РІШЕННЯ 2 - 11800/ 2010 р.
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2010 року Жовтневий районний суд міста Маріупол я у складі головуючого судді Чаку Є.В., при секретарі Євчев ой М.В., розглянувши у відкрит ому судовому засіданні в зал і суду в м. Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА _1 до Пенсійного фонду Украї ни в Жовтневому районі м. Марі уполя про визнання бездіяль ності неправомірною, зобов'я зання нарахувати та виплатит и недоплачену як дитині війн и, щомісячну державну соціал ьну допомогу з 09 липня 2007 рок у, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до су ду з даним позовом до відпові дача, зазначивши, що він відне сений до категорії дітей вій ни. Згідно закону України "Про соціальний захист дітей вій ни" він має право на соціальну допомогу, але відповідач доп лату до пенсії не нараховує т а не сплачує. Отже, позивач вв ажає, що відповідач вчинив не правомірну бездіяльність ві дносно нього, чим порушив йог о права та інтереси. У зв'язку з чим позивач просить зобов'я зати відповідача нарахувати та виплатити йому недоплаче ну щомісячну державну соціал ьну допомогу з 09 липня 2007 рок у.
Позивач у судове засіда ння не з' явився, але надісла в до суду заяву з проханням ро згляд справи вести в його від сутності, позовні вимоги про сив задовольнити, по підстав ам, вказаним в позовній заяві .
Представник відповідач а в судове засідання також не з' явився, суду надав запере чення проти позову, в яких заз начив, що згідно до Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни" позивач має прав о на соціальну допомогу. Ал е Законами України "Про дер жавний бюджет України на 2006,2007,20 08 рік" не передбачені видатки на підвищення дітям війни до пенсії у розмірі 30 % в мінімаль ної пенсії за віком.
Відповідно ч.2 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'яз кове державне пенсійне страх ування" забороняється викори стання коштів Пенсійного фон ду для оплати договорів стра хування довічних пенсій і од норазових виплат та на цілі, не передбачені цим Законом. У зв'язку з Рішенням КСУ від 9 ли пня 2007 року у справі № 1-29/2007 року з аконодавчим органом не прийн ято жодного нормативного акт у на виконання вказаних вимо г Закону, не визначено на зако нодавчому рівні які органи п овинні виплачувати підвищен ня пенсії, за рахунок яких кош тів і джерел, в якому порядку, яким чином обчислювати вказа ний розмір. Тому відповідач в важає, що саме органи Пенсійн ого фонду України не повинні виплачувати таке підвищення із бюджету Пенсійного фонду . 28 травня 2008 року КМУ була прийн ята Постанова № 530. Таким чином , підвищення пенсії дітям вій ни виплачуються органами Пен сійного фонду відповідно до чинного на певний час законо давства. Просить суд у задово ленні позову відмовити, спра ву розглянути в його відсутн ості.
Враховуючи наявні мате ріали справи про права та вза ємовідносини сторін достатн іми, суд розглянув справу у ві дсутності сторін.
Дослідивши та оцінивши н адані докази, суд вважає, що по зов підлягає частковому зад оволенню з наступних підстав .
Відповідно до Закону Ук раїни "Про соціальний захист дітей війни" до дітей війни ві днесені особи, які є громадян ами України та яким на час зак інчення Другої світової вій ни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , віднесений до категорії ді тей війни, знаходиться на обл іку в УПФУ в Жовтневому район і м. Маріуполя, що підтверджу ється відомостями у його пен сійному посвідченні.
Відповідно до ст. 6 Закон у України "Про соціальний зах ист дітей війни" (2195-15), який набр ав чинності з 01.01.2006 року, дітям в ійни пенсії або щомісячне до вічне грошове утримання чи д ержавна соціальна допомога, що виплачується замість пенс ії, підвищуються на 30% мінімал ьної пенсії за віком.
Водночас ст. 7 цього зако ну передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гар антій, передбачених зазначен им законом, здійснюється за р ахунок коштів державного бюд жету України.
Ст. 110 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" (3235-15) було встановлено, що пільги дітям війни, передбач ені абзацом сьомим ст. 5 Закон у України "Про соціальний зах ист дітей війни" (2195-15), запровадж уються з 1 січня 2006 року, а ст. 6-пр отягом 2006 року поетапно, за рез ультатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку , визначеному Кабінетом Міні стрів України за погодженням з Комітетом Верховної ради У країни з питань бюджету.
У 2006 році урядом не впрова джувався порядок надання піл ьг, передбачених ст. 6 Закону У країни "Про соціальний захис т дітей війни".
Відповідно до п. 12 ст. 71 Зак ону України "Про державний бю джет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм зако нів у відповідність з цим зак оном (489-16), на 2007 рік зупинено, зок рема , дію ст. 6 Закону України "П ро соціальний захист дітей в ійни"
Поряд з цим, 9 липня 2007 року Конституційним Судом Україн и у справі № 1-29/2007 (справа про соц іальні гарантії громадян) ух валено Рішення № 6-рп/2007, відпов ідно до якого, визнані такими , що не відповідають Конститу ції України (є неконституцій ними) положення , зокрема п. 12 ст . 71 Закону України "Про державн ий бюджет України на 2007 рік" № 489- Y від 19 грудня 2006 року.
Конституційний Суд Укра їни визначив, що положення За кону України "Про державний б юджет України на 2007 рік" не можу ть скасовуватися чи змінюват ися обсяги прав і обов'язків, п ільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених інши ми законами України, не можут ь вноситися зміни, зупинятис я дія чинних законів України , а також встановлюватися інш е (додаткове) правове регулюв ання відносин, що є предметом інших законів України.
Відповідно до положень ст. 28 Закону України "Про загал ьнообов'язкове державне пенс ійне страхування", мінімальн ий розмір пенсії за віком за н аявності у чоловіків 25, а у жін ок-20 років страхового стажу вс тановлюється у розмірі прожи ткового мінімуму для осіб, як і втратили працездатність, в изначеного законом.
Визначення прожитко вого мінімуму, закладення пр авової основи для його встан овлення, затвердження та вра хування при реалізації держа вою конституційної гарантії громадян на достатній життє вий рівень, дає Закон України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Зако н України "Про державні соціа льні стандарти та державні с оціальні гарантії" від 5 жовтн я 2000 року № 2017-111, згідно ст. 1 якого прожитковий мінімум викорис товується для визначення, у т ому числі мінімального розмі ру пенсії за віком, який відпо відно до ст. 28 Закону України "П ро загальнообов'язкове держа вне пенсійне страхування" вс тановлюється у розмірі прожи ткового мінімуму для осіб, як і втратили працездатність, в изначеного законом.
Частиною 3 ст. 4 даного Зако ну (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 бере зня 2005 року) передбачено, що про житковий мінімум на одну осо бу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соц іальних і демографічних груп населення, щороку затверджу ється Верховною Радою Україн и в законі про Державний бюд жет України на відповідний р ік. Прожитковий мінімум публ ікується в офіційних виданн ях загальнодержавної сфери р озповсюдження.
Законом України "Про держ авний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяки х законодавчих актів України " було внесено зміни до ст. 6 Зак ону України "Про соціальний з ахист дітей війни", відповідн о яких дітям війни до пенсії а бо щомісячного довічного гро шового утримання чи державн ої соціальної допомоги, що ви плачується замість пенсії, в иплачується підвищення у роз мірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветера ни війни мають право на отрим ання підвищення до пенсії аб о щомісячного довічного грош ового утримання чи державної соціальної допомоги, що випл ачується замість пенсії, від повідно до цього Закону та За кону України "Про статус вете ранів війни, гарантії їх соці ального захисту" зазначене п ідвищення проводиться за їх вибором згідно з одним із зак онів. Згідно Закону України "П ро статус ветеранів війни, га рантії їх соціального захист у" від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ уч асникам війни, нагородженим орденами і медалями колишньо го Союзу РСР за самовіддану п рацю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії аб о щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціал ьна допомога, що виплачуєтьс я замість пенсії, підвищують ся на 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працез датність, іншим учасникам ві йни - на 10 процентів прожитков ого мінімуму для осіб, які втр атили працездатність.
Відповідач, виконую чи приписи зазначеного зако ну в період з 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року діяв правомірн о.
Разом з тим Рішенням Кон ституційного Суду України ві д 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнан і неконституційними, серед і ншого, і положення підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ Закону Ук раїни "Про державний бюджет У країни на 2008 рік та про внесенн я змін до деяких законодавчи х актів України".
Отже, з 22 травня 2008 року від новлена дія ст. 6 Закону Україн и "Про соціальний захист діте й війни" в редакції до 1 січня 200 8 року, відповідно до якої дітя м війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання ч и державна соціальна допомог а, що виплачується замість пе нсії, підвищуються на 30% мінім альної пенсії за віком.
Статтею 62 Закону України "Про державний бюджет Україн и на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-5, що набрав чинності з 1 січня 2007 року ( "Урядовий кур'єр" від 23 г рудня 2006 року), був затверджени й прожитковий мінімум на одн у особу, яка втратила працезд атність з 1 січня - 380 грн., з 1 квіт ня 387 грн., з 1 жовтня - 395 грн.
Зазначена стаття була зм інена Законом України від 15 б ерезня 2007 року № 749-5 та існує в но вій редакції з 28 березня 2007 рок у ( "Урядовий кур'єр" та "Голос Ук раїни" від 28 березня 2007 року), яко ю прожитковий мінімум для ос оби, яка втратила працездатн ість, визначений з 1 січня-380 грн ., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 гр н.. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким пере дбачено встановити, що для ви значення мінімального розмі ру пенсії за віком відповідн о до абзацу першого частини 1 с т. 28 Закону України "Про загаль нообов'язкове державне пенс ійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовуєть ся прожитковий мінімум для о сіб, які втратили працездатн ість, визначений абзацом п'ят им частини першої цієї статт і, збільшений на 1%, що складає в ідповідно 410 грн., 06 коп., 415 грн. 11 ко п.
Статтею 58 Закону України " Про Державний бюджет Україн и на 2008 рік та про внесення змі н до деяких законодавчих акт ів України" від 28 грудня 2007 року № 107-Y1, що набрав чинності з 1 січ ня 2008 року, був затверджений пр ожитковий мінімум на одну ос обу, яка втратила працездатн ість з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.
Статтею 71 ЗУ «Про дер жавний бюджет України на 2009 рі к» Кабінету Міністрів Україн и надано право у 2009 році встан овлювати розміри соціальни х витрат, які відповідно до за конодавства визначаються за лежно від розміру мінімально ї заробітної плати, в абсолют них сумах у межах асигнувань , передбачених за відповідни ми бюджетними програмами.
Оскільки вказана норма п ередбачає встановлення в абс олютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критері єм розрахунку яких є розмір м інімальної заробітної плати . Відповідно до цього її дія не поширюється на спірні відно сини, оскільки розмір зазнач ених соціальних виплат згідн о до Закону «Про соціальний з ахист дітей війни" залежить в ід розміру мінімальної пенсі ї за віком.
Отже, нарахування та випл ата у 2009 році дітям війни підви щення до пенсії або щомісячн ого грошового довічного утри мання чи державної соціальн ої допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здій снюватися відповідно до ЗУ « Про соціальний захист дітей війни».
Нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищенн я до пенсії або щомісячного г рошового довічного утриманн я чи державної соціальної до помоги, що виплачується замі сть пенсії, також повинні зді йснюватися відповідно до нор м Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни".
Статтею 52 Закону України «Про Державний бюджет Украї ни на 2010 рік» від 27 квітня 2010 року № 2154-VІ був затверджений прожит ковий мінімум на одну особу, я ка втратила працездатність з 1 січня - 695грн, з 1 квітня - 706 гр н., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.
Відповідно до п. 1 Розділ у VІІ Прикінцевих положень За кон України «Про державний б юджет України на 2010 рік» набир ає чинності з дня його опублі кування («Голос України» № 80 /80- 81/ від 30.04.2010 р.) та застосовується з 1 січня 2010 року.
Суд вважає за необхідне з азначити, що загальносуспіль ні потреби-це потреби, направ лені на задоволення всього с успільства, а у цьому випадку спірні виплати направлені н а задоволення потреб обмежен ого кола споживачів, зокрема визначених Законом України "Про соціальний захист дітей війни".
Крім того, Конституційни й Суд України неодноразово р озглядав проблему ( про що, зок рема зазначено у Рішенні № 8-рп /2005 від 11 жовтня 2005 року по справі № 21/2005), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, н еприпустимістю обмеження ко нституційного права громадя н на достатній життєвий ріве нь, і сформулював правову поз ицію, згідно з якою Конституц ія та закони України відокре млюють певні категорії грома дян України, що потребують до даткових гарантій соціально го захисту з боку держави. До них зокрема, належать громад яни, яким пенсія призначаєть ся за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гаранті ї є видом соціальної допомог и і необхідною складовою кон ституційного права на достат ній життєвий рівень, тому зву ження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нови х законів або внесення змін д о чинних законів за ст. 22 Конст итуції України не допускаєть ся.
Постановляючи судове рі шення у даній справі, суд вихо дить з того, що конституційні принципи, на яких базується з дійснення прав і свобод люди ни і громадянина в Україні, вк лючаючи і право на пенсійне з абезпечення, передбачені ста ттями 1,3, частиною 2 ст. 6, статте ю 8, частиною 2 статті 19, статтям и 22,23, частиною 1 статті 24 Констит уції України, набуте у сфері п енсійного забезпечення, не м оже бути скасоване, звужене. П равовою гарантією забезпече ння державою даного права є в иконання прийнятих на себе з обов'язань, виходячи з положе нь принципу верховенства пра ва, закріпленого як статтею 8 К онституції України, так і ста ттею 8 ЦПК України.
Враховуючи, що відповід но до законодавства, саме на П енсійний фонд України поклад ено обов' язок проведення ро зрахунку розміру пенсій та д оплат, суд вважає за необхідн е не перераховувати та стягу вати конкретні суми недоплат и, а зобов' язати Управління Пенсійного фонду України в Ж овтневому районі міста Маріу поля Донецької області здійс нити позивачу нарахування та виплатити щомісячну доплату до пенсії.
Відповідно до ст. 88 ЦПК Укр аїни стороні на користь якої ухвалене рішення, суд присуд жує з другої сторони понесен і нею і документально підтве рджені судові витрати. У відп овідності до ст. 82 ЦПК України суд може звільнити сторону п о справі від оплати судових витрат. У відповідності до Де крету Кабінету Міністрів Укр аїни «Про державне мито», від повідач звільнений від сплат и судового збору, а від сплати витрат на інформаційно-техн ічне забезпечення розгляду с прави, суд вважає можливим зв ільнити його, враховуючи бюд жетне фінансування установ и.
Керуючись ст. 10,11,82,169,209,212,214,215,218 ЦПК України, Законом України "Про соціальний захист дітей війни", Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік», За коном України «Про Державни й бюджет на 2007 рік», Законом Укр аїни «Про Державний бюджет н а 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів У країни», Законом України «Пр о Державний бюджет на 2009 рік», З аконом України «Про Державн ий бюджет на 2010 рік», Законом У країни «Про загальнообов'язк ове державне пенсійне страху вання», Законом України «Про прожитковий мінімум», Рішен ням Конституційного Суду Укр аїни № 1-29/2007 від 09.07.2007 року, Рішення м Конституційного Суду Украї ни № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 1,2,3,6, 8,19,22,23,24 Конституції України, суд -
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1 до Упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в Жовтневому районі м. Ма ріуполя про визнання бездіял ьності неправомірною, зобов' язання нарахувати та виплати ти недоплачену як дитині вій ни, щомісячну державну соціа льну допомогу з 9 липня 2007 рок у, задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пе нсійного фонду України в Жов тневому районі м. Маріуполя щ одо не нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенс ії в розмірі 30% мінімальної пе нсії за віком з 9 липня 2007 року п о 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 р оку по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 01 с ічня 2010 року, виходячи з розмі ру мінімальної пенсії за вік ом, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'яз кове державне пенсійне стра хування", з урахуванням встан овленого законодавством про житкового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .
Зобов'язати Управління П енсійного фонду України в Жо втневому районі м. Маріуполя здійснити ОСОБА_1 нараху вання та виплатити доплату д о пенсії в розмірі 30% мінімаль ної пенсії за віком відповід но до ст. 6 Закону України "Про с оціальний захист дітей війни " з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 ро ку, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року та з 01 січня 2010 року, ви ходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлено ї ч. 1 ст. 28 Закону України "Про з агальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урах уванням встановленого закон одавством прожиткового міні муму для осіб, які втратили пр ацездатність, з урахуванням фактично отриманих сум.
В решті позовних вимог в ідмовити.
Заяву про апеляційне ос карження постанови суду може бути подано протягом 10 днів з дня складення постанови в по вному обсязі до Донецького а пеляційного суду через Жовт невий районний суд м. Маріупо ля.
Апеляційна скарга на по станову суду подається до До нецького апеляційного суду через Жовтневий районний су д м. Маріуполя протягом 20 днів після подання заяви про апел яційне оскарження.
Суддя
Суд | Жовтневий районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2010 |
Оприлюднено | 10.02.2011 |
Номер документу | 10287284 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Петруня Ніна Василівна
Цивільне
Єнакіївський міський суд Донецької області
Дармін Михайло Олександрович
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Маріуполя
Чаку Євген Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні