29.12.2021 227/4155/14-ц
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2021 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Любчик В.М.,
за участю секретаря судового засідання Сафронової К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля заяву товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Фінрайт про заміну стягувача, заінтересовані особи: публічне акціонерне товариство «Імексбанк» , ОСОБА_1 ,-
в с т а н о в и в:
товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Фінрайт звернулось до суду із заявою про заміну стягувача по цивільній справі № 227/4155/14-ц за позовом публічного акціонерного товариства Імексбанк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Представник заявника, товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Фінрайт , у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, звернувся до суду із заявою про розгляд справи без участі представника заявника, заявлені вимоги підтримав.
Представник первісного стягувача, публічного акціонерного товариства Імексбанк , у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Заінтересована особа ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ч. 3 ст. 442 ЦПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та додані до неї письмові докази, приходить до наступного висновку.
Так, судом встановлено, що 29 жовтня 2014 року Добропільським міськрайонним судом Донецької області ухвалено заочне рішення, яким стягнуто з ОСОБА_1 на користь публічного акціонерного товариства Імексбанк заборгованість за кредитним договором № 999-00045810/1 від 20 червня 2013 року у розмірі 49020 (сорок дев`ять тисяч двадцять) грн. 79 коп. та судовий збір у сумі 490 (чотириста дев`яносто) грн. 21 коп. (а.с.43-44).
31 липня 2015 року представнику ПАТ Імексбанк було видано два виконавчі листи по справі. (а.с. 49)
31 березня 2020 року між ПАТ Імексбанк та Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Фінрайт укладено договір № 126 про відступлення прав вимоги. Відповідно до п. 1 даного договору банк відступає новому кредитору права вимоги, належні банку, а новий кредитор набуває права вимоги банку до позичальників, фізичних осіб, зазначених у додатку № 1 до цього договору. (а.с. 74-80)
Відповідно до витягу з реєстру договорів та боржників до заявника перейшло право вимоги до ОСОБА_1 за кредитним договором № 999-00045810/1 від 20 червня 2013 року (а.с. 73).
Згідно копії платіжного доручення № 301 від 27 березня 2020 року Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Фінрайт перераховано на рахунок ПАТ Імексбанк 6 210 950,00 грн оплати за договором факторингу (а.с. 73).
Як вбачається з автоматизованої системи виконавчих проваджень, на примусовому виконанні у відділі перебуває виконавче провадження № 48940845, відкрите 06 жовтня 2015 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ Імексбанк заборгованості. (а.с. 71)
Відповідно до частини п`ятої статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. У пункті 9 частини третьої статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.
Частиною 2 ст. 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Тлумачення ч. 1 ст. 512 ЦК України дає підстави для висновку, що відступлення права вимоги є одним із випадків заміни кредитора в зобов`язанні, яке відбувається на підставі правочину. Відступлення права вимоги не є окремим видом договору, це правочин, який опосередковує перехід права. Відступлення права вимоги може відбуватися, зокрема, внаслідок укладення договору: купівлі-продажу чи міни (ч. 3 ст. 656 ЦК України); дарування (ч. 2 ст. 718 ЦК України); факторингу (гл. 73 ЦК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За своєю суттю заміна кредитора в зобов`язанні внаслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу. У зв`язку із заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, і її заміна новим кредитором проводиться відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження за заявою заінтересованої особи. Такою заінтересованою особою є новий кредитор (правонаступник).
Аналогічний висновок викладено і в постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2013 року у справі № 6-122цс13.
А також, як визначено в правовій позиції, що міститься в Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 21 березня 2018 року по справі №6-1355/10, зміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Також, заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги.
Європейський суд з прав людини вказує, що право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін. Важко уявити, щоб ст. 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у ст.6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який держави зобов`язалися поважати, ратифікуючи конвенцію. Отже, для цілей ст.6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (рішення від 19 березня 1997 року у справі Hornsby v. Greece , п.40).
Враховуючи, що наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке не виконане боржником, не припиняє зобов`язальних правовідносин сторін договору, тому зміна кредитора у зобов`язанні шляхом відступлення права вимоги із зазначенням у договорі обсягу зобов`язання, яке передається на стадії виконання судового рішення, не обмежує цивільних прав учасників спірних правовідносин.
З урахуванням наведених вище норм законів та встановлених обставин, суд доходить висновку, що судове рішення про стягнення заборгованості за кредитним договором повинно бути виконане, тому заява ТОВ Фінансова компанія Фінрайт про заміну сторони виконавчого провадження є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 18, 258, 260, 261, 442 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 512 Цивільного кодексу України, ст. 15 Закону України Про виконавче провадження , суд, -
п о с т а н о в и в:
заяву товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Фінрайт про заміну стягувача, заінтересовані особи: публічне акціонерне товариство «Імексбанк» , ОСОБА_1 , задовольнити.
Замінити первісного стягувача публічне акціонерне товариство Імексбанк на його правонаступника товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Фінрайт у цивільній справі № 227/4155/14-ц за позовом Публічного акціонерного товариства Імексбанк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.М. Любчик
29.12.2021
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2021 |
Оприлюднено | 30.12.2021 |
Номер документу | 102314050 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Любчик В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні