Справа № 199/5185/21
(2/199/269/22)
РІШЕННЯ
іменем України
31.01.2022
Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді Спаї В.В.,
секретар судового засідання - Подварченко А.Ю.,
за участі відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Янтарна 42 до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в його обґрунтування посилаючись на те, що згідно п.1.1 Розділу 1 Типового договору № 2 про тимчасову передачу повноважень щодо управління та утримання будинку (комплексу або його частини) та прибудинкової території від 01 серпня 2016 року, що укладений між Комунальним підприємством Жилсервіс-9 ДМР (балансоутримувач) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку Янтарна 42 (ОСББ) предметом договору є передача повноважень щодо управління неподільним та загальним майном житлового будинку (комплекс або його частини) та забезпечення належної експлуатації і надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території від балансоутримувача до ОСББ, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно рішення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Янтарна 42 від 23 грудня 2017 р. з 01.02.2018 р. прийнятий тариф вартості утримання будинку та прибудинкової території першого та другого поверху 2,65 грн. кв.м, 3-9 поверху - 2,99 кв.
Згідно рішення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Янтарна 42 від 25 грудня 2018 р. з 01.01.2019 р. прийнятий тариф вартості утримання будинку та прибудинкової території першого та другого поверху 4.03 грн. кв.м, 3-9 поверху - 4,51 грн. кв.м.
Як зазначається позивачем при зверненні до суду, особа, яка є власником приміщення у житловому комплексі (будинку), в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні, втім, відповідач вказаного обов`язку не виконує, борг відповідача станом на 01.04.2021 р. складає 7 595,00 грн. 27 коп.
Відповідач позов не визнала та просила суд відмовити в його задоволенні.
Відповідач в окремо наданій суду заяві просила про застосування строку позовної давності до вимог позивача, починаючи з 01.04.2018 р. (а.с. 76).
У відзиві на позовну заяву (а.с. 75-76) відповідач просила звернути увагу на відсутність в неї договору з ОСББ, на порушенні порядку оформлення протоколів, у зв`язку з чим вони е можуть бути доказами, оскільки незрозуміло яка структура тарифів, де копії укладених договорів із сторонніми організаціями та акти виконаних робіт, за якими цінами обґрунтованими чи ні, де кошториси вартості утримання будинку для того, щоб пересвідчитися, що отримані всі послуги в заявленому обсязі і за заявленою ціною.
На переконання відповідача, також ціна послуг га професійну правничу допомогу є завищеною.
В окремо наданій суду заяві представник позивача просив про розгляд справи у його відсутності, просив суд повністю задовольнити поданий позов.
Як встановлено судом на підставі доказів, наданих у порядку ст.ст. 76-80 ЦПК України, 01.08.2016 р. між КП Жілсервіс-9 ДМР та ОСББ Янтарна42 було укладено типовий договір №2 про тимчасову передачу повноважень щодо управління та утримання будинку (комплексу або його частини) та прибудинкової території, що розташований за адресою : АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.п. 2.2 вказаного договору ОСББ має право визначати виконавців житлово- комунальних послуг, здійснювати утримання та належну експлуатацію житлового будинку (комплексу або його частини), укладати договори з комунальними підприємствами, які забезпечують належне функціонування житлового будинку, визначати на загальних зборах членів ОСББ необхідний перелік робіт з утримання будинку і прибудинкової території, самостійно розраховувати економічно - обґрунтований тариф та надавати його на погодження до міської ради у відповідності до чинного законодавства, здійснювати перерахунок та погодження тарифу з утримання будинку і прибудинкової території у разі зміни вартості складових тарифу (енергоносіїв, мінімальної зарплати тощо), контролювати виконання умов договорів на надання житлового - комунальних послуг шляхом підписання актів виконаних робіт, збирати кошти зі споживачів за житлово- комунальні послуги на окремий розрахунковий рахунок, сплачувати за отримані житлово-комунальні послуги відповідно до договорів, рахунків, актів виконаних робіт, отримувати відшкодування від винної особи за збитки, заподіяні майну, своєчасно звертатися до суду з питань відшкодування збитків, звертатися до суду щодо примусового списання коштів з осіб, що відмовляються сплачувати рахунки за споживання житлово-комунальних послуг.
Укладаючи договір, сторони за ним також передбачили обов`язки ОСББ (п. 3.2), відповідальність сторін, строк дії договору тощо (а.с. 7-8).
Рішенням загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Янтарна 42 (протокол №2 від 25.05.2017 р.) затверджений статут ОСББ Янтарна 42 (а.с. 9-23).
Відповідно до вказаного Статуту метою створення ОСББ є забезпечення і захист прав його співвласників відповідно до законодавства України та цього Статуту та дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом.
Згідно з п. 4.2.2 співвласники Об`єднання приймають рішення щодо управління неподільним майном будинку. Частка в загальному обсязі обов`язкових платежів на утримання і ремонт неподільного майна будинку встановлюється пропорційно до загальної площі житлових та нежитлових приміщень, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Відповідно до п. 4.3.2 Статуту співвласники об`єднання приймають рішення щодо управління загальним майном та зобов`язані брати участь в його утриманні. Частка в загальному обсязі обов`язкових платежів на утримання і ремонт загального майна встановлюється пропорційно до загальної площі житлових і нежитлових приміщень, що перебувають у користуванні фізичних або юридичних осіб.
Відповідно до п. 6.1 Статуту правління Об`єднання складає щорічний кошторис надходжень і витрат на наступний фінансовий рік і визначає розміри платежів кожного співвласника Об`єднання. Кошторис Об`єднання складається до 25 грудня поточного року з подальшим затвердженням на чергових загальних зборах співвласників Об`єднання.
Кошторис повинен передбачати такі статті витрат:
а) поточні витрати;
б) витрати на оплату комунальних та інших послуг;
в) витрати на утримання і ремонт спільного майна;
г) витрати фондів Об`єднання;
г) інші витрати.
Пунктом 6.8 Статуту передбачено, що видатки на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються загальними зборами Об`єднання відповідно до законодавства України (а.с. 19).
Протоколом №1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку Янтарна 42 від 25.12.2018 р. вирішили з 01.01.2019 р. прийняти тариф вартості утримання будинку та прибудинкової території першого та другого поверху 4,03 грн. кв.м, 3-9 поверху - 4,51 грн. кв.м (а.с. 29).
Протоколом №3 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку Янтарна 42 від 23.12.2017 р. з 01.02.2018 р. прийнятий тариф вартості утримання будинку та при будинкової території першого та другого поверху 2,65 грн. кв.м, 3-9 поверху 2,99 грн. кв.м (а.с. 32).
Відповідно до довідки про заборгованість №04/2021 заборгованість по внесках та платежах на утримання будинку та прибудинкової території співвласника ОСОБА_1 , яка є власником квартири АДРЕСА_1 , станом на 01.04.2021 р. складає 7595 грн. 27 коп.
Правовідносини між учасниками справи виникли з зобов`язань, які виникають з діяльності ОСББ та власником жилого приміщення та пов`язані зі сплатою внесків та житлово-комунальних послуг.
Дослідив докази в межах заявлених суду позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для ухвалення рішення про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями й управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Згідно із частинами першої та другою статті 14 ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї.
За змістом статті 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Відповідно до статті 1 Закону об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Згідно з частиною 4 статті 4 Закону основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно статуту ОСББ, об`єднання створено власниками квартир для забезпечення і захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
У статті 15 Закону передбачено, що співвласник у багатоквартирному будинку, зобов`язаний, зокрема, виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Відповідно до статті 17 Закону ОСББ вправі вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів.
Відповідно до вимог частини 3 статті 23 Закону внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Статутом ОСББ передбачено (п. 6.8), що видатки на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються загальними зборами Об`єднання відповідно до законодавства України (а.с. 19).
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у цивільних справах неє обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
Вимоги щодо належності, допустимості, достатності та достовірності доказів сформульовані у статтях 77-80 ЦПК України.
За ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 5 ст. 81 ЦПК України).
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6 ст. 81 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підтвердження боргу відповідача позивач надав наступний доказ:
-довідку про заборгованість №04/2021 (а.с. 34), відповідно до якої заборгованість по внесках та платежах на утримання будинку та прибудинкової території співвласника ОСОБА_1 , яка є власником квартири АДРЕСА_1 , станом на 01.04.2021 р. складає 7595 грн. 27 коп.
За ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На переконання суду наданий позивачем доказ не свідчить про існування між сторонами правовідносин наявності заборгованості та її розмір, сам по собі не є належним та допустимим доказом наявності заборгованості, оскільки не містить розрахунку (складових), періоду виникнення, площі жилої площі, належної ОСОБА_1 в цьому будинку, оскільки вказані складові є обов`язковими та використовуються при визначенні остаточної суми, яка підлягає сплаті кожним із співвласників будинку.
Поза увагою позивача залишилося те, що саме він мав довести, з якого саме моменту утворилася заборгованість, з чого вона складається (належні внески і/або платежі (позовна заява містить суперечливі дані з цього питання), конкретні періоди нарахування та застосування певного тарифу, який залежить від поверху розташування квартири відповідача у будинку та її площі. Відсутність вказаного розрахунку не дозволяє суду визнати слушними доводи позивача про порушення прав ОСББ, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Питання про розподіл судових витрат вирішено у відповідності до ч. 2 ст. 133, ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 5 ст. 265 ЦПК України: судові витрати (судовий збір) відносяться на рахунок позивача. оскільки в задоволенні позову відмовлено.
Керуючись ст.ст. 13, ч. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 19, ст.ст. 23, 89, ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 1 ст. 258, ч. 1, ч. 6, ч. 8 ст. 259, ст.ст. 263, 264, 265, 268, ст.ст. 273 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Янтарна 42 до ОСОБА_1 про стягнення коштів відмовити повністю.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Дата складення повного судового рішення 07.02.2022 р.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська або безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В.Спаї
Суд | Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2022 |
Оприлюднено | 11.02.2022 |
Номер документу | 103042661 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська
СПАЇ В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні