Справа № 134/1174/21
Провадження № 2/134/10/2022
УХВАЛА
іменем України
07 лютого 2022 рокуКрижопільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді - Лабая О.В.,
з участю секретаря судового засідання Цибуляк А.С.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в у смт. Крижопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , Крижопільської селищної ради про визнання договору оренди землі недійсним, визнання рішення сесії селищної ради незаконним та його скасування , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до районного суду з позовом до ОСОБА_4 , Крижопільської селищної ради про визнання договору оренди землі недійсним, визнання рішення сесії селищної ради незаконним та його скасування.
У підготовчому судовому засіданні суд поставив на обговорення вирішення питання щодо розгляду даної справи в цивільному судочинстві.
Представник позивача адвокат Ломаченський В.П. в підготовчому засіданні зазначив, що справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки договір оренди укладався з фізичною особою ОСОБА_4 .
Представник відповідача Крижопільської селищної ради адвокат Панасюк В.Б. зазначив, що земельна ділянка в оренду ОСОБА_4 надавалася на підставі договору оренди для виробничих потреб, а для визначення належного судочинства по даній справі необхідно викликати в судове засідання відповідача ОСОБА_4 .
Представник відповідача адвокат Близнюк В.В. та відповідач ОСОБА_4 , в підготовче засідання не з`явилися, про час та дату судового засідання повідомленні належним чином, про поважність причини неявки суду не повідомили.
Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Як вбачається із змісту позовної заяви підставою для звернення позивача до суду став спір, який виник між ним та відповідачами ОСОБА_4 та Крижопільською селищною радою, з приводу порушення права власності фізичної - особи підприємця ОСОБА_3 на нерухоме майно, що розташоване на земельній ділянці кадастровий номер 05211955100:02:003:0031 за адресою АДРЕСА_1 що передане позивачу в оренду на підставі договору оренди землі від 02.03.2015 року укладеного з Крижопільською Селищною радою, оренда земельної ділянки продовжена шляхом укладання із позивачем договору оренди землі від 10.03.2020 року із Крижопільською селищною радою. Порушення права власності як вказує позивач відбулося внаслідок укладання договору оренди землі від 14.06.2018 року між ОСОБА_5 та Крижопільською селищною радою предметом якого є земельна ділянка кадастровий номер 05211955100:02:003:0073 за адресою АДРЕСА_1 . Внаслідок чого просить рішення Крижопільської селищної ради від 28.07.2016 № 23,6,-8/16 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі гр ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 05211955100:02:003:0073.
Відповідно до частини першої статті 24 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.
У статтях 25, 26 цього ж Кодексу передбачено, що здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті. Усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов`язки. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов`язки як учасник цивільних відносин.
Відповідно до ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно із частиною другою статті 4 ГПК України юридичні особи та ФОП, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Пунктом 1 частини першої статті 20 ГПК України визначено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.
Відповідно до п.6. ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
Критеріями належності справи до господарського судочинства за загальними правилами є одночасно суб`єктний склад учасників спору та характер спірних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Ознаками господарського спору є, зокрема: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих ЦК України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Кожна фізична особа має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом (стаття 42 Конституції України). Це право закріплено й у статті 50 ЦК України, у якій передбачено, що право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.
Тобто фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприємця. При цьому правовий статус ФОП сам по собі не впливає на будь-які правомочності фізичної особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатністю, та не обмежує їх.
Відповідно до частини другої статті 50 ЦК України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур не позбавляється статусу фізичної особи, а набуває до свого статусу фізичної особи нової ознаки - суб`єкта господарювання. Вирішення питання про юрисдикційність спору залежить від того, чи виступає фізична особа - сторона у відповідних правовідносинах - як суб`єкт господарювання, та від визначення цих правовідносин як господарських.
Згідно даних із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач ОСОБА_3 дата запису 12.06.2014 та відповідач ОСОБА_4 дата запису 12.12.2012 є фізичними особами-підприємцями, що сторонами не спростовується, припинення статусу суб`єкта господарювання на час розгляду справи суду не надано.
Відповідно до договору оренди землі від 02.03.2015 року та договору оренди землі від 10.03.2020 земельної ділянки кадастровий номер 05211955100:02:003:0031 за адресою АДРЕСА_1 укладеного з ФОП ОСОБА_3 та Крижопільською Селищною радою земельна ділянка передається для комерційного використання.
Відповідно до договору оренди землі від 14.06.2018 року земельної ділянки кадастровий номер 05211955100:02:003:0073 за адресою АДРЕСА_1 укладеного між ОСОБА_4 та Крижопільською селищною радою земельна ділянка передається для виробничих потреб.
Враховуючи те, що спір за суб`єктним складом учасників та характером правовідносин підлягає вирішенню в господарських судах.
Положеннями п. 1, ч. 2 п.2 ст. 200 ЦПК України встановлено, що у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі.
В зв`язку з цим справа не підсудна Крижопільському районному суду, оскільки повинна розглядатись за правилами господарського судочинства.
Відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 ЦПК України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
На підставі вище викладеного та керуючись ст. 255 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , Крижопільської селищної ради про визнання договору оренди землі недійсним, визнання рішення сесії селищної ради незаконним та його скасування .
Сплачену суму судового збору у розмірі 4540,00 ( чотири тисячі п`ятсот сорок) гривень, згідно квитанції № 56782531 від 02.07.2021 одержувач: ГУК у Вінницькій області повернути ОСОБА_3 .
Виконання ухвали покласти на Управління державної казначейської служби України у Крижопільському районі Вінницької області.
Повернення сплаченої суми судового збору необхідно здійснити в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Роз`яснити заявнику, що повернення судового збору проводиться фінансовим органом за особистою заявою про повернення судового збору із зазначенням реквізитів рахунку отримувача коштів, оригіналом платіжного доручення, що підтверджує сплату судового збору до бюджету.
Ухвалу може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду через Крижопільський районний суд Вінницької області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо її не буде подано.
Суддя:
Суд | Крижопільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2022 |
Оприлюднено | 08.02.2022 |
Номер документу | 102995808 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Крижопільський районний суд Вінницької області
Лабай О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні