Постанова
від 19.01.2022 по справі 757/56795/21-ц
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

апеляційне провадження №22-ц/824/2736/2022

справа №757/56795/21-ц

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2022 року м.Київ

Київський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

судді-доповідача Поліщук Н.В.

суддів Андрієнко А.М., Соколової В.В.

розглянувши в письмовому провадженні справу за апеляційною скаргою Державної корпорації розвитку "ВЕБ.РФ" на ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 29 жовтня 2021 року, постановлену під головуванням судді Волкової С.Я.

у справі за позовом Державної корпорації розвитку "ВЕБ.РФ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еверест Істейн", Приватного підприємства "Едельвейс-2000", Приватного акціонерного товариства`Фортуна", Приватного акціонерного товариства "ЮБК-Інвест", Товариства з обмеженою відповідальністю "Нива-Тур",Товариства з обмеженою відповідальністю "ІММЕ", приватного підприємства "Планета", Товариства з обмеженою відповідальністю "Крим Дівелопмен", Приватного акціонерного підприємства "Аеробуд", Товариства з обмеженою відповідальністю "МОНТАНА-ЕСТЕЙ" (колишня назва: Товариство з обмеженою відповідальнітю "Приватофіс"), Товариства з обмеженою відповідальністю "Дайріс", Товариства з обмеженою відповіданістю "Ділайн ЛТД", Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "Жиса", Товариства з обмеженою відповідальністю "Приватленд", Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Дан-панорама", Товариства з обмеженою відповідальністю "Санаторій "Енергетик", Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінансовий капітал", Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінансовий вектор" (колишня назва: Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінансовий капітал"), ОСОБА_1 , Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської федерації, треті особи : Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Публічне акціонерне товариство "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвінтум" про звільнення майна з під арешту, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 29 жовтня 2021 року справу передано за підсудністю до Жовтневого районного суду міста Дніпро.

Не погодившись з постановленою ухвалою, ТОВ "ВЕБ.РФ" подано апеляційну скаргу, у якій просить ухвалу скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Посилається на те, що позовні вимоги стосуються звільнення з-під арешту майна , а саме простих іменних бездокументарних акцій, які обліковуються на рахунку у цінних паперах у депозитарній установі - ТОВ "Інвітум" за місцезнаходженням: м.Київ, вул. Чигоріна,18, каб. 214, згідно виписки про стан рахунку в цінних паперах, а відтак слід керуватися правилами про виключну підсудність.

Відповідно до частини 2 статті 369 ЦПК України справа розглядається без повідомлення учасників справи.

Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість ухваленого по справі судового рішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Передаючи справу за підсудністю, суд першої інстанції виходив з того, що у Печерському районі міста Києва не знаходяться ані зареєстроване у встановленому законом порядку місце перебування фізичної, ані місцезнаходження юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

З такими висновками апеляційний суд не погоджується з огляду на таке.

З матеріалів справи убачається, що предметом позовних вимог є звільнення з-під арешту майна, а саме простих іменних бездокументарних акцій, які обліковуються на рахунку у цінних паперах у депозитарній установі - ТОВ "Інвітум", яке знаходиться за адресою: м.Київ, вул. Чигоріна, 18, каб. 214.

Відповідно до статті 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом. Позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Частиною 2 статті 30 ЦПК України визначено, що позови про зняття арешту з майна пред`являються за місцезнаходженням цього майна або основної його частини.

Згідно із статтею 194 ЦК України цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

Згідно з абзацом 6 статті 4 статті 3 Закону України Про цінні папери та фондовий ринок права на цінний папір та права за цінним папером, що існують в бездокументарній формі, належать власникові рахунка в цінних паперах, відкритого в депозитарній установі.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" цінні папери існують в електронній (електронні цінні папери) та паперові (паперові цінні папери) формах; електронний цінний папір відображається у вигляді облікового запису на рахунку в цінних паперах у системі депозитарного обліку цінних паперів.

Згідно абзацу 3 частини 4 статті 8 Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" права на цінний папір та права за цінним папером, що існують в електронній формі, належить власникові рахунка в цінних паперах, відкритого в депозитарній установі, або іншій особі встановлених законодавством випадках.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України Про депозитарну систему підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі. Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.

Таким чином, установлено, що майном у цьому спорі є прості бездокументарні акції, які обліковуються на рахунку у цінних паперах у депозитарній установі ТОВ Інвінтум , що знаходиться за адресою: 01042, м. Київ, вул. Чигоріна,18, каб. 214.

Окрім того, в провадженні Верховного Суду знаходилась цивільна справа №757/36346/19-ц за позовом ДКР "ВЕБ.РФ" з таким самим предметом позову та в постанові касаційного суду від 25 листопада 2019 року досліджувалось питання підсудності справи. Касаційний суд дійшов висновку, що місцезнаходженням цінних паперів є рахунок у депозитарній установі ТОВ Інвінтум і справа підсудна Печерському районному суду м. Києва.

З огляду на викладене, висновки суду першої інстанції є помилковими, у зв`язку із чим ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, а справа направленню для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Відповідно до статті 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направленню справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

Керуючись ст.ст. 259, 268, 367, 374, 379, 381-384, 390 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної корпорації розвитку "ВЕБ.РФ" - задовольнити.

Ухвалу Печерського районного суду міста Києва від 29 жовтня 2021 року скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст постанови складено 19 січня 2022 року.

Суддя-доповідач Н.В. Поліщук

Судді А.А. Андрієнко

В.В. Соколова

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення19.01.2022
Оприлюднено25.01.2022
Номер документу102606536
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —757/56795/21-ц

Ухвала від 18.04.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

Ухвала від 08.02.2022

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

Постанова від 19.01.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поліщук Наталія Валеріївна

Ухвала від 06.12.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поліщук Наталія Валеріївна

Ухвала від 06.12.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Поліщук Наталія Валеріївна

Ухвала від 29.10.2021

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Волкова С. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні