Ухвала
від 13.01.2022 по справі 578/670/21
КАСАЦІЙНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2022 року

м. Київ

справа № 578/670/21

провадження № 51-122 ск 22

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1 ,

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянув касаційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом першої та апеляційної інстанцій ОСОБА_4 на вирок Краснопільського районного суду Сумської області від 22 жовтня 2021 року та ухвалу Сумського апеляційного суду від 29 листопада 2021 року щодо ОСОБА_5 ,

встановив:

Вироком Краснопільського районного суду Сумської області від 22 жовтня 2021 року затверджено угоду про примирення, укладену 21 жовтня 2021 року між представниками потерпілих юридичних осіб: Садівської сільської ради Сумського району Сумської області ОСОБА_6 та Відділу освіти, молоді та спорту, культури та туризму Миропільської сільської ради Сумського району Сумської області ОСОБА_7 та обвинуваченим ОСОБА_5 , у об`єднаному кримінальному провадженні № 12021200000000009.

ОСОБА_5 визнано винуватим у пред`явленому обвинуваченні у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:

- ч. 2 ст.191 Кримінального кодексу України (далі КК) та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими або адміністративно-господарськими функціями строком на 2 роки;

- ч. 1 ст. 242 КК та призначено покарання у виді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн;

- ч. 1 ст. 366 КК та призначено покарання у виді штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 грн, з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими або адміністративно-господарськими функціями строком на 1 рік.

На підставі ч. 1 ст. 70 КК шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначено ОСОБА_5 остаточне покарання у виді позбавлення волі строком на 1 рік з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з організаційно-розпорядчими або адміністративно-господарськими функціями строком на 2 роки.

На підставі ч. 2 ст. 75 КК звільнено ОСОБА_5 від відбування основного покарання у виді 1 року позбавлення волі з випробуванням, та встановлено йому іспитовий строк терміном у 1 рік.

Відповідно до ст. 76 КК покладено на ОСОБА_5 такі обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Вирішено питання щодо долі речового доказу у кримінальному провадженні.

Не погодившись з вказаним вироком, прокурор ОСОБА_4 подав апеляційну скаргу.

Ухвалою Сумського апеляційного суду від 29 листопада 2021 року відмовлено у відкритті провадження за апеляційною скаргою прокурора ОСОБА_4 у зв`язку з тим, що останнім усупереч положенням п. 3 ч. 3 ст. 394 КПК оскаржено вирок Краснопільського районного суду Сумської області від 22 жовтня 2021 року на підставах, на яких він не може його оскаржити.

У касаційній скарзі прокурор ставить вимогу про перевірку вказаних судових рішень в касаційному порядку та їх скасування з призначенням нового розгляду у суді першої інстанції.

Перевіривши доводи наведені в касаційній скарзі, додані копії судових рішень, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що у відкритті касаційного провадження слід відмовити з наступних підстав.

Щодо оскарження прокурором вироку Краснопільського районного суду Сумської області від 22 жовтня 2021 року, яким затверджено угоду про примирення, укладену між представниками потерпілих та ОСОБА_5 , то це судове рішення не є предметом касаційного розгляду відповідно до ч. 3 ст. 424 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК), оскільки воно не переглядалось в апеляційному порядку.

Що стосується касаційної скарги прокурора в частині оскарження ухвали Сумського апеляційного суду від 29 листопада 2021 року про відмову у відкритті апеляційного провадження, то хоча зазначене рішення і є предметом перегляду суду касаційної інстанції, однак суд вважає за необхідне відмовити у відкритті касаційного провадження з огляду на наступне.

Відповідно до положень п. 2 ч. 2 ст. 428 КПК суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відмову у відкритті касаційного провадження, якщо з касаційної скарги та наданих до неї судових рішень та інших документів вбачається, що підстав для задоволення скарги немає.

За приписами ч. 4 ст. 475 КПК вирок на підставі угоди може бути оскаржений у порядку, передбаченому цим Кодексом, з підстав, передбачених ст. 394 КПК.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 394 КПК вирок суду першої інстанції на підставі угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим може бути оскаржений в апеляційному порядку прокурором виключно з підстав затвердження судом угоди у кримінальному провадженні, в якому згідно з ч. 3 ст. 469 цього Кодексу угода не може бути укладена.

Згідно ч. 3 ст. 469 КПК угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів та у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення. Укладення угоди про примирення у кримінальному провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв`язку з яким здійснюється провадження щодо юридичної особи, не допускається.

Як вбачається з доданої до касаційної скарги копії ухвали апеляційного суду, прокурору було відмовлено у відкритті апеляційного провадження на підставі ч. 4 ст. 399 КПК, так як вирок суду на підставі угоди про примирення між представниками потерпілих та обвинуваченим був оскаржений прокурором поза межами його повноважень, тобто не з тих підстав, які передбачені п. 3 ч. 3 ст. 394 КПК.

А саме, суд апеляційної інстанції вказав, що прокурором оскаржено вирок виключно з підстави неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність, а саме ст. 75 КК, що з урахуванням положень ст. 394 КПК не може бути підставою для оскарження вироку, ухваленого на підставі угоди про примирення між потерпілим та обвинуваченим прокурором.

Виходячи з усталеної практики судів, колегія суддів звертає увагу на те, що вирок суду першої інстанції на підставі угоди може бути оскаржений обмеженим колом суб`єктів та з чітко визначених законом підстав, зазначених у частинах 3, 4 ст. 394 КПК. Зокрема, сторони, а також прокурор у провадженні на підставі угоди про примирення позбавлені можливості оскаржувати таке судове рішення у зв`язку з істотним порушенням положень КПК, передбачених ст. 412 КПК та неправильним застосуванням норм КК. У зв`язку з чим суд, в разі подання відповідних скарг з підстав, з яких судове рішення не може бути оскаржено згідно з положеннями ст. 394 КПК, має відмовити у відкритті апеляційного провадження.

За вимогами ч. 4 ст. 399 КПК суддя-доповідач відмовляє у відкритті провадження, якщо апеляційна скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку, або судове рішення оскаржене виключно з підстав, з яких воно не може бути оскарженим згідно з положеннями ст. 394 КПК.

Таким чином апеляційний суд встановивши, що апеляційну скаргу прокурором було подано на судове рішення з непередбачуваних законом підстав, обґрунтовано, посилаючись на норми КПК, відмовив у відкритті апеляційного провадження, з чим погоджується і колегія суддів касаційної інстанції та вважає таке рішення обґрунтованим, оскільки воно постановлене із дотриманням вимог кримінального процесуального закону.

Враховуючи наведене, оскільки з касаційної скарги прокурора та доданої копії судового рішення не вбачається підстав для задоволення скарги, колегія суддів вважає, що у відкритті провадження за його касаційною скаргою слід відмовити на підставі п. 2 ч. 2 ст. 428 КПК.

Керуючись ч. 2 ст. 428 КПК, Суд

постановив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом першої та апеляційної інстанцій ОСОБА_4 на вирок Краснопільського районного суду Сумської області від 22 жовтня 2021 року та ухвалу Сумського апеляційного суду від 29 листопада 2021 року щодо ОСОБА_5 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

СудКасаційний кримінальний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення13.01.2022
Оприлюднено16.01.2023
Номер документу102561704
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —578/670/21

Ухвала від 10.11.2022

Кримінальне

Сумський районний суд Сумської області

Черних О. М.

Ухвала від 13.01.2022

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Єремейчук Сергій Володимирович

Ухвала від 29.11.2021

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Філонова Ю. О.

Ухвала від 22.10.2021

Кримінальне

Краснопільський районний суд Сумської області

Зеря Ю. О.

Ухвала від 27.07.2021

Кримінальне

Краснопільський районний суд Сумської області

Зеря Ю. О.

Ухвала від 22.07.2021

Кримінальне

Краснопільський районний суд Сумської області

Басова В. І.

Ухвала від 02.07.2021

Кримінальне

Краснопільський районний суд Сумської області

Косар А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні