим завдану шкоду; врахував висновок органу пробації; обставини, які пом`якшують покарання щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення; відсутність обставин, які обтяжують покарання.

Вказані вище обставини у своїй сукупності дають підстави для призначення обвинуваченому основного покарання у виді позбавлення волі у межах санкції ч.2 ст.286 КК України, із звільненням від його відбування з випробуванням з іспитовим строком на підставі ст.75 КК України, та з призначенням додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами.

Проте, ОСОБА_9 , керуючи вантажним автомобілем, порушив правила безпеки дорожнього руху, створивши серйозну загрозу життю і здоров`ю для його учасників. Протиправні дії обвинуваченого призвели до тяжких непоправних наслідків у вигляді заподіяння тілесних ушкоджень потерпілим, тоді як відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя, здоров`я та безпека належать до найвищих соціальних цінностей.

Не знижує тяжкості й небезпечності кримінального правопорушення, скоєного обвинуваченим, характеристика ОСОБА_9 у загально-соціальному плані, а також його посткримінальна поведінка, спрямована на залагодження своєї провини.

Крім того, як убачається із копії військового квитка ОСОБА_9 (т.4, а.к.п.6), окрім спеціальності «водій», обвинувачений має також спеціальність «автослюсар», що не позбавляє його можливості працевлаштуватися саме за цією спеціальністю і на даний час він працює в ТОВ «ВАН ТРАНС» автослюсарем.

Тому призначене ОСОБА_9 додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами, визначене судом першої інстанції, з урахуванням обставин, які бралися ним до уваги при його призначенні, не становить «особистого надмірного тягаря для особи», адже воно відповідає справедливому балансу між загальними інтересами суспільства й вимогами захисту основоположних прав особи, з чим погоджується і колегія суддів.

Отже, всі обставини, на які посилається апелянт, судом першої інстанції при призначенні ОСОБА_9 основного та додаткового покарання враховані, тому доводи про суворість призначеного обвинуваченому покарання не заслуговують на увагу і спростовуються вищенаведеним, у зв`язку з чим колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги сторони захисту.

Керуючись ст.ст. 404, 407, 419 КПК України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_8 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_9 - залишити без задоволення, а вирок Козелецького районного суду Чернігівської області від 22 вересня 2021 року щодо ОСОБА_9 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом трьох місяців.

СУДДІ:

ОСОБА_3 ОСОБА_2 ОСОБА_4

СудЧернігівський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення24.12.2021
Оприлюднено03.02.2023
Номер документу102287093
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами

Судовий реєстр по справі —734/232/20

Ухвала від 16.10.2023

Кримінальне

Миронівський районний суд Київської області

Поліщук А. С.

Ухвала від 24.12.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Заболотний В. М.

Ухвала від 24.12.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Заболотний В. М.

Ухвала від 24.11.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Заболотний В. М.

Ухвала від 03.11.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Заболотний В. М.

Ухвала від 02.11.2021

Кримінальне

Чернігівський апеляційний суд

Заболотний В. М.

Вирок від 22.09.2021

Кримінальне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Іванюк Т. І.

Постанова від 05.07.2021

Кримінальне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Іванюк Т. І.

Постанова від 01.06.2021

Кримінальне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Іванюк Т. І.

Постанова від 22.04.2021

Кримінальне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Іванюк Т. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні