№ 2-1250-10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАІНИ
15 червня 2010 року Ізяслав ський районний суд Хмельниць кої області в складі: головую чого судді - Антонюка В.В., пр и секретарі Самборській Л.А., р озглянувши у відкритому судо вому засіданні в залі суду в м . Ізяславі справу за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБ А_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, О СОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 , ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБ А_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_ 16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, О СОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 , ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСО БА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26 д о Управління Пенсійного фонду України в Ізяславсько му районі Хмельницької облас ті про стягнення щомісячної недоплати дітям війни, -
встановив:
Позивачі звернулись д о суду із позовами про стягне ння недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії дітям вій ни за 2008-2009 роки, мотивуючи тим, щ о вони є дітьми війни і мають право на пільги, передбачені Законом України «Про соціал ьний захист дітей війни», згі дно якого дітям війни пенсії або щомісячне довічне утрим ання чи державна соціальна д опомога, що виплачується зам ість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віко м, проте у 2008-2009 роках дана надба вка в розмірі 30% мінімальної п енсії за віком не виплачувал ася.
Позивачі в судове засі дання не з' явились, подали с уду заяви про слухання справ и у їх відсутності.
Представник відповіда ча Управління Пенсійног о фонду України в Ізяславськ ому районі Якимчук Ю.В. в с удове засідання не з»явився, надав до суду письмову заяву в якій просить справу розгля нути в його відсутності, а так ож, надав до суду письмові зап еречення проти позовів, в яки х заперечив проти їх задовол ення, просив відмовити позив ачам у задоволенні позовів.
Суд, перевіривши матер іали справи вважає, що позов и підлягають до часткового з адоволення.
Позивачі являються діт ьми війни, що підтверджуєтьс я пенсійними посвідченнями з відповідними відмітками і м ають право на пільги, передба чені Законом України «Про со ціальний захист дітей війни» .
Відповідно до ст. 6 Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни», дітям війн и пенсії або щомісячне довіч не грошове утримання чи держ авна соціальна допомога, що в иплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків м інімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.2 Прикін цевих положень Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни» особам, які мають п раво на пільги відповідно д о цього Закону та Закону Укра їни "Про статус ветеранів вій ни, гарантії їх соціального з ахисту", пільги надаються за їх вибором згідно з одним із зазначених законів.
Згідно довідок управлі ння Пенсійного фонду України в Ізяславському районі пози вачам підвищення пенсії як д ітям війни відповідно до ст.6 З акону України "Про соціальни й захист дітей війни" з 1 січня по 31 березня 2008 року проводило сь у розмірі 47 грн., з 1 квітня по 30 червня 2008 року - у розмірі 48 г рн. 10 коп., з 1 липня по 31 грудня 2008 р оку - у розмірі 49 грн. 80 коп., з 01.0 1.2009 року по 31.12.2009 рік - 49 гр. 80 к.
Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-V "Про Державн ий бюджет України на 2007 рік", зо крема пунктом 12 статті 71, було з упинено на 2007 рік дію статті 6 З акону України "Про соціальни й захист дітей війни" та статт ею 111 установлено, що у 2007 році пі двищення до пенсії або щоміс ячного довічного грошового у тримання чи державної соціал ьної допомоги, яка виплачуєт ься замість пенсії, відповід но до статті 6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, я кі є інвалідами (крім тих, на я ких поширюється дія Закону У країни "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціально го захисту"), у розмірі 50 відсот ків від розміру надбавки, вст ановленої для учасників війн и. Однак Рішенням Конституці йного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціа льні гарантії громадян) визн ані неконституційними полож ення пункту 12 статті 71 Закону У країни "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинен ня дії на 2007 рік статті 6 Закону України "Про соціальний захи ст дітей війни".
Таким чином, із 1 січня п о 9 липня 2007 року застосуванню п ідлягали положення статті 111 3 акону України від 19 грудня 2006 р оку № 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" як такі, що пр ийняті пізніше в часі, у зв'язк у з чим мали пріоритет порівн яно зі спеціальною нормою - статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війн и".
Після прийняття Консти туційним Судом України вказа ного рішення знову почали ді яти положення статті 6 Закону України "Про соціальний захи ст дітей війни", тобто з часу п рийняття цього рішення відно влено право на підвищення пе нсії на 30 відсотків мінімальн ої пенсії за віком.
Законом України від 28 гр удня 2007 року № 107-VІ «Про Державни й бюджет України на 2008 рік та пр о внесення змін до деяких зак онодавчих актів України» вне сено зміни до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та статтю 6 цього Закон у викладено в новій редакції , та передбачено, що дітям війн и (крім тих, на яких поширюєтьс я дія Закону України "Про стат ус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пе нсії або щомісячного довічно го грошового утримання чи де ржавної соціальної допомоги , що виплачується замість пен сії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановл еної для учасників війни. Вет еранам війни, які мають право на отримання підвищення до п енсії або щомісячного довічн ого грошового утримання чи д ержавної соціальної допомог и, що виплачується замість пе нсії, відповідно до цього Зак ону та Закону України "Про ста тус ветеранів війни, гаранті ї їх соціального захисту" так е підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із з аконів. Зазначені зміни набр али чинності з 1 січня 2008 року.
Згідно з Рішенням Конс титуційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 (справа щ одо предмета та змісту закон у про Державний бюджет Украї ни) вищевказані зміни щодо ро зміру пенсії дітям війни виз нано такими, що не відповідаю ть Конституції України (є нек онституційними).
Таким чином, з 1 січня по 22 травня 2008 року застосуванню д о спірних правовідносин підл ягали положення Закону Украї ни "Про Державний бюджет Укра їни на 2008 рік та про внесення зм ін до деяких законодавчих ак тів України", а положення стат ті 6 Закону України "Про соціал ьний захист дітей війни" у ред акції від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, поновили свою дію з 22 травн я 2008 року.
Відповідно до ст.152 ч.2 Кон ституції України Закони, інш і правові акти або їх окремі п оложення, що визнані неконст итуційними, втрачають чинніс ть з дня ухвалення Конституц ійним Судом України рішення про їх неконституційність. Т ому суд вважає, що недоплачен а частина пенсії, починаючи з 22.05.2008 року, підлягає стягненню на користь позивачів у зв' я зку з визнанням неконституці йними положень закону, що обм ежили виплати.
В той же час суд не знахо дить підстав для задоволення позовних вимог в частині під вищення пенсії дитині війни до 22 травня 2008 року з огляду на те, що згадане рішення Консти туційного Суду України набра ло чинності з 22 травня 2008 року і не розповсюджується на прав овідносини, які існували до й ого прийняття.
Частиною 2 статті 54 розді лу VI Закону України «Про Держа вний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що розміри держ авних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежн о від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідним и законами України, цим Закон ом та нормативно-правовими а ктами Кабінету Міністрів Укр аїни.
Відповідно до п. 8 постан ови КМУ від 28.05.2008р. № 530 „ Деякі пит ання соціального захисту окр емих категорій громадян” - ді тям війни (крім тих, на яких по ширюється дія Законів Україн и „Про статус ветеранів війн и, гарантії їх соціального за хисту” та „Про жертви нацист ських переслідувань”) до пен сії або щомісячного довічног о грошового утримання чи дер жавної соціальної допомоги, що виплачується замість пенс ії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,10 г рн., з 1 липня - 48,20 грн. та з 1 жовтня - 49,80 грн.
Відповідно до ст.3 Закон у України „Про соціальний за хист дітей війни” - державні с оціальні гарантії дітям війн и, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або ска совані іншими нормативно-пра вовими актами.
Зазначеним Законом не передбачено повноважень Каб інету Міністрів України змен шувати конкретний розмір дер жавних соціальних гарантій д ітям війни. Положення цього З акону мають пріоритетну силу над постановами Кабінету Мі ністрів України як підзаконн ими нормативно-правовими акт ами.
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 92 К онституції України - виключн о законами визначаються, зок рема, основи соціального зах исту, а ст. 75 Конституції Украї ни встановлено, що єдиним орг аном законодавчої влади в Ук раїні є Верховна Рада Україн и. Конституцією України не пе редбачено права парламенту д елегувати свої повноваження іншим державним органам, а ос таннім своїми нормативно-пра вовими актами змінювати поло ження законів. Верховною Рад ою України дія ст. 6 Закону Укр аїни від 18.11.2004р. № 2195-IV „Про соціал ьний захист дітей війни” у 2009 р оці не призупинялась.
Згідно Закону України «Про загальнообов' язкове д ержавне пенсійне страхуванн я» нарахування пенсій провод ять територіальні управлінн я Пенсійного фонду України.
Посилання представни ка відповідача про неврегуль ованість механізму реалізац ії положень ст. 6 Закону № 2195-ІV су д не може прийняти до уваги.
На час виникнення спір них правовідносин розмір мін імальної пенсії за віком виз начався лише ст. 28 Закону Укра їни «Про загальнообов' язко ве державне пенсійне страхув ання» і згідно цієї норми мін імальна пенсія за віком дорі внює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що вт ратили працездатність.
В силу ст. 2 ч. 1 Закону Укр аїни «Про прожитковий мініму м» прожитковий мінімум засто совується для встановлення р озмірів мінімальної заробіт ної плати та мінімальної пен сії за віком.
Тому, при визначенні ро зміру підвищення до пенсії в ідповідно до ст. 6 Закону № 2195-ІV з астосовується розмір мініма льної пенсії за віком, який ви значений ст. 28 ч. 1 Закону Україн и «Про загальнообов' язкове державне пенсійне страхуван ня». Положення частини 3 цієї с татті не є перешкодою для зас тосування зазначеної величи ни, оскільки чинним законода вством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.
При таких обставинах с уд вважає, що дії управління П енсійного фонду України в Із яславському районі, щодо не н арахування та невиплати підв ищеної пенсії з 22 травня по 31 грудня 2008 року, з 01 січн я 2009 року по 31 грудня 2009 року є неп равомірними, оскільки вони н е відповідають вимогам Закон у України «Про соціальний за хист дітей війни», згідно яко го позивачі мають право на що місячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенс ії за віком, тому слід частков о задовольнити позовні вимог и позивачів до Управління Пенсійного фонду України в І зяславському районі про стяг нення доплати до пенсії, як ді тям війни за 2008 рік, починаючи з 22 травня 2008 року, за 2009 рік, почин аючи з 01 січня 2009 року.
Згідно ст. 88 ЦПК Україн и стороні, на користь якої ухв алено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені не ю і документально підтвердже ні судові витрати. Якщо позов і задоволено частково, судов і витрати присуджуються пози вачеві пропорційно до розмір у задоволених позовних вимог , відповідачеві - пропорцій но до тієї частини позовних в имог, у задоволенні яких пози вачеві відмовлено.
Пунктом 34 ст. 4 Декрету К МУ «Про державне мито» від 21.01.1 993 року передбачено, що від спл ати державного мита звільняю ться: Пенсійний фонд України , його підприємства, установи , організації.
Відповідно, суд рахує, що з відповідача - Управл іння Пенсійного фонду Укра їни в Ізяславському районі н а користь позивачів підлягаю ть стягненню витрати на інфо рмаційно-технічне забезпече ння.
Керуючись ст.ст. 75, 92, 152 Конс титуції України, Законом Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни», Законом Україн и «Про державний бюджет Укра їни на 2008 рік та про внесення зм ін до деяких законодавчих ак тів України» від 28 грудня 2007 ро ку, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 рок у № 6-рп/2007, рішенням Конституці йного Суду України від 22 травн я 2008 року №10-рп/2008, ст.ст. 212, 213, 215, 216, Цив ільного процесуального коде ксу України,
вирішив:
Позовні вимоги ОСО БА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 , ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСО БА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_ 14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, О СОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 , ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСО БА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26 задоволь нити частково.
Визнати неправомірни ми дії управління Пенсійного Фонду України в Ізяславсько му районі щодо відмови у нара хуванні та виплаті позивачам щомісячної державної соціал ьної допомоги як дітям війни відповідно до ст. 6 Закону Укр аїни «Про соціальний захист дітей війни» за період з 22.05.2008 р оку до 31.12.2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Зобов' язати Управл іння Пенсійного фонду Укра їни в Ізяславському районі Х мельницької області, (м. Ізясл ав, вул. Шевченка, 16, Хмельницьк ої області) нарахувати та вип латити для позивачів підвище ння до пенсії в розмірі 30% міні мальної пенсії за віком, відп овідно до Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни», з врахуванням ст. 28 Закон у України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування»:
- ОСОБА_1 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_2 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_3 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_4 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_5 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_6 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня
2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 гр удня 2009 року;
- ОСОБА_7 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з
01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 ро ку;
- ОСОБА_8 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з
01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 ро ку;
- ОСОБА_9 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_10 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_11 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня
2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 гр удня 2009 року;
- ОСОБА_12 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року,
з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 р оку;
- ОСОБА_13 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з
01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 ро ку;
- ОСОБА_14 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_15 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_16 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_17 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01
січня 2009 року по 31 грудня 2009 рок у;
- ОСОБА_18 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01
січня 2009 року по 31 грудня 2009 рок у;
- ОСОБА_19 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з
01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 ро ку;
- ОСОБА_20 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року,
з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 р оку;
- ОСОБА_21 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_22 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з
01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 ро ку;
- ОСОБА_23 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року;
- ОСОБА_24 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з
01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 ро ку;
- ОСОБА_25 за період з 22 тра вня 2008 року по 31 грудня
2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 гр удня 2009 року;
- ОСОБА_26 за період з 22 тр авня 2008 року по 31 грудня 2008
року, з 01 січня 2009 року по 31 груд ня 2009 року, врахувавши виплати , які були проведені позивача м в 2008-2009 роках.
Стягнути з Управлінн я Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмел ьницької області, (м. Ізяслав, вул. Шевченка, 16, Хмельницької області) на користь позивачі в по 37 грн. витрат на інформаці йно-технічне забезпечення, с плачених ними при подачі поз ову, на кожного.
В задоволенні решти по зовних вимог відмовити.
Рішення може бути оска ржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельн ицької області через Ізяслав ський районний суд шляхом по дачі в 10-денний строк з дня про голошення рішення заяви про апеляційне оскарження і пода нням після цього протягом 20 дн ів апеляційної скарги.
Суддя: В.В.Ант онюк
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2010 |
Оприлюднено | 10.02.2011 |
Номер документу | 10293986 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олевський районний суд Житомирської області
Стратович Олександр Володимирович
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Ломейко Віталій Валерійович
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Оксенюк Михайло Миколайович
Цивільне
Козельщинський районний суд Полтавської області
Оксенюк Михайло Миколайович
Цивільне
Оріхівський районний суд Запорізької області
Плечищева Оксана Валентинівна
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Антонюк Василь Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні