ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"27" січня 2022 р. м ХарківСправа № 922/231/22
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Сальнікової Г.І.
розглянувши матеріали
позовної заяви Керівника Богодухівської окружної прокуратури Харківської області (62103, Харківська обл., м. Богодухів, пл. Свято-Духівська, 1) в інтересах держави, в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств (01001, м. Київ, вул. Бориса Грінченка, буд. 1) до Фермерського господарства "Геліос-Агро 2017" (62030, Харківська обл., Богодухівський р-н., с. Колонтаїв, вул. Ельзи Сербінової, 1) про стягнення 195060,82 грн.
ВСТАНОВИВ:
Керівник Богодухівської окружної прокуратури Харківської області в інетерсах держави в особі Українського державного фонду підтримки фермерських господарств звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Фермерського господарства "Геліос-Агро 2017" про стягнення 195060,82 грн., з яких: основний борг у розмірі 140000,00 грн. та пеня у розмірі 55060,82 грн.
Позов обґрунтовано неналежним виконанням з боку відповідача взятих на себе зобов`язань за Договором про надання фінансової підтримки на поворотній основі фермерському господарству №171 ФГ-2017 від 28.11.2017 в частині повного та своєчасного повернення коштів фінансової підтримки відповідно до визначеного умовами договору графіку.
Попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які прокурор поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи складається зі сплати судового збору за подання даного позову до суду у розмірі 2925,91 грн.
Дослідивши матеріали позовної заяви, господарський суд встановив, що позовну заяву подано без додержання процесуальних вимог частини 1, 5 статті 164, частини 1 статті 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), про що зазначає наступне.
Вимоги щодо форми, змісту позовної заяви та додатків до неї закріплені у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
Так, згідно з частиною 5 статті 164 цього Кодексу до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача. Тобто, подання позову включає в себе дії позивача (самостійно або через уповноважених представників) щодо його безпосереднього звернення до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Приписами статті 237 ЦК України визначається поняття та підстави представництва, відповідно до частин 1, 3 якої представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє; представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Представник від імені особи, яку він представляє, здійснює тільки певні юридичні дії внаслідок повноваження. Наявність у представника повноважень є обов`язковою умовою будь - якого представництва. Реалізація права на звернення до суду є процесуальною дією в суді, яка має здійснюватися або самою особою у порядку самопредставництва, або її процесуальним представником.
Згідно з частиною 3 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Підписання та/або подання позовної зави є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Частиною 1 статті 24 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що право подання позовної заяви в порядку господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Судом установлено, що позовна заява 20.01.2022 №56-29-22 подана та підписана керівником Богодухівської окружної прокуратури Харківської області Ярославом Коптєвим. Поряд із цим документів на підтвердження повноважень останнього до позовної заяви не додано та не зазначено про наявність таких у переліку додатків до позовної заяви.
З наведених обставин суд дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, встановивши прокурору строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання доказів на підтвердження повноважень особи, яка підписала позовну заяву.
Окрім того, відповідно до частини 1 статті 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Приписами частини 1 статті 172 ГПК України визначено, що позивач зобов`язаний до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
З наведеної норми процесуального права слідує, що при зверненні з позовом до суду на позивача покладається обов`язок надіслати на ім`я учасників справи копію позовної заяви та копії всіх доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що прокурором на підтвердження направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів на адресу Українського державного фонду підтримки фермерських господарств та Фермерського господарства "Геліос-Агро 2017" подано фіскальні чеки та списки згрупованих поштових відправлень із описом вкладення від 20.01.2022.
З поіменного переліку документів, що були направлені на адресу Українського державного фонду підтримки фермерських господарств та Фермерського господарства "Геліос-Агро 2017" вбачаються відомості про направлення лише додатків до позовної заяви. Втім, відомостей про направлення самої позовної заяви вищевказані описи вкладень не містять, що свідчить про порушення вимог частини 1 статті 164, частини 1 статті 172 ГПК України.
Суд зауважує, що неподання належних доказів повідомлення інших учасників справи про звернення з позовною заявою порушує процесуальні права цих учасників, принципи рівності та змагальності сторін, закріплені у статті 2 ГПК України.
З урахуванням наведеного, подані прокурором докази не можуть прийматися судом в якості належних доказів направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів, а тому встановлений недолік позовної заяви також має бути усунуто.
Відповідно до статті 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 162, 164, 172, 174, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити прокурору строк для усунення зазначених у цій ухвалі недоліків - у п`ять днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Роз`яснити, що у разі невиконання цієї ухвали у встановлений судом строк, позовна заява вважається неподаною і підлягає поверненню прокурору зі всіма доданими до неї документами.
4. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб- адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Г.І. Сальнікова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2022 |
Оприлюднено | 28.01.2022 |
Номер документу | 102797450 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Сальнікова Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні