УХВАЛА
14 січня 2022 року
Київ
справа №420/6492/19
адміністративне провадження №Зн/9901/73/20
Верховний Суд у складі судді - доповідача Касаційного адміністративного суду Чиркіна С.М. , перевіривши заяву головного редактора газети Альтернатива.орг ОСОБА_1 про допуск журналістів до зали судового засідання з метою проведення відео-та аудіозапису судового засідання під час розгляду справи № 420/6492/19 за позовом Фермерського господарства "АГЗО" до Овідіопольської селищної ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Верховного Суду від 10 листопада 2020 року відкрито провадження за заявою Овідіопольської селищної ради Одеської області про перегляд ухвали Верховного Суду від 17 вересня 2020 року за нововиявленими обставинами у справі № 420/6492/19 за позовом Фермерського господарства АГЗО до Овідіпольської селищної ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення.
28 грудня 2020 року від головного редактора газети Альтернатива.орг ОСОБА_1 надійшло клопотання, в якому він просить:
допустити журналістів Альтернатива.орг до зали судового засідання під час розгляду справи № 420/6492/19 з можливістю здійснювати відео-та аудіозапис судового засідання без трансляції в режимі реального часу;
завчасно повідомити про день, час та місце розгляду вказаної справи засобами електронного та поштового зв`язку.
Згідно із частиною 1 статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань.
Частиною 1 статті 167 КАС України визначені вимоги до будь-якої письмової заяви, клопотання.
Статті 166, 167 КАС України розміщені в розділі II глави 1 § 2 КАС України, які регламентують порядок подання та розгляду заяв з процесуальних питань учасників справи у позовному провадженні, а отже мають застосовуватись у сукупності із іншими нормами цього розділу та інших розділів КАС України.
Проте в контексті статті 42 КАС України головний редактор газети Альтернатива.орг ОСОБА_1 не є стороною або учасником справи.
Водночас суд наголошує, що за змістом статті 10 КАС України розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Будь-яка особа має право бути присутньою у відкритому судовому засіданні. Від особи, яка бажає бути присутньою у судовому засіданні, забороняється вимагати будь-які документи, крім документа, що посвідчує особу.
Особи, які бажають бути присутніми у судовому засіданні, допускаються до зали судового засідання до початку судового засідання та під час перерви.
Суд може видалити із зали судового засідання осіб, які перешкоджають веденню судового засідання, здійсненню прав або виконанню обов`язків учасників судового процесу або судді, порушують порядок в залі судового засідання.
Особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом.
Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.
Водночас за приписами пунктів 8-10 статті 10 КАС України у певних випадках розгляд справи може відбуватись у закритому судовому засіданні із відповідними обмеженнями щодо розголошення інформації та участі в судовому засіданні інших осіб які не є учасниками справи.
Отже, вирішення питання щодо присутності журналістів в залі судового засідання регламентується статтею 10 та іншими нормами КАС України безпосередньо під час розгляду справи (допускаються до зали судового засідання до початку судового засідання та під час перерви).
За такого правового регулювання, суд вважає за необхідне роз`яснити головному редактору газети Альтернатива.орг ОСОБА_1 , що згідно із статтею 10 КАС України, будь-яка особа має право бути присутньою у відкритому судовому засіданні та особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом.
Також суд наголошує, що згідно із частинами першою та другою статті 124 КАС України судові виклики і повідомлення здійснюються повістками про виклик і повістками-повідомленнями.
Повістки про виклик у суд надсилаються учасникам справи, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам, а повістки-повідомлення - учасникам справи з приводу вчинення процесуальних дій, у яких участь цих осіб не є обов`язковою.
Отже, за змістом статті 124 КАС України журналісти не є тими учасниками судового процесу, які викликаються або повідомляються про судове засідання.
Водночас інформація про рух справи є загальнодоступною та розміщується на сайті Єдиний державний реєстр судових рішень та Судова влада в розділі Стан розгляду судових справ .
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду на викладене, клопотання головного редактора газети Альтернатива.орг ОСОБА_1 необхідно повернути без розгляду.
Керуючись статтями 10,167, 355 КАС України, суд
УХВАЛИВ :
Заяву головного редактора газети Альтернатива.орг ОСОБА_1 про допуск журналістів до зали судового засідання з метою проведення відео-та аудіозапису судового засідання під час розгляду справи №420/6492/19 - повернути без розгляду.
Роз`яснити заявнику, що будь-яка особа має право бути присутньою у відкритому судовому засіданні та особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя - доповідач: С.М. Чиркін
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2022 |
Оприлюднено | 09.02.2022 |
Номер документу | 103028325 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Чиркін С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні