Рішення
від 24.01.2022 по справі 922/4538/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" січня 2022 р.м. ХарківСправа № 922/4538/21

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВСЬКЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ МОНТАЖНО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО" до Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" про стягнення заборгованості за участю представників:

позивача - Першин В.В.

відповідача - не з`явився

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Харківської області звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВСЬКЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ МОНТАЖНО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО" з позовом до Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" та просить суд стягнути з Акціонерного Товариства Харківобленерго (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 149, код ЄДРПОУ 00131954) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Харківське спеціалізоване монтажно-експлуатаційне підприємство (61037, м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 126, оф.429, код ЄДРПОУ 39425391) заборгованість в розмірі 614 431,20 грн. (шістсот чотирнадцять тисяч чотириста тридцять одна гривня 20 копійок).

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання зобов`язання AT Харківобленерго перед ТОВ ХСМЕП за виконанні роботи згідно Договір на підряду № Ф6299 від 24.02.2020.

Ухвалою суду від 17.11.2021 р. прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання по справі призначено на 06.12.2021 р. о 09:30, встановлено сторонам строк на подання заяв по суті справи. Засідання відкладалося з 06.12.2021 по 20.12.2021.

17.12.2021 до суду надійшло клопотання Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" про відкладення судового засідання з метою забезпечення права сторін на мирне врегулювання спору.

Засідання відкладалося з 06.12.2021 по 20.12.2021, з 20.12.2021 по 10.01.2022.

Ухвалою від 10.01.2022 було закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 24.01.2022 р. о 12:00.

Представник позивача у судовому засіданні 24.01.2022 позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач у призначене судове засідання не з`явився, правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив, відзив на позовну заяву не надав, про час та місце проведення судових засідань повідомлявся судом шляхом направлення ухвал за адресою, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про вручення поштового повідомлення АТ Укрпошта .

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених ст. 202 ГПК України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

З огляду на викладене, суд вважає, що учасникам справи було створено належні умови для підготовки до розгляду справи, надання заяв по суті справи та доказів в обґрунтування своїх вимог або заперечень, тому є підстави для розгляду справи за наявними в справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази та викладені доводи, судом встановлено наступне.

24.02.2029 між Акціонерним товариством "Харківобленерго" (замовник, відповідач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Харківське спеціалізоване монтажно-експлуатаційне підприємство" (підрядник, позивач), укладено договір підряду № Ф6299 (арк. с. 8-17).

Даним договором сторони узгодили наступне:

- підрядник зобов`язується власними силами зі своїх матеріалів виконати для Замовника наступні роботи (код ДКПП 43.21): Реконструкція КЛ 6 кВ ПС "Залютино" ком.2-РП-1260 (інв. № 00619845/01) за адресою: м.Харків, вул.Барикадна" а Замовник - прийняти і оплатити такі роботи.

- кількісні характеристики виконуваних за цим Договором робіт визначаються Договірною ціною (кошторис), яка є додатком 1 до даного договору.

- власником результату виконаних робіт (об*єкта реконструкції) є Замовник (п. 1.1. договору).

- ціна договору складає 21003583,00 грн. крім того ПДВ 20 % - 4200716,60 грн. Загальна вартість договору 25204299,60 грн. Договірна ціна є твердою. Ціна цього Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін (п. п. 3.1., 3.2. договору);

- підрядник зобов`язаний виконувати роботи у відповідності до державних будівельних норм, споруд і стандартів, діючих на території України (п. 2.2. договору);

- замовник сплачує Підряднику аванс у розмірі 70 % , що складає 17643009,72 грн. у тому числі ПДВ 2940501.62 грн. від загальної вартості договору на виконання робіт, придбання (постачання) необхідних матеріалів, виробів, обладнання , протягом 180 банківських днів з моменту надання письмової заявки на виконання робіт (п. 4.1 договору).

- оплата виконаних робіт здійснюється протягом 180 банківських днів після підписання кожної проміжної довідки про виконанні будівельні роботи та затрати (форма КБ-3) з додаванням актів виконаних робіт та актів вартості змонтованого обладнання, придбаного Підрядником, підписаних уповноваженими представниками сторін у порядку, визначеному п. 4.3. Договору.

- акт виконаних робіт та акт вартості обладнання змонтованого, придбаного Підрядником кожного місяця готує Підрядник державною мовою і передає для підписання уповноваженим представнику Замовника у строк не пізніше 25 числа звітного місяця. Замовник протягом 5 робочих днів від дати отримання перевіряє відповідність виконаних робіт зазначених у акті та відповідність обладнання у акті і підписує їх в частині фактично виконаних робіт та змонтованого обладнання. Застосування факсиміле в актах виконаних робіт не допускається (п. 4.4 договору).

- остаточний розрахунок з Підрядником проводиться Замовником після завершення обумовлених Договором робіт та оформлення документу про введення об*єкту в експлуатацію. Розмір притриманої оплати складає 10 % від договірної ціни. Ці кошти сплачуються Підряднику протягом 180 банківських дні після отримання в установленому порядку документу про введення об*єкта в експлуатацію (п. 4.6 договору).

- підрядник зобов`язався виконати роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, будівельних норм, правил, стандартів, календарного плану (графіка) виконання робіт (п. 5.2 договору).

- замовник здійснює контроль і технічний нагляд за відповідністю якості, обсягів і ціни виконаних робіт, будівельним нормам , правилам і стандартам. При виявленні відхилень Замовник видає Підряднику вимоги щодо їх усунення, а при серйозних порушеннях приймає рішення про зупинення робіт.

Авторський нагляд за виконанням робіт здійснює виконавець проекту, технічний нагляд за виконанням робіт здійснює відповідний працівник Замовника, який призначається відповідним наказом (розпорядженнм) (п. 5.3 договору).

Здавання - приймання робіт після закінчення будівництва об*єкта здійснюється відповідно до чинного порядку. Перелік документів, що оформлюються при здаванні об*єктів в експлуатацію, повинен відповідати передбаченому переліку, що встановлений будівельними нормами, правилами і стандартами . При підписанні актів виконаних робіт Підрядник передає Замовнику акти прихованих робіт, паспорти або сертифікати на матеріали та обладнання, виконавчі схеми та підтверджуючі документи з доставки (товарно-транспортні накладні, дорожні листи тощо) з урахуванням ДБН А.3.1-5-2016 та наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.11.2011 № 691. При здаванні об*єктів в експлуатацію Підрядник передає Замовнику виконавчу геодезичну зйомку, яка має бути зареєстрована в Управління містобудування та архітектури. (п.5.17 договору).

Якщо при здаванні-прийманні робіт будуть виявлені суттєві недоробки, що виникли з вини Підрядника , замовник не підписує акт виконаних робіт і затримує оплату робіт, виконаних з порушення (п. 5.19 договору).

Пунктом 6.1.1. Договору передбачено, Замовник зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі провести розрахунки з Підрядником за виконані ним роботи .

Відповідно до пункту 7.1. Договору, здача-приймання виконаних робіт оформлюється приймально-здавальним актом виконаних робіт.

Згідно пункту 6.1.1. Договору, Замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі провести розрахунки з Підрядником за виконані ним роботи.

Пунктом 8.1. Договору передбачено, у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим Договором.

27.02.2020 року Відповідач сплатив аванс в розмірі 17 643 009,72 гривні (сімнадцять мільйонів шістсот сорок три тисячі дев`ять гривень 72 копійки), як це передбачено Договором. Фактично за 2020 рік було виконано робіт на 17 985 292, 80 гривень.

31.12.2020 року Сторони підписали проміжну довідку про виконані будівельні роботи та витрати (форма КБ-3) з додаванням акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень. Оплата в розмірі (17 985 292, 80 гривень - 17 643 009, 72 гривень) = 342 283,10 гривні (триста сорок дві тисячі гривні двісті вісімдесят три гривні 10 копійок) отримана Позивачем 18.01.2021 року.

30.04.2021 року Сторони уклали Додаткову угоду № 4 до Договору підряду № Ф6299 від 24.02.2020 року, яким внесено зміни в пункт 3.1. Договору та виклали його в наступній редакції Ціна цього Договору є твердою і становить 15 499 770,00 грн (п`ятнадцять мільйонів чотириста дев`яносто дев`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят чотири грн. 00 коп.), крім ПДВ 20% - 3 099 954,00 грн. (три мільйони дев`яносто дев`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят чотири грн. 00 коп. Загальна вартість договору 18 599 724,00 (вісімнадцять мільйонів п`ятсот дев`яносто дев`ять тисяч сімсот двадцять чотири грн. 00 коп.) .

30 квітня 2021 року Сторонами підписана довідка про виконані будівельні роботи та витрати (форма КБ-3) з додаванням акту приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2021 року на суму 614 431, 20 гривні (шістсот чотирнадцять тисяч чотириста тридцять одна гривня 20 копійок), чим підтверджено факт виконання підрядником власних зобов`язань. Додатково сторонами в квітні 2021 року був підписаний акт введення в експлуатацію реконструйованих (технічно переоснащених) або замінених складових частин об`єктів за адресою.

Строк оплати за Договором після підписання вищезазначених документів складає 180 банківських днів, однак, як зазначав позивач, грошові кошти AT Харківобленерго не сплачені в розміри усіх виконаних будівельних робіт. Розмір невиконаного зобов`язання AT Харківобленерго перед ТОВ ХСМЕП за виконанні роботи складає 614 431,20 грн.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, як не надав і доказів на спростування існування заборгованості або її погашення.

Згідно ст. 14 ГПК України суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (стаття 74 ГПК України).

Відповідно до ч. 4 ст. 165 ГПК України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог і викладених сторонами доводів та заперечень, суд виходить з наступного.

Згідно ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 Господарського кодексу України).

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч.1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

Згідно ч.1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Як передбачено ст.ст. 843, 844 Цивільного кодексу України у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Відповідно до ч. 1 ст. 853 Цивільного кодексу України замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.

Частиною 4 статті 882 ЦК України унормовано, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Як було встановлено судом, 30 квітня 2021 року Сторонами підписана довідка про виконані будівельні роботи та витрати (форма КБ-3) з додаванням акту приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2021 року на суму 614 431, 20 гривні (шістсот чотирнадцять тисяч чотириста тридцять одна гривня 20 копійок), чим підтверджено факт виконання підрядником власних зобов`язань. Додатково сторонами в квітні 2021 року був підписаний акт введення в експлуатацію реконструйованих (технічно переоснащених) або замінених складових частин об`єктів за адресою, що відповідає предмету договору.

Згідно ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Строк оплати за Договором після підписання вищезазначених документів складає 180 банківських днів.

Однак, відповідачем не було надано доказів повної та своєчасної оплати вартості виконаних будівельних робіт, в результаті чого утворилася заборгованість і розмір невиконаного зобов`язання AT Харківобленерго перед ТОВ ХСМЕП за виконанні роботи складає 614 431,20 грн.

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 цього Кодексу).

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем не було належним чином виконано обов`язку з оплати вартості виконаних за договором робіт, в результаті чого утворилася заборгованість в розмірі 614431,20 грн, а отже позовні вимоги щодо стягнення такої заборгованості є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи приписи ст. 129 Господарського процесуального кодексу України та те, що спір виник з вини відповідача, судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 73, 74, 80, 86, 129, 165, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства "ХАРКІВОБЛЕНЕРГО" (Україна, 61037, Харківська обл., місто Харків, ВУЛИЦЯ ПЛЕХАНІВСЬКА, будинок 149, ідентифікаційний код особи 00131954) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВСЬКЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ МОНТАЖНО-ЕКСПЛУАТАЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО" (Україна, 61037, Харківська обл., місто Харків, ВУЛИЦЯ ПЛЕХАНІВСЬКА, будинок 126, офіс 429, ідентифікаційний код особи 39425391) заборгованість в розмірі 614431,20 грн та 9216,47 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складено "26" січня 2022 р.

Суддя Л.С. Лаврова

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення24.01.2022
Оприлюднено27.01.2022
Номер документу102761522
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/4538/21

Ухвала від 16.01.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Сгара Елла Валеріївна

Ухвала від 05.10.2022

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Сгара Елла Валеріївна

Ухвала від 28.06.2022

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Сгара Елла Валеріївна

Ухвала від 08.02.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 31.01.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Рішення від 24.01.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 10.01.2022

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 20.12.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 17.11.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні